6/2/13

Ρέθυμνο - Παναθηναϊκός 58-85, εξαιρετική αντίδραση μετά το ΣΕΦ και... πριν το Ελληνικό!

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το ματς με το Ρέθυμνο σε υγιεινό περίπατο αφού επικράτησε με 58-85 και πλέον προετοιμάζεται για τον τελικό με τον Ολυμπιακό. Σε εξαιρετική ημέρα οι Σχορτσιανίτης (17π.) και Λάσμε (16π.).

Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε πως δεν είχε όρεξη για παιχνίδια.
 Οι πράσινοι με τον Λάσμε να ξεκινάει ζεστός έκαναν ένα γρήγορα 6-0. Το Ρέθυμνο με τον Κόμματο μείωσε στους τρεις (5-8), για να ακολουθήσει ένα ακόμα σερί 6-0 για το Τριφύλλι (5-14, 5'). Στα επόμενα πέντε λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 14-4 και από πολύ νωρίς έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-9.
Στη δεύτερη οι γηπεδούχοι με τον Κάρτερ βρήκαν κάποιες λύσεις στην επίθεση, αλλά η διαφορά συνέχισε να παραμένει σε διψήφια επίπεδα. Μπράμος, Διαμαντίδης και Σχορτσιανίτης σκόραραν συνέχεια με τους πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο +16 (34-50).
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει σε αυτούς τους ρυθμούς και στην τρίτη περίοδο. Λάσμε και Σχορτσιανίτης δεν είχαν αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, ενώ το Τριφύλλι άρχισε να ξεμπουκώνει και από τη γραμμή του τριπόντου. Όπως είναι εύκολα αντιληπτό οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προβάλουν καμία αντίσταση και το 22-7 της τρίτης περιόδου μιλά από μόνο του.
Στη συνέχεια ο Αργύρης Πεδουλάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους παίκτες του, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 85-58 υπέρ του Τριφυλλιού.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 34-50, 41-72, 58-85

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης 4, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 2, Τσαρούχας 3, Τσόχλας 8, Ντούβνιακ 10, Κόματος 8, Κάρτερ 11, Λάτοβιτς 2, Πετγουει 8, Σιζόπουλος.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 17, Μπράμος 8, Ματσιούλις 6, Καπόνο 4, Ούκιτς 11, Λάσμε 16, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10, Μπανκς 6, Ξανθόπουλος 4, Σκορδίλης.

* Εξαιρετική αντίδραση του Παναθηναϊκού μετά την ήττα στο ΣΕΦ και κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα, που «βλέπει» 4άδα και όπου εντός έδρας είχε ηττηθεί μόνον από τον ΟΣΦΠ. Δυστυχώς η ΕΡΤ αποφάσισε να μη δείξει ούτε αυτό το ματς του Τριφυλλιού, κάτι που νομίζω θα πρέπει να εξεταστεί άμεσα από την ΚΑΕ.
Πλέον μπαίνουμε σε ρυθμούς Κυπέλλου, καθώς την Κυριακή στο Ελληνικό κρίνεται ο πρώτος τίτλος της χρονιάς.

4/2/13

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 72-67, έχασε πρωτιά, «βλέπει» κύπελλο

Ο Παναθηναϊκός χάνοντας την μάχη τον ριμπάουντ, έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση και χωρίς βοήθεια από τον πάγκο έχασε με 72-67 στο ΣΕΦ. Κορυφαίοι για το Τριφύλλι οι Διαμαντίδης και "Σόφο".
Οι πράσινοι κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να κρατήσουν το ρυθμό σε χαμηλό τέμπο και να μην επιτρέψουν στους ερυθρόλευκους να τρέξουν. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν ρυθμούς κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ και να διατηρούν έτσι το προβάδισμα που είχαν στο σκορ.
Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε ουσιαστικά τους Ούκιτς και Μπανκς εκτός παιχνιδιού, ενώ σε κακή βραδιά βρέθηκαν και οι Ματσιούλις και Μπράμος. Από την άλλη ο Βασίλης Ξανθόπουλος προσπάθησε να δώσει λύσεις.
Τέλος, δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε και τους Τανατζή, Πηλοΐδη και Κορομηλά οι οποίοι τα έβλεπαν όλα ερυθρόλευκα...
Πλέον στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού στρέφουν το βλέμμα τους στον τελικό του Κυπέλλου την ερχόμενη Κυριακή με τους πράσινους να θέλουν να πάρουν την πρώτη κούπα της χρονιάς.

