15/12/12

Ακάθεκτες οι γυναίκες στο μπάσκετ, νίκη-ανάσα στο βόλεϊ γυναικών, νέα ήττα στο ανδρικό. Ξανά ήττα με έφηβους το πόλο..

Ακάθεκτοι προς τον τίτλο βαδίζουν οι κορίτσαροι της Σαμαντούρα! Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ 70-64 στη Λεωφόρο κλείνοντας τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας.
 Το σκορ μπορεί να «δείχνει» ένα κλειστό ματς, όμως οι πράσινες δεν απειλήθηκαν σοβαρά απ' τις φιλοξενούμενες, καθώς βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Συγκεκριμένα απ' το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μέχρι και τη λήξη του ματς ο Παναθηναϊκός δε βρέθηκε πίσω στο σκορ και με την -ακόμη μία- δυναμική συμπαράσταση των οπαδών του έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, το 10ο στις 11 αγωνιστικές του α' γύρου, με καλύτερες παίκτριες τις Ντέλβα (πρώτη σκόρερ), Καλέντζου, Δίελα και Μαγκλάρα (ειδικά αμυντικά).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 38-32, 56-46, 70-64.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 12, Βλανη 3 (1), Μαγκλάρα 11, Χριστινάκη, Σλούκα 5, Δίελα 12 (2), Ντέλβα 27, Μοσχοπούλου, Θεολόγου.
 ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 7 (1), Αυτζή 15 (1), Σπανίδου 2, Γιαννοπούλου 11 (2), Σταυρίδου 14 (2), Ντεστρός 15.

Νίκη ανάσα για το γυναικείο βόλεϊ - νέα ήττα για τους άνδρες

Σημαντική νίκη ψυχολογία πέτυχαν τα κορίτσια στο βόλεϊ επί του Ηρακλή με 3-1 σετ. Η απίστευτη ανατροπή στο πρώτο σετ ήταν το κρίσιμο σημείο του αγώνα, καθώς με ανεβασμένη ψυχολογία ήρθε το 2-0 και τελικά το 3-1 και οι πολύ σημαντικοί βαθμοί.

Τα σετ: 27-25, 25-18, 22-25, 25-19

ΠΑΟ (Γιώργος Ρούσης): Βασιλαντωνάκη 21π. (17/36, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουνταρά 8 (6 άσσοι, 1/5, 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 5 (1 άσσο, 0/3, 4 μπλοκ), Καβαδία 13 (4/7, 1 άσσο, 8 μπλοκ), Μαλουσάρη 7 (6/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Νούσια 17 (13/31, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.) / Μάρκου (λ. - 61% υπ.), Σωτηρίου 2 (1/4, 1 μπλοκ), Λιάγκη 1 (1 άσσος).
 ΗΡΑΚΛΗΣ (Kαλπάκης Παναγιώτης): Κωνσταντινίδου 4 (1/4, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Λαδένη 12 (11/14, 1 άσσο, 59% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (2 άσσοι, 2/9, 1 μπλοκ), Κελεσίδου 5 (4/12, 1 άσσο, 22% υπ.), Στράντζαλη (11/29, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.), Κυριακίδου 9 (8/14, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ. - 65% υπ.), Λεωνιδάκη 5 (4/9, 1 άσσο).

Δυστυχώς οι άνδρες ηττήθηκαν ξανά, αυτήν τη φορά από τον Άρη, με 3-0 σετ στη Γλυφάδα (Τα σετ: 17-25, 20-25, 20-25). Οι πράσινοι του Στέλιου Καζάζη δεν μπόρεσαν να κοντράρουν καθόλου τους Θεσσαλονικείς μένοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα (ουραγός ο Μίλωνας).

* Τέλος, στο πόλο η άσχημη κατάσταση με την αποχή των αθλητών συνεχίστηκε, με τον Παναθηναϊκό να κατεβαίνει με έφηβους και να γνωρίζει την ήττα από την Ηλιούπολη με 15-3 στο ΟΑΚΑ.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 0-6, 0-2, 0-3.

Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Παρασκευόπουλος, Σιδέρης, Γερακούδης 2, Χατζηστεφάνου, Βογιαζιάκος, Γκαράνης, Οικονομίδης 1, Παπαδημητρακόπουλος.
 ΓΣ Ηλιούπολης (Νίκος Καραμάνης): Εκιντζόγλου, Κοντογιώργος 5, Φαναριώτογλου, Σαρρής 1, Καζάζης 1, Κουλιεράκης 1, Αγγελίδης 1, Λάζαρης 3, Κωνσταντόπουλος, Γκαραγκούνης, Κολύβας 2, Γιάγκος, Παπαδογιάννης, Καρμάλης, Φωτόπουλος 1.

14/12/12

Χίμκι - Παναθηναϊκός 78-77, του έκλεψαν την πρωτιά.. Δύσκολος ο νέος όμιλος!

Ο Αργύρης Πεδουλάκης άρχισε το ματς με τους Διαμαντίδη, Κίτσεν, Ματσιούλιτς, Λάσμε και Τσαρτσαρή. Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου.
Από την μία οι Πλάνινιτς και Ρίβερς και από την άλλη οι Λάσμε και Τσαρτσαρής σκόραραν στη αρχή για Χίμκι και Παναθηναϊκό. Με ένα σερί 5-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τέσσερις 13-9. Με τρίποντο ο Ματσιούλις μείωσε στον πόντο αλλά και πάλι ο Ρίβερς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (16-12).
Σε εκείνο το σημείο ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στο παρκέ τον Σχορτσιανίτης, αλλά ο Σόφο στην πρώτη του ενέργεια τραυματίστηκε και έκατσε στον πάγκο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Με τρίποντα του Φριτζόν και του Πλάνινιτς και ένα καλάθι του Πάνκο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο (21-14).
Ο Μάρκους Μπανκς έδωσε άλλη πνοή στην επίθεση του Παναθηναϊκού. Με πέντε πόντους του Αμερικανού το Τριφύλλι άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με ένα καλάθι του Ματσιούλις οι πράσινοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά (27-28, 14'). Η Χίμκι αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 έκανε το σκορ 32-28, για να απαντήσει με τρίποντο ο Μπανκς.
Η συνέχεια όμως ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι χάρη στην ευστοχία της πίσω από της γραμμή του τριπόντου κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 46-39. Η Χίμκι είχε 5/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 9/11 βολές. Αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός 2/8 και 13/20... 17-10 τα ριμπάουντ για τη Χίμκι...
Ανατροπή με Διαμαντίδη
Το δεύτερο ημίχρονο επισκιάστηκε από το διαιτητικό τρίο και κυρίως από τη διαιτησία του Ορτίθ. Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 πόντους δύο φορές (50-41, 52-43) χάρη στα καλάθια των Μόνια και Φριντζόν. Ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των Ρώσων όταν βρέθηκαν στο +11 (54-43) και τα κατάφερε καθώς ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 54-48.
Στο 26' ο Τσαρτσαρής υπέπεσε στο 4ο του φάουλ σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων και χάρισε έναν ακόμα πονοκέφαλο στον "Άρτζι". Ο τελευταίος πέρασε μέσα το Λάσμε, αλλά κι αυτός χρεώθηκε με τεχνική ποινή και έφτασε με τη σειρά του τα 4 φάουλ. Κι ενώ η Χίμκι ξέφυγε με 58-49 κι όλα έδειχναν να είναι με το μέρος της, ένα φοβερό επιθετικό κρεσέντο από τον Διαμαντίδη έφεραν τον Παναθηναϊκό στον πόντο (58-57).
Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, ο Ρίβερς έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του που είχε μείνει για σχεδόν δυόμιση λεπτά άποντη και τελικά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +2 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, που βρήκε τον Παναθηναϊκό να αντιδράει και να μένει μέσα στο παιχνίδι, χάρη κυρίως στις προσπάθειες του Διαμαντίδη.
Το παιχνίδι στο δ' δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης. Οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ (66-64, 66-67), δίνοντας άγρια ομορφιά στο παιχνίδι και οι "πράσινοι" είχαν κλείσει πια για τα καλά την άμυνα τους. Ο Λόντραρ με 2/2 βολές έκανε το 72-69 στο 36' κι έκτοτε οι δύο ομάδες έβαζαν την μπάλα στο καλάθι με το... σταγονόμετρο.
Στο 38' ο Μπανκς ισοφάρισε σε 72-72, όμως ο Λόντσαρ με βολές έκανε το 74-72 και ουσιαστικά ήταν εκείνος που έκρινε το ματς στο τέλος, καθώς ήταν εκείνος που κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ στα 37'' πριν το τέλος. Ο Πεδουλάκης χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές, οι Λόντσαρ, Ρίβερς με 3/4 βολές έκαναν το 78-74, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.
Ο Μπανκς με τρίποντο στο τέλος του χρόνου, έγραψε το τελικό 78-77 και στις τάξεις του Παναθηναϊκού έμεινε η πικρία για την ήττα στις λεπτομέρειες.
Διαιτητών το ανάγνωσμα
Ότι σχόλιο για να κάνει κανείς για τη διαιτησία είναι περιττό. Πολλοί θα σταθούν στα τελευταία σφυρίγματα ωστόσο δεν είναι μόνο αυτά.
Ο Λόντσαρ έπαιζε συνέχεια στα όρια του φάουλ με τους διαιτητές να του χαρίζονται και παράλληλα να φορτώνονται οι ψηλοί του Τριφυλλιού με φάουλ. Ο κλασικός Πλάνινιτς κλείδωνε τα χέρια των αντιπάλων του αλλά ο Ορτίθ κοίταζε αλλού.
Όταν ο Παναθηναϊκός έφερε τα ματς στα μέτρα του το διαιτητικό τρίο έδωσε ρεσιτάλ με αποκορύφωμα το αντιαθλητικό φάουλ στον Διαμαντίδη και τις δύο τεχνικές ποινές στον Πεδουλάκη στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-39, 61-59, 78-77

