21/12/13

Παναθηναϊκός - Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 σετ

Το πέμπτο τους "καθαρό" τρίποντο πήραν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού τα οποία επικράτησαν με 3-1 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς στο κλειστό της Κυψέλης και παρέμειναν στην τετράδα.
Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους τα κορίτσια του Παναθηναϊκού.
Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 3-1 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς στο κλειστό της Κυψέλης παίρνοντας ακόμα ένα τρίποντο. Για την ακρίβεια αυτό ήταν το πέμπτο καθαρό τρίποντο για τις πράσινες οι οποίες έφτασαν τους 20 βαθμούς σε 10 αγώνες.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το Τριφύλλι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Οι πράσινες επέβαλαν το ρυθμό τους και πήραν με χαρακτηριστική άνεση τα πρώτα δύο σετ. Στη συνέχεια ο Ηρακλής Κηφισιάς αντέδρασε και μείωσε σε 2-1.
Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού όμως ήταν εκείνα που πήραν το τέταρτο σετ με 25-21 και μαζί τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-13, 25-18, 19-25, 25-21

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (4/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (11/29 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 9 (2/8 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Μερτέκη 13 (12/31 επ., 1 άσο, 31% υπ. – 10% άριστες), Τσίμα 19 (15/37 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 21% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 5 (1/1 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (52% υπ. – 36% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια.

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά 6 (3/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Διώτη 14 (12/38 επ., 2 άσοι, 30% υπ. – 22% άριστες), Καπέλου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 09% άριστες), Ντουμιτρέσκου 2 (2/8 επ.,), Γκουντιμένκο 9 (6/12 επ., 3 άσοι), Σάκκουλα –λ (74% υπ. – 42% άριστες) / Γκρέκα 4 (1/7 επ., 3 άσοι), Μολδοβανίδη, Λάβδα.

Prasinanea

Παναθηναϊκός - Άρης 0-3 σετ, δε λέει να σηκώσει κεφάλι...

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εντός έδρας από τον Άρη με 3-0 σετ και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην Α1 βόλεϊ ανδρών, έχοντας μόλις ένα βαθμό.
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 10-10, όμως στη συνέχεια τα λάθη του Παναθηναϊκού έδωσαν την δυνατότητα στους Θεσσαλονικείς ν' αποκτήσουν μια διαφορά πέντε πόντων και να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-19.
Στο δεύτερο, ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ωστόσο οι παίκτες του Καλμαζίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 16-15, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες βρέθηκαν να είναι ισόπαλες 20-20, ωστόσο στους τελευταίους πόντους του σετ οι Πράσινοι έκαναν καθοριστικά λάθη, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το 2-0 στα σετ, με 25-22.
Στο τρίτο σετ, οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 6-5, όμως στη συνέχεια ο Άρης είχε εκ νέου τον έλεγχο του σετ, έκανε την ανατροπή και με 25-19 έκανε το 3-0 στα σετ και πήρε τη νίκη στο κλειστό της Κυψέλης.
Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης είπε: "Από κάθε ήττα και κάθε νίκη μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Βελτιωθήκαμε επιθετικά και ήμασταν καλύτεροι από τον Άρη. Υστερούμε στο σέρβις και στην υποδοχή. Το σερβίς είναι τεχνική αλλά κυρίως αυτοπεποίθηση. Χάσαμε πολλά σερβίς και δεν πήραμε άσσο. Ο Άρης πήρε 8 άσσους με 7 χαμένα σερβίς. Αυτή είναι πολύ καλή επίδοση".
Για τη στέρηση του δικαιώματος των μεταγραφών ο Καλμαζίδης είπε: "Η απόφαση αυτή μας δυσκολεύει περισσότερο. Πρέπει να δουλέψουμε αυτοί που είμαστε εδώ. Και μεταγραφή να γίνει η κύρια ομάδα είναι αυτή που έχουμε τώρα. Είναι αναστρέψιμη η κατάσταση. Θα κάνουμε τα πάντα για να την αναστρέψουμε".

Τα σετ: 0-3 (19-25, 22-25, 19-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 5π (5/15 επ, 39% υπ - 29% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Αμορόσο 5 (5/8 επ), Μούρ 7 (2/3 επ, 5 μπλοκ), Μπέλλος 16 (16/30 επ), Καριπίδης 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ, 14-% υπ - 14% άριστες), Λιόντας, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.
ΑΡΗΣ (Φίνος): Κυριακίδης 14π (11/19 επ, 3 άσσοι, 63% υπ - 31% άριστες), Ντινάς 4 (3/6 επ, 1 άσσος), Παπαδημητρίου 13 (10/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 305 άριστες), Χαριτωνίδης 6 (3/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γάτσης 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (9/26 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 73% υπ - 33% άριστες), Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

prasinanea

20/12/13

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 55-68, στη χειρότερη φετινή εμφάνιση...

