8/2/14

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2 σετ, 4χ4! Νίκη και τα κορίτσια, ήττες σε γυναικείο μπάσκετ και πόλο

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 επικράτησε και του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και πήρε δύο ακόμα υπερπολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία.
Για μία ακόμα φορά οι πράσινοι κατέθεσαν και την ψυχή τους στο γήπεδο και δικαιώθηκαν.
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ κατάφερε να γυρίσει το ματς να επικρατήσει με 3-2 και να πάρει δύο πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια. Το Τριφύλλι για μία ακόμα φορά έπαιξε με πάθος, κυνήγησε κάθε μπάλα και το αποτέλεσμα ήταν με το μέρος τους.
Στο ξεκίνημα του αγώνα είχαμε ένα νευρικό σετ. Οι δύο ομάδες έπαιρναν διαφορές αλλά πολύ γρήγορα αυτές καλύπτονταν. Στο 19-19 ο Πιπέργιας πήγε στο σερβίς και βοήθησε ώστε οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν με 22-19. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, ο Μπέλος κατάφερε να βάλει μπροστά το Τριφύλλι αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ το πήρε με επίθεση του Παντακίδη με 28-26
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές. Ο Καριπίδης με τρεις προσπάθειες έκανε το 17-14 και κάπου εκεί το σετ τελείωσε. Οι πράσινοι κράτησαν τη διαφορά και έκαναν το 1-1 με 25-21.
Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά καθώς δεν είχαν μεγάλες διαφορές με τον Πιπέργια να ξαναπερνάει στη θέση του ΜακΚίμπιν. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 8-7 με μπλοκ του Καρυπίδη, ο Πιπέργιας με άσο 13-13, και ο ΠΑΟΚ μπροστά στο δεύτερο με 15-16. Συνέχισε αρκετά καλά και στο 21-24 ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει ανέλπιστα σχεδόν. Αλλά Τζελάτι και Μίλκοφ έδωσαν το σετ στο ΠΑΟΚ.
Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε ελαφρύ προβάδισμα, σε κάποια στιγμή έντασης με κόκκινη κάρτα στον Παναθηναϊκό έγινε το 6-4. Οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα στο 8-4, και στο 15-12 και με επίθεση του Γκάλιτς το 16-12. Με λάθος του Νικηφορίδη έγινε το 18-14 κι ο Γιάτσης πέρασε τον Μίλκοφ μεταφορά Πιπέργια 19-14, 20-15 μείωσε ο Μίλκοφ. Ο Παναθηναϊκός κρατώντας σταθερά το προβάδισμα ήρθε γρήγορα στη κατάκτηση του σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα μετά το 2-2 κάνοντας το 6-3 για να πάρει τάιμ άουτ ο Γιάτσης. O ΠΑΟ έκανε το σετ 8-3 με ένα σερί 2-0 από μπλοκ του Καρυπίδη στον Τζελάτι και λάθος του ΠΑΟΚ. Ο Τζελάτι πήρε κόκκινη και έτσι έγινε το 10-6. Ο Λόουσον μείωσε 10-7, ο Μπέλος απάντησε 11-7, ο Λόουσον το 11-8, ο Καρυπίδης το 13-8, ο Τζελάτι έkανε το 13-9 και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 15-13 μετά από επίθεση του Αμορόσο.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 άσσους και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (26-28, 25-21, 24-26, 25-17, 15-13)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (13/25 επ, 39% υπ - 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 9 (6/6 επ, 3 μπλοκ), Μπέλλος 16 (11/25 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καριπίδης 18 (13/26 επ, 5 μπλοκ, 48% υπ - 33% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 26% υπ - 16% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λόουσον 18 (14/21 επ, 4 άσσοι, 55% υπ - 32% άριστες), Στίγγας 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 13 (13/27 επ, 39% υπ - 32% άριστες), Μακ Κίμπιν, Τζελάτι 16 (15/38 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 57% υπ - 21% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Νικηφορίδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 36% άριστες).

