12/4/14

Παναθηναϊκός - Άρης 3-2... σωτήρια ανατροπή!

Με μαχητική ψυχή και με τη συγκλονιστική υποστήριξη των οπαδών του, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το 0-2 σετ και επικράτησε του Άρη με 3-2 στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κυψέλης!

Παρότι πήγε να αυτοκτονήσει χάνοντας τα δύο πρώτα σετ, ο Παναθηναϊκός συνήλθε εγκαίρως, ανέτρεψε την κατάσταση με πολύ καλή απόδοση και με μαχητική ψυχή, επικράτησε 3-2 του Άρη και πανηγύρισε μία σημαντική νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Κυψέλης!
Στα δύο πρώτα σετ οι βολεϊμπολίστες του Τριφυλλιού παρουσιάστηκαν σαν υπνωτισμένοι με αποτέλεσμα να τα χαρίσουν στους Θεσσαλονικείς. Ωστόσο, οι φωνές του Γιάννη Καλμαζίδη και η συγκλονιστική υποστήριξη των οπαδών οι οποίοι γέμισαν τις εξέδρες, έδωσαν την ώθηση για την ολική ανατροπή!
Πάντως, μένει η πικρία για το χαμένο βαθμό και το γεγονός ότι παραμένει δεύτερος στη βαθμολογία, αφού απέδειξε ότι είναι ανώτερος από τον αντίπαλο του και μπορούσε να τον είχε νικήσει και να πάρει κεφάλι στην κατάταξη.

Prasinanea

* ΠΑΟ θα πει μαχητική ψυχή! Το... σοκαριστικό 2-0 από τον Άρη δεν πτόησε τις ψυχάρες σε τάραφλεξ και εξέδρες,  ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή και διατηρήθηκε στο +3 από την Παναχαϊκή (πέρασε με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου), με την οποία λογικά θα δώσει τη μάχη μέχρι τέλους. Το πρόγραμμα βολεύει το Τριφύλλι, καθώς ακολουθούν ακόμη δύο εντός έδρας, με Νίκη Αιγινίου και Παναχαϊκή κατά σειρά, πριν ολοκληρωθεί το τουρνουά με δύο σερί εξόδους. Η Κυψέλη αναμένεται να παίξει το ρόλο της και ο Παναθηναϊκός παίρνοντας 2χ2 καθαρές νίκες να σώσει μία από τις δυσκολότερες χρονιές των τελευταίων χρόνων.

11/4/14

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 68-65, καθαρή αυτοκτονία...

