1/3/14

Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός 3-0 σετ, διεκόπη το απίστευτο σερί. Νίκη τετράδας για το πόλο, 14-8 το Π. Φάληρο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 3-0 από τον Φοίνικα στη Σύρο και δεν κατάφερε να πετύχει την 7η συνεχόμενη νίκη του.
Δεν κατάφερε να πετύχει την 7η συνεχόμενη νίκη της η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού αφού ηττήθηκε στη Σύρο από τον Φοίνικα με 3-0 σετ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλα τα σετ και δεν επέτρεψαν στους πράσινους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.
Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στη 10η θέση της βαθμολογίας με 17 πόντους.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-23)

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 37 επ, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου.

Φοίνικας (Ανδρεόπουλος): Τερζής 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Τσας 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 10 (8/16 επ, 2 μπλοκ, 17% υπ - 8 % άριστες), Τακουρίδης 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππας 10 (8/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ - 29% άριστες), Σφενδυλάκης 6 (3/6 επ, 3 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ - 44% υπ - 38% άριστες), Γιάνουσεκ 2 (2/4 επ).
Παναθηναϊκός (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 3 (3/14 επ, 35% υπ - 35% άριστες), Στιβαχτής, Αμορόσο 13 (9/14 επ, 2άσσοι 2 μπλοκ), Μουρ 5 (3/6 επ, 2 άσσοι), Μπέλος 8 (8/19 επ), Καριπίδης 6 (6/13 επ, 50% υπ - 25% άριστες) / Κουρούπης (λ - 85% υπ - 62% άριστες), Λιόντας 1 (επίθεση), Καπίρης 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 33%άριστες), Μανιόπουλος 1 (μπλοκ), Μαδούρας.

Παναθηναϊκός - Παλαιό Φάληρο 14-8

Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος, επικρατώντας 14-8 του Παλαιού Φαλήρου στο κολυμβητήριο Ιλισίων.
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, επικρατώντας 14-8 του Παλαιού Φαλήρου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Α1 πόλο Ανδρών.
Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια, πήρε το προβάδισμα από την αρχή και το διεύρυνε και δεν δυσκολεύτηκε να διατηρηθεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πίσω από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Παναθηναϊκός - Παλαιό Φάληρο: 14-8

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 4-2, 4-3

Παναθηναϊκός (Κώστας Λούδης): Χρονόπουλος, Κομάντινα 1, Κόχειλας Ν. 1, Στελλάτος, Κουρλιάφτης, Θεοδωρόπουλος 1, Παπαδόγκωνας 4, Χατζηγούλας, Αφρουδάκης Γ. 5, Φώσκολος, Δερμιτζάκης Δ. 1, Χατζηστεφάνου, Μιχαλόπουλος, Τζαβάρας, Γερακούδης 1.
Παλαιό Φάληρο (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Φλώρος Αν., Αμπατζόγλου, Ξενάκης 1, Σιώνης 4, Σπηλιωτόπουλος 1, Παναγούλης 1, Βερύκοκος, Φυτάλης, Φωκάς, Πανταζής, Τσαγκάρης 1, Σαλτερής, Χάλαρης, Κουκουμάκης.

Prasinanea

28/2/14

Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός 77-75, μια ζωή τρέχει και δεν φτάνει...

