25/11/11

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3 σετ, η συνήθεια που έγινε λατρεία!

Όλα τριγύρω μπορεί να αλλάζουν όμως η πελατειακή σχέση του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού παραμένει σταθερή αξία.
Οι πράσινες χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση πήραν πολύ εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ στου Ρέντη σε ένα παιχνίδι με πολλά λάθη για τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι ερυθρόλευκες έκαναν 25 λάθη σε αντίθεση με τις πράσινες που από τα μισά του δεύτερου σετ περιόρισαν τα λάθη τους και πήραν τη νίκη.

Ο αγώνας
Το σημείο κλειδί του ματς ήταν το πρώτο σετ όπου οι πράσινες παρά την αντίσταση του Ολυμπιακού κατάφεραν να το πάρουν και να κερδίσουν σε ψυχολογία τις αντίπαλές τους.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς και σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό κατάφερε να προβληματίσει την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Επιθετικά όμως οι πράσινες βρήκαν την παίκτρια που θα τους τραβούσε στο σκοράρισμα στο πρόσωπο της Μανωλίνας Κωνσταντίνου. Η 18χρονη ακραία ήταν μόνιμη πηγή πόντων αφού κόπηκε μόλις μία φορά από το ερυθρόλευκο μπλοκ και είχε εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση.
Στο δεύτερο και το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε απλά τα βασικά, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και πήρε όσο εύκολα δείχνει το τελικό 3-0 το παιχνίδι.
Έτσι, οι πράσινες έκοψαν την πρώτη... απόδειξη της χρονιάς και έδειξαν πως παρά το γεγονός ότι κάποιοι τις είχαν ξεγραμμένες ότι είναι ακόμα εδώ.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΟΣΦΠ (Τέλης Σωτήρχος): Κοσμά 1 (1/11 επ., 54% υπ.), Σίμανιτς 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 8 (1 άσος, 7/8 επ.), Νοσέκοβα 16 (14/24 επ., 29% υπ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 44% υπ.), Μπουζουνιεράκη.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 14 (14/20 επ., 46% υπ.), Νιέβα 6 (2 άσοι, 3/13 επ., 1 μπλοκ), Γιουράνι 14 (14/28 επ.), Χατζηνικολάου 7 (1 άσος, 4/9 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 5 (1 άσος, 3/9 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 29% υπ.), Χριστοδούλου 1 (1 άσος), Κουτσιβίτη.