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη του. Οι Πράσινοι είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έκαναν διαδοχικές λανθασμένες επιλογές και ηττήθηκαν με 68-65 για την 14η αγωνιστική του Top-16 της Euroleague.
Ο Ολυμπιακός σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα επικράτησε του Παναθηναϊκού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 68-65, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Βασίλη Σπανούλη 0,8'' πριν το φινάλε.
Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε και με 12 πόντους (29-41 στο 24'), αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν με εύστοχα σουτ του Σλούκα. Παρόλα αυτά, οι πράσινοι με τον Μαυροκεφαλίδης σε εξαιρετική βραδιά, όπως και τους σταθερούς Κάρι, Ράιτ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Κώστας Σλούκας ισοφάρισε σε 65-65 με εύστοχο σουτ τριών πόντων για να ακολουθήσει λάθος από το τριφύλλι. Στην τελευταία ουσιαστικά φάση του ματς ο Σπανούλης με τρίποντο διαμόρφωσε το 68-65, με τον Παναθηναϊκό στα 0,8'' που απέμεναν να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει και τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα και την τρίτη θέση στον Ε' Όμιλο.
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης αστόχησε στην πρώτη επίθεση του ματς σε σουτ τριών πόντων για να ακολουθήσει άστοχο σουτ από τον Στεφάν Λάσμε. Ο Μπράιαντ Ντάνστον στην επόμενη φάση έκανε φάουλ για να μην μπορέσει ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια να πετύχει καλάθι. Ο Πέτγουεϊ πέρασε στη θέση του Ντάνστον στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καταφέρει να σημειώσουν καλάθι στο πρώτο δίλεπτο. Ο Λάσμε δεν ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Παπαπέτρου με εύστοχο τρίποντο έκανε το 3-0 για τους "ερυθρόλευκους". Οι "πράσινοι" δεν σημείωσαν καλάθι και ο Μάντζαρης έκανε το 5-0 για τον Ολυμπιακό στο 3ο λεπτό του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους για να ξεφύγουν με 10-3. Σε εκείνο το σημείο, οι "πράσινοι" αντέδρασαν και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 13-2 να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 12-16, δείχνοντας να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε με διαδοχικούς πόντους του Μάικ Μπατίστ να προηγηθεί με 14-21. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσαν σε 17-21 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, με τη μπάλα στα χέρια του Ραμέλ Κάρι. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τους φιλοξενούμενους, με τον Μάρντι Κόλινς να περνάει στο παιχνίδι.
Ξέφυγαν οι "πράσινοι"
Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού έκανε λάθος και ο Κάρι σημείωσε το 17-25 στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα μείωσε σε 19-25 και ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε την διαφορά και πάλι στους οκτώ πόντους για τους "πράσινους" (19-27). Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Ραμέλ Κάρι αύξησε την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στους δέκα πόντους για τον Παναθηναϊκό (19-29). Ο Λοτζέσκι έκανε λάθος για τους Πειραιώτες, αλλά ο Σλούκας έκλεψε τη μπάλα και ο Αμερικανός του Ολυμπιακού με κάρφωμα μείωσε σε 21-29 στο 16ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σημειώσει καλάθι και ο Λοτζέσκι ξανά έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (23-29).
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Ζακ Ράιτ να κάνει φάουλ στην επόμενη φάση. Ο Ολυμπιακός δεν σημείωσε καλάθι, καθώς ο Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 23-31 για το "τριφύλλι" στο 18ο λεπτό του αγώνα. Ο Ματ Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 26-31 για να κάνει ο Μαυροκεφαλίδης και πάλι το 26-33. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο και ο Σίμονς έκανε φάουλ στον Φώτση με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ 1:18'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Μαυροκεφαλίδης για ακόμα μία φορά με σουτ απο τα 6 μέτρα έκανε το 26-35 για τους "πράσινους", ενώ ο Σέντρικ Σίμονς αστόχησε στη συνέχεια σε δύο βολές. Ο Αντώνης Φώτσης πέτυχε το 26-37 για να μειώσει ο Στράτος Περπέρογλου σε 29-37, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Ισορρόπησε ο Ολυμπιακός
