15/1/11

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 13-8, περίπατο στο ντέρμπι!

Ο Παναθηναϊκός απέναντι στο ΠΑΟΚ μπορεί να μην έδειξε την συγκέντρωση άλλων παιχνιδιών στην άμυνα αλλά με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να κερδίσει πολύ εύκολα τους θεσσαλονικείς με 13-8. Το «τριφύλλι» πήρε από το πρώτο οκτάλεπτο την διαφορά στο σκορ με 4-1 χάρη στα 2 γκολ του Ζάχου Αφρουδάκη, ενώ από ένα σημείωσαν οι Γιώργος Αφρουδάκης και Γιώργος Τσόκας.
Η συνέχεια ήταν η ίδια και με την καλή απόδοση που είχε για ακόμα ένα ματς ο Καραμπέτσος, έσωσε πολλές φορές την εστία του Παναθηναϊκού, αλλά και χάρη στην αποτελεσματικότητα του Γιώργο Αφρουδάκη και του Γιώργου Τσόκα, ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο «καθάρισε» χωρίς κανένα πρόβλημα το ματς και έφτασε την Χίο στη δεύτερη θέση της βαθμολογία, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Βουλιαγμένη με 9-11. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο αρχηγός με 5γκολ και ακολούθησαν τα αδέρφια Αφρουδάκη από 3, ενώ 1 σημείωσαν οι Σάριτς και Στελλάτος.

Από leoforos.gr.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 6-3, 9-5, 13-8.

Tα γκολ των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Τσόκας 5, Ζ.Αφρουδάκης 2, Γ.Αφρουδάκης 4, Σάριτς 1, Στελλάτος 1.

ΠΑΟΚ (Μίρο Τρούμπιτς): Κατσουλάκης 1, Ντούλος 1, Βαχαρέλης 1, Παυλίδης 2, Βογιατζόγλου 1, Σαρησσάββας 1, Παπαγιαννάκης 1.

* Για την 9η αγωνιστική, το ερχόμενο Σάββατο, ο Παναθηναϊκός παίζει εκτός έδρας με το Καλαμάκι.

Πανελλήνιος-Παναθηναϊκός 73-80, νίκη με μέτρια εμφάνιση

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Πανελληνίου στο «Χαλκιοπούλειο» της Λαμίας 80-73, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ. Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Στράτο Περπέρογλου, ο οποίος έμεινε με ίωση στην Αθήνα, αλλά και χωρίς να πάρει χρόνο συμμετοχής ο Κώστας Τσαρτσαρής, ο οποίος είχε ενοχλήσεις στο γόνατο.
Χωρίς ρυθμό και συγκέντρωση παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο. Σε αντίθεση με τον Πανελλήνιο ο οποίος είχε και αυτός τις δικές του απουσίες (Καλαϊτζής, Παπαμακάριος, Όστοϊτς) βρήκε κίνητρο στο όνομα του αντιπάλου, και προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να διεκδικήσει ότι του αναλογούσε. Οι «πράσινοι» από το 6-10 (4’55’’) με τον Μάικ Μπατίστ να κυριαρχεί στα πρώτα λεπτά, βρέθηκαν στο 21-12 (9’25’’) με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να κάνει το παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Η επιστροφή στο παρκέ οδήγησε ως το -12 για το «τριφύλλι» (29-17, 13’15’’). Η εικόνα βελτιώθηκε όταν ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα, με παγίδες, ή απλώνοντας σε όλο το γήπεδο, κατάφερε να φτάσει σε κάποια εύκολα καλάθια και να μειώσει στους πέντε πόντους (31-26, 16’20’’), αλλά δεν υπήρχε η συνέχεια. Ο Πανελλήνιος έφτασε και πάλι σε διψήφια διαφορά πόντων (38-28, 17’40’’) για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο 42-36 με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βλέπει στο φύλλο της στατιστικής την ομάδα του να μετράει 0/11 τρίποντα, αρκετά από τα οποία ήταν ελεύθερα.
Το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων ήρθε από τον Ντρου Νίκολας μετά από τέσσερις άστοχες προσπάθειες, γράφοντας το 44-41 (22’25’’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ένα 4-0 (48-41, 23’25’’). Στο σημείο αυτό η εικόνα του παιχνιδιού έμοιαζε να αλλάζει. Ο Παναθηναϊκός έγινε πιο επιθετικός στην άμυνα, ενώ στην επίθεση, ο Μάικ Μπατίστ πήρε πρωτοβουλίες, οδηγώντας στο 48-48 (25’05’’), για να δώσει και την ασίστ στον Νίκολας για το προβάδισμα (48-50, 25’50’’) για πρώτη φορά από το 5’20’’ (8-10). Το δεύτερο πράσινο τρίποντο στην αναμέτρηση δια χειρός Ρομέιν Σάτο διαμόρφωσε το 50-53 (26’40’’), ο Αντώνης Φώτσης με «γκολ-φάουλ» έκανε το 50-56 (27’30’’), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 54-61 με τον Κώστα Καϊμακόγλου να «μιμείται» τον Φώτση και τους δύο τους στις θέσεις των ψηλών.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι πιέζοντας στην άμυνα, με σωστές βοήθειες για να φτάσει αυτός αυτή τη φορά σε διψήφια διαφορά πόντων (54-65, 31’30’’) με τον κόσμο της ομάδας να δίνει σταθερά το δυναμικό «παρών» δίπλα της. Η διαφορά έφτασε στο +15 (57-72, 34’). Δύο καρφώματα από τον Στίβεν Σμιθ οδήγησαν στο +9 (65-74, 37’45’’) , ο Πανελλήνιος μείωσε ακόμη περισσότερο με τέσσερις πόντους από τον Κράμπενχοφτ (69-74 (39’05’’), ο Διαμαντίδης με δύο ελεύθερες βολές έγραψε το 69-76 (39’12’’), πριν η αναμέτρηση ολοκληρωθεί με το τελικό 73-80.