Το ματς:
Ο Πάουελ σημείωσε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Γκιστ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στους "πράσινους" (2-3), ενώ ο Ματσιούλις πέτυχε το 2-5. Στο δεύτερο λεπτό του αγώνα ο Στεφάν Λάσμε με 2/2 βολές ανέβασε το σκορ στο 2-7 για τον Παναθηναϊκό. Ο Πάουελ μείωσε σε 4-7 για τον Ολυμπιακό, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να σημειώνει το 4-9 στο 3'.
Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς έκανε το 4-11 για τους φιλοξενούμενους, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κώστας Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους τέσσερις (7-11). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-11, αλλά ο Διαμαντίδης με τρίποντο πέτυχε το 9-14. Ο Σπανούλης έκανε το 11-14 και ο Πρίντεζης έφερε τις δύο ομάδες στον πόντο (13-14), με τον Αργύρη Πεδουλάκη να παίρνει τάιμ άουτ.
Ο Πάουελ στο 6ο λεπτό ισοφάρισε σε 14-14 και ο Γιώργος Πρίντεζης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 17-14. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης μείωσε σε 17-16 και με 1/2 βολές ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό στο 8' (17-17). Ο Έλληνας σέντερ και πάλι έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 17-19, αλλά ο Παπανικολάου με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 20-19. Ο Τσαρτσαρής με τρίποντο σημείωσε το 20-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Σχορτσανίτης με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους (20-23) και ο Πρίντεζης με δύο εύστοχες μείωσε σε 22-23. Ο Περπέρογλου έκανε το 24-23 στο 11' με τον Καπόνο να πετυχαίνει το 24-26 και ο Σχορτσανίτης κάνει το 24-28. Ο Κώστας Σλούκας μειώνει σε 26-28, κλέβοντας τη μπάλα από τον Διαμαντίδη.
Ο Πέρο Άντιτς με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 28-28, με τον Διαμαντίδη να αστοχεί στη συνέχεια σε σουτ τριών πόντων. Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 30-28 και ο Σπανούλης με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους (31-28). Ο Ξανθόπουλος μείωσε στον πόντο (31-30), 2:42'' για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.
Ο Ματσιούλις με δύο εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 31-32 και ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το 33-32 για τους "ερυθρόλευκους". Ο Έισι Λο πέτυχε το 35-32 και ο Σπανούλης με 1/2 βολές σημείωσε το 36-32. Ο Λάσμε με επίσης 1/2 βολές έριξε την διαφορά στους τρεις (36-33). Ο Λο πέτυχε το 38-33 με σουτ δύο πόντων, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ισορροπημένο παιχνίδι
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Διαμαντίδης μείωσε σε 38-35, ενώ ο Έισι Λο με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τον Ολυμπιακό (41-35). Ο Σχορτσανίτης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 41-37 στο 22ο λεπτό. Ο Γκιόργκι Σερμανίνι πέτυχε το 43-37, με τον Σχορτσανίτη να μειώνει στους τέσσερις (43-39).
Ο Σπανούλης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (46-39), με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να μειώνει σε 46-41. Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο σημείωσε το 49-41 στο 24', με τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλεί τάιμ άουτ.
Ο Διαμαντίδης με τρίποντο σημείωσε το 49-44, μειώνοντας για τον Παναθηναϊκό στο 26'. Ο Χάινς έκανε το 53-44 και ο Γκιστ με όμορφο κάρφωμα μείωσε σε 53-46 για τους φιλοξενούμενους. Ο Περπέρογλου με σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα 10 πόντων στον Ολυμπιακό (56-46) για να μειώσει το "τριφύλλι" στους 8 (56-48). Ο Τσαρτσαρής σημείωσε καλάθι, πετυχαίνοντας το 56-50 και ο Στράτος Περπέρογλου με 2/2 βολές έκανε το 58-50 για να μειώσει ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές σε 58-52, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.
Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Κώστας Σλούκας έκανε το 60-52 στο 31' και ο Χάινς ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους (62-52). Ο Λάσμε μείωσε σε 62-54 και ο Λάσμε ξανά έριξε την διαφορά στους έξι (62-56).
Ο Περπέρογλου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (65-56) και ο Λο πέτυχε, έπειτα από άστοχο τρίποντο του Τσαρτσαρή το 67-56 στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μάρκους Μπανκς μείωσε σε 67-58 για τους "πράσινους", με τον Κάιλ Χάινς στη συνέχεια να είναι άστοχος σε δύο βολές. Ο Λάσμε έκανε βήματα με τον Περπέρογλου να αστοχεί, ενώ έπειτα είχαμε τάιμ άουτ στο ματς (4:11'', 67-58).
Ο Έισι Λο έκανε το 69-58 για τον Ολυμπιακό και ο Σχορτσανίτης πέτυχε το 69-60. Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 71-60, ενώ για το επόμενο λεπτό καμία απο τις δύο ομάδες δεν σημείωσε καλάθι. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έκανε το 71-62 και ο Γκιστ με κάρφωμα μείωσε σε 71-64, μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός τελικά θα πάρει τη νίκη με 72-67, με τον Διαμαντίδη να μειώνει με 3 βολές στο τελικό σκορ και τους "ερυθρόλευκους" να "κλειδώνουν" ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-33, 58-52, 72-67

