26/3/11

ΔΑΣΑΛ- Παναθηναϊκός 86-90, μεγάλο «2» τετράδας! Με περίπατο στην κορυφή τα κορίτσια στο βόλεϊ

Μεγάλη νίκη πέτυχε στη Ζωφριά ο Παναθηναϊκός, όπου για την 20η αγωνιστική επικράτησε με το «εξωπραγματικό» για γυναίκες 90-86 του ΔΑΣΑΛ και διατήρησε τις ελπίδες του για είσοδο στην τελική τετράδα της κανονικής περιόδου και είσοδο στα πλέι οφ.
 Σούπερ για τις νικήτριες οι Μαρτζινεάν και Μέρφι με 30 και 26 πόντους αντίστοιχα. Ωστόσο το δώρο για το Τριφύλλι ήρθε από τους άλλους αγώνες, όπου ο Άρης ηττήθηκε από τον Πρωτέα με 67-58 στη Βούλα και οι Εσπερίδες εντός έδρας, 50-71 από τη ΦΕΑ.
 Πλέον και ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές, ο Άρης είναι στη 2η θέση (πίσω από τον αήττητο Αθηναϊκό) με 33 βαθμούς και ακολουθούν στους 32 ΦΕΑ, Εσπερίδες, ΔΑΣΑΛ και Παναθηναϊκός, ενώ πιο κάτω είναι ο Πανιώνιος και η Πτολεμαΐδα με 30 και 29 βαθμούς αντίστοιχα, αλλά και έναν αγώνα λιγότερο. Πραγματικός χαμός για την είσοδο στην τετράδα, όπου το τοπίο θα ξεκαθαρίσει τις τελευταίες δύο αγωνιστικές, όταν και οι μονομάχοι θα αναμετρηθούν μεταξύ τους.

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να νιώθει πιο άνετα, τουλάχιστον από τον ΔΑΣΑΛ, αν νικούσε με 6 πόντους, καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας στη Λεωφόρο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 38-47, 63-63, 86-90.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΔΑΣΑΛ: Κοτσοπούλου 10(1), Παυλοπούλου 4, Ναυροζίδου 4, Σκίμπι 12(1), Πατεράκη 2, Σμυρναίου 18(2), Πλουμπή 11, Ντιέλα 8, Χριστακοπούλου, Ντελβα 17.

Παναθηναϊκός: Κορακίτη, Βλάνη, Χαλιβελάκη 8, Μέρφι 26(1), Δάφκου 2, Τζεγιαννάκη 12(1), Ζικυρίδου 9, Ντερέβνιανικ 3(1), Μαρτζινεάν 30(1).

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα βόλεϊ, όπου για την 8η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος πέρασε δια περιπάτου από την Κηφισιά επικρατώντας του αδύναμου Ηρακλή με 3-0 σετ και πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Βέβαια μένει το ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα και αν οι «ερυθρόλευκες» ηττηθούν, τότε ο Παναθηναϊκός θα μείνει στην κορυφή, ενώ θα απομένουν ακόμη δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της φετινής Α1, με το Ανατόλια εντός και το ντέρμπι τίτλου στο Ρέντη.

Τα σετ: 19-25, 14-25, 13-25.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ηρακλής Κηφισιάς (Ζόραν Κόβαζιτς): Κουντουρά Ε. 5 (2 άσοι, 1/3 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 14 (13/42 επ., 1 μπλοκ), Καραγκούνη 4 (4/14 επ., 38% υπ.), Διώτη 3 (3/6 επ.), Γρηγοράτου 1 (35% υπ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Κουντουρά Α. Μ. (λ, 41% υπ.), Αριστοβούλου, Βαρουδάκη.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 1 (1/1 επ.), Μαχόν 3 (3/11 επ., 50% υπ.), Τζανακάκη 11 (2 άσοι, 6/9 επ., 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 12 (4 άσοι, 8/15 επ.), Μόλναρ 12 (9/23 επ., 43% υπ., 3 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 71% υπ.), Δηλαβέρη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου, Μαλουσάρη, Παπαφωτίου, Καρπουζά.