Από paobc.gr.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-36, 54-61, 73-80.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Πανελλήνιος: Ξανθόπουλος 17(4/7 δίπ., 3/5 τρίπ., 10 ασίστ), Κράμπενχοφτ 12, Σμιθ 18(11 ριμπ.), Σκλαβος, Ούντριχ 20(2), Φράνσις 6, Κολώκας, Κομποδιέτας.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 9, Μπατίστ 14, Φώτσης 9 (0/3 τριπ.), Σάτο 9, Νίκολας 6 (1/6 τριπ.), Διαμαντίδης 10 (0/5 τριπ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 13.

* Την Τετάρτη ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τη Λιέτουβους Ρίτας στη Λιθουανία, για την πρώτη αγωνιστική του Top16 της Ευρωλίγκα.

Παναθηναϊκός- Εσπερίδες 51-54

Ο Παναθηναϊκός αν και ήταν καλύτερος από τις Εσπερίδες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασε με 54-51, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση.
 Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο τέλος με τρεις πόντους από τις Εσπερίδες. Το τριφύλλι παρουσιάστηκε ιδιαίτερα νευρικό στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, όπου σημείωσε συνολικά 18 πόντους, κάτι που στοίχισε και την ήττα. Ειδικά στα τελευταία πέντε λεπτά, όπου οι Εσπερίδες πέρασαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με πόντους, οι πράσινες έκαναν αρκετές βεβιασμένες επιθέσεις χαραμίζοντας έτσι τις καλές αμυντικές προσπάθειές τους.

Οι άνθρωποι του Τριφυλλιού έχουν παράλληλα και πολλά παράπονα από τη διαιτησία, η οποία σε πολλές περιπτώσεις προσπαθώντας να διορθώσει ένα λάθος έκανε ένα άλλο, με αποτέλεσμα να τα κάνει... θάλασσα. Κορυφαία για τον Παναθηναϊκό ήταν αναμφίβολα η Ντερέβνιανικ με 20 πόντους, παρά το γεγονός πως η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι στο τέλος.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Ντερέβνιανικ 20(2), Μαρτζινεάν 7(1), Μέρφι 5(1), Ζικυρίδου 2,Παντέλη 9, Τζεγιαννάκη 3, Βλάνη 1, Χαλιβελάκη 4.

Εσπερίδες: Καλογύρου 7(1), Χατζιγιακουμή, Αξιοπούλου 10(1), Ντάκερ 13 (12 ριμπαουντ) Μαστρογιαννίδου 4, Μίλκοβα 14(10 ριμπ.) Μπόνη 6(2).

* Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται και πάλι εντός έδρας, υποδεχόμενος τη ΦΕΑ.

