12/2/11

Παναθηναϊκός - Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 σετ και 3χ3 στην τελική φάση για τα κορίτσια, με νίκη συνέχισαν και οι άντρες, 3-1 τον Επίκουρο. Εκπληκτικό 10-2 επί του Π. Φαλήρου για το πόλο!

Πολύ εύκολο απόγευμα είχαν οι... ισόβιες πρωταθλήτριες Ελλάδας στο κλειστό του Μετς. Για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός επικράτησε πολύ εύκολα του Ηρακλή Κηφισιάς με 3-0 σετ και έκανε ακόμη ένα βήμα για τον έβδομο σερί τίτλο!

Η ομάδα της Κηφισιάς δεν μπορούσε να απειλήσει καθόλου τις πράσινες και σημείωσε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς, μένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην κορυφή και μάλιστα σε ενδεχόμενη απώλεια του ΟΣΦΠ, στο Ρέντη από την ΑΕΚ, θα αποσπαστεί ακόμη περισσότερο και θα βρεθεί πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-17, 25-15, 25-17.

Οι  πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνικολάου 9 (2 άσοι, 5/10 επ., 2 μπλοκ), Χατζηνίκου 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Μόλναρ 13 (12/19 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Τζανακάκη 11 (2 άσοι, 6/7 επ., 3 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 7 (7/19 επ.), Μαχόν 10 (9/17 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 69% υπ.), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Δηλαβέρη 1 (1/1), Μαλουσάρη.

Ηρακλής Κηφισιάς (Ζόραν Κόβαζιτς): Κουντουρά 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 5 (4/17 επ., 67% υπ., 1 μπλοκ), Διώτη 3 (1 άσος, 2/3 επ.), Νομικού 8 (1 άσος, 5/24 επ., 2 μπλοκ), Καραγκούνη 11 (10/20 επ., 37% υπ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου (λ, 25% υπ.), Γλύκα 1 (1 άσος), Κουντουρά, Γρηγοράτου (33% υπ.).

* Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται στη Θεσσαλονίκη από το κολέγιο Ανατόλια, όπου στον πρώτο γύρο είχε γνωρίσει την ήττα.

Με νίκη συνέχισε ο Παναθηναϊκός στην Α1 των ανδρών. Για την 15η αγωνιστική, αν και δυσκολεύτηκαν οι πράσινοι πήραν τελικά τη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στον Επίκουρο, μέσα στην Πολίχνη και έμειναν στη 2η θέση και το -1 από τον Ηρακλή, ενώ εκμεταλλεύτηκαν το τεράστιο «2» της Κηφισιάς μέσα στο Ρέντη, επί του ΟΣΦΠ!

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στην αυριανή συνεδρίαση της ΕΣΑΠ, όπου περιμένει με αγωνία την απόφαση σχετικά με την έκδοση του δελτίου του Κώστα Χριστοφιδέλη, το οποίο προσπαθούν με λύσσα να σταματήσουν οι «κόκκινες» μεθοδεύσεις.

Τα σετ: 25-27, 25-23, 17-25, 23-25.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Επίκουρος ISS (Περσιανλής): Όλι 2, Κρουζάγεφ 16 (15/38 επ.), Ντίνας 9 (3/5, επ., 5 μπλοκ), Παράσογλου 4 (3/11 επ., 76% υπ. - 41% άριστες), Βοϊνέα 19 (15/29 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες), Ντίαζ 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Αγγελής -λ 77% υπ. - 40% άριστες / Βλασσακίδης, Βλαχόπουλος 1.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Πετρέας 11 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Μηνούδης 7 (7/12 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Γιορντάνοφ 8 (8/19 επ.), Ψάρρας, Πανταλέων 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 15 (15/26 επ., 74% υπ. - 45% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (82% υπ. - 43% άριστες)/ Ντονάς 14 (12/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κόβατς 2 (2 μπλοκ), Γκενς 3 (3 άσοι).

* Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Πανελλήνιο.