25/3/11

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 71-75, ασύλληπτο β' ημίχρονο και τεράστια νίκη κόντρα σε όλους και όλα, από τη μεγαλύτερη ομάδα της Ευρώπης!!

Ο Βασιλιάς του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, Παναθηναϊκός δύο μέρες μετά τη μεγάλη σφαγή στην Ισπανία, κόντρα στη διαιτησία ξανά, κατάφερε να γυρίσει το ματς από το -16 και με ένα ασύλληπτο β' ημίχρονο ταπείνωσε την Μπαρτσελόνα μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά και περιμένει τους Καταλανούς στο ΟΑΚΑ, με στόχο το 2χ2 και την πρόκριση στο Final Four της Βαρκελώνης!

Παρά το γεγονός ότι προχθές του κλάπηκε μία πεντακάθαρη νίκη και παρά τα αίσχη που είδαμε και απόψε, ο μεγάλος Παναθηναϊκός του Γίγαντα Ομπράντοβιτς, αν και βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους από την Μπαρτσελόνα, κατάφερε να πετύχει μία ανεπανάληπτη ανατροπή και να φύγει με το σπουδαίο «2» από τη Βαρκελώνη, που τον βάζει πλέον σε θέση ισχύος για την πρόκριση στο Final 4!

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης μπορεί να μην επανέλαβε την τεράστια προχθεσινή του εμφάνιση, όμως ήταν πάρα πολύ καλός και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση, στην οποία συνέλαβε τα μέγιστα ο εξαφανισμένος στο πρώτο ματς Ρομέιν Σάτο. Ο Αφρικανός έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με την πράσινη φανέλα με το Τριφύλλι και μαζί με τον επίσης εξαιρετικό Μπατίστ και τους Νίκολας, Καλάθη, αλλά κυρίως την τρομερή του άμυνα ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία από τις σπουδαιότερες βραδιές της ιστορίας του. Το -1 του 30λέπτου έδειχνε ότι το ματς θα γύρναγε ολοκληρωτικά.  δυνατή άμυνα, το οργανωτικό παιχνίδι του Μητσάρα και τα απανωτά τρίποντα του Σάτο έδωσαν στον Πεντάστερο διαφορά ακόμη και 8 πόντων, πριν μειώσει με κάποια απίθανα σφυρίγματα η Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά το κάρφωμα του Μπατίστ στο τέλος σφράγισε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο τη νίκη των πρασίνων, που θα εξελιχθεί σε θρίαμβο αν καταφέρουμε και προκριθούμε στο Final Four, κερδίζοντας τα επόμενα δύο ματς στο ΟΑΚΑ, την ερχόμενη εβδομάδα, Τρίτη 29 και Πέμπτη 31 Μαρτίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-28, 57-56, 71-75.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 6 (2/3δίπ., 0/4τρίπ., 2/2βολ., 3ριμπ.), Λάκοβιτς 5 (1/1δίπ., 1/6τρίπ., 1ριμπ., 1κλ.), Ναβάρο 19 (2/4δίπ., 3/4τρίπ., 6/7βολ., 2ριμπ., 4λάθ.), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 11 (5/8δίπ., 1/4βολ., 2ριμπ.,), Ίνγκλες, ΕνΝτονγκ 10 (5/7δίπ., 3ριμπ.), Μορίς, Λόρμπεκ 7 (1/2δίπ., 1/4τρίπ., 2/2βολ., 4ριμπ.), Άντερσον 11 (2/6δίπ., 2/4τρίπ., 6ριμπ.), Γκριμάου.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 1 (0/1δίπ., 1/2βολ., 5'19''), Περπέρογλου, Μπατίστ 14 (7/7δίπ., 4ριμπ., 2λάθ.), Φώτσης 3 (1/2δίπ., 1/1βολ., 4ριμπ.), Σάτο 18 (1/4δίπ., 4/5τρίπ., 4/4βολ., 4ριμπ., 1κλ.), Νίκολας 10 (3/6δίπ., 1/3τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ.), Τσαρτσαρής 4 (2/3δίπ.), Διαμαντίδης 17 (1/5δίπ., 3/6τρίπ., 6/8βολ., 2ριμπ., 2κλ.), Βουγιούκας, Καλάθης 8 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/1βολ., 3ριμπ.), Καϊμακόγλου.