Παναθηναϊκός - Ρέθυμνο 3-0 σετ
Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επιβλήθηκαν με 3-0 σετ του Ρεθύμνου και επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ οι πράσινες δεν συνάντησαν καμία αντίσταση.
Ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα κατέκτησαν οι πράσινες.
Τα κορίτσια του Τριφυλλιού επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί του Ρεθύμνου επιστρέφοντας στις νίκες. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με εξαίρεση το δεύτερο σετ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.
Η ομάδα του Ρούση μπήκε νωθρά στον αγώνα με τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενες με 8-7. Στη συνέχεια όμως ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν από τη θέση του σερβίς και έχτισαν μια διαφορά. Τελικά κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19.
Στο δεύτερο σετ είχαμε ντέρμπι. Το Τριφύλλι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Προηγήθηκε με 10-5, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, έφτασαν το σετ στα ίσα και είχαν την ευκαιρία να το κατακτήσουν. Οι πράσινες όμως βρήκαν τις λύσεις στο τέλος και πήραν το σετ με 29-27.
Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες άδειασαν ψυχολογικά, ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και τελείωσε το παιχνίδι παίρνοντας το σετ με 25-17.

Τα σετ:
25-19, 29-27, 25-17

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 6 (3/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (10/20 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (8/27 επ., 3 άσοι, 53% υπ. – 07% άριστες), Τσίμα 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (2/2 επ.), Κελεσίδου –λ (22% υπ. – 11% άριστες) /Αποστολάκη, Τσατσούρη.
ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 16% άριστες), Βασίλεβα, Νίκιτς 19 (16/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυρέα 2 (2/3 επ., 1 άσο), Φεντότοβα 12 (10/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μανωλάκη 3 (2/5 επ., 1 άσο), Σημαντηράκη –λ (36% υπ. – 09% άριστες) / Κατερίνη 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 00% άριστες), Χατζάκη Ρ., Μιχαήλ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 83-77
Οι πράσινες δεν άντεξαν στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και λύγισαν στη δεύτερη παράταση με 83-77. Τέσσερις πράσινες με διψήφιο αριθμό πόντων. Στους 14 σταμάτησε η Κωστάκη στο ντεμπούτο της.
Την ήττα από τον ΠΑΟΚ γνώρισαν οι πράσινες στη Θεσσαλονίκη.
Σε ένα παιχνίδι στο οποίο χρειάστηκαν δύο παρατάσεις ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-77. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περιορίσει επιθετικά το Τριφύλλι στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 26-19.
Οι πράσινες ανέβασαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να περάσουν μπροστά, αλλά ο ΠΑΟΚ με βολές της Βουκίσεβιτς κατάφερε να τελειώσει την περίοδο όντας μπροστά με 42-40. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 8 (50-42), αλλά ο Παναθηναϊκός με μεγάλα καλάθια στο τέλος κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.
Στην πρώτη παράταση οι πράσινες ήταν μπροστά αλλά η Τελίδου με βολές έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση. Εκεί η Αγγελίδου πέτυχε καθοριστικά καλάθια και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 26-19, 42-40, 58-58, 69-69 (α' παράταση), 83-77 (β' παράταση)

ΠΑΟΚ : Τελίδου 19 (12/12 βολές, 1τρ), Σπανίδου 24 (11/12 βολές, 1τρ), Ράτζα 4, Βασιλειάδου 6, Αγγελίδου 20 (3), Τσελεμπή, Βουκίσεβιτς 10.
Παναθηναϊκός: Καλέντζου 11(1), Γέμελος 12, Χριστινάκη, Μαγκλάρα 6, Κοσμά 8, Σλούκα 2, Κωστάκη 14, Χρονοπούλου 2, Καβάσιλα 2, Ντέλβα 20.