13/1/11

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 61-65

Το τελικό 61-65 σφράγισε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.
Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας σε όλη του τη διάρκεια. Ο Παναθηναϊκός πήρε πρώτος το προβάδισμα, έφτασε στο +3 πέντε φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπορούσε να αυξήσει την απόσταση. Οι φιλοξενούμενοι αντιδρούσαν, προηγήθηκαν με έναν πόντο σε δύο περιπτώσεις και το δεκάλεπτο έκλεισε 18-18. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +3 (18-21, 11’50’’), ο Παναθηναϊκός είχε όμως ένα καλό τρίλεπτο που τον οδήγησε για πρώτη φορά στο +5 (34-29, 17’50’’), αλλά ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα που τον έστειλε στο -5 (36-41, 22’10’’) με ένα επιμέρους 2-12. Ο Ντρου Νίκολας πήρε το όπλο του, βοήθησε να φτάσει ο Παναθηναϊκός στην ισοφάριση (41-41, 24’), πριν ο Στράτος Περπέρογλου με ατομική προσπάθεια που ξεκίνησε από την άμυνα, πρόσφερε την ωραιότερη ως εκείνη τη στιγμή φάση της αναμέτρησης, κάνοντας το 43-43 (25’). Ένα τρίποντο με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 49-51. Η νευρικότητα κυριάρχησε με ενδεικτικό το γεγονός ότι στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου είχαν μπει μόλις επτά πόντοι για το 54-53 (35΄40’’) και από αυτούς μόλις δύο με σουτ εντός πεδιάς. Στο σημείο αυτό ο αγώνας διακόπηκε, ενώ όλα έδειχναν ήρεμα, εξαιτίας μίας ρίψης. Χωρίς δεύτερη σκέψη ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης, Χρυσόστομος Σχινάς κάλεσε τις δύο ομάδες να αποχωρήσουν από το γήπεδο. Οι ομάδες επέστρεψαν μετά από περίπου ένα πεντάλεπτο για να συνεχιστεί το παιχνίδι με τον Μάικ Μπατίστ στη γραμμή των ελεύθερων βολών να γράφει το 56-53. Ο Νεστέροβιτς ισοφάρισε (58-58, 36’40’’), έγινε το 58-65 (39’20’’) πριν ο Αντώνης Φώτσης διαμορφώσει το τελικό 61-65.
 Από paobc.
 Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 49-51, 61-65.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 2, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 6(2/10 σουτ), Φώτσης 9, Σάτο 13(3/9 σουτ), Νίκολας 15(1/5 τρ.), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2(0/9 σουτ), Βουγιούκας 5, Καλάθης 3(1), Καϊμακόγλου.

ΟΣΦΠ: Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 17(6/8 διπ.), Γκόρντον, Σπανούλης 4(1/9 σουτ, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Χαλπερίν 5(1), Παπανικολάου, Έρτσεγκ 10, Τεόντοσιτς 10(2).

* Η αλήθεια είναι ότι μόνο έτσι θα μπορούσε να τα καταφέρει ο Ολυμπιακός, ο οποίος φυσικά πήρε μία δίκαιη νίκη. Τι εννοώ; Ο Παναθηναϊκός έπαιζε χθες χωρίς τον τραυματία Μάριτς, ενώ ο Μπατίστ ήταν επί της ουσίας ωσεί παρών, προερχόμενος από τραυματισμό. Χωρίς δύο σέντερ λοιπόν, με τον αντίπαλο να υπερέχει ξεκάθαρα εκεί, με Νεστέροβιτς, Μπουρούση. Επιπλέον, το ακόμη σημαντικότερο ήταν η... απουσία του Διαμαντίδη. Μπορεί ο Μητσάρας να έπαιξε και μάλιστα να πήρε τα τελευταία κρίσιμα σουτ, αλλά έδειξε φανερά επηρεασμένος από τον πυρετό, που τον ταλαιπωρούσε τις προηγούμενες μέρες, με αποτέλεσμα και αυτός να μετράει σαν απουσία. Χωρίς τους δύο σέντερ και τον μεγάλο αρχηγό και αναντικατάστατο μέλος αυτής της ομάδας, ο Παναθηναϊκός έπαιζε σχεδόν μισός! Παρ' όλα αυτά το ντέρμπι πήγαινε πόντο πόντο και κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία πολύ δύσκολη νίκη, όπου τηρουμένων των δεδομένων του αγώνα θα έπρεπε να ερχόταν πιο άνετα, αποδεικνύοντας έτσι ότι ο Παναθηναϊκός παραμένει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ομάδα ΚΑΙ φέτος.
 Οκ, ένα παιχνίδι ήταν, μία μάχη, που χάθηκε αλλά η τελική έκβαση του «πολέμου» δεν έχει κριθεί. Ο πρωταθλητής παίζοντας πλήρης στο ΣΕΦ έχει όλα τα φόντα να κάνει το «2» εκεί μέσα και να αποκαταστήσει τις ισορροπίες. Αλλιώς, σε άλλη περίπτωση πάμε στους τελικούς με μειονέκτημα έδρας και... πρωτάθλημα μες στο παλέ!!!