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 12(1), Άντιτς 2, Σπανούλης 11(1), Περπέρογλου 10(2), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 4, Πάουελ 5, Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 9(2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 14, Μπράμος, Ματσιούλις 4, Καπόνο 3(1), Ουκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 5(1), Διαμαντίδης 17(2), Γκιστ 3(1), Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 4.

* Το κάκιστο β' δεκάλεπτο, την «εξαφάνιση» 5 παικτών (Μπράμος, Καπόνο, Μπανκς, Γκιστ, Ούκιτς), μα πάνω απ' όλα την τραγική συγκομιδή ριμπάουντ πλήρωσε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν τα κατάφερε στο ΣΕΦ, με την πρωτιά της κανονικής περιόδου να καταλήγει στον ΟΣΦΠ. Βέβαια, το πρωτάθλημα δεν κρίθηκε, αφού ο Παναθηναϊκός θα έχει άλλες 3 ευκαιρίες να νικήσει εκτός έδρας και φυσικά εννοείται πως μπορεί να τα καταφέρει, καθώς έχει καλό υλικό, όχι όμως και προπονητή..
Πριν τους τελικούς ωστόσο υπάρχει ο σημαντικός τελικός κυπέλλου, την ερχόμενη Κυριακή, όπου στο Ελληνικό ΠΑΟ και ΟΣΦΠ θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

3/2/13

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, «λύγισε» από την κούραση, μετά τις μάχες με ΟΣΦΠ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι για την 16η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Με τον Τζόσουα Γουόκερ να αγωνίζεται κανονικά, οι «πράσινοι» με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν 4-8 και να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο σετ, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Μετά το 16-16, ο ΠΑΟΚ πίεσε από το σερβίς και κατάφερε να πάρει μια διαφορά (+3) 19-16. Το Τριφύλλι δεν παράτησε στιγμή το σετ και κατάφερε με ένα μικρό σερί να κάνει το 24-23 με άσο του Γουόκερ. Ωστόσο, ο Αρμενάκης με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπορούσε να κοντράρει κι άλλο τους γηπεδούχους και το κατάφερε στο δεύτερο σετ. Το 6-10 και το 10-14 ήταν σημαντικές διαφορές που πήραν οι «πράσινοι» και κυρίως κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ για να γίνει το 1-1 σετ με επίθεση του Πρωτοψάλτη (21-25).

Από εκεί και πέρα, το Τριφύλλι δεν άντεξε, παρόλο που σε γενικές γραμμές ήταν ένα ματς που από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι θα μπορούσε να πάρει βαθμό ή βαθμούς.  Τα πολλά λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχησαν στους «πράσινους», που είχαν πολλά αγωνιστικά σκαμπανεβάσματα στα δυο εναπομείναντα σετ. Άλλωστε, δεν μπορεί να παραβλέψει κανείς ότι η ομάδα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έχει παίξει 10 σετ και η κούραση υφίσταται, τόσο ψυχολογικά, όσο και αγωνιστικά. Όλα αυτά τα εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚκαι πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 25-23, 21-25, 25-21, 25-20.

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 9π. (2/3, 6 μπλοκ), Πλίκας, Χατζηηλιάδης 14 (11/33, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 87% υπ., 65% άριστες)), , Λεονάρντο Ντος Σάντος 18 (17/35, 1 άσσος, 43% υπ., 29% άριστες)), Κανέλλος 8 (6/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αρμενάκης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. - 74% υπ., 53% άριστες), Αμπουίλα 4 (4 μπλοκ).
 Παναθηναϊκός (Καζάζης Στ.): Γουόκερ 11π. (9/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιωάννου 18 (18/40), Πρωτοψάλτης 13 (11/23, 2 μπλοκ), Βόγκελ 11 (9/15, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός, Στίγγας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ.-61% υπ., 39% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος 1 (1 μπλοκ), Μαδούρας 1 (1 μπλοκ), Βολουδάκης.