Ο Παναθηναϊκός έχοντας τραγικά ποσοστά ηττήθηκε με 55-68 από την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ και πλέον περιμένει το τι θα γίνει στο ματς της Λαμποράλ με τη Λοκομοτίβ για να δει το σε ποιον όμιλο θα πάει στο Τοπ 16.
Ο αγώνας:
Η έκπληξη στην αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού είχε να κάνει με τον Μαυροκεφαλίδη, αντίθετα οι Ούκιτς, Διαμαντίδης, Μπράμος και Γκιστ είναι σταθεροί. Πάντως, πολύ γρήγορα πέρασε στον πάγκο δίνοντας τη θέση του στον Λάσμε. Ορεξάτος ο Γκιστ σκόραρε με εντυπωσιακό κάρφωμα για το 10-7 και καταχειροκροτήθηκε, ενώ το παιχνίδι ήταν ανοιχτό κι έτσι μετά από 6 λεπτά αγώνα, η Μακάμπι είχε πια το προβάδισμα (12-14).
Ακολούθησε ένα σερί 4-0 από πλευράς φιλοξενουμένων που τους έδωσε για πρώτη φορά το δικαίωμα να ξεφύγουν με 6 πόντους διαφορά (12-18) στο 8'. Οι "πράσινοι" ήταν πολύ άστοχοι (είχαν 5/14 σους εντός πεδιάς) και νωθροί αμυντικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι ξεφεύγοντας με 9 πόντους στο τέλος του α΄δεκαλέπτου (14-23).
Εγκλωβίστηκε στο ρυθμό της Μακάμπι
Στο ξεκίνημα του β' δεκάλεπτου, οι "πράσινοι" εξακολούθησαν να έχουν αμυντικό πρόβλημα, καθώς οι Ισραηλινοί έβρισκαν πολύ εύκολα χώρο προς το αντίπαλο καλάθι. Αυτό έκανε και ο Ίνγκλς ο οποίος έκανε το 18-27 στο 12'. Το μόνο ευχάριστο για τους "πράσινους" ήταν ότι στην επόμενη φάση πήραν το 3ο φάουλ του Σχορτσιανίτη που έκατσε στον πάγκο.
Αντί να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σουτάρουν διαδοχικά τρίποντα (0/8) και η Μακάμπι ξέφυγε με 11 (21-32), έχοντας εγκλωβίσει στο ρυθμό της τον Παναθηναϊκό. Πέρα από τα τρίποντα, οι "πράσινοι" έχαναν και λέι απ και τη μοναδική λύση μετά από ώρα πρόσφερε ο Μαυροκεφαλίδης (23-32). Ο Ούκιτς μείωσε σε 27-36 (20'), όμως κατά την αποχώρηση για τα αποδυτήρια έπιανε τον αριστερό του μηρό.
Καταστροφικό δεκάλεπτο και -23!
Η ετυμηγορία για τον Κροάτη ήταν ότι ένιωσε ένα σφίξιμο στο δικέφαλο και στο β' ημίχρονο δεν πέρασε καθόλου στο παρκέ για να προφυλαχθεί εν όψει και του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας. Με εύστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη στο 22', μετά από 11 άστοχα σουτ τριών πόντων, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 7 (32-39), ωστόσο δεν είχε συγκέντρωση και πάλι η Μακάμπι βρήκε τις λύσεις να ξεφύγει.
Το 33-43 που έγραψε ο Λάσμε έγινε πολύ γρήγορα 33-50 χάρη σε 7-0 των Ισραηλινών που είχαν τον πρώτο λόγο και έδειχναν διάθεση να δημιουργήσουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. Με τα τρίποντα των Χίκμαν και Πνίνι, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους 22-8 στη γ' περίοδο και ξέφυγαν με 23(!) πόντους διαφορά. Απίστευτα κακό δεκάλεπτο για τους "πράσινους" που μετά από 30 λεπτά αγώνα πέτυχαν 35 πόντους.
Αντέδρασε όμως δεν τα κατάφερε
Όπως αντιλαμβάνεται κανείς με την έναρξη του δ' δεκαλέπτου, η ψυχολογία τόσο του κόσμους όσο και των παικτών ήταν στο ναδίρ. Παρ΄όλα αυτά και οι δύο πλευρές προσπάθησαν να βελτιώσουν την κατάσταση. Τελικά, ο Παναθηναϊκός με σερί 10-0 κατάφερε να μειώσει σε 45-58 στο 34', δείχνοντας μία καλύτερη αγωνιστική εικόνα, χάρη στην προσπάθεια των Γιάνκοβιτς και Μπράμου που ναι μεν ήταν άστοχοι, πήγαιναν δε σε όλες τις διεκδικήσεις.
Κι ενώ η Μακάμπι έδειχνε να τα έχει χαμένα, στην επίθεση του Παναθηναϊκού δεν έμπαιναν ούτε και τα ελεύθερα σουτ. Έτσι, με τις βολές του Λάσμε μείωσε στους 11 (47-58), ωστόσο ο Μπλου έλυσε για λογαριασμό των Ισραηλινών κι έδωσε μία ανάσα. Παρά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των "πράσινων", τα τρίποντα δεν έμπαιναν ενώ ο κόσμος αποθέωνε την ομάδα. Μπλου και Ράις με τα τρίποντα τους έβαλαν ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων για νίκη, γράφοντας το 49-66 στο 38'.

