13/10/12

Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 3-2 σετ, με το αριστερό στο πρωτάθλημα

Την εκτός έδρας ήττα με 2-3 σετ απ' το Μαρκόπουλο γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Στο Μαρκόπουλο ο Παναθηναϊκός πήγε χωρίς την Έλενα Χριστοδούλου, η οποία λίγες μέρες πριν την κρίσιμη έναρξη της σεζόν αποχώρησε απ' την ομάδα για προσωπικούς λόγους. Η έμπειρη και καλύτερη παίκτρια του Τριφυλλιού απεδείχθη μεγάλη απώλεια, που δυστυχώς κόστισε στην ομάδα.
 Το βάρος της επίθεσης έπεσε στη νεαρή Ανθή Βασιλαντωνάκη, η οποία τα πήγε περίφημα πετυχαίνοντας 26 πόντους, όμως δεν μπορούσε να γυρίσει μόνη της το παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη προηγήθηκε 2-0 παίρνοντας στην παράταση το πρώτο -και ψυχολογικό- σετ (από 20-24!) και με 25-22 το δεύτερο. Ωστόσο τα κορίτσια του Χουντουμάδη αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 2-2 με χαρακτηριστική άνεση. Όμως στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός έμεινε από δυνάμεις και το Μαρκόπουλο κατέκτησε το σετ με 15-10 και πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι της πρεμιέρας.

Τα σετ: 3-2 (27-25, 25-22, 20-25, 19-25, 15-10)

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:
 Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Φουντζήλα 8 (8/18 επ., 28% υπ.), Νικολαϊδη 1 (1 άσος), Νίκιτς 15 (1 άσος, 7/18 επ., 7 μπλοκ), Βαρουδάκη 17 (3 άσοι, 11/27 επ., 33% υπ., 3 μπλοκ), Κόστιτς 26 (1 άσος, 23/41 επ., 2 μπλοκ), Γεωργιάδου 11 (2 άσοι, 6/9 επ., 3 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 54% υπ.), Ζήση Χρ. 2 (1 άσος, 1/3 επ.), Πολυδώρου, Ζήση Π., Κωνσταντώνη.
 Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κουντουρά 11 (3 άσοι, 5/11 επ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 26 (5 άσοι, 18/44 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (1 άσος, 9/14 επ., 4 μπλοκ), Μαλουσάρη 11 (10/28 επ., 37% υπ., 1 μπλοκ), Νούσια 12 (4 άσοι, 8/24 επ., 61% υπ.), Τσατσουρή 7 (6 άσοι, 1/4 επ.), Μάρκου (λ, 52% υπ.), Μικρουδάκη, Σωτηρίου.

* Για τη δεύτερη αγωνιστική, το ερχόμενο Σάββατο ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί το νεοφώτιστο Ρέθυμνο.

Παναθηναϊκός - Εύνικος 84-49, εύκολα το 2χ2

Στο πρώτο επίσημο εντός έδρας πάρτι ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Εύνικο 84-49 κάνοντας το 2χ2 στην Α1 μπάσκετ γυναικών!

Μετά τον περίπατο στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη, οι πράσινες της Γιασεμής Σαμαντούρα «σκόρπισαν» και τον Εύνικο (πρώην ΔΑΣΑΛ) στον κατάμεστο «Τάφο του Ινδού» με 84-49, σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχες είχαν τον απόλυτο έλεγχο από το τζάμπολ έως τη λήξη του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ποτέ απ' τις φιλοξενούμενες. Πρώτη σκόρερ η Δίελα με 17 πόντους, πολύ καλές η πολύπειρη Καλέντζου και η Μαγκλάρα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 48-31, 64-37, 84-49.

Παναθηναϊκός (Σιαμαντούρα): Καλέντζου 12 (2), Βλάνη 3 (1), Κόνιαλη 8, Μοσχοπούλου 3 (1), Μαγκλάρα 13, Χρονοπούλου 1 (8ρ.) , Σλούκα 3, Δίελα 17 (4), Ντέλβα 11, Χριστινάκη 6, Πριόνα, Θεόλογου.

Εύνικος (Δέδε): Τσέρου 5, Πετροπούλου, Κονταλή 6 (1), Σιδέρη 18 (3), Μάρκου 2, Ιωαννίδου 7 (1), Γρηγορέα, Ρουμελιώτη, Σαββουλίδου 1 (7ρ.), Παβλούκου 6 (1), Λίοση 4.

Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 85-78, απρόσμενα καλό ξεκίνημα, με πολλές υποσχέσεις!