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Περπέρογλου να μην καταφέρνει στη συνέχεια να πετύχει καλάθι. Ο Γιόνας Ματσιούλις αστόχησε, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να κάνει λάθος στη συνέχεια. Ο Ματσιούλις έκανε το 29-39 για τον Παναθηναϊκό, με τον Λιθουανό του "τριφυλλιού" να κάνει φάουλ στον Βαγγέλη Μάτζαρη. Ο Περπέρογλου αστοχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Ματσιούλις για ακόμα μία φορά να πετυχαίνει το 29-41 για τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Φώτσης δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι.
Ο Ντάνστον με 1/2 βολές μείωσε σε 30-41 για να μην καταφέρει στην επόμενη φάση να πετύχει ο Παναθηναϊκός καλάθι. Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα μείωσε σε 32-41 στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης για να αστοχήσει ο Μπατίστ. Ο Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (35-41). Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 38-41 και ο Ντάνστον έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (40-41) στο 27'. Ο Μπατίστ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Ματσιούλις έκανε φάουλ στον Μάντζαρη, ο οποίος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 41-41.
Ο Κάρι αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Ντάνστον με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 42-41, κάνοντας σερί 13-0 (από το 29-41) στο 28'. Ο Μαυροκεφαλίδης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 42-42 για να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος έκανε το 45-42 για τον Ολυμπιακό. Ο Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 45-44 για τον Παναθηναϊκό, με τον Σερμαντίνι να κάνει έπειτα από 1/2 βολές το 46-44. Ο Κάρι ισοφάρισε σε 46-46 για να ακολουθήσει λάθος από τον Σλούκα. Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 48-46.
Στη τέταρτη περίοδο, ο Περπέρογλου αστόχησε και ο Κάρι με τρίποντο πέτυχε το 46-51 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Τζέιμς Γκιστ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 46-54 για να σημειώσει ο Σπανούλης με καλάθι το 48-54 στο 32'. Ο Μάντζαρης μείωσε σε 50-54 στο 33ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Κάρι ανέβασε και πάλι την διαφορά στους έξι πόντους (50-56). Στην επόμενη φάση, ο Ράιτ έκανε το 58-50 για τους "πράσινους", με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να μειώνει σε 53-58 και ο Ράιτ με σουτ δύο πόντων να "απαντάει" για το 53-60.
Ο Σλούκας έκανε λάθος, όπως και ο Γκιστ στην επόμενη φάση. Ο Πέτγουεϊ 4:40'' πριν το τέλος χτύπησε στο πρόσωπο, με τον Παπαπέτρου να περνάει στη θέση του. Ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 56-60 για να ακολουθήσει φάουλ του Μάντζαρη στον Διαμαντίδη. Ο Ελληνας γκαρντ με 2/2 βολές πέτυχε το 56-62 για να πάει στη γραμμή των βολών στη συνέχεια ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο νεαρός φόργουορντ του Ολυμπιακού αστόχησε στις δύο βολές, με τον Διαμαντίδη να μην σημειώνει καλάθι.
Ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σλούκας στη συνέχεια από τα 6μ.75 έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους για τον Ολυμπιακό (59-62, 2:32'' για το τέλος του αγώνα). Ο Διαμαντίδης έκανε λάθος για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Σπανούλη. Ο Κάρι, όμως δεν κατάφερε στην επόμενη φάση να διατηρήσει τη μπάλα, με αποτελεσμα να είναι για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάνστον με 1/2 βολές μείωσε σε 60-62 για να κάνει ο Κάρι με 1/2 το 60-63. Ο Μάντζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων 1:35'' πριν το τέλος, όπως και ο Μάικ Μπράμος στη συνέχεια. Ο Κώστας Σλούκας στο 39' με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 63-63 για να ακολουθήσει λάθος από τους "πράσινους".
Ο Σπανούλης στα 24'' πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 65-63 για να ισοφαρίσει ο Μαυροκεφαλίδης σε 65-65, 4,7'' πριν την εκπνοή, ενώ ακολούθησε τάιμ άουτ στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός επανέφερε τη μπάλα, με τον Σπανούλη να ευστοχεί στα 0,8 δευτερόλεπτα σε σουτ τριών πόντων, σημειώνοντας το 68-65. Στα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου που απέμεναν ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Prasinanea