Ντινάμο Μόσχας - Παναθηναϊκός 3-0 σετ, ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις το Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 (25-22, 25-23, 25-23) από την Ντινάμο Μόσχας παλεύοντας μέχρι τέλους.

Οι «πράσινοι» έκαναν μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε μια ομάδα που με απουσίες ή χωρίς θεωρείται δυνατός αντίπαλος. Το «τριφύλλι» θα μπορούσε να είχε κερδίσει το πρώτο σετ και τα πράγματα πιθανόν να ήταν διαφορετικά. Ασταμάτητος ο Στάθης Ντονάς στο τρίτο σετ που πήρε τη θέση του Μπόμπι. Ωστόσο, ήταν ένας δυνατός αγώνας και ένα αγωνιστικό κρας τεστ ενόψει του ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Για το λόγο αυτό ο Στέλιος Καζάζης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους δέκα παίκτες του με σκοπό να είναι πανέτοιμοι στην κρίσιμη αναμέτρηση στις 16/1 (3μ.μ) στην Γλυφάδα.

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ντινάμο Μόσχας: Μάρκιν 14, Ζάιτσεφ 6, Κόρνεεφ 8, Χαριτόνοφ 19, Μπεζρούκοφ1, Σέστακ 8, Μπράγκιν λ. 62%, Στεπάνυαν (λ.).

Παναθηναϊκός: Γιορντάνοφ 8, Μηνούδης 4, ψάρρας 2, Πετρέας 4, Πανταλέων 3, Λάππας 10, Παπαδημητρίου 41%, Ντονάς 12, Κόβατς, Γκενς.

Από paovolleyball.gr.
 * Την Κυριακή το μεσημέρι ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στη Γλυφάδα τον Ολυμπιακό, στο «ντέρμπι αιωνίων» και η νίκη είναι πολύ σημαντική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, όπου το Τριφύλλι στρέφει πλέον την προσοχή του.

10/1/11

Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, δυσκολεύουν τα πράγματα...

Από τη στιγμή που η ΕΟΠΕ φέτος αποφάσισε να αλλάξει τον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος, ο βασικός στόχος των περισσότερων ομάδων ήταν να προκριθούν στην εξάδα, προκειμένου να συνεχίσουν στο νέο ουσιαστικά πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί.
 Μετά την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, και το Μαρκόπουλο πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Για να τα καταφέρει χρειάστηκε να πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση και να κερδίσει στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής τον Παναθηναϊκό με 3-1 (25-23, 25-17, 22-25, 26-24).
 Τα κορίτσια του Γιώργου Λυκούδη έπαιξαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εξαιρετικό βόλεϊ παίρνοντας πανάξια τη νίκη, απέναντι στις «πράσινες», που σε ένα ακόμα παιχνίδι φέτος απείχαν πολύ από αυτό που έχουν συνηθίσει τους φιλάθλους τους τα τελευταία χρόνια.

Εκτός όμως από την ήττα και τη νέα κακή εμφάνιση, το χειρότερο είναι πως πλέον στον Παναθηναϊκό θα πρέπει να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να μπορέσουν να προκριθούν στην πρώτη εξάδα. Ήδη τα κορίτσια του Σπύρου Χουντουμάδη είναι στην 4η θέση και για να σιγουρέψουν την πρόκριση θα πρέπει να κερδίσουν τον Ηρακλή στην Θεσσαλονίκη την τελευταία αγωνιστική, καθώς ακόμα και να κερδίσουν την επόμενη την ΑΕΚ και οι Θεσσαλονικείς επικρατήσουν του Μαρκόπουλου, τότε όπως αναφέραμε, μόνο με νίκη στη Θεσσαλονίκη συνεχίζουν με σκοπό να παραμείνουν στην κορυφή.

Από gazzetta.gr.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 22-25, 26-24.