Παναθηναϊκός - Χίος 8-9
Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε με 9-8 από τη Χίο στο Ιλίσιο κολυμβητήριο έχοντας για μία ακόμα φορά τραγικό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω.
Το ματς:
Η... κακή μέρα για τον Παναθηναϊκό φάνηκε από την αρχή του αγώνα. Οι παίκτες του Λούδη ήταν κακοί στον παίκτη παραπάνω, γενικότερα είχαν νευρικές επιλογές στην επίθεση και το εκμεταλλεύτηκε η Χίος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 και έδειχναν να... κολυμπούν καλύτερα. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Με επί μέρους σκορ 3-1 έφερε το ματς στα ίσα και έδειχνε να ξυπνά.
Κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια με τον Ντούλο και τον Φουντούλη να σημειώνουν καθοριστικά τέρματα και οδηγούν τη Χίο. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στο γκολ, αλλά ο Πετρόχειλος με ένα τυχερό τέρμα να στέλνει τη διαφορά στο + 2 (7-5).
Με την έναρξη του τέταρτου οκταλέπτου ο Παππάς ανέβασε τη διαφορά στο 8-5, για να ακολουθήσει ένα τέρμα του Μπερίστιανου 2.40 πριν το τέλος για να κάνει το 9-6. Εκεί κάπου ξύπνησε ο Παναθηναϊκός. Με τρία γρήγορα τέρματα από τους Αφρουδάκη, Θεοδωρόπουλο και Παπαδόγκωνα οι πράσινοι μείωσαν σε 9-8.
Μάλιστα, είχαν και την ευκαιρία να σκοράρουν με παίκτη παραπάνω στην τελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά η Χίος έβγαλε την άμυνα και πήρε μια σημαντική νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-1, 2-4, 3-2

Παναθηναϊκός: Αφρουδάκης 3, Στελλάτος, Γ. , Παπαδόγκωνας 2, Κομάντινα, Θεοδωρόπουλος.
Χίος: Ντούλος 3, Μπεριστιάνος 2, Κανδιόγλου, Φουντούλης, Πετρόχειλος, Παππάς.

Prasinanea

5/2/14

Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0

Παρά την καλή εμφάνιση του και την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε ένα "παιδικό" λάθος στην άμυνα και ηττήθηκε 1-0 από τον ανύπαρκτο Αστέρα Τρίπολης.
Πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού πήραν οι "Αρκάδες" διατηρώντας το εντός έδρας αήττητο τους.
Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους αλλά εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο ένα παιδικό λάθος στην άμυνα των πράσινων και έτσι πήραν τους τρεις βαθμούς που έφερε τον Αστέρα μόνο στην 4η θέση και οδήγησε τον Παναθηναϊκό την 5η θέση.
Οι γηπεδούχοι υποδέχθηκαν τον Παναθηναϊκό με μια αλλαγή στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την αναμέτρηση με την Καλλονή και την εκτός έδρας επικράτηση τους καθώς ο Μπαράλες επέστρεψε αντί του Χουάνμα.
Ο Γιάννης Αναστασίου από την πλευρά του έκανε δυο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΟΦΗ καθώς επανήλθε στην ενδεκάδα ο Ζέκα που εξέτισε την τιμωρία του ενώ θέση στο αρχικό σχήμα πήρε και ο Ατζαγκούν. Οι δυο τους πήραν την θέση των Ρισβάνη και Καρέλη με το τριφύλλι να παίζει πιο ορθολογικά και με ένα 4-
Οι πράσινοι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έβγαλαν πίεση στο παιχνίδι τους, έκλεισαν τους χώρους στους αντιπάλους τους έκλεψαν πολλές φορές την μπάλα δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του Αστέρα Τρίπολης. Δεν κατάφεραν όμως να κάνουν το γκολ παρά τις πολλές τελικές στην διάρκεια του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο ένα παιδικό, διπλό λάθος, στην άμυνα του Παναθηναϊκού και κατάφεραν να προηγηθούν. Εν συνεχεία κλείστηκαν πίσω και το τριφύλλι δεν μπόρεσε να απειλήσει τόσο πολύ και να βρει τους κενούς χώρους που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Γήπεδο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης"
Καιρός:
Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Γιώργος Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), Χρήστος Σωτηρόπουλος (Αχαίας)
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Λουί, Κοντοές, Σανκαρέ, Γκοιάν, Ουσέρο, Εντό, Μουνάφο, Μπαράλες (88' Χουάνμα), Ντε Μπλάσις (78' Τσαμπούρης), Καράσκο (67' Ζησόπουλος).
Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Σϊλντενφελντ, Κουτρουμπής, Λαγός (81' Ντίνας), Αμπέντ, Ατζαγκούν, Μπέργκ, Ζέκα, Κλωναρίδης (75' Καρέλης).
Κίτρινες κάρτες: 45' Σανκαρέ, 59' Κοντοές, 90+ Μπαντής/82' Ατζαγκούν, 89' Ζέκα, 90+ Τριανταφυλλόπουλος
Κόκκινες κάρτες:
Γκολ: 54' Καράσκο