Έναν Σόφο ακόμη ήθελε... (vds)

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, έπαιξε σε μεγάλο διάστημα το μπάσκετ που θέλει να παίξει, αλλά στο τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 85-78 στο Palacios de los Deportes, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.
Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης απείχαν από την εικόνα που θα ήθελε να δώσει ο Παναθηναϊκός στο παρκέ. Και ως ένα σημείο ήταν δικαιολογημένο. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπροστά στο δικό της κόσμο μπήκε με… κεκτημένη ταχύτητα –την οποία έτσι κι αλλιώς διαθέτει ως ομάδα, εκμεταλλεύτηκε τα σουτ τριών πόντων και το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί. Αρχικά με ένα 8-0 (1’50’’), στη συνέχεια με διψήφια τιμή στη διαφορά (12-2 στο 4’20’’, 14-4 στο 5’), για να φτάσει ως το +13 (19-6, 6’). Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε να συνέρχεται. Με ένα 12-0 με πρωταγωνιστές τους Διαμαντίδη, Σχορτσανίτη και Τσαρτσαρή, πλησίασε στον έναν πόντο (19-18, 8’53’’). Κοίταξε τη Ρεάλ στα μάτια (22-22 στο 10’20’’, 24-24 στο 11’50’’), πριν ο Κώστας Τσαρτσαρής δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα (24-26, 12’45’’). Ο ρυθμός ανήκε στους «πράσινους», οι οποίοι από το 26-26 (13’), έφτασαν στο 35-44 στο ημίχρονο.
Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο δυνατά με πρωταγωνιστή τον Μίροτιτς, ο οποίος οδήγησε τους Ισπανούς στο 48-46 (25’20’’) και λίγο αργότερα στο 52-48 (26’42’’). Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε και πάλι τις λύσεις με βασικό άξονα τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Ο Τσαρτσαρής ήταν και πάλι αυτός που έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο (57-58, 29’15’’), ο Μπράμος οδήγησε στο +4 (61-65, 31’12’’), αλλά από το σημείο αυτό και μετά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο. Έφτασαν στο +7 (78-71, 36’30’’), ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει, διαμόρφωσε το 82-78 (39’20’’), για να πάρουν τη νίκη όμως οι Ισπανοί με το τελικό 85-78. Τα λάθη (20) που έκαναν οι «πράσινοι», αλλά και τα φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν Σχορτσανίτης, Τσαρτσαρής, Πάνκο έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης.
Από paobc

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 35-44, 59-60, 85-78
Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 4, Φερνάντεθ 25, Πότσιους, Σουάρεθ, Ρέγες, Μίροτιτς 18, Ροντρίγκεθ 4, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 7, Γιουλ 15, Σλότερ 8.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 8, Πάνκο 10, Ματσιούλις 6, Άρμστρονγκ, Ούκιτς 6, Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 13, Κίτσεν 2, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 23.
* Με απρόσμενα καλή εμφάνιση βγαλμένη απ' τα πιο αισιόδοξα σενάρια, ο Αυτοκράτορας της Ευρώπης παραλίγο να κάνει το «μπαμ» με το καλημέρα! Με εντελώς νέα ομάδα και νέο προπονητή, καθαρά ανέτοιμος, χωρίς τον Λάσμε, που αναμένεται να του προσφέρει μεγάλη δύναμη, ανέτοιμο τον Κίτσεν, απροσάρμοστο τον Άρμστρονγκ και παίζοντας μέσα στη Μαδρίτη κόντρα στην πανίσχυρη και ιδιαίτερα φιλόδοξη φέτος Ρεάλ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες αφήνοντας βέβαια πολλές υποσχέσεις για το μέλλον! Όταν ο Πεδουλάκης έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του, αν ο Άρμστρονγκ μπορέσει να βοηθήσει και όταν με το καλό δέσει η ομάδα, θεωρώ πως, με βάση τα όσα είδαμε στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα, ο Εξάστερος θα είναι ΚΑΙ φέτος αν μη τι άλλο ανταγωνιστικός και λογικά μέσα στους διεκδικητές να βρεθεί στο Final 4 του Λονδίνου.

Ελλάδα - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 0-0, έχασε φάσεις και μια μεγάλη ευκαιρία

Η Εθνική μας ομάδα παραχώρησε τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στην Βοσνία/Ερζεγοβίνη καθώς δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ της ευκαιρίες που είχε. Δυο δοκάρια η "γαλανόλευκη" και ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Σαλπιγγίδη.