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο β' ημίχρονο, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τη Μιλάνο στο καλάθι (77-75). Υπερασπίστηκε το +16 του αγώνα του πρώτου γύρου.
Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε διπρόσωπος στο Μιλάνο και του στοίχισε το νωθρό του ξεκίνημα στο α' ημίχρονο, όταν η Αρμάνι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 18 πόντους διαφορά.
Ωστόσο, παρουσιάστηκε φανερά βελτιωμένος στην επανάληψη και λίγο έλειψε να πάρει σημαντικό "διπλό". Ωστόσο, οι Ιταλοί κράτησαν τη νίκη κι επικράτησαν με 77-75 στο τέλος, με τον Ζακ Ράιτ να χάνει το τελευταίο σουτ.
Στα 10,8'' για το τέλος του αγώνα, ο Γκιστ έκλεψε την μπάλα και ο Ράιτ έγραψε το 74-71, ωστόσο φάνηκε ότι του κόστισαν τα τρία χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα 50'' για το τέλος του αγώνα. Ο Λάνγκφορντ με 2/2 βολές έκανε το 76-71, ενώ ο Ράιτ μείωσε σε 76-73 στα 10,3''. Ο Μέλι έχασε και τις δύο βολές στα 7'', ενώ ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές έκανε το 76-75 στα 4,5'' για το τέλος. Στη συνέχεια έκανε το φάουλ στον Λάνγκφορντ, που έχασε την πρώτη
Πολύ καλό ντεμπούτο του Ζακ Ράιτ στη διοργάνωση, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, έχασε όμως το τελευταίο σουτ της αναμέτρησης, σε μία επίθεση μόλις 3 δευτερολέπτων που είχαν στη διάθεσή τους οι "πράσινοι".
Στο πρώτο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 73-57 και υπερασπίστηκε την υπέρ του διαφορά, πλέον όμως βρίσκεται μία νίκη πίσω από την Αρμάνι που φουλάρει για τη 2η θέση του ομίλου.
Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε, την ίδια ώρα που ο Λούκα Μπάνκι πέρασε στο παρκέ τους Μέλι, Χάκετ, Λάνγκφορντ, Μος και Σάμιουελς. Με τον Γκιστ να πετυχαίνει τους 7 από τους 9 πρώτους πόντους της ομάδας του, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-6 στο 4ο λεπτό, έχοντας όμως μπει στο ρυθμό των Ιταλών.
Τα τρίποντα δεν έμπαιναν όμως για τους "πράσινους", καθώς ξεκίνησαν με 1/5, ενώ ο Λάνγκφορντ με σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 16-11 υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Την ίδια ώρα ο Ούκιτς είχε 0/4 σουτ και στο 7.30'' ο Παππάς πέρασε στο παρκέ για να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό επιθετικά. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 βρέθηκαν να προηγούνται με 19-11, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Ο Παππάς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 19-13 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, παρά το γεγονός ότι οι "πράσινοι" έλεγχαν τα ριμπάουντ (10-5). Είχαν όμως 5 λάθη και δεν έπαιζαν καθόλου καλή άμυνα.
Ασταμάτητη έξω από τα 6.75μ.
Με το ίδιο up tempo μπήκε στο β' δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο η οποία έτρεξε και με επιμέρους 10-4 κατάφερε να ξεφύγει με 29-17 κι ενώ ο Λάνγκφορντ είχε στείλει με τρίποντο νωρίτερα το παιχνίδι στους 13 πόντους (27-14). Ο Πεδουλάκης προσπάθησε με την είσοδο των Ράιτ και Μαυροκεφαλίδη να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα, ωστόσο οι "πράσινοι" βρέθηκαν να αφήνουν ελεύθερους τους Ιταλούς στα σουτ.
Τα 8/11 τρίποντα της Αρμάνι (72%) της έδωσαν την ευκαιρία να επιβάλει πλήρως το ρυθμό της και να προηγηθεί με 18 πόντους (37-19) στο 17.30'' μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τζεντίλε. Οι "πράσινοι" παρέπαιαν, κάνοντας συνεχόμενα λάθη, ενώ μόνο ο Διαμαντίδης είχε 4 στο ημίχρονο. Το τρίποντο του Μπράμου έκανε το σκορ 41-26 στο τέλος του α' ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου που ο Παναθηναϊκός δεν είχε καταφέρει να παίξει ούτε άμυνα, αλλά ούτε και με υπομονή στην επίθεση.
Έκλεισε στην άμυνα και μείωσε
Ο Φώτσης ο οποίος ήταν σκιά του εαυτού του στο α' ημίχρονο και κάθε φορά που έπιανε μπάλα αποδοκιμαζόταν από τον κόσμο στο Μιλάνο, μείωσε σε 41-29 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Οι "πράσινοι" φάνηκε να μπαίνουν δυναμικά στο β' ημίχρονο και κράτησαν άποντη την Αρμάνι για τρία λεπτά, πλησιάζοντας στους 9 (41-32). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 και την αγωνιστική άνοδο του Ντάνιελ Χάκετ που έγραψε το 48-34 στο 24ο λεπτό του αγώνα.
Ελέγχοντας τα ριμπάουντ οι "πράσινοι" έμεναν στο παιχνίδι, ωστόσο έπρεπε να βρει και σκόρερ... Στο 26' ο Χάκετ κάθισε στον πάγκο μετά το 4ο φάουλ που έκανε, πάνω στον Ράιτ. Ο τελευταίος είχε μειώσει σε 52-41, όμως ο Μος με ελεύθερο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 14. Αντί να πάει στους 7 η διαφορά με το άστοχο λέι απ του Ματσιούλις, πήγε ξανά στους 13 με τον Σαμιουελς να καρφώνει για το 59-46 και να το πανηγυρίζει έντονα.
Πάλεψε ως το τέλος, αλλά ηττήθηκε
Το 59-49 του γ' δεκαλέπτου επιτεύχθηκε με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι (4/16 και μόλις 25%). Στο 32' ο Γκιστ μείωσε και πάλι στους 10 (62-52) φτάνοντας τους 17 πόντους, ωστόσο κάθισε στον πάγκο και οι Λάσμε, Φώτσης δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στην αντεπίθεση των "πράσινων".
Η επιστροφή του Γκιστ στο παρκέ έδωσε ενέργεια στους φιλοξενούμενους και με τρίποντο του Φώτση στα 5.13'' για το τέλος του αγώνα, μείωσε σε 64-59. Μόλις στο 36ο λεπτό του αγώνα ο Διαμαντίδης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι και έφτασε τους 2000 πόντους στη διοργάνωση, γράφοντας το 64-61! Ο Ράιτ μείωσε για τον Παναθηναϊκό και στο καλάθι (65-63), ωστόσο στο 38' ο Τσερέλα έστειλε ξανά τη διαφορά στους 6 (71-65). Στο 1.10'' για το τέλος του αγώνα ο Φώτσης μείωσε σε 73-69