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Κοσμά 10 (1 άσος, 8/17 επ., 44 υπ., 1 μπλοκ), Σαπαρέφσκα 7 (1 άσος, 3/11 επ., 3 μπλοκ), Ντα Σίλβα 20 (2 άσοι, 17/36 επ., 1 μπλοκ), Τσαπράλη 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Σιμάνκοβα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 25 (20/43 επ., 52% υπ., 5 μπλοκ), Κονόμη (λ, 66% υπ.), Κουτσιβίτη, Μαρκοπούλου.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Μαχόν 16 (2 άσοι, 14/46 επ., 29% υπ.), Τζανακάκη 7 (1 άσος, 3/10 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (2 άσοι, 1/3 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 6 (1 άσος, 2/4 επ., 2 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 16 (16/47 επ.), Μόλναρ 14 (13/26 επ., 72% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 80% υπ.), Δηλαβέρη 1 (1 άσος).

* Σκούρα τα πράγματα για τις «βασίλισσες», που πλέον θα χρειαστούν την απόλυτη στήριξή μας, στο μεγάλο ντέρμπι «χωρίς αύριο» με την ΑΕΚ, το ερχόμενο Σάββατο, στο Μετς.

9/1/11

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 66-69, μεγάλο «διπλό» για τις γυναίκες!

Με μεγάλο διπλό έφυγε από την έδρα του ΠΑΟΚ η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού. Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Γκαμπριέλα Μαρτζινεάν οι «πράσινες» αν και βρέθηκαν να χάνουν με οχτώ πόντους (42-34) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου με ολική ανατροπή στην ίδια περίοδο κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 54-46 στο φινάλε της περιόδου.
Η Ρουμάνα σημείωσε 27 πόντους και για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν η κορυφαία για το τριφύλλι που πήρε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-33, 46-54, 66-69.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Δεμερτζής): Γκριν 12, Τζέφερσον 19, Αυτζή, Καζαντζίδου 12, Γιαννοπούλου 5, Σταυρίδου 14, Σπανίδου 4, Σκιαδοπούλου, Τζελέπη.

Παναθηναϊκός (Γερουδάκης): Ζυκυρίδου 6, Μαρτζινεάν 27, Χαλιβελάκη 9, Δάφκου, Ντερέβγιανικ, Τζεγιαννάκη 11, Βλάνη 7, Παντέλη 6, Μερφι 3, Παπαντώνη, Βλάχου, Κορακίτη.

* Το ερχόμενο Σάββατο ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στη Λεωφόρο τις Εσπερίδες, για την 11η αγωνιστική, σε ένα ντέρμπι για τη 2η θέση.

Παναθηναϊκός - Άρης 1-0, σημαντική νίκη στο άδειο ΟΑΚΑ

Σημαντική και άξια νίκη, που τον κρατά στο κυνήγι του τίτλου πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Άρη, 1-0, στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ.
 Οι πρωταθλητές έδειξαν στο δεύτερο παιχνίδι της νέας χρονιάς, μετά την Ξάνθη, σημάδια βελτίωσης και πήραν τους 3 βαθμούς χάρις στο ωραίο γκολ του Νίνη στο πρώτο ημίχρονο και τη μεγάλη απόκρουση του Τζόρβα στις καθυστερήσεις!