* Τρομερή βραδιά, πολύ μεγάλη νίκη και... φύγαμε για Final Four!

* Το μεγάλο πάρτι θα γίνει την άλλη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ!!

* Αυτή είναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ομάδα στην Ευρώπη!!!

* Φέρε και το 6ο για να τρελαθώ!!!

* ΟΣΦΠ - Σιένα 65-82 και... τέζα οι γαύροι, που «τρελάθηκαν» επειδή πριν από... 48 ώρες «εξαφανίστηκαν» από το παρκέ οι Ιταλοί!

* Puta Barcelona, Puta Cataluña!!!

23/3/11

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 σετ, ήττα στο ντεμπούτο Λάιου, «δώρο» από Λαμία

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και επέτρεψε στον Ηρακλή να ξεφύγει πολύ γρήγορα στο σκορ με τους Μπίλινγκς και Όουενς. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η διαφορά ήταν στο +8 για τους γηπεδούχους (16-8), οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Λάππα και Ντονά μειώνοντας στους τρεις (20-17), χωρίς όμως να καταφέρουν να γυρίσουν το σετ.

Η ομάδα του Τριφυλλιού παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο σετ, πιέζοντας περισσότερο στο μπλοκ, ωστόσο -όπως συνεβη και στο πρώτο- κυνηγούσε στο σκορ τους “κυανόλευκους”, χωρίς να μπορέσει να περάσει μπροστά. Το 12-8 έγινε 18-19, αλλά οι Μπίλινγκς και Όουενς ήταν παρόντες στις κρίσιμες φάσεις και οδήγησαν την ομάδα τους στο 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν ουσιαστικά μια “μάχη” ανάμεσα στον Όουενς και τον Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος πρωταγωνίστησε στην επίθεση του Παναθηναϊκού που βρέθηκε να προηγείται 12-9 και 15-13. Λίγο αργότερα, ο Μπίλινγκς ισοφάρισε 18-18 και από εκείνο το σημείο δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Οι γηπεδούχοι έχασαν τέσσερα ματς μπολ, αλλά τελικά ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη μέσα στην έδρα τους.

Τα σετ: 25-20, 25-22, 29-27.

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 15 (12/16 επ., 2 άσοι, 48% υπ. - 19% άριστες), Κράβαρικ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Κιρόγκα 11 (9/18 επ., 47% υπ. - 41% άριστες), Μπίλινγκς 19 (15/25 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 40% υπ. - 20% άριστες) / Εφραιμίδης Ν. -λ 69% υπ. - 54% άριστες, Γκόρτσανιουκ, Σμαραγδής.

Παναθηναϊκός (Λάιος): Σάκι 4 (3/4 επ., 1 άσο, 20% υπ. - 10% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (16/31 επ.), Ψάρρας, Πετρέας 11 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Πανταλέων 4 (4/6 επ.), Λάππας 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 90% υπ. - 65% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (62% υπ. - 33% άριστες)/ Κόβατς, Ντονάς 2 (2/4 επ.), Κουάλιου, Γκενς 2, Μηνούδης 2 (2/5 επ., 38% υπ. - 38% άριστες).

Από prasinanea.

* Εικόνα του αγώνα δεν είχα, αλλά στα δύο πρώτα σετ φαίνεται ότι δεν κάναμε πολλά πράγματα. Άσχημο ντεμπούτο Λάιου με «καθαρή» ήττα από τον Ηρακλή, τον οποίο περιμέναμε κουρασμένο και απογοητευμένο από τον τελικό Κυπέλλου. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Ηρακλής εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, που θα κινδύνευε ακόμη και να μείνει εκτός τετράδας, καθώς μετά το εύκολο ματς με την Κηφισιά τελειώνει στο Ρέντη με τον Ολυμπιακό, αλλά γλύτωσε χάρις στην ήττα της ΕΑ Πατρών από τη Λαμία με 3-1..

