2/2/13

Παναθηναϊκός - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 60-52, ασταμάτητο το «τρένο»! Νίκη-ανάσα στο βόλεϊ, 3-2 τους Τράχωνες

Ακόμα μία νίκη σημείωσαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επικρατώντας αυτή τη φορά με 60-52 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στο κλειστό της Λεωφόρου.

Έχοντας πολύ καλή απόδοση για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός πήρε μία ακόμα νίκη στην Α1.
Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 60-52 του Κρόνου στο κλειστό της Λεωφόρου συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους. Το Τριφύλλι είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του και παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.
Το Τριφύλλι μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να χτίζει σιγά σιγά μια διαφορά. Με τρίποντο της Δίελα οι πράσινες προηγήθηκαν με 11-3 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 17-11.
Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινες ήταν καταιγιστικές. Η Μαγκλάρα "τάιζε" την Ντέλβα η οποία φόρτωνε το καλάθι του Κρόνου με πόντους και η Βλάνη εκτελούσε έξω από τη γραμμή του τριπόντου για να εκτοξευθεί η διαφορά. Κάπως έτσι οι πράσινες πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 38-22.
Η Ντέλβα συνέχισε να σκοράρει στους ίδιους ρυθμούς και στην τρίτη περίοδο και με τη βοήθεια της Δίελα στην επίθεση κρατούσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Στην αντίπερα όχθη η Εμμνουηλίδου μαζί με την Μίχου προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τον Κρόνο με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 48-33.
Στο τέλος ο Κρόνος προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη επιστροφή στο ματς με τη Σμιθ να ανεβάζει την απόδοσή της, αλλά οι πράσινες είχαν τις λύσεις και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα:
17-11, 38-22, 48-33, 60-52

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 4 (6 ασιστ), Βλάνη 10 (3), Κόνιαλη, Μαγκλάρα 5 (ασίστ), Κωτούλα 2, Σλούκα 2, Δίελα 11, Χρονοπούλου 3, Ντέλβα 21 (12 ριμπάουντ), Μοσχοπούλου, Θεολόγου.

Παναθηναϊκός - Τράχωνες 3-2 σετ

Μια πολύ σημαντική νίκη πήραν κόντρα στους Τράχωνες τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ των γυναικών με 3-2 σετ. Ανάσα για τις πράσινες που όμως πρέπει να πάρουν και τα επόμενα καθοριστικά παιχνίδια.

Μια σημαντική ανάσα πήρε ο Παναθηναϊκός στο ματς κόντρα στους Τράχωνες.
Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί των φιλοξενούμενων και απέκτησαν προβάδισμα δύο πόντων. Σίγουρα το τρίποντο θα ήταν καλύτερο για τα κορίτσια του Τριφυλλιού όμως και οι δύο βαθμοί είναι καλοί στη μάχη που δίνουν για παραμονή στην κατηγορία.
Οι πράσινες δεν μπήκαν καλά στο ματς και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Τράχωνες. Με όπλο της το σερβίς η ομάδας του Αλίμου κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο πρώτο σετ. Το Τριφύλλι προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το σετ κατέληξε στους Τράχωνες με 26-24.
Στα επόμενα δύο οι πράσινες κυριάρχησαν απόλυτα. Με όπλο τους το σερβίς χάλασαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων, βρήκαν ρυθμό και πήραν εύκολα τα επόμενα σετ με 25-15.
Στο τέταρτο σετ έγιναν αρκετά επιθετικά λάθη, οι Τράχωνες ανέβασαν ρυθμούς και ισοφάρισαν 2-2. Ο Παναθηναϊκός στο τάιμ μπρέικ προσπάθησε αρκετά για να ξαναπιάσει το ρυθμό του και τα κατάφερε. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ και μαζί μία σημαντική νίκη.

Τα σετ: 24-26, 25-15, 25-15, 22-25, 15-11

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 6 (2/5 επ., 3 άσοι), Ιχτιάρη 10 (7/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 22 (16/51 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρεζ 15 (13/39 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 32% άριστες), Καββαδία 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 15 (12/41 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 22% άριστες), Μυλωνά (λ., 52% υπ. – 20% άριστες) / Μαλουσάρη, Σωτηρίου, Λιάγκη.

Τράχωνες (Περόπουλος): Ευθυμίου 5 (5/11 επ.), Βογιατζή Μ. 3 (3/5 επ.), Αθανασοπούλου 3 (3/9 επ.), Κιόση 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. – 10% άριστες), Νέσιτς 16 (11/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 13% άριστες), Μπιόλο 1, Μεθενίτη –λ (26% υπ. – 15% άριστες) / Βογιατζή Ε. 5 (5/11 επ.), Μουζάκη 3 (1/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. -19% άριστες).