Μόνο ευχαριστημένη δεν μπορεί να αισθάνεται η Εθνική μας ομάδα στο τρίτο ματς για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2014.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναδείχθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) με την Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο κατάμεστο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες (δύο δοκάρια και τετ α τετ του Σαλπιγγίδη) για να πάρει το πολύτιμο "τρίποντο".

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά χορταστικό σε θέαμα και από τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν κλείστηκαν στα καρέ τους. Γκολ μπορεί να μην σημειώθηκε ωστόσο και οι δύο προσπάθησαν να το πετύχουν με την Ελλάδα να έχει τελικά δύο δοκάρια με τους Γκέκα-Τοροσίδη και την Βοσνία/Ερζεγοβίνη δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τους Μανιάτη και Καρνέζη να διώχνουν την μπάλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ωστόσο η Εθνική μας είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν κατάφερε σε τετ α τετ να νικήσει τον Βόσνιο γκολκίπερ. Ο Φερνάντο Σάντος τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας στο γήπεδο και τον Μήτρογλου, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.
Με τον βαθμό αυτό και οι δύο ομάδες έφτασαν στους επτά (πρώτη είναι η Βοσνία/Ερζεγοβίνη με διαφορά τερμάτων).
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η συμμετοχή του Γιώργου Καραγκούνη ο οποίος έφτασε στις 121 με την "γαλανόλευκη" ξεπερνώντας τον Θοδωρή Ζαγοράκη (120).
Επόμενος σταθμός για την Εθνική μας ομάδα την προσεχή Τρίτη (16/10) στην Μπρατισλάβα με αντίπαλο την Σλοβακία.

Τα πλάνα του Σάντος
Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε την Εθνική μας με το 4-4-2, με τον Καρνέζη κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Τοροσίδη (δεξιά), Σπυρόπουλο (αριστερά) και Παπασταθόπουλο-Μαλεζά (κεντρικό αμυντικό δίδυμο).
Στην μεσαία γραμμή τα αμυντικά χαφ ήταν οι Κατσουράνης-Τζόλης, με τον Φορτούνη αριστερά, τον Μανιάτη δεξιά και στην επίθεση οι Γκέκας-Σαμαράς.
Δύο δοκάρια η Εθνική
Η Εθνική μας μπήκε πολύ καλά στο γήπεδο και με την συμπαράσταση 30.000 φιλάθλων προσπάθησε από την αρχή να πετύχει το γκολ.
Μόλις στο 5ο λεπτό η Ελλάδα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Σαμαράς έκανε την κούρσα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Γκέκα και αυτός σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Ο Βόσνιοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα (8') όταν ο Σαλίχοβιτς έκανε το σουτ με τον Καρνέζη να μπλοκάρει την μπάλα.
Μάλιστα στο 25' οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μισίμοβιτς έκανε το σουτ και ο Μανιάτης πάνω στην γραμμή με κεφαλιά έδιωξε την μπάλα.
Η απάντηση της Εθνικής μας ήρθε στο 34' και ήταν ανάλογη του 5ου λεπτού. Ο Τοροσίδης έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά μπήκε στην περιοχή δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.
Έξι λεπτά αργότερα (40') η Βοσνία έχασε μια ακόμη σημαντική ευκαιρία, όταν ο Λούλιτς έκανε το σουτ με τον Καρνέζη να πέφτει στην αριστερή του γωνία να διώχνει την μπάλα και με δεύτερη προσπάθεια να την μπλοκάρει.
Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ήταν χορταστικό σε θέαμα και από τις δύο ομάδες.
Μοιραίος ο Σαλπιγγίδης
Στο δεύτερο ημίχρονο η Βοσνία ήταν αυτή που μπήκε καλά και στο 49' το σουτ του Τζέκο έφυγε άουτ.
Στην συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το γκολ, αλλά έκανα αρκετά λάθη τόσο στον χώρο της μεσαίας γραμμής, όσο και στην τελική προσπάθεια.
Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο 65' ο Φερνάντο Σάντος έκανε αναγκαστική αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε ο Μαλεζάς (πιθανόν θλάση) και έτσι μπήκε στο γήπεδο ο Γιώργος Καραγκούνης ο οποίος έγινε ο πρώτος σε συμμετοχές με την Εθνική μας (121).
Έτσι ο Καραγκούνης πήγε στην μεσαία γραμμή και στόπερ δίπλα στον Παπασταθόπουλο πήγε ο Κατσουράνης.
Δέκα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα η Ελλάδα έχασε μια ακόμη πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Σαλπιγγίδης βγήκε τετ α τετ με τον Μπέγκοβιτς έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε αλλά δεν κατέληξε στα δίχτυα, με τους αμυντικούς της Βοσνίας να προλαβαίνουν να διώχνουν την μπάλα.
Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Εθνικής μας πίεσε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι το τελευταίο "σφύριγμα" του διαιτητή ανέδειξε Ελλάδα και Βοσνία/Ερζεγοβίνη ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Από sport24