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 41-26, 59-49, 77-75

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε 8, Τσερέλα 8, Μέλι 3, Χάκετ 5, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 18, Σάμιουελς 16, Λαουάλ 2, Μος 7, Τζέρελς 10.
Παναθηναϊκός: Μπράμος 7, Φώτσης 10 (7ρ), Ούκιτς 2, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 6 (3κλ), Γκιστ 21 (9ρ), Παππάς 2, Ματσιούλις 5 (7ρ), Ράιτ 17 (5ρ,2κλ,3α).

Prasinanea

* Έχει καταντήσει ανέκδοτο αυτό με το φετινό Παναθηναϊκό. Μοιάζει υπνωτισμένος στο πρώτο ημίχρονο, για να μην πω στα πρώτα 30', και τρέχει προς το τέλος να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Η Ευρωλίγκα όμως δεν είναι ελληνικό πρωτάθλημα, όπου παίζεις με υποδεέστερους αντιπάλους ώστε να μπορείς να παίρνεις τα παιχνίδια χωρίς να παίζεις. Αυτό πρέπει να κοπεί άμεσα και ο Παναθηναϊκός να γίνει ξανά η ομάδα που έπνιγε τον αντίπαλο από την αρχή του αγώνα.

23/2/14

Παναθηναϊκός - Λαμία 3-0, τρελαίνει κόσμο και συνεχίζει!