Ανασκόπηση αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Παναθηναϊκό καθώς ο Αστέρας Τρίπολης ναι μεν απείλησε πρώτος στο 8' με το σουτ του Λούι το οποίο πέρασε λίγο πάνω από την εστία των πράσινων αλλά εν συνεχεία δεν μπόρεσε να κάνει κάποια άλλη ευκαιρία.
Ο Παναθηναϊκός στο 12' είχε μια καλή στιγμή όταν ο Κλωναρίδης έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, σούταρε με το δεξί και η μπάλα πέρασε μόλις έξω από την εστία του Μπαντή.
Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ με τον Αμπέντ να το εκτελεί από τα αριστερά με σέντρα. Η μπάλα έφτασε στον Κουτρουμπή ο οποίος από πολύ κοντά πλάσαρε έξω ίσως επειδή αιφνιδιάστηκε και δεν περίμενε να περάσει η μπάλα.
Στο 19' ο Παναθηναϊκός πίεσε και πάλι έκλεψε την μπάλα οι Κλωναρίδης, Ατζαγκούν έκαναν το 1-2 με τον πρώτο να βγαίνει φάτσα με τον τέρμα αλλά πλάγια. Προσπάθησε να την γυρίσει στον Μπερκ αλλά ο Λούι τελευταία στιγμή έβαλε σωτήρια το πόδι του και έκοψε την μπάλα.
Οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 30' όταν μετά από λάθος των γηπεδούχων στο χώρο του κέντρου ο Κλωναρίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας, απέφυγε πανέξυπνα τον Γκοιάν αλλά το πλασέ του ήταν κακό και δεν δυσκόλεψε καθόλου τον Μπαντή.
Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 34' με τον Ζέκα να δίνει στον Κλωναρίδη αυτός πέρασε υπέροχα τον αντίπαλο του έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ασταθώς ο Μπαντής. Η μπάλα έφτασε στον Ατζαγκούν αλλά πριν προλάβει να πλασάρει παρενέβη ο Γκοιάν και έδιωξε.
"Χάρισμα" το γκολ στον Αστέρα
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ίδια εικόνα που είχε και το πρώτο μέρος αλλά ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στην ροή του αγώνα στο 54'. Σε διπλό λάθος στην άμυνα των πράσινων το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Αστέρας.
Αρχικά η μπάλα γύρισε πίσω στον Καπίνο αυτός πολύ έξω από την περιοχή αντί να την διώξει την έδωσε στον Ζέκα ο οποίος είχε κοντά του παίκτες του Αστέρα. Με αποτέλεσμα να πιεστεί από τον Μουνάφο ο οποίος του πήρε την μπάλα την έδωσε στον Καράσκο και αυτός σε κενή εστία έγραψε το 1-0 παρά την προβολή του Λαγού.
Το γκολ αυτό όπως ήταν λογικό έριξε τον Παναθηναϊκό που απείλησε μετά δέκα λεπτά και συγκεκριμένα στο 64' όταν ο Ζέκα με σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να απειλήσει αλλά ο Μπαντής έδιωξε με σωτήρια επέμβαση καθώς έπεσε στην δεξιά του γωνία και απομάκρυνε.
Οι γηπεδούχοι δεν απειλούσαν 81' Ο Καρέλης στον Ατζαγκούν η μπάλα στον Ντίνα σουτ έξω.