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μαλεζάς (67' λ.τρ. Καραγκούνης), Κατσουράνης, Τζιόλης, Μανιάτης (80' Μήτρογλου), Φορτούνης, Γκέκας (58' Σαλπιγγίδης), Σαμαράς.
Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Μούιτζα, Βράνιες, Σπάχιτς, Λούλιτς (75' Στεβάνοβιτς), Μισίμοβιτς, Ζαχίροβιτς, Σαλίχοβιτς, Μεντούνιανιν (74' Ιμπρίτσιτς), Τζέκο, Ιμπίσεβιτς.

* Με βάση τις ευκαιρίες η Ελλάδα θα μπορούσε να πάρει το ματς, όμως η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα. Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη έχει πλέον το πλεονέκτημα, κυρίως χάρις στη διαφορά τερμάτων, η οποία αποτελεί βασικό κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ωστόσο ο δρόμος είναι μακρύς ακόμη και η πρωτιά του ομίλου δε θα κριθεί από τα δύο μεταξύ μας ματς, αλλά συνολικά. Επομένως πολύ σημαντικό παιχνίδι είναι αυτό που ακολουθεί, την Τρίτη κόντρα στη Σλοβακία, εκτός έδρας, όπου η Ελλάδα καλείται να το πάρει για να μείνει κοντά στην κορυφή.

8/10/12

Ξάνθη - Παναθηναϊκός 1-2, ανατροπή και μεγάλη νίκη

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Ξάνθη επικρατώντας της ακριτικής ομάδας με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος για τα δύο γκολ που πέτυχε και τον πανηγυρισμό του στο δεύτερο τέρμα με τα... μαλλιά του.

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό μιας και πολύ νωρίς στο ματς η Ξάνθη μπήκε μπροστά στο σκορ. Ήταν το 7ο λεπτό, όταν ο Μαρκόφσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και πλάσαρε ψύχραιμα τον Καρνέζη για το 1-0.
Σιγά σιγά, όμως, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το σοκ και άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του. Σε αυτό συνέβαλε σημαντικά το γεγονός ότι ο Ζέκα θύμιζε για πρώτη φορά τον Ζέκα της προηγούμενης χρονιάς. Η άνοδος της απόδοσής του Πορτογάλου μέσου βοήθησε τους πράσινους να αλλάξουν τόσο και τη δική τους εικόνα, αλλά και τη ροή του ματς.
Χαμένο πέναλτι
Μάλιστα, το Τριφύλλι θα μπορούσε να είχε επιστρέψει άμεσα στο ματς, αλλά ο Τοτσέ είδε τον Βιβιανί να αποκρούει χτύπημα πέναλτι του στο 10ο λεπτό. Πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος ο Ισπανός επιθετικός και ανέλαβε να το εκτελέσει έπειτα από εντολή του Φερέιρα.
Δια χειρός Λάζαρου
Η εξέλιξη αυτή θα μπορούσε να είχε οδηγήσει σε κατάρρευση, άλλες φορές τους πράσινους. Όχι, όμως, αυτή τη φορά. Με ηγέτη τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και κατάφερε να φθάσει στην ανατροπή.
Ο διεθνής μέσος του Τριφυλλιού με δύο δικά του γκολ, έπειτα από πολύ όμορφες προσπάθειες, άλλαξε τα δεδομένα του ματς και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1. Ένα σκορ που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος του ματς.
Αυτό, πάντως, που έκλεψε την παράσταση ήταν ο πανηγυρισμός του Χριστοδουλόπουλου. Ο Έλληνας μέσος, στο δεύτερο γκολ, πανηγύρισε το δεύτερο γκολ δείχνοντας το... μαλλί του. Ήθελε, έτσι, να δώσει τη δική του απάντηση στα σχόλια που άκουσε τον τελευταίο καιρό για την απόδοση του και την... κώμη του.
Βγήκε ο Ζέκα, έπεσε ο ρυθμός
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν μοιρασμένη. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πετύχει ένα τρίτο γκολ που θα "κλείδωνε" το ματς υπέρ του ενώ από την άλλη μεριά η Ξάνθη έψαχνε τρόπο να φθάσει στο 2-2.
Προς το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα μιας και το Τριφύλλι έδειχνε να κατεβάζει ταχύτητα. Ειδικά από την στιγμή που έγινε αλλαγή ο Ζέκα, προφανώς λόγω κούρασης, και στον αγώνα πέρασε ο Μαυρίας.
Η Ξάνθη έφθασε κοντά στο γκολ στο 72ο λεπτό με σουτ του Πλατέλλα και στο 84ο λεπτό με κεφαλιά του Φλίσκα. Όμως, και στις δύο περιπτώσεις ο Καρνέζης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ξάνθη (Κωστένογλου): Βιβιανί, Μπαξεβανίδης, Μπέρτος, Βάλλας, Κομεσίδης, Μαρσελίνιο (77' Ονουάτσι), Νάκας (46' Πλάτελας), Μαρκόφσκι, Φλίσκας, Βασιλάκάκης (70' Μάνταλος), Ντάνι .
Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Πίντο, Τριανταφυλλόπουλος, Σπυρόπουλος, Ζέκα (65' Μαυρίας), Βιτόλο, Χριστοδουλόπουλος (87' Μαρίνος), Σεϊταρίδης, Σισοκό, Τοτσέ (74' Φορναρόλι).