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 2, Φριντζόν 13(1), Βιάλτσεφ 6(2), Λόντσαρ 10, Ρίβερς 12(3), Μόνια 6, Κοστόφ, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 13, Νίλσεν.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Πάνκο 6, Ματσιούλις 15(2), Λάσμε 19, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14(2), Κίτσεν 2, Μπανκς 15(2), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης.

* Με την απίστευτη σφαγή και καθαρή αλλοίωση αποτελέσματος -ειδικά- στα τελευταία 37'', ο Παναθηναϊκός τερμάτισε 3ος στον Α' όμλο πίσω από Ρεάλ Μαδρίτης, Χίμκι, με συνέπεια να έχει δύσκολη αποστολή στο Top-16, όπου  θα κληθεί να αντιμετωπίσει στο Ε' όμιλο τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Ρεάλ Μαδρίτης (ξανά, αφού με τη σφαγή στξ Ρωσία ουσιαστικά απέφυγε η Ευρωλίγκα τον εμφύλιο Ρεάλ - Μπάρτσα), Μάλαγα, Ζαλγκίρις, Εφές Πίλσεν, Μπάμπεργκ, Άλμπα Βερολίνου.
 Όπως γίνεται αντιληπτό, με δύο πανίσχυρες ομάδες και εκ των φαβορί για την Ευρωλίγκα (ΤΣΣΚΑ, Ρεάλ), ακόμη μία ισπανική (Μάλαγα), τη Ζαλγκίρις, που στην πρώτη φάση έβγαλε μάτια και την τουρκική Εφές, ο Παναθηναϊκός έχει πολύ δύσκολη αποστολή, αφού με εξαίρεση τις δύο γερμανικές θα γίνει τρομερή μάχη 6 ομάδων για 4 θέσεις που οδηγούν στα προημιτελικά!
 Απ' την άλλη πλευρά στον ΣΤ' όμιλο θα είναι οι: Μπαρτσελόνα, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Χίμκι, Ολυμπιακός, Σιένα, Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ, Μπεσικτάς, Κάχα Λαμποράλ.
 Και αυτός είναι ενδιαφέρον όμιλος, όπου Μπαρτσελόνα, Μακάμπι είναι ένα κλικ μπροστά, ενώ μάχη για τις άλλες δύο θέσεις λογικά θα δώσουν οι Χίμκι, ΟΣΦΠ, Σιένα, Φενέρ.