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-37, 46-48, 68-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9, Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 12, Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης 11, Λοτζέσκι 7.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 3, Κάρι 10, Μπατίστ 4, Φώτσης 5, Ούκιτς 6, Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8.

* Από το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-2 του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι και το φινάλε του αγώνα ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ αλλά παρόλα αυτά έχασε το ματς από το απίθανο τρίποντο του "γαυροηγέτη". Έτσι, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου πάμε για μία σπάνια υπέρβαση με μειονέκτημα έδρας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, για την πρόκριση στο Final-4, την ώρα που ο ΟΣΦΠ θα δώσει τη δική του μάχη με ΤΣΣΚΑ Μόσχας..

10/4/14

Βουλιαγμένη - Παναθηναϊκός 9-6 και 1-0...

Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν με παίκτη παραπάνω και ηττήθηκε εκτός έδρας από την Βουλιαγμένη με 9-6.
Η Βουλιαγμένη ''χτύπησε'' από την περιφέρεια και νίκησε τον Παναθηναϊκό με 9-6 στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Α1 Ανδρών. Πρωταγωνιστής του αγώνα που διεξήχθη υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες στον Λαιμό, ήταν ο Χρήστος Αφρουδάκης με πέντε γκολ.
Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 5-2 στο δεύτερο οκτάλεπτο. Με δύο τέρματα των Γιώργου Αφρουδάκη και Αργύρη Θεοδωρόπουλου ο Παναθηναϊκός πλησίασε στα δύο γκολ (6-4).
Ο Ανδρέας Μιράλης έφερε και πάλι τη διαφορά στα τρία γκολ (7-4) στο τρίτο οκτάλεπτο. Με δύο υπέροχα γκολ του Αφρουδάκης, ένα ψιλοκρεμαστό σουτ και ένα στην κόντρα, η Βουλιαγμένη πήρε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται με 9-6.
Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί τη Μεγάλη Δευτέρα (14/4, 19.30) στο Ιλίσιο κολυμβητήριο και αν χρειαστεί και τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Τετάρτη (14/4, 18.00) και πάλι στη Βουλιαγμένη.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-2, 2-2, 2-2

Τα γκολ των δύο ομάδων σημείωσαν οι:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Τ.Λοράντος): Χ.Αφρουδάκης 5, Μιράλης 2, Τίγκας 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κ.Λούδης): Θεοδωρόπουλος 3, Παπαδόγκωνας 1, Γ.Αφρουδάκης 1, Δερμιτζάκης 1.

Prasinanea

9/4/14

Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, με το αριστερό στα πλέι άουτ, εν μέσω επεισοδίων...

Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από την Παναχαϊκή με 3-1 σετ για την 1η αγωνιστική των play-out, σε μια αναμέτρηση που είχε συνολικά 4 διακοπές!
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην πρεμιέρα των play-out της Volley League με 3-1 σετ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Παναχαϊκή, όμως οι Πράσινοι έχουν πολλά παράπονα από την ατμόσφαιρα που συνάντησαν, καθώς η αναμέτρηση στο τέταρτο σετ διεκόπη 4 φορές, τα ΜΑΤ παρατάχθηκαν μπροστά από τους οπαδούς των Πατρινών και το σετ είχε συνολική διάρκεια 50 λεπτά!
Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι τα μισά του σετ, όπου η Παναχαϊκή επέστρεψε στον αγώνα και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, όμως ο Γκάλιτς ήταν αυτός που με προσωπικές ενέργειες χάρισε το σετ στους Πράσινους με 28-26.
Στο δεύτερο σετ, αρχικά η εικόνα ήταν ίδια με το πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα σταθερό προβάδισμα, όμως λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου σετ και ενώ το Τριφύλλι είχε προηγηθεί με 11-7, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση προηγήθηκαν με 18-14 και κατέκτησαν το σετ με 25-20.
Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-16), όμως κάπου εκεί το Τριφύλλι είχε ένα απίστευτο μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να προηγηθεί με 24-17 και τελικά να πάρει το σετ με 25-18.
Πρωτόγονες συνθήκες!
Στο τέταρτο σετ το οποίο άρχισε με καθυστέρηση η ατμόσφαιρα ήταν "εκρηκτική". Ο Παναθηναϊκός μπήκε εκ νέου δυνατά, απέκτησε το προβάδισμα (16-12), οι Πατρινοί αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (16-15). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν έχασαν τον ρυθμό τους, προηγήθηκαν με 23-20 και κάπου εκεί... χάθηκε η μπάλα.
Οι διαιτητές σταμάτησαν την αναμέτρηση για συστάσεις, με την επανέναρξη του αγώνα η Παναχαϊκή έκανε ένα σερί 3-0 και ισοφάρισε σε 23-23, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο.
Η επόμενη διακοπή ήταν ελάχιστα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 30-29, τα ΜΑΤ εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και τοποθετήθηκαν μπροστά από τους οπαδούς των Πατρινών για να συνεχιστεί ο αγώνας.
Μόλις η Παναχαϊκή πήρε το σετ με 31-29 και τον αγώνα με 3-1 σετ, υπήρξε ένταση τόσο ανάμεσα στους παίκτες, όσο και στις εξέδρες.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 14 (12/31 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 41% άριστες), Σαρικεΐσογλου 20 (15/24 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ - 40% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 22 (16/20 επ, 6 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 53% υπ - 21% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Π. Ρουμελιώτης 1 (1 άσσος), Πεφάνης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 28% άριστες), Στιβαχτής 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 7 (3/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 15 (12/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (8/23 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 12% άριστες) / Κουρούπης (λ, 38% υπ - 27% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