Prasinanea

ΚΑΟΔ - Παναθηναϊκός 85-87

Κάκιστη αμυντική εμφάνιση στη Δράμα από τον Παναθηναϊκό που ίδρωσε για να κάμψει την αντίσταση του ψυχωμένου ΚΑΟΔ με 87-85 στην παράταση και χρειάστηκε να κόψει στο τέλος με τον Φώτση για να φτάσει στη νίκη.
Ισορροπημένο το α' δεκάλεπτο, με τους Δραμινούς να αντιστέκονται στον Παναθηναϊκό και να ισοφαρίζουν σε 14-14 στο 5ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν τους "πράσινους" να κάνουν το παιχνίδι τους, παρ' ότι οι δεύτεροι βρέθηκαν στο +5 (16-21), ενώ ο Βον με βολές έγραψε το 18-21 στο α' δεκάλεπτο. Ο ΚΑΟΔ είχε 4 λάθη, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν 3 κλεψίματα.
Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Μπράουν με βολές ισοφάρισε σε 23-23 στο 12', ενώ ο Παναθηναϊκός διατηρούσε ελαφρώς το προβάδισμα. Το 23-28 πάντως έγινε 27-28 σχετικά γρήγορα κι ένα τρίποντο του Κάρι έδωσε αέρα 4 πόντων με το τέλος του α' ημιχρόνου στον Παναθηναϊκό (36-40).
Σερί 5-0 από τον ΚΑΟΔ ο οποίος ισοφάρισε σε 43-43 στο 22ο λεπτό του αγώνα, φωνάζοντας και πάλι δυναμικά παρών στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και οι Δραμινοί με επιμέρους 23-13 στο γ' δεκάλεπτο, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 6 πόντους. Νωρίτερα η διαφορά είχε φτάσει τους 8 πόντους (59-51) χάρη στα διαδοχικά τρίποντα του Μπράουν που είχε φτάσει τους 15 πόντους, όσους και ο Τζόουνς.
Από εκεί και πέρα το δ' δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΚΑΟΔ, ο οποίος διατηρούσε το προβάδισμα. Με τρίποντο του Μπράουν το σκορ έγινε 67-63, ωστόσο οι "πράσινοι" με σερί 7-0 κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στο 1.50'' για το τέλος του αγώνα, ωραία συνεργασία ανάμεσα στον Διαμαντίδη και τον Φώτση με τον τελευταίο να γράφει το 67-70. Μπράουν και Στίγκερς έκαναν το σκορ 71-70 στο 39' δίνοντας και το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο Διαμαντίδης είχε 2/2 βολές στα 25'' πριν το τέλος του αγώνα κι έκανε το 71-72. Στα 0,2'' πριν το τέλος ο Βον με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 72-72.
Στο 43' ο Ματσιούλις με βολές έκανε το σκορ 77-79, ακολούθησε μία καλή άμυνα από τον Παναθηναϊκό και ο Μπράουν έκανε το λάθος, ενώ υπέπεσε και στο φάουλ έναντι του Λάσμε. Ο τελευταίος με 2/2 βολές έκανε το 77-81 στο 43' κι έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του. Ο Τζόουνς μείωσε σε 79-81 και ο Βον με 1/2 βολές έγραψε το 80-81, ενώ στα 22,8'' πριν το τέλος ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 80-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-40, 59-53, 72-72

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 23(1), Στίγκερς 11(3), Μπράουν 27(6), Βον 10, Μάρκοβιτς 4, Μπάβτσιτς 6, Ζάρας, Μπένας 2.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3(1), Κάρι 6(1), Μπατίστ 2, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 6, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 5(1), Διαμαντίδης 18(3), Γκιστ 7, Παππάς 3, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 18(2).

