28/1/12

Ίκαρος Καλλιθέας - Παναθηναϊκός 66-95, ξέσπασε στον Ίκαρο και πάει στην Πόλη για τη μεγάλη μάχη

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε λίγο χρόνο μέχρι να… ζεσταθεί και στη συνέχεια προχώρησε χωρίς να απειληθεί από τον Ίκαρο Καλλιθέας στο κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας». Το τελικό 66-95 σφράγισε τη νίκη των «πράσινων».
 Ο Παναθηναϊκός τα είχε όλα από τα πρώτα λεπτά. Είχε την καλή άμυνα, με πίεση που οδηγούσε σε κλεψίματα και στη συνέχεια σε εύκολα καλάθια, είχε τα ριμπάουντ που τον βοήθησαν να αξιοποιήσει κάθε χαμένο σουτ, είχε συγκέντρωση και ρυθμό. Όλα αυτά τον οδήγησαν στο να ξεφύγει σχετικά γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων. Το 7-9 (5’14’’), έγινε 7-17 (6’07’’) με τον Μάικ Μπατίστ να σημειώνει 9 πόντους και τον Κώστα Καϊμακόγλου στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε και στο +12 (9-21, 7’20’’), πριν η πρώτη περίοδος κλείσει 17-27.
 Τα θετικά στοιχεία διατηρήθηκαν για τον Παναθηναϊκό και στη δεύτερη περίοδο. Οι «πράσινοι» δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Σταδιακά και όλους τους παίκτες τους να συμβάλλουν απομακρύνθηκαν από τον αντίπαλό τους. Επέλεξαν να περάσουν την μπάλα στους ψηλούς. Μάριτς και Τσαρτσαρής έγιναν επιθετικές αιχμές, με τον Νικ Καλάθη να οπλίζει κι αυτός, μετρώντας 10 πόντους στο πρώτο μισό με 2/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Το δεύτερο ήταν με την ολοκλήρωση του εικοσαλέπτου και αυτό που διαμόρφωσε το 32-52. Ένα διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο στα ριμπάουντ (12-18), στις ασίστ (6-8), στα κλεψίματα (2-5), υποχρεώνοντας παράλληλα τον αντίπαλό του σε 13 λάθη.
 Ο Ίκαρος Καλλιθέας αναζήτησε λύσεις κυρίως μέσω του Μπέινς, ο οποίος ήταν η επιθετική αιχμή των γηπεδούχων. Δεν κατάφεραν όμως κάτι περισσότερο από το να μειώσουν στους 15 πόντους (37-52, 21’36’’). Στο τέλος της περιόδου όμως το σκηνικό ήταν το ίδιο: Η διαφορά στους 20 πόντους (49-69).
 Τα περιθώρια αντίδρασης ήταν πολύ περιορισμένα για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Ο πρώτος λόγος ανήκε ξεκάθαρα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφτασε ως το +31 (91-60, 38’), πριν η αυλαία πέσει με το τελικό 66-95.

Από paobc

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 32-52, 49-69, 66-95

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Ίκαρος Καλλιθέας (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 10, Μπάξτερ 11, Κουμπούρας 8, Καράμπουλας 6, Πολυτάρχου 2, Τσιάρας 2, Βασίλιεβιτς, Τζιάλας 1, Μπέινς 17, Μπεκ 5, Λιούμπιτσιτς 2, Λαρεντζάκης 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 14, Περπέρογλου 3, Μπατίστ 15, Λόγκαν 5, Σάτο, Τσαρτσαρής 13, Διαμαντίδης 5, Καλάθης Ν 11, Κυρίτσης 5, Σμιθ 5, Καϊμακόγλου 15, Γιασικεβίτσιους 4.

* Την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός θα παίξει τον πρώτο από τους δύο αγώνες κόντρα στην Ούλκερ Φενέρμπαχτσε, μέσα στην Τουρκία, όπου θα κριθεί ως ένα βαθμό η πρόκριση στους «8» της Ευρωλίγκα.