Prasinanea

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου - Παναθηναϊκός 74-77, πέρασε στα ημιτελικά. Για την 3η θέση το βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στο Ρύσιο της Αναγέννησης με 77-74 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Α1, όπου θ' αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Βούλας.
Τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στην μεγαλύτερη διάρκεια της, όμως λίγο πριν το φινάλε "έπαιξαν με την φωτιά". Στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση έκανε αντεπίθεση και προηγήθηκε με 72-69.
Οι Πράσινες αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 74-74 και στη συνέχεια η Γέμελος, στο τελευταίο της παιχνίδι επί ελληνικού εδάφους, με εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-74. Η γκαρντ του Τριφυλλιού θα αναχωρήσει για τις Ηνωμένες Πολιτείες όπου θα συνεχίσει την καριέρα της στην Ατλάντα.
Οι Πρωταθλήτριες από την άλλη,  θ' αντιμετωπίσουν τον Πρωτέα Βούλας στα ημιτελικά με την σειρά να είναι στο 1-1 και τις Πράσινες να θέλουν δύο νίκες για να βρεθούν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στους τελικούς της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-42, 54-65, 74-77

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Καφαντάρη): Μαραγκού 6(3/3δ.), Αυτζή 7, Μούρτου 2(7ρ.), Σταυρίδου 10(1), Ταυροπούλου, Γκόμπελιτς 20(2/2β., 6/8δ., 2/4τρ., 7ρ.), Καζατζή, Σκιαδοπούλου 23(3/3β., 11/19δ., 11ρ.), Ρούσσου 6.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου, Γέμελος 16(3/4β., 2/4δ., 3/9τρ., 7ρ., 4ασ. 3κλ.,), Πριονά, Χριστινάκη 2, Μαγκλάρα 1, Κοσμά 16(4/5β., 6/10δ., 7ρ.), Σλούκα 7, Κωστάκη 11(4/9δ., 1/4τρ., 6ρ.), Χρονοπούλου, Καβάσιλα, Ντέλβα 20(8/8β., 6/12δ., 14ρ., 3ασ., 2κλ.), Θεολόγου 4.