Ούτε η Λαμία κατάφερε να σπάσει το σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι πράσινοι νίκησαν την ομάδα της Φθιώτιδας με 3-0 σετ και σημείωσαν την 6η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.
Ούτε η Λαμία κατάφερε να σπάσει το σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» με αποτελεσματικότητα στο φινάλε των σετ και μεγάλη αυτοπεποίθηση νίκησαν την ομάδα της Φθιώτιδας με 3-0 σετ και σημείωσαν την 6η σερί νίκη στο πρωτάθλημα που τους διατήρησε στην 10η θέση αλλά τους έφερε στους 17 βαθμούς, -3 πίσω από τον ΠΑΟΚ που βρίσκεται 8ος, έναν πίσω από τον 9ο Παμβοχαϊκό και +4 από τη Νίκη Αιγινίου και την Παναχαϊκή που βρίσκονται μαζί στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η Λαμία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ είχε τρία σετ μπολ και μία κόντρα επίθεση με τον Όλιεμαν αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με πρωταγωνιστές τους Μπέλο, Γκάλιτς αλλά και Καρυπίδη. Η Λαμία υστέρησε επιθετικά ειδικά στις κρίσιμες φάσεις στα τελειώματα των σετ και μετά την ήττα της διατηρήθηκε στην 6η θέση με 21 βαθμούς +4 από τον Παναθηναϊκό.
Πλεονέκτημα η Λαμία
Το μόνο θετικό που αποκόμισε η Λαμία ήταν ότι για 3 πόντους κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας αφού στο πρώτο ματς είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό 3-0 και συνολικούς πόντους 80-70, ενώ σήμερα ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 με πόντους 80-73!
Φουριόζος ο Παναθηναϊκός
Ορεξάτος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο 1ο σετ με καλό συνδυασμό μπλοκ – άμυνα και αποτελεσματικές «κόντρα» επιθέσεις που έδωσαν προβάδισμα 8-5. Με επιθετική αιχμή τον Όλιεμαν η Λαμία ισοφάρισε 9-9, ενώ από το 11-10 για τον Παναθηναϊκό έκανε σερί 3-0 που της έδωσε και για πρώτη φορά προβάδισμα με 13-11 και 14-12. Ο Παπαδόπουλος έχασε το σερβίς, ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-13 και πήγε στο σερβίς ο Αμορόσο που με άσσο και δύο καλά φλοτ χάλασε την υποδοχή της Λαμίας διευρύνοντας το συνολικό σερί σε 4-0 για το 16-14. Μέχρι το 22-20 ο Παναθηναϊκός κράτησε το +2 και ο Καρυπίδης με κόντρα επίθεση έκανε το 23-20. Η Λαμία με επίθεση του Όλιεμαν και άσσο του ίδιου παίκτη (η μπάλα αναπήδησε στο φιλέ) μείωσε σε 23-22. Ωστόσο στην επόμενη προσπάθεια ο Ολλανδός διαγώνιος της Λαμίας έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με μπλοκ άουτ του Καρυπίδη εν μέσω πανηγυρισμών για το 25-22 και το 1-0 σετ.
Η ευκαιρία της Λαμίας
Συγκλονιστικό ήταν το 2ο σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τη Λαμία να κάνει ανατροπή στο φινάλε αλλά χωρίς να πετυχαίνει την ισοφάριση παρότι είχε τρία σετ μπολ και κόντρα επίθεση με τον Όλιεμαν. Τα σερβίς του Λαβάγια, το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Μπέλο και η επίθεση του Όλιεμαν έδωσαν προβάδισμα 10-7 για τη Λαμία. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 16-16 με Μπέλο και μπλοκ του Γκάλιτς αλλά και πάλι η Λαμία ξέφυγε με 19-16 ύστερα από σερί 3-0 χάρις τα αποτελεσματικά σερβίς του Ριζόπουλου. Και πάλι ο Παναθηναϊκός απάντησε με αντίστοιχο σερί 3-0 από επιθέσεις των ορεξάτων Γκάιτς, Μπέλου και το σκορ έγινε 19-19. Στο 21-21 ο Όλιεμαν έχασε το σερβίς και στη συνέχεια ο Καρυπίδης με κόντρα επίθεση έκανε το 23-21. Ο Καρυπίδης έφερε τους «πράσινους» σε σετ μπολ 24-22, αλλά η Λαμία με σερί 3-0 από λάθος του Παναθηναϊκού, επίθεση του Ριζόπουλου και μπλοκ του Παπαδόπουλου έφτασε πρώτη φορά στο σετ μπολ 25-24. Ο αγώνας διακόπηκε 5΄για τις πρώτες βοήθειες στον Κουρούπη που χτύπησε στον ώμο σε προσπάθεια για άμυνα. Ο Όλιεμαν έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να κάνει το 26-24 αλλά έχασε τη κόντρα επίθεση καθώς κάρφωσε άουτ. Η Λαμία προηγήθηκε επίσης 26-25 και 27-26 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Μούρ και το λάθος του Όλιεμαν προσπέρασε 28-27. Ο Βανς ισοφάρισε 28-28 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Μπέλου και πρώτο χρόνο του Αμορόσο.
Ο Καρυπίδης τελείωσε το σετ
Με τον «αέρα» του 2-0 και τα καλά σερβίς του Μπέλου ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 7-2 και μπήκε στη θέση του οδηγού. Η Λαμία απογοητευμένη από τον τρόπο που χάθηκε το 2ο σετ και χωρίς δεύτερη επιλογή στην επίθεση εκτός του Όλιεμαν απλά ακολούθησε στο σκορ όταν οι πράσινοι προηγήθηκαν 13-8 και 17-10. Εκεί παραλίγο να έρθουν τα πάνω κάτω. Τα μπλοκ των Παπαδόπουλου, Ριζόπουλου έβαλαν και πάλι τη Λαμία στο παιχνίδι καθώς μείωσε σε 17-13 και 19-16. Ο Ριζόπουλος ρίσκαρε στο σερβίς και έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (19-18). Οι πράσινοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά κέρδισαν όλους τους κρίσιμους πόντους μέχρι το 25-23 χάρις στις εύστοχες επιθέσεις του Καρυπίδη.