Ο Φερέιρα κατέβασε την ίδια ενδεκάδα με αυτή στην Ξάνθη και ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» είχαν ξανά πάθος και μαχητικότητα, άλλαζαν σωστές πάσες και απέφυγαν τα εύκολα λάθη, που τόσο μας εκνεύριζαν στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.
 Τα ευχάριστα νέα βέβαια ήρθαν από το Σίντνεϊ Γκοβού. Ο Γάλλος είχε αρκετή όρεξη στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε πως επανέρχεται στον γνωστό καλό του εαυτό, ικανοποιώντας τον Πορτογάλο προπονητή αλλά και όλους εμάς, που πιστεύαμε ότι θα δούμε τα προσόντα του παιχταρά, όταν κάποιοι ήθελαν να το ξεγράψουν στην αρχή!
 Αφού λοιπόν οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις την εστία του Σηφάκη, ήρθε το γκολ στο 19', όταν ο Σισέ σέντραρε ωραία από δεξιά και ο Νίνης με μονοκόμματο αριστερό σουτ πέτυχε το μοναδικό γκολ, που έκρινε και το αποτέλεσμα του αγώνα.
 Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζιλμπέρτο Σίλβα τραυματίστηκε (προσαγωγό) και έδωσε τη θέση του στο Μαρίνο, σε ένα σημείο όπου προσωπικά ανησύχησα, καθώς θυμάμαι πολύ καλά τί παθαίνουμε όταν λείπει ο Βραζιλιάνος από το γήπεδο.. Ο Κατσουράνης γύρισε λίγο πιο πίσω και ο Μαρίνος έπαιζε είτε δίπλα στον Κατσούρ είτε βοηθώντας το Βύντρα στα δεξιά.
 Ο Άρης έγινε απειλητικός και έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Νέτο, που αστόχησε σε τετ α τετ στο 50', ενώ στο 66' ακυρώθηκε γκολ του Μίτσελ, πολύ σωστά, καθώς έγινε διπλό φάουλ στο Βύντρα. Βέβαια αυτό δεν εμπόδισε τους άθλιους, γκεμπελίσκους προπαγανδιστές να ξεκινήσουν νέες ιστορίες, περί εύνοιας του Παναθηναϊκού, αποπροσανατολίζοντας την κοινή γνώμη από όσα αίσχη έχουν συμβεί μέχρι σήμερα και φυσικά από αυτά που θα συμβούν μέχρι το τέλος του φετινού πρωταθλήματος.
 Νωρίτερα, στο 57' είχε ακυρωθεί γκολ και του Σισέ, επίσης σωστά, μιας και ο Γάλλος ήταν οφσάιντ.
 Από κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η εικόνα των δύο ομάδων ήταν μέτρια, όμως ο Παναθηναϊκός δημιούργησε και έχασε καλές ευκαιρίες, για να κλειδώσει τη νίκη, με αποκορύφωμα το τετ α τετ του Σισέ, που απέκρουσε ο Σηφάκης. Βέβαια μεγάλη ευκαιρία είχε στις καθυστερήσεις ο Άρης, όταν ο Χαβίτο εξαπέλυσε δυνατό σουτ και ο Τζόρβας απέκρουσε εντυπωσιακά, δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό και επιστρέφοντας μετά από πολύ καιρό στις καλές εμφανίσεις!

Οι  συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα):  Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα (46’ Μαρίνος), Κατσουράνης, Νίνης, Γκοβού (68’ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο, Σισέ.

Άρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ)Σηφάκης, Νέτο, Μίτσελ, Βανγκελί (81’ Αραβίδης), Τόχα, Λαζαρίδης, Οριόλ, Πρίττας (46’ Κατίδης), Καζναφέρης (61’ Τσεσνάουσκις), Χαβίτο, Ρουίζ.

* Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται -και πάλι χωρίς κόσμο- στο ΟΑΚΑ την Καβάλα, πριν την πρώτη μάχη με την ΑΕΚ, για το Κύπελλο.

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 5-6, τεράστιο διπλό στη Νέα Σμύρνη!

Τεράστια εκτός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου πέτυχε χθες ο Παναθηναϊκός. Για την 7η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών, οι «πράσινοι» πέτυχαν ένα μεγάλο «2» στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, επί των ισχυρών «κυανέρυρθων» που είχαν μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα, από τον ΟΣΦΠ και σκαρφάλωσαν στη 2η θέση της βαθμολογίας!

Ο Μάζης έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους πολύ νωρίς, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενος, με 2-1. Από εκείνο μάλιστα το σημείο οι πολίστες του Φάνη Κουντουδιού δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα, με τον Πανιώνιο να μην  μπορεί ούτε να ισοφαρίσει!

Αν σε αυτά, προσθέσουμε και την εχθρική σε ακόμη μία φορά διαιτησία, καταλαβαίνει κανείς πόσο δύσκολη και σημαντική ήταν η χθεσινή επικράτηση.
 Οι δύο άμυνες ήταν πολύ σκληρές, όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ, ο Γιώργος Αφρουδάκης ήταν ξανά ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας τα 3 από τα 6 γκολ, ενώ μεγάλο ματς με σημαντικές αποκρούσεις έκανε ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού, Φίλιππος Καραμπέτσος, που έπιασε μάλιστα και πέναλτι.
 Μετά το τέλος του αγώνα, η διοίκηση του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού υποσχέθηκε πριμ 3.000€ στους πολίστες, για τη μεγάλη νίκη!

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 1-0, 2-2.