Δεν σταματάει πουθενά το πράσινο τρένο στο πόλο! Οι πολίστες του Φάνη Κουντουδιού «βούλιαξαν» το Παλαιό Φάληρο με το εντυπωσιακό 10-2 στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ και παρέμειναν στη 2η θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο ΟΣΦΠ.

Λίγες μέρες πριν Παναθηναϊκός και Π. Φάληρο αναμετρήθηκαν και στο Κύπελλο, πάλι στο ΟΑΚΑ, με τους πράσινους να παίρνουν μία αγχώδη πρόκριση, στα πέναλτι. Απόψε όμως η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική, αφού ο αγώνας ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με το Τριφύλλι να παίρνει τελικά τη νίκη και να συνεχίζει την πραγματικά πολύ καλή πορεία του στη φετινή Α1 των ανδρών.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-1, 2-1, 4-0.

Τα γκολ των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τσόκας 3, Καφετζόπουλος 2, Στελλάτος 1, Δερμιτζάκης 1, Σάριτς 1, Γ.Αφρουδάκης 1, Ζ.Αφρουδάκης 1.

Παλαιό Φάληρο: Γεννηδουνιάς 1, Δουδέσης 1.

Παναθηναϊκός - Κολοσσός Ρόδου 92-56, προθέρμανση ενόψει Κάχα!

Ξέσπασε στον Κολοσσό για την ήττα (έστω κι ανώδυνη) από τον Άρη ο Παναθηναϊκός, κάνοντας παράλληλα μία γερή προθέρμανση ενόψει του δύσκολου και σημαντικού αγώνα με την Κάχα Λαμποράλ, για το Top16 της Ευρωλίγκα.

Για την 17η αγωνιστική της Α1 ανδρών, οι πρωταθλητές ξεπέρασαν με άνεση το εμπόδιο του Κολοσσού, επικρατώντας με 92-56 στο ΟΑΚΑ. Πατώντας γκάζι στις αρχές του β' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε εκπληκτικό ποσοστό τριπόντων στο α' ημίχρονο (9/15 συνολικά, 4/6 ο Νίκολας!), πήρε γρήγορα διαφορά 20 πόντων, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο +22 (50-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των πρασίνων έγινε ακόμη καλύτερη, ο Κολοσσός έδειξε μαχητικότητα και προσπάθησε να μειώσει λίγο τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να μη μειώσει το ρυθμό, με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να μην έχουν καμία τύχη, έστω για να κλείσουν την ψαλίδα.

Στα τελευταία λεπτά ο Ομπράντοβιτς έβαλε στο παρκέ τα νέα παιδιά, όπως συνηθίζει άλλωστε σε κάθε αγώνα και τόσο ο Μπόγρης όσο και ο Ζούμπος σκόραραν, με μόνο τον Καλάθη να μην χρησιμοποιείται καθόλου. Με καλάθι του Ζούμπου μάλιστα ο Παναθηναϊκός έκανε το +41 (88-47) και το τελικό 92-56 «σφράγισε» το αποτέλεσμα του αγώνα, με το οποίο οι πράσινοι ολοκλήρωσαν την πρόβα ενόψει του αγώνα με την Κάχα Λαμποράλ, για την πρωτιά του ομίλου στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-28, 65-42, 92-56.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8 (2/2τρίπ., 2ασ., 2κλ., 4λ.), Περπέρογλου 12 (1/5τρίπ.), Μπατίστ 8, Φώτσης 9 (1), Σάτο 7 (1/6δίπ., 1/1τρίπ., 2/4β., 4ασ.), Νίκολας 14 (4/10τρίπ.), Τσαρτσαρής 11 (1τρίπ., 5ρ.), Διαμαντίδης 10 (1/1δίπ., 2/2τρίπ., 2/2β., 3ασ., 3λ.), Βουγιούκας 7 (5ρ.), Μπόγρης 4, Ζούμπος 2.