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 83-82,απίστευτη εμφάνιση και δίκαια παράπονα για τη διαιτησία, που έκρινε το ματς υπέρ των Καταλανών!

Ένας καταπληκτικός Παναθηναϊκός με ένα συγκλονιστικό Δημήτρη Διαμαντίδη στη σύνθεσή του έφτασε μία ανάσα από το να σπάσει την έδρα της Μπαρτσελόνα με το "καλημέρα" σε αυτήν τη σειρά, αλλά η διαιτησία στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολύ προκλητική και ουσιαστικά ήταν αυτή που με ορισμένα λάθη σε κρίσιμα σημεία έκρινε το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπαρτσελόνα και ο πρώην πρωταθλητής Παναθηναϊκός, οι δύο καλύτερες ομάδες τα τελευταία χρόνια, μας χάρισαν απόψε έναν εκπληκτικό αγώνα, αλλά δυστυχώς στο τέλος αντί να θριαμβεύσει το Τριφύλλι, το ματς κρίθηκε από τα σφυρίγματα των διαιτητών υπέρ των μονίμως "αδικημένων" (όπως ΜΟΝΟ οι ίδιοι ισχυρίζονται) Καταλανών.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και κανείς εκ των δύο «μονομάχων» δεν ξέφυγε με περισσότερους από 5 πόντους. Μπορεί το σκορ να κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απουσίαζαν οι άμυνες. Από τη μία η Μπαρτσελόνα με το γνωστό της, σκληρό παιχνίδι και από την άλλη ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή αμυντική λειτουργία περιόρισε κατά πολύ τα μεγάλα ατού των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκλεισε προηγούμενη με τρεις πόντους το τρίτο δεκάλεπτο και στα τελευταία δέκα λεπτά παρακολουθήσαμε μία πολύ δυνατή και αμφίρροπη μάχη. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε δύο φορές με πέντε πόντους, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις, κυρίως με τον τρομερό αρχηγό του, ο οποίος παραλίγο να πάρει μόνος του το ματς.

Στα τελευταία λεπτά παρακολουθήσαμε τρομερό θρίλερ. Με το σκορ στο 76-73, περίπου 3' πριν τη λήξη, ο Περπέρογλου έχασε δύο πολύ κρίσιμες βολές, η Μπαρτσελόνα αστόχησε σε απανωτές επιθέσεις και το ματς πήγε στον πόντο με καλάθι του Περπέρογλου (ζήτησε και καθαρό φάουλ που δεν δόθηκε), 76-75, 1' 10'' για το τέλος. Στα 56'' ο Βάσκεθ με βολές έκανε το 78-76. Ο Περπέρογλου και πάλι έκανε το 78-77 με 37'' να απομένουν. Στα 24'' σφυρίχτηκε ανύπαρκτο φάουλ-εφεύρεση του Φώτση και ο Βάσκεθ έκανε το 80-77. Ο Νίκολας αστόχησε σε λέι απ (τον πούλησε η μπάλα με τα φάλτσα) και ο Μόρις με βολές έκανε το το 82-77. Ο Διαμαντίδης όμως με τρίποντο μείωσε στο καλάθι, 82-80, 7,1'' πριν το φινάλε. Ο Ναβάρο με 1/2 βολές έκανε το 83-80 και ο Διαμαντίδης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ευστόχησε και στις δύο βολές κάνοντας το 83-82, ενώ με 1,7'' για τη λήξη, πήρε την μπάλα από την επαναφορά και την πέταξε από το 11 μέτρα χωρίς να βρει στόχο, ανακουφίζοντας τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα που παραλίγο να πάθουν το έμφραγμα της χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-35, 57-60, 83-82.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2 (1/4δίπ., 1ριμπ.), Ρούμπιο 4 (1/1δίπ., 0/2τρίπ., 2/2βολ.), Λάκοβιτς 12 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 2/4βολ., 3ασ.), Ναβάρο 13 (1/2δίπ., 2/4τρίπ., 3ασ.), Πέροβιτς 6 (1/2δίπ., 4ριμπ.), Βάσκεθ 4 (4/4βολ., 2ριμπ.), Νντονγκ 8 (3/4δίπ., 2/3βολ., 4ριμπ.), Μόρις 5 (1/3τρίπ., 3ριμπ.), Λόρμπεκ 12 (4/4δίπ., 1/2τρίπ., 3ριμπ.), Άντερσον 10 (3/3τρίπ., 4ριμπ., 2ασ.), Γκριμάου 7 (2/4βολ., 1/1τρίπ.).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5 (5/6βολ.), Περπέρογλου 6 (3/3δίπ.), Μπατίστ 15 (6/9δίπ., 3/3βολ., 6ριμπ.), Φώτσης 2 (8ριμπ.), Σάτο, Νίκολας 16 (4/9δίπ., 2/5τρίπ., 2/2βολ., 2ριμπ.), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 26 (4/10δίπ., 4/7τρίπ., 6/6βολ., 4ριμπ., 2ασ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 5 (1/4δίπ., 1/1τρίπ.).

* Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 24/3, ξανά στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» στις 22:15 και θα μεταδοθεί από το NovaSports.
 * Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έφτασε (και ξεπέρασε) τις 500 ασίστ στην Ευρωλίγκα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έγινε ο 7ος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που φτάνει σε αυτόν τον αριθμό. Στον αποψινό αγώνα έκανε και ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα με τους 26 πόντους που σημείωσε (4/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/6 βολές). Το προηγούμενο ήταν οι 21 πόντοι στο Παναθηναϊκός-Κίμκι στις 29/10/2009.

* Κρίμα για το σημερινό, πολύ κρίμα...

21/3/11

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-1 σετ, επιτέλους εμφάνιση πρωταθλητριών!

Μετά από πολύ καιρό ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, αντάξια του ισόβιου πρωταθλητή και νίκησε με 3-1 σετ την ΑΕΚ, παρουσία 300 και πλέον οπαδών στο Μετς!

Το 8-0, σκορ με το οποίο προηγήθηκαν οι πράσινες στο πρώτο σετ, έδειξε σημάδια βελτίωσης στο παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίες εν τέλει πήραν άνετα το σετ με 25-11. Με... κεκτημένη ταχύτητα έγινε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, με τη Γεωργία Τζανακάκη να κάνει μεγάλο ματς επιθετικά και τις Μαχόν, Χατζηνικολάου, Μλαντένοβιτς και Μόλναρ να βοηθούν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Ωστόσο η μεταμόρφωση της ΑΕΚ στη συνέχεια δεν έφερε το άνετο 3-0, καθώς οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1, με την Κις να παίρνει τους περισσότερους πόντους του τρίτου σετ και ουσιαστικά να κρατάει ζωντανές τις «κιτρινόμαυρες» στο ματς.

Στο τέταρτο σετ παρακολουθήσαμε μεγάλη μάχη, με ανατροπές και τον Παναθηναϊκό τελικά να το κατακτά σφραγίζοντας τη νίκη με το τελικό 3-1, που του έδωσε τη σημαντική βαθμολογική ανάσα και τον κράτησε στο κυνήγι του Ολυμπιακού, αλλά και του έβδομου σερί πρωταθλήματος.

Τις επόμενες δύο αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός λογικά δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία κόντρα σε Ηρακλή Κηφισιάς και Ανατόλια, πριν το ντέρμπι τίτλου την τελευταία αγωνιστική στο Ρέντη.

Τα σετ: 25-11, 25-13, 21-25, 25-18.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 8 (3 άσοι, 4/6 επ., 1 μπλοκ), Μαχόν 14 (2 άσοι, 12/17 επ., 36% υπ.), Τζανακάκη 16 (2 άσοι, 10/15 επ., 4 μπλοκ), Χατζηνικολάου 9 (1 άσος, 4/8 επ., 4 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 14 (1 άσος, 10/23 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 19 (4 άσοι, 10/27 επ., 58% υπ., 5 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 60% υπ.), Δηλαβέρη, Χριστοδούλου.