* Δεν έχω εικόνα του ματς διότι έλειπα το Σ/Κ, όμως το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, έχασε πέναλτι και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και μάλιστα πριν το ημίχρονο, θεωρώ πως καταδεικνύει την αισθητή βελτίωση της ομάδας. Τουλάχιστον στο κομμάτι της ψυχολογίας και της θέλησης. Ίδιοι παίκτες, ίδιος προπονητής, αλλά διαφορετική εικόνα μες στο γήπεδο.
 Για να δούμε λοιπόν, αν το «χ» με την Τότεναμ ήταν όντως η απαρχή για την αναγέννηση του Τριφυλλιού. Ματς κλειδί, φυσικά, για ασφαλέστερα συμπεράσματα, αυτό με τη Λάτσιο, που ακολουθεί για το Europa League, μετά τη διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων.

Άρης - Παναθηναϊκός 53-86, εντυπωσιακό ξεκίνημα!

Σε έναν υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τον Άρη ο Παναθηναϊκός με τις πράσινες να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Α1 επικρατώντας με 86-53.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α1 για τα κορίτσια του Παναθηναϊκού.
Οι παίκτριες της Γιασεμής Σαμαντούρα δίχως να αντιμετωπίσουν καμία απολύτως δυσκολία επικράτησαν εκτός έδρας επί του Άρη με 86-53. Το Τριφύλλι είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του.
Είναι χαρακτηριστικό ότι οι πράσινες από την αρχή μπήκαν δυνατά στο ματς και έδειξαν τις προθέσεις τους αφού προηγήθηκαν 8-0 χάρη σε έξι πόντους της Ντέλβα. Το Αμερικανικό θωρηκτό του Παναθηναϊκού ήταν πραγματικά ασταμάτητο και έχοντας βοήθεια από τις Καλέτζου και Μοσχοπούλου "καθάρισε" από νωρίς τον αγώνα.
Το 31-44 του ημιχρόνου ήταν μάλλον τιμητικό για τις γηπεδούχες αφού στη συνέχεια το πράσινο τσουνάμι δεν τους άφησε πολλά περιθώρια.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 31-44, 42-60, 53-86

Αρης (Μαυρίδης): Νίκη Χατζάκου 15 (3) , Εύα Κατωπόδη 8, Μάρω Τράντα 3 (2), Ρούλα Μούλη, Κική Νικολαΐδου 8 (1), Ντενις Ουίλσον 8, Μαρία Μπουσνάκη 2, Μυρτώ Σταμπουλίδου, Νατάσα Μουστακίδου, Νικολέτα Μπαλλά 2, Μαρία Πολύχρου 7 (1), Γεωργία Τσίτσου.

Παναθηναϊκός (Σιαμαντούρα): Καλέντζου 24 (4τρ, 6ασ.) , Βλάνη, Μαγκλάρα 3, Σλούκα 5 (1), Δίελα 4, Χρονοπούλου, Μοσχοπούλου 9 (1) , Θεολόγου 10 (7ρ,), Κόνιαλη, Χριστινάκη 3 (1), Ντέλβα 28 (13/14δ., 11ρ), Πριόνα.