Prasinanea

3/2/14

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πάλεψαν κόντρα στην ΑΕΚ ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιο βαθμό ή βαθμούς από την αναμέτρηση.
Στο ξεκίνημα του αγώνα το αρχικό 3-2 έγινε 7-2 για την Ένωση με την Καβαθά στο σερβίς και το σετ κυλούσε εύκολα για την ΑΕΚ μέχρι το 14-8. Από εκείνο το σημείο άρχισε να πιέζει κι ο ΠΑΟ στο σερβίς μειώνοντας σε 14-10 και φτάνοντας με άσο της Γκούζου στο 15-14, ωστόσο μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ η διαφορά άνοιξε και πάλι για την ΑΕΚ (20-16) που έφτασε άνετα στο 1-0.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο ίδιο σκηνικό και στο β’ σετ καθώς η ΑΕΚ απέκτησε πολύ γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα με 8-2, ενώ στο 11-4 ο Γιώργος Ρούσης είχε εξαντλήσει και τα δύο τάιμ άουτ που είχε δικαίωμα να πάρει χωρίς ωστόσο η κατάσταση να αλλάξει προς το καλύτερο για την ομάδα αφού το σκορ έφτασε στο 18-10. Πάντως οι πράσινες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν σε 19-15 αλλά ακολούθησε χαμένη κόντρα επίθεση της Γκούζου (20-15) ενώ στο 23-20 η Κρουκ με επίθεση και άσος τελείωσε το σετ.
Με την Νούσια στο βασικό σχήμα (είχε μπει από τα μισά του β’ σετ) ο ΠΑΟ μπήκε ξανά στο παιχνίδι πληρώνοντας την ΑΕΚ με το ίδιο νόμισμα. Μεγάλη πίεση στο σερβίς, που διευκόλυναν τη δουλειά του στο μπλοκ και το σκορ από 5-6 έγινε 5-10, ενώ το 7-14 έγινε 7-16 με τις κιτρινόμαυρες να μην έχουν λύσεις πουθενά και το 2-1 να γίνεται πολύ εύκολα.
Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 1-3 στο ξεκίνημα του δ’ σετ, όμως η ΑΕΚ γρήγορα κάλυψε τη διαφορά (4-4) και με άσος της Καβαθά έφτασε στο +3 (13-10) και στο +5 (17-12) με δύο πόντους της Γιακουμή. Ο ΠΑΟ με μπλοκ της Τσίμα στον Γιόσοβιτς μείωσε σε 22-19, αλλά η Γιακουμή που ήταν εξαιρετική στο δ’ σετ με συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ΑΕΚ στο τελικό 3-1.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 14-25, 25-21

ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 10 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 21(19/38 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (9/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 40% άριστες), Κρουκ 14 (11/25 επ., 3 άσοι, 77% υπ. – 54% άριστες), Γιακουμή 12 (9/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (51% υπ. – 31% άριστες) / Φερνάντεθ, Λαδένη, Πασσιά, Τοτσίδου 1.
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (2/8 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (14/34 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 2 (2/12 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Τσίμα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 18% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (40% υπ. – 30% άριστες) / Αντουβά, Νούσια 5 (5/14 επ., 36% υπ. – 27% άριστες), Τσατσούρη.
 Prasinanea

Παναθηναϊκός - Τρίκαλα 83-63

Ένα εντυπωσιακό 16-0 στο δ' δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για να "επαναφέρει" την τάξη στο παρκέ ο Παναθηναϊκός και να επιστρέψει ξανά στις νίκες, επικρατώντας με 83-63 των Τρικάλων. Μοίρασε τον χρόνο ο Πεδουλάκης και ξεκούρασε τους επιβαρυμένους.
Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 83-63 των μαχητικών Τρικάλων, για την 16η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Είναι χαρακτηριστικό ότι τα Τρίκαλα μείωσαν στους 10 λίγο πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου, χάρη στον εξαιρετικό Έβανς ωστόσο στο δ' δεκάλεπτο επέβαλε το ρυθμό του και με σερί 16-0 ξέφυγε στο σκορ.
Ο αγώνας:
Το 0-3 με το οποίο προηγήθηκαν τα Τρίκαλα στο ξεκίνημα του αγώνα, ήταν και η τελευταία φορά που πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας σοβαρά, ξέφυγε με 16-5, χάρη σε μία εναλλακτική πεντάδα με την οποία ξεκίνησε ο Πεδουλάκης που ήθελε να ξεκουράσει τους Διαμαντίδη, Λάσμε (Κάρι, Ούκιτς, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Μαυροκεφαλίδης). Το σερί των "πράσινων" άγγιξε το 11-0 ενώ στη συνέχεια παίζοντας καλή άμυνα έφτασε να προηγηθεί με 22-8 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Με την έναρξη του β' δεκαλέπτου κι έχοντας μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (29-10), δείχνοντας πρόθεση να "καθαρίσει" το παιχνίδι. Από την άλλη, τα Τρίκαλα, όντας απελπιστικά άστοχα από τα 6.75μ. (1/13 σουτ) δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό και περιορίστηκαν σε ένα μικρό 4-0 με το οποίο μετέτρεψαν το 39-21 σε 39-25, προτού ο Παππάς με 2/2 βολές γράψει το 41-25 του ημιχρόνου. Οι "πράσινοι" έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό όντας και αρκετά εύστοχοι (7/9 βολές, 11/21, δίποντα και 4/10 τρίποντα), ενώ είχαν μόλις 5 λάθη.
Ξέφυγε με +23, αλλά χαλάρωσε
Στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με σερί 7-0 βρέθηκε να προηγείται με 48-25, έχοντας και τον Διαμαντίδη πλέον στο παρκέ. Ωστόσο, κάπου εκεί οι παίκτες του Πεδουλάκη χαλάρωσαν, δεν πρόσεξαν την άμυνα τους και τα Τρίκαλα άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά με τον Έβανς. Ο τελευταίος έφτασε τους 23 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να μειώσουν ακόμα και στους 10 (57-47), λίγο πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Το 62-50 δεν ανησυχούσε τους "πράσινους", οι οποίοι μπήκαν στο δ΄δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 5-0 μέσα σε 1.18'' έγραψαν το 67-50, με τους Μπράμο και Κάρι. Ο Κώστας Φλεβαράκης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ αλλά ήταν δύσκολο να αλλάξει κάτι... Όχι μόνο δεν άλλαξε αλλά τα Τρίκαλα έμειναν άποντα για 6,5 λεπτά πριν ο Πέτροβιτς γράψει το 78-52 και διακόψει το "πράσινο" 16-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 41-25, 62-50, 83-63