Σετ: 25-22, 30-28, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (11/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/4 επ), Αμορόσο 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 11 (11/20 επ, 52% υπ - 32% άριστες) / Κουρούπης (λ, 75% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης.
Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 1 (1 άσσος), Βανς 9 (9/18 επ, 33% υπ - 11% άριστες), Ολίεμαν 22 (21/36 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης, Παπαδόπουλος 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 27% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 44% υπ - 21% άριστες), Παπακυριακού.

Prasinanea

* Είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που κάνει ο Παναθηναϊκός! 11 ήττες στον πρώτο γύρο και φουλ για υποβιβασμό, 6χ6(!!!) στο δεύτερο και το... πάρτι συνεχίζεται! Κατεξοχήν άθλημα ψυχολογίας το βόλεϊ, ο Καλμαζίδης φαίνεται ότι την επανέφερε στους παίχτες του Τριφυλλιού και το καθώς φαινόταν μοιραίο πριν μερικούς μήνες, όχι μόνο θα αποφευχθεί αλλά το τμήμα βάζει πλώρη για να επιστρέψει σύντομα στις ψηλές θέσεις!

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 64-69

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης από τον Πανιώνιο με το τελικό 64-69, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα στο 5-0 (1'30'') του Πανιωνίου, με ένα 9-0 που οδήγησε στο 5-9 (4'50'') με τους Παππά, Ούκιτς, Μπράμος, Λάσμε να παίρνουν διαδοχικά τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι είχαν έτοιμοι την απάντηση με ένα δικό τους επιμέρους 5-0 (10-9, 7') και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το "φτωχό" 10-10.
Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου είδαν τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +3 (12-15, 12'15'') με τον Γιόνας Ματσιούλις και λίγο αργότερα και πάλι από τον Λιθουανό στο +6 (14-20, 15'). Στο σημείο αυτό οι "πράσινοι" υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ένα χτύπημα στον Αντώνη Φώτση ("άνοιξε" λίγο πάνω από το μάτι), τον οδήγησε για πρώτες βοήθειες αρχικά στον πάγκο και στη συνέχεια στα αποδυτήρια. Ο Πανιώνιος προσπάθησε και πάλι να δώσει τη δική του απάντηση, μείωσε στον έναν πόντο (19-20, 17'), με το "τριφύλλι" να ξεφεύγει και πάλι με τους Διαμαντίδη και Ράιτ (21-26, 19'), στον πρώτο αγώνα του Αμερικάνου με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 23-26.
Με την επιστροφή στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να "χτίσει" μια διαφορά. Φώτσης και Διαμαντίδης πήραν προσπάθειες, στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (27-35, 24'35''). Παππάς και Γκιστ έδωσαν για πρώτη φορά στη διαφορά διψήφια τιμή (31-42, 27'25''). Αξίζει να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε 7/17 ελεύθερες βολές, με τον Πανιώνιο να πλησιάζει και πάλι στους 5 πόντους (38-43). Οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο με τους Λάσμε αρχικά και στη συνέχεια του Ράιτ - Ματσιούλις να οδηγούν στο +12 (40-42, 32'34'').  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την προσπάθεια, πλησίασαν (47-54 στο 34'20'') με λιγότερο από τρία λεπτά να υπολείπονται έκαναν ένα βήμα πιο κοντά στον Παναθηναϊκό (55-61, 37'20'') και 1'11'' πριν τη λήξη μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (57-61). Ο Μάικ Μπράμος έδωσε μια ανάσα με 54'' να υπολείπονται (57-63). Ο Πανιώνιος μείωσε και πάλι (59-63). Ματσιούλις και Λάσμε με 4/4 βολές στο τέλος σφράγισαν τη νίκη για το τριφύλλι με το τελικό 64-69.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Πουρσανίδης Γ., Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 10-10, 23-26, 38-43, 64-69