9/12/12

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-2, τον εξαφάνισε στο β' ημίχρονο, άξιζε τη νίκη!

Παίζοντας με τρομερό πάθος για τη νίκη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, όμως παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στον κατώτερο και τυχερό Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να διαθέτει πληρέστερο ρόστερ και ποιοτικότερους ποδοσφαιριστές, όμως ο αναγεννημένος Παναθηναϊκός του Χουάν Ρότσα φάνηκε μια κλάση ανώτερος απόψε στο ΟΑΚΑ και από ατυχία σε συνδυασμό με κάποια ατομικά λάθη δεν πήρε μια σπουδαία νίκη, που άξιζε βάση απόδοσης.

Με MVP έναν απίστευτο Χάρη Μαυρία, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 17', έβγαλε την ασίστ για το 2-2, «κατάπιε» πολλά χιλιόμετρα και μοίρασε σακούλες στους αντίπαλους αμυντικούς, ιδιαίτερα στον Χολέμπας, εξαιρετικό τον Ζέκα και πολύ καλούς τους Βιτόλο, Σπυρόπουλο και -στο β' ημίχρονο- Σισοκό, το Τριφύλλι «πάτησε» τον πολυδιαφημισμένο διορισμένο ψευτοπρωταθλητή κι έδειξε ότι παρά το ελλιπές ρόστερ, αν είχε κανονικό προπονητή απ' την αρχή της χρονιάς και τους Μπουμσόνγκ, Σο, Κατσουράνη (και Λέτο βέβαια) στη σύνθεσή του, θα έτριζε για τα καλά την παράγκα!

Το 1-0 ήρθε μόλις στο 17', όταν ο Σπυρόπουλος έβγαλε φαρμακερή σέντρα, ο Σιόβας έκανε λάθος εκτίμηση και ο Μαυρίας πλάσαρε εύστοχα νικώντας τον Κάρολ. Δυστυχώς όμως ο Παναθηναϊκός, αν και είχε τον έλεγχο του ματς, είχε κάποιες στιγμές αδράνειας, τις οποίες πλήρωσε αδρά. Αρχικά στο 22', μόλις 5' μετά το προβάδισμα, ο Αμπντούν μπήκε στην περιοχή μετά από λάθος της άμυνας και πάσαρε στον Τζιμπούρ, ο οποίος ισοφάρισε με κοντινό πλασέ. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-2 στο 34' με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από κόρνερ του Φουστέρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έκανε πάρτι. Απ' το 57'-58' μέχρι και τη λήξη του αγώνα η πίεση των πρασίνων ήταν ασφυκτική και οι χαμένες ευκαιρίες πολλές. Στο 66' ήρθε το 2-2 με πλασέ από κοντά του Τοτσέ μετά από ωραία σέντρα του Μαυρία, ο οποίος πήρε ωραία διαγώνια πάσα απ' τον Σισοκό.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε μόνο μια καλή στιγμή με τον Φουστέρ, σουτ του οποίου αποσώβησε ο Καρνέζης. Ο Παναθηναϊκός έχασε τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη με τους Λάζαρο, Πετρόπουλο (μπήκε αλλαγή αντί του Τοτσέ), Μαυρία και Ζέκα, αλλά η κωλοφαρδία του γαύρου μέτρησε ξανά και η "ομάδα μοντέλο" γλύτωσε παίρνοντας ισοπαλία που δεν άξιζε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός: Καρνέζης, Βύντρα, Τριανταφυλλόπουλος, Σεϊταρίδης (84’ τρ. Μαρίνος), Σπυρόπουλος, Βιτόλο, Ζέκα, Σισοκό, Χριστοδουλόπουλος (87’ Σο), Μαυρίας, Τοτσέ (82’ Πετρόπουλος).
 Ολυμπιακός: Κάρολ, Σιόβας (89’ τρ. Κοντρέρας), Μανωλάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μοντεστό (76’ Γκρέκο), Μανιάτης, Ιμπαγάσα (62’ Μασάντο), Αμπντούν, Φουστέρ, Τζιμπούρ.