27/1/13

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 σετ, τρομερή κατάθεση ψυχής και παραλίγο έκπληξη μεγατόνων! Ήττα για τις γυναίκες, μετά το θρίαμβο επί του ΟΣΦΠ

Ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων κόντραρε στα ίσια τον Ολυμπιακό με τους πράσινους να καταθέτουν και την ψυχή τους στο γήπεδο αλλά ηττήθηκαν με 3-2 σετ. Μεγάλη προσπάθεια από όλους τους παίκτες του Καζάζη που χειροκροτήθηκαν στο τέλος.
Ο Παναθηναϊκός με τους παίκτες απλήρωτους και με χίλια προβλήματα κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Ολυμπιακό και να φτάσει μία ανάσα από τη νίκη.
Τελικά οι πράσινοι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ από τους ερυθρόλευκους αλλά κανείς δεν μπορεί να έχει παράπονα από την προσπάθεια των παικτών. Όλοι οι πράσινοι είχαν πολύ καλή παρουσία και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν.
Από την αρχή του αγώνα οι πράσινοι έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα. Με όπλο τον εξαιρετικό επιθετικά Γουόκερ και σε συνδυασμό το μπλοκ με την άμυνα το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-22.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεσή του στο σερβίς και δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή των πράσινων. Έτσι, από την αρχή οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Το Τριφύλλι προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στους δύο 16-18, αλλά τελικά έχασε το σετ με 25-22.
Ανάλογο ήταν το σκηνικό και μέχρι τα μισά του τρίτου σετ. Οι πράσινοι όμως δεν τα παράτησαν και με όπλο το μπλοκ τους έκαναν μια μεγάλη ανατροπή και με τον πολύ καλό Βόγκελ τελείωσαν το σετ και έκαναν το 2-1.
Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πήγαιναν πόντο μέχρι το 19-19, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 3-0 κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και τελικά να κάνουν το 2-2 στα σετ.
Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρεικ. Οι πράσινοι ήταν μπροστά μέχρι το 9-7, αλλά δεν βρήκαν λύσεις στο σερβίς του Κοκκινάκη και έχασαν με 3-2. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους πράσινους να κερδίζουν το χειροκρότημα για την προσπάθειά τους από τον κόσμο που βρέθηκε στη Γλυφάδα.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-23, 22-25, 11-15

Παναθηναϊκός (Σ. Καζάζης): Γουόκερ 22 (26% υποδ, 22/44 επιθ.), Ιωάννου 12 (1 ασ, 11/28 επιθ.), Πρωτοψάλτης 16 (55% υποδ., 14/21 επιθ., 2 μπλοκ), Βόγκελ 11 (6/11 επιθ., 5 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (1/2 επιθ.), Στίγγας 6 (3/10 επιθ., 1 ασ., 4 μπλοκ), Ζήσης (58% υποδ, 42% άριστες) / Λιόντας, Μανιώπουλος, Μαδούρας, Βολουδάκης.

Από prasinanea

* Ήττα και για τα κορίτσια, 3-0 σετ από τον Ηρακλή Κηφισιάς, 25-22, 25-16, 25-20, μία βδομάδα μετά το θρίαμβο επί του Ολυμπιακού.