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ, Ντούβνιακ, Κάρτερ, Μίλμπουρν, Αθανασούλας, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ, Μισέλ, Σίμτσακ, Κυρίτσης, Σαλούστρος.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5, Φώτσης 7, Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 6(3α), Γκιστ 6(9ρ), Παππάς 8, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 12(3α),Ράιτ 9(2κλ).

Paobc

Παναθηναϊκός - Εργοτέλης 1-1, όλη η σεζόν το ντέρμπι!

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στην Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό να έρχεται ισόπαλος 1-1 με τον Εργοτέλη. Προηγήθηκαν με Πράνιτς οι Πράσινοι και δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Μπαντιμπαγκά. Πολλά παράπονα από τον Δελφάκη το Τριφύλλι, καθώς ανέχθηκε το "θέατρο" των φιλοξενούμενων.
Δυο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη για την κατάκτηση μιας θέσης ακόμα πιο ψηλά από την τέταρτη πέταξε ο Παναθηναϊκός που αναδείχθηκε ισόπαλος στην Λεωφόρο με 1-1 σε ένα ματς όπου ήταν καλύτερος αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε.
Οι πράσινοι προηγήθηκαν με τον Πράνιτς στο 20' και έχασαν και άλλες ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς αλλά η γρήγορη ισοφάριση με την έναρξη του δευτέρου μέρους του Μπαντιμπαγκά έφερε το ματς στα ίσια στο 47' και στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει επιπλέον λύσεις για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα.
Πολλά παράπονα έχουν στο τριφύλλι από τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Δελφάκη για τις αποφάσεις του στην διάρκεια του αγώνα αλλά και τις κίτρινες κάρτες τις οποίες έβγαζε με ευκολία στους πράσινους σε αντίθεση με τους παίκτες του Εργοτέλη ενώ άφησε ατιμώρητες τις πολλές καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων. Μετά το τέλος του αγώνα ο Μπεργκ διαμαρτυρήθηκε έντονα και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα ενώ και ο Αναστασίου τα έλεγε σε έντονο ύφος στο κέντρο του γηπέδου.
Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι στην Κομοτηνή καθώς ο Αναστασίου επέλεξε τους Ρισβάνη, Μπεργκ και Τριανταφυλλόπουλου αντί των Κουτρουμπή, Αμπέντ και Σπυρόπουλου. Στην διάρκεια του αγώνα ο 40χρονιος τεχνικός άλλαξες αρκετές φορές τα πλάνα του με αποκορύφωμα την είσοδο και των Πέτριτς, Κλωναρίδη όταν μετά το 80' το γύρισε σε ένα 3-4-3 προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα του Εργοτέλη χωρίς όμως να τα καταφέρει.
Από την άλλη πλευρά ο Μαρίνος Ουζουνίδης ο οποίος τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα για την παρουσία του στον Παναθηναϊκό παρέταξε τους ποδοσφαιριστές με ένα επιθετικογενές σχήμα αλλά με σκοπό να πάρει την ισοπαλία και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Βρήκε ένα γκολ στις τρεις ευκαιρίες που έκανε και αυτό ήταν αρκετό για να φύγει με τον βαθμό από την Λεωφόρο ενώ δεν πήρε επιπλέον ρίσκο να κυνηγήσει την νίκη όταν οι πράσινοι είχαν βγει όλοι μπροστά.
Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός θέλοντας να τελειώσει το ματς από νωρίς μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Σε αντίθεση με προηγούμενα ματς δεν βρήκε πολλούς διαδρόμους από τα αριστερά για να απειλήσει κυρίως με τον Νάνο που ήταν κλεισμένος και για αυτό απείλησε από τον άξονα.