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Ντελ Ρίο 6 (6/16 επ., 57% υπ.), Κουτουξίδου 1 (1/2 επ.), Κις 21 (1 άσος, 19/34 επ., 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊντζίεβα 1 (1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 69% υπ.), Παπαγεωργίου 4 (3/12 επ., 27% υπ., 1 μπλοκ), Γκιουζέλη 8 (2 άσοι, 6/16 επ., 11% υπ.).

Παναθηναϊκός - Κέρκυρα 2-1

Τη νίκη με σκορ 2-1 επί της Κέρκυρας πέτυχε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, για την 27η αγωνιστική της Superleague, ωστόσο «όλα τα λεφτά» για τον κόσμο του Τριφυλλιού ήταν ο τρόπος πανηγυρισμού του Τζιμπρίλ Σισέ μετά την επίτευξη του 2-0. Ο Γάλλος παιχταράς έτρεξε προς τους οργανωμένους και τους πέταξε μία φανέλα της Θύρας 13(!), που φορούσε μέσα από την κανονική, την οποία και πέταξε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ μία τρίτη ανέγραφε 50, τον αριθμό των γκολ που έφτασε ο γίγαντας Τζιμπρίλ με την πράσινη φανέλα με ο Τριφύλλι!

Το παιχνίδι με την Κέρκυρα ήταν ένα ακόμη διαδικαστικού χαρακτήρα μέχρι τα πλέι οφ. Με το φανταστικό γκολ του Λάζαρου, τρομερό πλασέ έξω από την περιοχή και αριστερά, έγινε το 1-0 στο 34', ενώ στο 39' ο Σισέ πήρε την μπάλα από το Χριστοδουλόπουλο και μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια και ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0.
 Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1, με γκολ του Στολτίδη από κακή απόκρουση του Βύντρα, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πετύχει ακόμη δύο τρία γκολ, όμως και οι «φαίακες», που πλέον κινδυνεύουν σοβαρά με υποβιβασμό, θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν προς το τέλος του αγώνα.

Μετά και τις γκέλες των ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, αν ξεκινούσαν τώρα τα πλέι οφ, ο Παναθηναϊκός θα είχε 3 βαθμούς και ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός Βόλου θα έμπαιναν χωρίς βαθμό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Ιωαννίδης, Καντέ (35' Σεϊταρίδης), Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Χριστοδουλόπουλος (77' Νίνης), Σισέ, Πετρόπουλος (66' Λέτο).

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Μονιάκης, Γκουστάβο, Βενέτης, Δ. Ιωάννου, Λαμπρόπουλος (82' Γιάντσης), Μαζνόβ (86' Τσίγκας), Στολτίδης, Μακρής, Επστάιν, Η. Ιωάννου.

Και αυτό είναι το πράσινο κάστρο, το νέο κτήριο στη Λεωφόρο, που στεγάζει τον κεντρικό σύνδεσμο της Θύρας 13 και που εγκαινίασαν οι Σισέ και Τζόρβας μετά τον αγώνα με την Κέρκυρα, σε μία αληθινή Παναθηναϊκή γιορτή.

* ΑΕΚ αδέλφια μαζί θα το σηκώσουμε... στο Φάληρο!

* Πολλοί «αντικειμενικοί» άρχισαν να κάνουν λόγο για «απολύτως δίκαιο» πρωτάθλημα του διορισμένου, καθώς ήταν καλύτερος από όλους του υπόλοιπους, ενώ ακόμη κι αν -λένε- ο Παναθηναϊκός έκανε το «2» στο Φάληρο (που το έκανε), απλώς θα μειωνόταν η διαφορά.
 Φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει, καθώς πέραν της μεγάλης νίκης στο «Καραϊσκάκης», ο ψευτοπρωταθλητής έπαιξε 14 φιλικά με τα 7 παραρτήματα που έχει φέτος, κάτι που δεν δείχνει καμία αληθινή υπεροχή σε σχέση με τον Παναθηναϊκό που έχασε -λογικό, σε ένα μαραθώνιο- βαθμούς από τους λεγόμενους «μικρούς».

* Θρήνε γερά, ψεύτικα χάρτινα παράγκα φιλικά!!!

* Τζιμπρίλαρε μείνε για πάντα στην Τριφυλλάρα!!!