Από prasinanea

Δεκάλεπτα: 14-23, 27-36, 35-58, 55-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2 (0/1δίπ., 0/3τρίπ., 2/4β., 8ρ. σε 31:42), Κάρι 7 (0/2δίπ., 1/3τρίπ., 4/4β., 4ρ., 2λ. σε 22:02), Μπατίστ (0/2δίπ., 1λ. σε 5:27), Φώτσης 3 (1/3τρίπ., 1ρ., 1κοψ., 1λ. σε 12:08), Ούκιτς 4 (2/4δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1ασ. σε 15:13), Λάσμε 16 (4/7δίπ., 8/9β., 8ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 26:41), Μαυροκεφαλίδης 5 (2/4δίπ., 1/3β., 1ρ., 2λ. σε 6:07), Διαμαντίδης 5 (0/1δίπ., 1/6τρίπ., 2/2β., 4ρ., 9ασ., 2κλ., 5λ. σε 26:55), Γκιστ 6 (3/7δίπ., 0/2τρίπ., 2ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 31:27), Γιάνκοβιτς 7 (1/2δίπ., 1/4τρίπ., 2/2β., 4ρ., 1κλ. σε 17:40), Αποστολίδης (0/1δίπ., 2λ. σε 4:38).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 7 (1/2δίπ., 1/4τρίπ., 2/2β., 1ρ., 4ασ. σε 15:36), Σμιθ 7 (1/3δίπ., 1/4τρίπ., 2/2β., 6ρ. σε 29:04), Χίκμαν 10 (2/2δίπ., 2/3τρίπ., 1κλ. σε 17:57), Ινγκλς 10 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 27:09), Τάιους 6 (2/4δίπ., 2/4β., 7ρ. σε 14:46), Πνίνι 9 (1/1δίπ., 2/4τρίπ., 1/2β., 2ρ., 1ασ., σε 18:39), Κοέν 2 (1/3δίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε 9:36), Οχαγιόν 2 (1/3δίπ., 0/2τρίπ., 2ρ., 4ασ., 1κλ., 1λ. σε 22:47), Μπλου 13 (3/5δίπ., 2/5τρίπ., 1/1β., 4ρ., 3λ. σε 20:18), Λάντεσμπεργκ (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ. σε 8:30), Σχορτσανίτης 2 (1/2δίπ., 0/2β., 6ρ., 2ασ., 5λ.)

Συνολική στατιστική:
Παναθηναϊκός: 12/31δίπ., 4/22τρίπ., 19/24β., 22-15ρ., 12ασ., 4κλ., 2κοψ., 15λ.
Μακάμπι Τελ Αβίβ: 15/29δίπ., 10/27τρίπ..

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2 (8ρ.), Κάρι 7, Μπατίστ, Φώτσης 3, Ούκιτς 4, Λάσμε 16 (8ρ.), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 5 (9ασ.), Γκιστ 6, Γιάνκοβιτς 7, Αποστολίδης.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 7, Σμιθ 7, Χίκμαν 10, Ινγκλς 10, Τάιους 6, Πνίνι 9, Κοέν 2, Οχαγιόν 2, Μπλου 13, Λάντεσμπεργκ, Σχορτσανίτης 2/13β., 23-9ρ., 15ασ., 4κλ., 0κοψ., 12λ..

* Τη Δευτέρα, το ματς κόντρα στο γαύρο για το κύπελλο είναι κομβικής σημασίας για το υπόλοιπο της σεζόν. Μία νίκη εκεί θα σταθεί ικανή για να ανεβάσει κυρίως την ψυχολογία του Παναθηναϊκού, που εμφανώς είναι στα τάρταρα αυτήν τη στιγμή ενώ θα σφραγίσει και τον πρώτο τίτλο της σεζόν και γενικά θα δώσει νέα ώθηση για την πολύ δύσκολη συνέχεια. Στον αντίποδα, μια ήττα ίσως σταθεί αρκετή για να δρομολογηθούν εξελίξεις από τη διοίκηση...