Μάλιστα οι πράσινοι απείλησαν με δυο σουτ από τον Πράνιτς στο 9' και στο 10' από το ίδιο σημείο αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη δεν απειλήθηκε.
Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό χάθηκε στο 15 όταν μετά από πίεση στην εστία των φιλοξενούμενων και αρκετά σουτ του η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ ο οποίος μέσα από την περιοχή και λίγο πλάγια σούταρε έξω.
Ο Εργοτέλης απείλησε για πρώτη φορά στο 17' όταν η μπάλα ύστερα από διώξιμο του Σίλντενφελντ έφτασε στον Μονακέλο ο οποίος δεν το σκέφτηκε και έπιασε το ανάποδο ψαλίδι με τον Καπίνο να πέφτει στην αριστερή γωνία και να μπλοκάρει ενώ η μπάλα είχε πρώτα σκάσει στο έδαφος.
Μια του Πράνιτς, δυο του Πράνιτς, τρίτη και γκολ
Ο Παναθηναϊκός βγήκε στην επίθεση και στο 20' ο Πράνιτς βρέθηκε στην θέση του αριστερού χαφ. Ο Κροάτης επιχείρησε μια σέντρα σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και νίκησε τον Στοϊκοβιτς ο οποίος δεν υπολόγισε καλά και έχει ευθύνη για το γκολ.
Το προβάδισμα έδωσε άλλο αέρα στο τριφύλλι που συνέχισε να πιέζει και στο 25' ο Μπεργκ μετά από όμορφη κίνηση μέσα στην περιοχή πέρασε τον αντίπαλο του και σούταρε αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη είπε όχι.
Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους καθώς εν συνεχεία καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να απειλήσει.
Γρήγορη ισοφάριση
Ο Εργοτέλης ευτύχησε στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος να φέρει το ματς στα ίσια. Ήταν το 47' όταν ο Εργοτέλης εκτέλεσε κόρνερ η πράσινη άμυνα δεν έδιωξε με την μπάλα να φτάνει στον Τζανακάκη δεξιά ο οποίος έβγαλε την σέντρα και ο Μπαντιμπαγκά από κοντά έγινε κάτοχος της μπάλας και την έσπρωξε στα δίχτυα. Ο σκόρερ του Εργοτέλη πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του πηγαίνοντας προς τον πάγκο της ομάδας του.
Το γκολ της ισοφάρισης όπως ήταν λογικό άλλαξε λίγο τις ισορροπίες δίνοντας ψυχολογία στους φιλοξενούμενους και κάνοντας τους γηπεδούχους να βρουν τρόπο να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ.
Οι πράσινοι απείλησαν στο 65' όταν ο Ζέκα έκανε ωραία ενέργεια γύρισε παράλληλα με την μπάλα να φτάνει αριστερά στον Νάνο και ο Ισπανός επιχείρησε ένα δυνατό σουτ αλλά άστοχο.
Μέσα και ο Πέτριτς
Στο 66' ο Αναστασίου έριξε στην μάχη τον Πέτριτς θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, κάτι το οποίο κατάφερε καθώς με τον Κροάτη ο Παναθηναϊκός βρήκε επιπλέον χώρους στην επίθεση.
Στο 71' Ο Πέτριτς έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, την πάτησε όμορφα, επιχείρησε και το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Στοϊκοβιτς.
Στο επόμενο λεπτό ο Αμπέντ πήρε την μπάλα στα αριστερά έβγαλε και την σέντρα αλλά την κεφαλιά του Πέτριτς από κοντά απομάκρυνε σε κόρνερ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Ο Εργοτέλης απείλησε για δεύτερη φορά στο 76' με τον Χαντί αλλά ο Καπίνο απομάκρυνε σε κόρνερ.
Όλα για όλα στο 80'
Στο 80' της αναμέτρησης ο Αναστασίου πήρε το ρίσκο και έβαλε τον Κλωναρίδη αντί του Ρισβάνη και άφησε τρεις στην άμυνα παίζοντας με ένα 3-4-3 αλλά χωρίς να μπορεί να βρει τους χώρους ώστε να απειλήσει.
Άλλωστε από αυτά τα 10' λεπτά δεν παίχτηκαν 3-4 σε ρυθμό αγώνα λόγω των διακοπών αλλά και των καθυστερήσεων από πλευράς της ομάδας του Εργοτέλη.