Βριλήσσια - Παναθηναϊκός 2-3 σετ
Με πρωταγωνίστριες τις Τσίμα και Γκούζου, ο Παναθηναϊκός "έσπασε" την έδρα των Βριλησσίων και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1 γυναικών. Πλέον θέλει νίκη την Παρασκευή (20.30) στην Κυψέλη προκειμένου τερματίσει στην τριάδα.
Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός άρχισε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 12-9 μετά από την επίθεση άουτ της Τουριάφ. Τα Βριλήσσια επέστρεψαν με τη Χατζηνικολάου στο σερβις για το 14-12. Οι Πράσινες βρήκαν την απάντηση με το σερβις της Βασιλαντωνάκη αλλά τα Βριλήσσια ήταν αυτά που πήραν κεφάλι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Οι γηπεδούχες βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με τρεις πόντους (20-17, 21-18), όμως στη συνέχεια οι Πράσινες με ένα σερί 7-1 κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22.
Όπως τελείωσε το πρώτο σετ έτσι άρχισε και το δεύτερο και ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από νωρίς (2-4, 4-8) και δεν το έχασε παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μισό τα Βριλήσσια απείλησαν, με τα "φίνα κορίτσια" να παίρνουν το σετ με 25-19.
Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ, όταν τα Βριλήσσια βελτίωσαν σερβίς και μπλοκ. Προηγήθηκαν από νωρίς (8-5) και έφτασαν τη διαφορά στο +8 (20-12). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει τη διαφορά (25-21).
Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το τέταρτο σετ με τα Βριλήσσια να παίρνουν κεφάλι στο 9-8 και φτάνουν τη διαφορά στο +5 (17-12) με μπλοκ της Ριμπέιρο στη Βασιλαντωνάκη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (17-15, 21-19, 22-20), αλλά η Χατζηνικολάου πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και τελείωσε το σετ με 25-20.
Στο τάι μπρέικ οι Πράσινες με δύο πόντους από την Γκούζου πήραν διαφορά δύο πόντων (5-7) που την κράτησαν μέχρι το 10-13. Χαντάβα και Οικονομίδου ισοφάρισαν για να ξεκινήσει το... θρίλερ. Η Χαντάβα έσπασε τα ματς μπολ του Παναθηναϊκού για το 14-14 και το 15-15, αλλά η Γκλιγκόροβιτς έκανε φιλέ και η Βασιλαντωνάκη πήρε τον πόντο που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 25-21, 25-20, 15-17

Prasinanea

6/4/14

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 71-82 και τώρα, ντέρμπι! Εύκολα οι γυναίκες στο 1-0

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-71 του ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Πυλαίας και πραγματοποίησε μία δυνατή προπόνηση πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
Την 23η του διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να περάσει νικηφόρα και από την Πυλαία, επικρατώντας με σκορ 82-71.
Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του αγώνα, καθώς οι "πράσινοι" προηγούνταν σταθερά με 20 πόντους, ωστόσο στο τέλος χαλάρωσαν και ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα.
Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος μετά το α' δεκάλεπτο, όταν και βελτίωσε την άμυνα του και ξέφυγε με 14 πόντους (31-45 στο ημίχρονο). Η διαφορά στο 36ο λεπτό έφτασε και τους 22 πόντους (56-78), ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους 15-4 από πλευράς γηπεδούχων που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Ο πρωταγωνιστής
Ο Στεφάν Λάσμε ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και ισάριθμους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 24 λεπτά συμμετοχής. Είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και κανένα λάθος.
Ο αριθμός του αγώνα
Οι 8/8 αιφνιδιασμοί του Παναθηναϊκού είναι ένας αριθμός που αν μη τι άλλο ευχαριστεί τον Φραγκίσκο Αλβέρτη ο οποίος θέλει την ομάδα του ένα κλικ πιο γρήγορη.
Που κρίθηκε το παιχνίδι
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, όταν ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 20-24 (10') σε 24-36 τρέχοντας ένα επιμέρους 12-4.
Ο αγώνας
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν σαφή τάση να τρέξουν... Και το έκαναν, αφήνοντας τις άμυνες κατά μέρους. Ο Διαμαντίδης ξεκίνησε δυναμικά και έγραψε το 5-11, φτάνοντας πολύ γρήγορα τους 7 πόντους στο παιχνίδι. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κούπερ και Τσαϊρέλη έφεραν τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού (16-15) μετά από ώρα, ωστόσο ήταν η σειρά του Ούκιτς να αναλάβει δράση για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.
Έτσι έκανε το 16-22 στο 8ο λεπτό του αγώνα και το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 24-20. Σε ένα δεκάλεπτο που οι "πράσινοι" είχαν 7/8 δίποντα και σκόραραν με 88% στα δίποντα, ενώ είχαν επίσης 2/5 τρίποντα και τα διπλάσια ριμπάουντ (8-4).
Βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο 13ο λεπτό με διαφορά 10 πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά από λέι απ του Ράιτ (24-34). Είναι χαρακτηριστικό δε ότι στο β' δεκάλεπτο οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με 5/5 δίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 3/4. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 30-36 παροδικά και η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με σερί 7-0 το οποίο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (30-43).
Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό, καθώς πέτυχε μόλις 11 πόντους στο β' δεκάλεπτο και αισίως έχασε επαφή με το σκορ, έχοντας κάνει και τα διπλάσια λάθη από τον αντίπαλό του (8-4).
Η διαφορά έφτασε και το +22
Στο β' ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός διατήρησε την υπέρ του διαφορά (33-47, 36-51) και έπαιξε με όπλο την ταχύτητα και τον επιθετικό του πλουραλισμό, καθώς πλέον ο Λάσμε είχε πετύχει συνεχόμενους πόντους. Ο Κούπερ μείωσε σε 43-51 στο 24.30'' ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 61-50 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει.
Το 50-61 έγινε στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, έκανε το σκορ 52-72 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους. Στη συνέχεια η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 22 πόντους που ήταν η μέγιστη τιμή (56-78) στο 36' και στο τελευταίο τρίλεπτο ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ και να πλησιάσει, αλλά όχι να απειλήσει τους "πράσινους".
Στόχος του Φραγκίσκου Αλβέρτη ήταν να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και πέρασε στο παρκέ και τους 12 παίκτες της ομάδας του, προσπαθώντας να ξεκουράσει τους βασικούς. Ο Διαμαντίδης έπαιξε 23 λεπτά, ο Ματσιούλις 14,5 και ο Λάσμε 24.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 31-45, 50-61, 71-82