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 6 (0/4δίπ., 2/6τρίπ.), Καυκής 2, Τζόρνταν 4 (7ασ., 2λ.), Πάνος 10, Μανωλόπουλος 3 (1), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 4, Τσάμης 4, Παππάς 3 (1/4τρίπ.), Γκόλεματς 11 (1/3τρίπ., 6λ.), Γεωργαλής 6, Ιβάνοβιτς 3 (1).

9/2/11

Παναθηναϊκός - Π. Φάληρο 7-7 (4-2 πεν.), μεγάλη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου και... όνειρα τίτλου!

Παλικαρίσια πρόκριση για την ομάδα πόλο που λύγισε το Φάληρο στα πέναλτι (11-9 τελικό σκορ) και... κάνει δικαιολογημένα όνειρα κούπας!

Θα τρελαθώ με τον Παναθηναϊκό…Το σύνθημα αυτό κολλάει γάντι στο σημερινό παιχνίδι καθώς όπως όλα έδειχναν από την αρχή του αγώνα, εύκολα ή δύσκολα οι «πράσινοι» θα έπαιρναν τη νίκη.
 Όμως τα πράγματα δεν ήρθαν έτσι αφού ο Παναθηναϊκός με το Φάληρο πήγαν στα πέναλτι, όπου η ψυχραιμία και ο Καραμπέτσος, έδωσαν αυτή τη ψυχοβγαλτική νίκη-πρόκριση. Για ακόμα μια φορά πάντως οι διαιτητές δεν σεβάστηκαν το όνομα και τη προσπάθεια του Παναθηναϊκού, με τους «πράσινους» να έχουν πολλά παράπονα.
 Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από την πρώτη επίθεση με γκολ του Δερμιτζάκη. Από εκεί και ύστερα οι «πράσινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα του ενός γκολ καθώς στο 1ο και 2ο οκτάλεπτο όσες φορές πήρε κεφάλι στο σκορ με +2,το έχασε αμέσως.
 Στο 3ο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε την ίδια σιγουριά στην επίθεση με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί με 5-5 στις αρχές του οκταλέπτου ενώ είχαν και την ατυχία με το μέρος τους καθώς είχαν 3 δοκάρια σε αυτό το διάστημα.Τη λύση στην επίθεση έδωσε ο Καφετζόπουλος στις αρχές του 4ου οκταλέπτου ο οποίος έκανε με ωραίο σουτ το 6-5, αλλά για ακόμα μια φορά το Π.Φάληρο ισοφάρισε αμέσως σε 6-6 και το παιχνίδι πήγε στη παράταση.
 Οι δύο ομάδες παίζανε αμυντικά αλλά το Φάληρο κατάφερε να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με 6-7. Ευτυχώς οι «πράσινοι» σε εκείνο το σημείο δεν χάσανε τη συγκέντρωση τους και ισοφάρισαν γρήγορα σε 7-7. Το σκορ δεν άλλαξε στο 2ο τρίλεπτο της παράτασης με τον αγώνα να πηγαίνει στα πέναλτι.
 Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν όλοι ψύχραιμοι και σκόραραν, εκτός από τον Στελλάτο ο οποίος έχασε το πέναλτι αλλά ευτυχώς Καραμπέτσος και δοκάρι σταμάτησαν 2 πέναλτι των παικτών του Φαλήρου με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, Γιώργο Τσόκα να αναλαμβάνει την εκτέλεση του τελευταίου πέναλτι που έδωσε τη νίκη-πρόκριση για τα προημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-4, 5-5, 6-6 (κ.α.), 7-7 (α' παρ.), 7-7 (β' παρ.), 4-2

Τα γκολ του Παναθηναϊκού: Δερμιτζάκης 1, Σάριτς 1, Γ. Αφρουδάκης 3, Καφετζόπουλος 2.

Από leoforos.gr.

* Η κλήρωση θα διεξαχθεί στις 23 Φεβρουαρίου και οι νοκ-άουτ προημιτελικοί, στις 16 Μαρτίου.

Άρης – Παναθηναϊκός 74-70, ανώδυνη ήττα για το Τριφύλλι, που σφράγισε την παρουσία του στον τελικό του Κυπέλλου για 7η σερί χρονιά!