18/12/13

Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός 0-4

Με δύο γκολ του αποβληθέντα Τάσου Λαγού και με ένα από τους Κλωναρίδη, Δώνη, ο Παναθηναϊκός επανήρθε στις νίκες επικρατώντας 0-4 του Λεβαδειακού στο γήπεδο της Λιβαδειάς.

Το ματς:
Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό και μάλιστα με τεσσάρα επί του Λεβαδειακού εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι που στην έδρα τους παρουσιάζονται αρκετά δυνατοί την φετινή σεζόν ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 9' όταν ο Μάντζιος με ωραία προσπάθεια από τα αριστερά βρέθηκε απέναντι από τον Κοτσόλη. Ο πρώην επιθετικός των πράσινων σούταρε αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
Δυο λεπτά αργότερα νέο σουτ του Κονέ από μακριά με τον Κοτσόλη να λέει και πάλι όχι ενώ στο 18' οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και πάλι με ένα μακρινό σουτ του Καπό αυτή τη φορά να απειλήσουν αλλά ο Κοτσόλης έδιωξε σε κόρνερ.
Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη μισή ώρα της αναμέτρησης έψαχνε τα πατήματα του και οι παίκτες ο ένας τον άλλο καθώς η ενδεκάδα που παρατάχθηκε στην Λιβαδειά δεν είχε αγωνιστεί ξανά μαζί την φετινή σεζόν.
Γκολ στην πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό
Στο 31' το τριφύλλι στην πρώτη του φάση ουσιαστικά έφτασε στο γκολ. Ο Νάνο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Γεωργίου έκανε την πρώτη κεφαλιά χωρίς να απομακρύνει, ο Κλωναρίδης την κοντρόλαρε ωραία μέσα στην περιοχή και σούταρε με τη μία, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Παναθηναϊκός πήρε τα πάνω του με το γκολ που πέτυχε και δυο λεπτά αργότερα ο Καρέλης κινήθηκε από δεξιά, πέρασε δύο αντιπάλους αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και το μπλόκαρε ο Στρατηλάτης.
Όμορφο τέρμα από τον Λαγό
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2 στο 38' με τον Λαγό. Ο Καρέλης από τα αριστερά πήγε να μπει στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Γεωργίου και έφτασε στον Λαγό ο οποίος είδε τον Στρατηλάτη έξω από την εστία του και με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού. Πέτυχε έτσι το πρώτο του επίσημο τέρμα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.
Προσπάθησε να αντιδράσει ο Λεβαδειακός
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 41' μετά από λάθος της πράσινης άμυνας ο Μάντζιος βγήκε τετ α τετ με τον Κοτσόλη αλλά ο γκολκίπερ του τριφυλλιού έπεσε στην αριστερή του γωνία και έσωσε από την μείωση του σκορ.
Δεύτερη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό στο 43' όταν μετά από φάουλ από τα αριστερά του Ροτζέριο ο Σπυρόπουλος έσωσε πριν ο Γεωργίου στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Τελείωσε το ματς ο Παναθηναϊκός
Στην πρώτη του φάση στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά τελείωσε την αναμέτρηση σφραγίζοντας τη νίκη με το τρίτο γκολ του και δεύτερο προσωπικό του Λαγού.
Συγκεκριμένα στο 52' ο Νάνο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά ο Καρέλης με έξυπνη κίνηση πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Λαγός πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλα την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.
Με το 3-0 υπέρ του ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, κρατούσε μπάλα και πίεζε τον Λεβαδειακό για ένα ακόμη τέρμα. Αρχικά στο 65' ο Κλωναρίδης επιχείρησε το σουτ από μακριά ο Στρατηλάτης έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε και ο Λαγός δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του.
Στο 68' οι πράσινοι έμειναν με δέκα παίκτες όταν ο Λαγός έχασε την μπάλα, κράτησε τον αντίπαλο του και δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με δέκα παίκτες.
Στο επόμενο λεπτό, στο 69', ο Λεβαδειακός έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία καθώς ο Πετράτσι από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά το σουτ του βρήκε στην συμβολή των δοκών.
Ο Παναθηναϊκός παρά το αριθμητικό μειονέκτημα συνέχισε να έχει την υπεροχή. Στο 80' ο Αμπέντ έκανε ωραία προσπάθεια και έδωσε στον Σπυρόπουλο ο οποίος έκανε την κούρσα αλλά το σουτ του άσου των φιλοξενούμενων έφυγε λίγο έξω.
Στο 84' ήταν η σειρά του Αλγερινού να δοκιμάσει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Στρατηλάτης έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.
Ντεμπούτο με γκολ για Δώνη
Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα ακόμη γκολ στο 89' με τον Χρήστο Δώνη ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα. Ο Δώνης έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Κλωναρίδη πανέμορφα αλλά ο επιθετικός των πράσινων στο τετ α τετ με τον Στρατηλάτη γύρισε ξανά στον Δώνη που σε κενή εστία έγραψε το 4-0.
Η τελευταία φάση άνηκε στους γηπεδούχους με τον Μάντζιο να κάνει το σουτ από μακριά αλλά τον Κοτσόλη να λέει και πάλι όχι διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Γκολ: 31' Κλωναρίδης, 38'-52' Λαγός, 89' Δώνης

Κίτρινες κάρτες: 45' Πετράτσι, 88' Κονέ/17' Λαγός

Κόκκινη κάρτα:  68' Λαγός

Λεβαδειακός (Καραγεωργίου): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Μάγκας (46' Νικολακάκης), Γεωργίου, Μανόλο, Κονέ, Πετράτσι (76' Μπούστο), Ορτέγκα, Μάρτινς, Καπό, Μάντζιος.
Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Κοτσόλης, Σπυρόπουλος (84' Ρισβάνης), Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Νάνο, Μέντες, Λαγός, Αμπέντ (86' Χουχούμης), Ζέκα, Κλωναρίδης, Καρέλης (74' Δώνης).

16/12/13

Κολοσσός Ρόδου - Παναθηναϊκός 58-73 και τώρα 3χ3 στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση για 20 λεπτά και στη συνέχεια έχτισε μια διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη με 73-58 επί του Κολοσσού στη Ρόδο. Κάρι, Ούκιτς και Γκιστ με διψήφιο αριθμό πόντων.

O αγώνας
Καλό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 11-5, έχοντας 3/6 σουτ τριών πόντων. Οι γηπεδούχοι παίζοντας κατά διαστήματα καλή άμυνα, μείωσαν σε 13-15 στο 8ο λεπτό του αγώνα, όμως οι παίκτες του Πεδουλάκη απάντησαν με σερί 5-0 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Έτσι το 20-14 στο 10' επήλθε φυσιολογικά με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν εύκολα σε λάθη (6-1).
Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Κολοσσού να ελέγχουν τα ριμπάουντ, να παίζουν καλή άμυνα και να παίρνουν λύσεις επιθετικά από τους Παπαντωνίου και Όσμπι. Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός σούταρε πολλά τρίποντα (απόρροια της ζώνης των "θαλασσί"), παίρνοντας σημαντικές ανάσες. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 25-18, όμως ο Κολοσσός μείωσε και τελικά ισοφάρισε σε 27-27 με τρίποντο του Σίμπσον στο 17'. Μάλιστα, στα 2.14'' για το τέλος του ημιχρόνου πέρασε και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (31-30)
Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι. Με ένα γρήγορο 5-0 προηγήθηκε με 43-34 και υποχρέωσε τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ στο ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου. Ο Όσμπι μείωσε σε 41-45, όμως ακολούθησε σερί 12-0 από πλευράς "πράσινων", που τους έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγουν με 57-41. Τελικά, το γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +15 (43-58).
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι με το Τριφύλλι να μην χρειάζεται να πατήσει άλλο το πόδι στο γκάζι, η σεμνή τελετή ουσιαστικά είχε τελειώσει και ο Παναθηναϊκός απλά περίμενε να τελειώσει η αναμέτρηση. Το τελικό 73-58 ήταν αυτό που έγραψε ο φωτεινός πίνακας με τους πράσινους να ετοιμάζονται για το ματς της Πέμπτη με τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-38, 43-58, 58-73

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 7, Ραμ, Μάτσαμας, Γεωργαλής 5, Κόμματος 14, Σμιθ 7, Στεφανίδης 8, Σίμπσον 3, Όσμπ 14ι, Κάπελας, Δανάς.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 9, Κάρι 14, Μπατίστ, Φώτσης 8, Ούκιτς 13, Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 1, Διαμαντίδης 4, Γκιστ 12, Γιάνκοβιτς 6, Αποστολίδης.

* Πάμε φουλ για 3χ3 στο ΟΑΚΑ με Μακάμπι, γαύρο και ΠΑΟΚ, για να κλείσει καλά η χρονιά!