Prasinanea

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3 (0/2δίπ., 1/2τρίπ., 1ρ., 4ασ., 1λ. σε 20:20), Μπράμος 12 (0/2δίπ., 4/6τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ. σε 14:51), Κάρι 8 (1/2δίπ., 2/4τρίπ., 4ρ., 1κλ., 5λ. σε 22:38), Μπατίστ 2 (1/2δίπ., 4ρ., 1ασ. σε 13:48), Φώτσης 5 (1/2δίπ., 1/2τρίπ., 3ρ., 1ασ., 1κλ., 2λ. σε 14:44), Ούκιτς 5 (2/5δίπ., 0/3τρίπ., 1/2β., 1ρ., 8ασ., 1λ. σε 21:54), Λάσμε 8 (4/6δίπ., 4ρ., 1κοψ. σε 12:49), Μαυροκεφαλίδης 13 (5/7δίπ., 3/4β., 6ρ., 1λ. σε 16:16), Διαμαντίδης 3 (1/2δίπ., 1/2β., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 8:19), Γκιστ 14 (4/5δίπ., 1/3τρίπ., 3/3β., 9ρ., 1ασ., 2κλ., 1κοψ., 2λ. σε 22:19), Παππάς 3 (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 3/4β., 2ρ., 2ασ., 1λ. σε 15:09), Γιάνκοβιτς 7 (0/1δίπ., 2/4τρίπ., 1/2β., 2ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 16:53).
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 30 (9/17δίπ., 3/7τρίπ., 3/6β., 12ρ., 2ασ., 2κλ., 1κοψ., 1λ. σε 30:04), Περούνιτσιτς 10 (2/4δίπ., 2/4τρίπ., 5ρ., 1ασ., 2λ. σε 19:17), Γιούινγκ 5 (1/8δίπ., 0/2τρίπ., 3/4β., 5ρ., 3ασ., 1κλ., 2κοψ., 1λ. σε 25:43), Γιαννακίδης (0/3τρίπ., 2ρ. σε 10:07), Πέτροβιτς 6 (3/5δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 2ασ. σε 28:10), Πάνος 2 (1/4δίπ., 2ρ., 1λ. σε 17:00), Πορίνι 6 (3/9δίπ., 0/2τρίπ., 5ρ., 2ασ., 1κλ., 2λ. σε 28:17), Δεληγιάννης 2 (1/2δίπ., 3ρ., 1λ. σε 11:18), Ματαλόν 2 (1/1δίπ., 0/2τρίπ., 2ρ., 1λ. σε 13:15), Φούντας (0:52), Νικολόπουλος (0/2τρίπ., 2ρ., 1ασ., 1λ. σε 10:33), Γεωργάκης (0/1δίπ., 1ρ., 1ασ. σε 5:24).