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε το εισιτήριό του για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μετά και τον Β’ Ημιτελικό της διοργάνωσης. Το +29 του πρώτου αγώνα (87-58) του είχε δώσει ένα σημαντικό προβάδισμα, με την ήττα στο «Αλεξάνδρειο» με 74-70 να μην μπορεί να του στερήσει την παρουσία στον τελικό της διοργάνωσης για έβδομη συνεχόμενη χρονιά.
Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά, στην αναμέτρηση, ούτε να κρατήσει σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Άρης ήταν αυτός που προηγήθηκε πρώτος (1-0 και 3-2 στο 2’) με τους «πράσινους» να απαντούν γρήγορα και να φτάνουν ως το +9 (14-23 στο 12’40’’ και 16-25 στο 13’40’’). Οι γηπεδούχοι όμως χρησιμοποιώντας μια πολύ δυνατή άμυνα και δεύτερες ευκαιρίες στο σκοράρισμα μέσω επιθετικών ριμπάουντ, επέστρεψαν, ισοφάρισαν (37-37, 24’) και στη συνέχεια προσπέρασαν (44-43, 27’35’’). Ένα 7-0 για τον Παναθηναϊκό διαμόρφωσε το 44-50 (29’35’’), αλλά κάπου εκεί το «τριφύλλι» έδειχνε να μην μπορεί να βρει τις σωστές επιλογές στην επίθεση, ενώ αμυντικά δεν ήταν αποτελεσματικός σε πολλές περιπτώσεις. Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους 23-6 ως το 67-56 (35’30’’). Ο Τσαρτσαρής έδωσε μία απάντηση με σουτ τριών πόντων (67-59, 35’50’’), ο Νίκολας ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων στην επόμενη επίθεση μετά από λάθος του Άρη (67-61, 36’10’’). Ο Διαμαντίδης από τα 6μ75 διαμόρφωσε το 68-64 (37’30’’), ο ίδιος με «γκολ-φάουλ» μείωσε σε 71-70 με 23’’ να υπολείπονται, αλλά ο Άρης με ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 74-70.

Από paobc.
 Τα δεκάλεπτα: 13-21, 30-34, 46-50, 74-70.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Άρης (Ντρούκερ) Μποχορίδης, Τόμας 8 (8ρ., 2κλ.), Σλούκας 11 (0/5δίπ., 2/2τρίπ., 5/8β., 5ασ., 2κλ., 4λ.), Ταπούτος 21 (5/8δίπ., 3/8τρίπ., 2/2β., 11ρ., 2ασ., 2κλ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας (3/6τρίπ.), Χαραλαμπίδης 5 (4ασ., 4λ.), Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 12, Χρυσικόπουλος 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (1), Περπέρογλου 4 (1τρίπ, 3ασ., 3λ.), Μπατίστ 12 (5/10δίπ., 2/4β., 7ρ.), Φώτσης 7 (1τρίπ., 3ασ.), Σάτο, Νίκολας 9 (1/8τρίπ.), Τσαρτσαρής 12 (2/2τρίπ., 2κλ., 2κοψ.), Διαμαντίδης 16 (2/3δίπ., 3/4τρίπ., 3/3β., 3ρ., 7ασ., 2κλ., 1κοψ., 6λ.), Βουγιούκας 2, Καλάθης 2.

7/2/11

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3 σετ, άλμα τίτλου!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός μέσα στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ και κάνοντας το 2χ2 στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος πλησιάζει πιο κοντά στο έβδομο σερί πρωτάθλημα!

Μόνο το πρώτο σετ... θύμισε ντέρμπι, με τις γηπεδούχες να το κατακτούν με 25-23 και να κάνουν το 1-0. Όμως η καρδιά των πρωταθλητριών μίλησε ξανά και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε δια περιπάτου τα επόμενα τρία σετ, 25-18, 25-17, 25-17 και μαζί τη νίκη, δεύτερη συνεχόμενη και μάλιστα εκτός έδρας, με την οποία πέρασε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ίσως μάλιστα απόψε οι πράσινες να πραγματοποίησαν και το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι. Άλλωστε το Τριφύλλι για πρώτη φορά στη φετινή Α1 έπαιξε κομπλέ και με τις Χατζηνίκου, Χατζηνικολάου και Μαχόν να είναι εξαιρετικές, έφτασε στους τρεις βαθμούς της νίκης και το 2Χ2.