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 8, Κούπερ 9(3), Χαραλαμπίδης 3(1), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10(2), Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 11(1), Καλλές 3, Μπόγρης 14, Κασελάκης 5(1), Λιάπης.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 2, Κάρι 6, Φώτσης 6(2), Ούκιτς 10, Λάσμε 20, Μαυροκεφαλίδης 10, Γκιστ 4, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 4, Ράιτ 10.

Παναθηναϊκός - Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 87-43

Το 1-0 στις νίκες πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 87-43 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου στον κατάμεστο Τάφο του Ινδού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καθολικά ανώτερος απέναντι στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και επικράτησε 87-43 στον Τάφο του Ινδού, πετυχαίνοντας το 1-0 στις νίκες στο πλαίσιο των προημιτελικών της Α1 Γυναικών.
Η ομάδα της Γιασεμής Σαμαντούρα έπαιξε καλό μπάσκετ, ικανοποίησε τους οπαδούς της και έδειξε ότι θα προκριθεί στην επόμενη φάση με μεγάλη ευκολία. Οι φιλοξενούμενες υποτάχτηκαν στην υπεροχή των πράσινων και είχαν παθητικό ρόλο στο ματς.
Διαιτητές: Καραλής, Μαυρατζάς.

Δεκάλεπτα: 29-19, 53-33, 70-38, 87-43.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Γέμελος 14 (1), Πριόνα 4 (1), Χριστινάκη 9, Μαγκλάρα 6, Κοσμά 8 (1), Σλούκα 7, Κωστάκη 13 (7 ασίστ), Χρονοπούλου 4, Καβάσιλα 2, Ντέλβα 17, Θεολόγου 2.

Αναγέννηση Ν.Ρ. (Καφαντάρη): Μαραγκού, Σαμαρά, Αυτζή 11 (2), Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 12 (2), Ταυροπούλου 2, Γκόμπελιτς 5, Καζατζή, Σκιαδοπούλου 9, Ρούσου 4 (1).