Γήπεδο: "Απόστολος Νικολαϊδης"
Διαιτητής: Γιάννης Δελφάκης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Δημ. Αναστόπουλος (Αρκαδίας), Τρ. Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Ρισβάνης (80' Κλωναρίδης), Σίλντενφελντ, Νάνο, Λαγός (58' Αμπέντ), Ατζαγκούν, Καρέλης (66'  Πέτριτς), Μπεργκ. Ζέκα, Πράνιτς.
Εργοτέλης (Ουζουνίδης): Στοϊκοβιτς, Πίτσος, Αντελέγιε, Τζανακάκης, Μεχία, Ιμπραϊμ, Καρντόσο, Μπαντιμπαγκά (89' Ρέντζας), Κούμπικ (77' Μπουχαλάκης), Χαντί, Μονακέλο (90+ Γιοβάνοβιτς).
Γκολ: 20' Πράνιτς/47' Μπαντιμπαγκά.

Κίτρινες κάρτες: 38' Ρισβάνης, 55' Πράνιτς, 78' Ζέκα, 87' Σίλντενφελντ, Μπεργκ (μετά το τέλος του αγώνα)/ 45' Ιμπραϊμ, 70' Πίτσος, 90+ Καρντόσο

Prasinanea

* Ο... γνωστός Παναθηναϊκός γκέλαρε εντός έδρας με τον Εργοτέλη, αλλά όλη η σεζόν παίζεται την ερχόμενη εβδομάδα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Τα πλέι οφ δεν μπορούν να αποτελούν σοβαρό στόχο για το Τριφύλλι, επομένως μια νίκη γοήτρου επί του ψευτοαήττητου θα είναι το σημαντικότερο επίτευγμα, μαζί με το κύπελλο βέβαια που είναι τίτλος, μιας ούτως ή άλλως μετριότατης σεζόν.

Ελληνικό - Παναθηναϊκός 66-55, οριστικά 3ος...

Η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού ηττήθηκε από το Ελληνικό με 66-55 και έχασε ότι ελπίδες είχε για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.
Στις πρώτες δύο περιόδους οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το Ελληνικό προσπάθησε να διατηρήσει μια διαφορά πέντε πόντων, όμως ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον τρόπο να επιστρέψει στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα οι Πράσινες να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενες με 30-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση κυλούσε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το 39-38 υπέρ του Ελληνικού. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες πήγαν στο +7 (45-38) και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενες με 46-43.
Στην τελευταία περίοδο το Ελληνικό είχε τον έλεγχο, αύξησε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (57-46, 62-50), οι Πράσινες δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις και να επιστρέψουν στο ματς, με συνέπεια οι γηπεδούχες να φθάσουν στην άνετη νίκη με 66-55.

Prasinanea

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 29-30, 46-43, 66-55

Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκοτζή 6 (1), Σταμάτη 13 (3), Σπυριδοπούλου, Ρουμπελάκη, Παντέλη 2, Μπαλτά, Νικολαΐδου 6, Χαλιβέρα 12 (2), Τζόνσον 20 (7/10δίπ, 6/11βολ., 6ριμπ., 3λάθ., 3ασ.,), Μπόνη 7 (1).
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 6 (6λάθ.), Γέμελος 8, Χριστινάκη, Μπαγκλάρα 6, Κοσμά 15 (2/10τρίπ., 1/5δίπ., 12ριμπ.), Σλούκα, Κωστάκη 2 (4ασ.), Καβασιλα 5, Ντέλβα 13 (9ριμπ.).

* Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια ενός πραγματικού ντέρμπι, όμως ένα επιμέρους 20-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε στο Ελληνικό τη νίκη και έστειλε τις πρωταθλήτριες στην 3η θέση, οπότε θα μπουν με μειονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, όπως και ο 4ος Ιπποκράτης από την Κω. 1ο με μόλις μία ήττα το Ελληνικό, 2ος ο Πρωτέας Βούλας.
Την τελευταία, αδιάφορη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στη Λεωφόρο τον 5ο Αθηναϊκό.