Το ερχόμενο Σάββατο ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ηρακλή Κηφισιάς και αναμένεται να έχει εύκολο έργο, απέναντι σε μία ομάδα που, όπως και η ΑΕΚ, ξεκίνησε με δύο ήττες στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-23, 18-25, 17-25, 17-25.

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Γκιουζέλη 6 (5/9 επ., 32% υπ., 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 5 (1 άσος, 3/8 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 5 (3 άσους, 1/1 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊντζίεβα 6 (6/15 επ., 46% υπ.), Λαμπρινίδου 17 (1 άσος, 12/16 επ., 4 μπλοκ), Κις 14 (1 άσος, 12/27 επ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα (λ., 70% υπ.), Ντελ Ρίο 2 (1/10 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Παυλοπούλου, Παπαγεωργίου 3 (1/8 επ., 59% υπ., 2 μπλοκ).

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 7 (2 άσοι, 3/4 επ., 2 μπλοκ), Μόλναρ 17 (1 άσος, 16/32 επ., 67% υπ.), Τζανακάκη 12 (3 άσοι, 8/10 επ., 1 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 10 (1 άσος, 8/19 επ., 1 μπλοκ), Μαχόν 18 (1 άσος, 13/18 επ., 29% υπ., 4 μπλοκ), Χατζηνικολάου 10 (2 άσοι, 5/7 επ., 3 μπλοκ), Μυλωνά (λ., 60% υπ.), Δηλαβέρη.

6/2/11

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-1, μάγκικο «2», που κρατάει ζωντανούς τους πρωταθλητές στο κυνήγι του... θαύματος!

Τεράστια νίκη πέτυχε στην κατάμεστη «Τούμπα» ο Παναθηναϊκός, όπου για την 21η αγωνιστική νίκησε με σκορ 1-0 τον ΠΑΟΚ, αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, έμεινε στο -7 από το διορισμένο, που... έφυγε αλώβητος από ακόμη ένα φιλικό, με ακόμη ένα αυτογκόλ και πάει να κάνει την τεράστια ανατροπή στο πιο στημένο πρωτάθλημα, από το 1997!

Ο Παναθηναϊκός πήρε απόψε, στη Θεσσαλονίκη μία από τις πιο μάγκικες νίκες της 10ετίας. Χωρίς τον Τζιμπρίλ Σισέ, που ήθελε σαν τρελός να παίξει, αλλά ο Φερέιρα προτίμησε να τον αφήσει εκτός, για να μην ρισκάρει ενδεχόμενο υποτροπιασμού, χωρίς τον Μπουμσόνγκ, με την πλάτη κυριολεκτικά στον τοίχο, με ψυχολογία χάλια μετά την κλοπή της πρόκρισης κόντρα στην ΑΕΚ, με 10 παίκτες εξαιτίας της τραβηγμένης (αστεία η πρώτη κίτρινη κάρτα) αποβολής του Σπυρόπουλου στο τέλος του ημιχρόνου και από την άλλη, ο ΠΑΟΚ με Κοντρέρας ξανά στην ενδεκάδα, με τον κόσμο στο πλευρό του, με την ψυχολογία στα ύψη μετά την πρόκριση επί του ΟΣΦΠ και με διαιτησία 90-10%.

Παρ' όλα αυτά το ωραίο γκολ του Νίνη, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 9' έδωσε τη σπουδαία νίκη στον Παναθηναϊκό, που παρέμεινε στο -7 από την κορυφή. Φυσικά η διαφορά δεν μπορούσε να μειωθεί σε αυτήν την αγωνιστική, καθώς ο διορισμένος έπαιζε ακόμη ένα φιλικό (5ο συνεχόμενο), με την Ξανθούλα, την οποία μάλιστα τη νίκησε με αυτογκόλ. Ωστόσο την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τον Άρη και ενδεχόμενη απώλεια βαθμών σε συνδυασμό με νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ (πρέπει να την κερδίσουμε εντός έδρας) θα γίνει ένας μικροχαμός, στο πιο στημένο και σιχαμερό πρωτάθλημα, από το '97.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Σνάουτσερ (46' Μουσλίμοβιτς), Λίνο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Γκαρσία, Τσουκαλάς (59' Αθανασιάδης), Ίβιτς (83' Αρίας), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Ετό.

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης (92' Σιμάο), Νίνης (68' Καραγκούνης), Λέτο, Χριστοδουλόπουλος, Γκοβού (45' Ιωαννίδης).

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 64-89, ακόμη ένας περίπατος. Πάρτι και οι γυναίκες, 83-42 την Αμαρυλλίδα

Ο Παναθηναϊκός πήρε την εκτός έδρας νίκη από το Περιστέρι με 89-64 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.
 Το Περιστέρι αιφνιδίασε προς στιγμήν τον Παναθηναϊκό, καθώς δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από τον Ζόραν Βρκιτς έκαναν ένα γρήγορο 6-0 για τους γηπεδούχους, το οποίο έγινε 7-0 (1’50’’) με μία εύστοχη βολή από τον Λούμπι. Η αντίδραση όμως ήταν άμεση για τους «πράσινους», οι οποίοι έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, απάντησαν με ένα δικό τους 8-0 και προηγήθηκαν (7-8, 4’50’’). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει ως το +7 (13-20, 9’25’’). Η δεύτερη περίοδος ήταν αποκλειστικά υπόθεση των φιλοξενούμενων. Το Περιστέρι σε όλο το δεκάλεπτο είχε μόλις ένα εύστοχο σουτ εντός πεδιάς από τον Βαγγέλη Μάντζαρη (1/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και ότι σκορ πήρε, το πήρε από τη γραμμή των ελεύθερων βολών (8/10). Το 15-20, έγινε 16-36 στο 16’40’’ με ένα επιμέρους 1-16 από τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, οι οποίοι είχαν αποφασίσει να δείξουν το καλύτερό τους πρόσωπο τόσο στην άμυνα (τρεις φορές το Περιστέρι έμεινε με την μπάλα με το χρόνο των 24’’ να εκπνέει), όσο και στην επίθεση με καλές συνεργασίες και υπομονή μέχρι να βρεθεί ο ελεύθερος παίκτης. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι ακόμη περισσότερο, χρησιμοποίησε τον αιφνιδιασμό, πήρε τα ριμπάουντ (15-21) και έφτασε ως το +23 (20-43, 18’40’’), πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το  25-47.
 Ο Ομπράντοβιτς επέλεξε να ξεκινήσει στο δεύτερο ημίχρονο με τέσσερις «κοντούς» (Διαμαντίδη, Τέπιτς, Περπέρογλου, Σάτο) και τον Μάικ Μπατίστ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να τρέχει για να φτάσει ως το +26 (25-51, 22’). Ο Περπέρογλου πήγε στο ένας εναντίον ενός δύο συνεχόμενες φορές με τον Πέτρουλα για να οδηγήσει στο +27 (30-57, 24’) και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 43-72 με ένα μακρινό τρίποντο του Νικ Καλάθη στην εκπνοή.
 Η τέταρτη περίοδος άρχισε με ένα… τετράποντο του Βρκιτς (47-72, 30’40’’) ύστερα από το τρίτο φάουλ του Ίαν Βουγιούκα, ενώ ο Τσαρτσαρής είχε ήδη τέσσερα από το 27’30’’. Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε με τον Γιώργο Μπόγρη να διαμορφώνει με δύο ελεύθερες βολές το τελικό 64-89.

Από paobc.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 4 (2ασ.), Ψαρόπουλος 3, Παπανικολάου 9 (2ασ., 2λ.), Μαρούγκας, Μάντζαρης Α., Σκοτ 3 (1/7τρίπ.), Τσιάκος 7 (1τρίπ., 4ρ., 2ασ., 2λ.), Πέτρουλας 2 (2ασ., 2κλ., 2λ.), Βρκιτς 23 (3/7δίπ., 4/7τρίπ., 5/5β., 2κλ., 1λ.), Λούμπι 8 (7ρ.), Μαρίνος, Μόντσικ 5 (1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 13 (4/6δίπ., 1/2τρίπ., 2/3β., 7ρ., 3λ.), Περπέρογλου 15 (4/6δίπ., 1/2τρίπ., 4/4β., 1ασ., 2κλ.), Μπατίστ 8 (3ασ.), Φώτσης 3 (1τρίπ., 5ρ.), Σάτο 8, Νίκολας 10, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 3 (5ρ., 4ασ.), Βουγιούκας 12 (4ρ., 4λ.), Καλάθης 11 (1τρίπ., 5ρ., 6ασ.), Μπόγρης 2, Ζούμπος.

* Εύκολα απόγευμα είχαν οι γυναίκες του Παναθηναϊκού, όπου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής επικράτησαν με σκορ 83-42 της Αμαρυλλίδας, στην άδεια λόγω τιμωρία Λεωφόρο και έμειναν στην 3η θέση, έναν βαθμό πίσω από ΔΑΣΑΛ και Εσπερίδες, που ισοβαθμούν στη 2η. Το εντυπωσιακό 36-6, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για τις πράσινες, με τις οποίες αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά την πολύμηνη απουσία της, εξαιτίας τραυματισμού, η Έφη Βλάχου.

Τα δεκάλεπτα: 36-6, 54-20, 72-30, 83-42.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κορακίτη 2, Βλάνη 7(1), Χαλιβελάκη 16, Μέρφι 18(2), Μαρτζινεάν 20(2), Παπαντώνη, Δάφκου 4, Τζεγιαννάκη, Ζικυρίδου 5, Ντερέβνιανίκ 9(1), Χάιδα, Βλάχου 2.

Αμαρυλλίς: Βροχίδου 2, Τσαγκαράκη, Σταμπούρλου 3, Βάμβακα 4, Κλάψη 2, Ζακινθυνού 3(1), Σπαθάρη 7, Στεφανίδου 8(2), Βαλάνταση 4, Καπερώνη 5(1), Τουλιάτου 4.

* Την επόμενη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός παίζει ξανά εντός έδρας, με αντίπαλο τον Άρη.

Παναθηναϊκός - Άρης 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει την πολύτιμη νίκη στο κλειστό της Γλυφάδας.
 Με τους Πανταλέοντα και Πετρέα να κάνουν εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ και τον Γιορντάνοφ να πρωταγωνιστεί-όπως άλλωστε συνηθίζει- στην επίθεση, η ομάδα του Τριφυλλιού επιβλήθηκε των "κίτρινων" στο ματς της 14ης αγωνιστικής.
 Η απουσία του Μαρσέλο Σάκι, λόγω του τραυματισμού του, αλλά και αυτή του Ηλία Λάππα, ο οποίος δεν προπονήθηκε όλη την εβδομάδα επηρέασαν τον Παναθηναϊκό που παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και έχασε τον έναν βαθμό.
 Οι πράσινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα που πήραν στα σετ και επέτρεψαν στον Άρη όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να περάσει και μπροστά.
 Ωστόσο στο τέταρτο σετ, οι "κίτρινοι" αντί να ανεβάσουν ρυθμούς και να καθαρίσουν το ματς, παρουσιάστηκαν σαν να ξεκινούσαν το ματς, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί 16-6 και 21-7, στέλνοντας έτσι το ματς στο τάι μπρέικ.
 Εκεί, το Τριφύλλι απειλήθηκε μέχρι το 8-7, όταν με ένα σερί 4-0 ξέφυγε στο σκορ με 12-7 και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση.