13/4/13

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 0-3, οδεύει προς Α2...

Ένας τραγικός Παναθηναϊκός που έκανε πολλά λάθη ηττήθηκε με 3-0 από τον Ηρακλή στην Κυψέλη και πλέον τα πράγματα για την παραμονή στην Α1 γίνονται εξαιρετικά δύσκολα.
Με το ένα πόδι στην Α2 είναι πλέον ο Παναθηναϊκός.
Οι πράσινοι ηττήθηκαν με 3-0 από τον Ηρακλή στην Κυψέλη και πλέον χρειάζονται ένα μικρό θαύμα για να παραμείνουν στην κατηγορία. Για ακρίβεια το Τριφύλλι θέλει δύο καθαρές νίκες δικές του απέναντι σε Νίκη Αιγινίου και Ηρακλή και στο ματς των άλλων δύο να επικρατήσει η ομάδα του Αιγινίου.
Σε αντίθετη περίπτωση ο Παναθηναϊκός θα γράψει την πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Νίκη Αιγινίου 30

Ηρακλής 26

Παναθηναϊκός 21

Κατώτεροι των περιστάσεων
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός δεν ήταν αυτός που έπρεπε.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπακοδήμου ήταν φανερά αγχωμένοι και δεν μπόρεσαν σε κανένα από τα τρία σετ να δείξουν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Με εξαίρεση την αρχή του πρώτου σετ σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ο Ηρακλής ήταν πάντα μπροστά έχοντα και μάλιστα μεγάλες διαφορές.
Έτσι, πήρε εύκολα τη νίκη και πλέον έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονή.

* Τα σετ: 20-25, 18-25, 15-25

Παναθηναϊκός (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 7 (7/11, 2 μπλοκ, 53% υπ.), Ιωάννου 4 (3/13, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 3 (3/8, 57% υπ.), Βόγκελ 17 (14/18, 3 άσσοι), Λιβαθηνός 1 (1 μπλοκ), Στίγγας 4 (4/5) / Ζήσης (λ. - 50% υπ. – 38% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας 1 (1/3).
Ηρακλής (Κυριάκου): Νοβοσέλατς 1 (1 άσσος), Χατζηπαραδείσης 8 (3/8, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ανδρεάδης 3 (1/2, 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (7/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ.), Τζιουμάκας 21 (17/22, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κολτσιάκης 5 (4/5, 1 άσσος, 67% υπ.) / Κουζούνης (λ.- 80% υπ. – 50% άριστες).
Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική - Σάββατο 6 Απριλίου 2013
Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)
Ρεπό ο Ηρακλής

2η αγωνιστική - Τρίτη 9 Απριλίου 2013
Ηρακλής - Νίκη Αιγινίου 1-3 (16-25, 25-21, 15-25, 20-25)
Ρεπό ο Παναθηναϊκός

3η αγωνιστική - Παρασκευή 12 Απριλίου 2013
20.30: Παναθηναϊκός - Ηρακλής 0-3 (20-25, 18-25, 15-25)

12/4/13

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 65-66, ΜΟΝΑΧΑ ΕΣΥ!!!

Η νίκη αυτή τη φορά πήγε σε πράσινα χέρια…. ΤΟ τρίποντο του Διαμαντίδη και η τάπα του Λάσμε στον Ναβάρο σφράγισαν το 65-66 επί της Μπαρτσελόνα και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τη σειρά των play offs της Ευρωλίγκας σε 1-1 με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον στο ΟΑΚΑ.
Διαφορετική εικόνα, αλλά με ίδιο πρωταγωνιστή παρουσίασε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 2-0, ο Παναθηναϊκός απάντησε ως το 5-10 (3’50’’) με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη πρωταγωνιστή και τον Βασίλη Ξανθόπουλο να βρίσκεται στην αρχική πεντάδα. Από εκεί και πέρα όμως το παιχνίδι διαφοροποιήθηκε, αφού οι δύο ομάδες είχαν επιδοθεί σε ένα «κυνήγι» η μία της άλλης, με τους πρωταγωνιστές να εναλλάσσονται. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν (11-10, 4’45’’), αλλά οι «πράσινοι» έδειχναν αποφασισμένοι. Πήραν και πάλι το προβάδισμα (11-16 με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου) και έφτασαν στο +8 (11-19, 10’20’’), χάρη σε ένα τρίποντο του Τζέιμς Γκιστ. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μειώθηκε με την Μπαρτσελόνα να «δοκιμάζει» διάφορες άμυνες και να παρουσιάζεται εύστοχη στα σουτ τριών πόντων (5/9 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει εύκολα το στόχο από τα 6μ75. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 17’45’’, με ένα επιμέρους 9-2 από το 19-23 (13’50’’) ως το 28-25 (18’45’’) με το ημίχρονο να κλείνει 32-27.
 Οι Καταλανοί κατάφεραν να δημιουργήσουν μια σημαντική διαφορά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας στο +13 (40-27) με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο σε πρώτο ρόλο. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε καμία διάθεση να καταθέσει τα όπλα. Βρήκε τις λύσεις που ήθελε, πήγε κοντά στο καλάθι, αλλά επιτέλους είχε και ένα ακόμη στοιχείο που του είχε λείψει ως εκείνη τη στιγμή: Ευστοχία στα σουτ τριών πόντων. Με ένα σουτ τριών πόντων ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ισοφάρισε (45-45, 28’11’’) και με ένα ακόμη από τον αρχηγό, Δημήτρη Διαμαντίδη, προσπέρασε και πάλι (58-60, 34’). Η αγωνία ήταν και πάλι παρούσα ως το φινάλε… Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 64-60 (38’20’’), αλλά ένα τρίποντο από τον Μπράμος έφερε και πάλι τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (64-63) με 1’14’’ για τη λήξη. Ο Ναβάρο διαμόρφωσε το 65-63 με 19’’6 για τη λήξη… Ο Διαμαντίδης δήλωσε το «παρών» και με το δικό του σου τριών πόντων διαμόρφωσε το 65-66, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Λάσμε έδωσε στοπ στο σουτ του Ναβάρο.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Βιατόρ (Γαλλία), Πατέρνικο (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 11-16, 32-27, 50-48, 65-66

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 5, Αμπρίνες 10, Ναβάρο 20, Γιασικεβίτσιους 2, Γουάλας 2, Ινγκλές 3, Λόρμπεκ 7, Τζαβάι 4, Εμπαγέ, Τόμιτς 6.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 13, Ματσιούλις 5, Ούκιτς 8, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 10, Γκιστ 14, Μπανκς, Ξανθόπουλος 2, Σχορτσανίτης 4.

Από paobc

* Αν υπήρχε μία ομάδα που θα έκανε ΞΑΝΑ μπρέικ στη Βαρκελώνη, αυτή δε θα μπορούσε να ήταν άλλη από τον Αυτοκράτορα της Ευρώπης.
Ο Παναθηναϊκός, που αμφισβητήθηκε έντονα στην αρχή της σεζόν, που για πολλούς θα διένυε μία μεταβατική χρονιά, που άλλαξε όλη την ομάδα και προχώρησε εκ νέου σε διορθωτικές κινήσεις, που με τη φυγή Καπόνο έμεινε με -1 παίκτη στην Ευρωλίγκα, που ο Πεδουλάκης είχε δώσει δείγματα για περιφρόνηση ακόμη, κατάφερε κάτι που έμοιαζε σχεδόν αδύνατο. Να νικήσει για δεύτερη φορά μέσα σε δύο χρόνια την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας στα playoffs της διοργάνωσης και να ελπίζει πλέον ότι μπορεί να ολοκληρώσει το «θαύμα» και με 2χ2 στο καυτό ΟΑΚΑ να δώσει το παρών σε ακόμη ένα Final4 και γιατί όχι, να κυνηγήσει το 7ο Ευρωπαϊκό.

9/4/13

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 72-70 (64-64 κ.α), ρόστερ και διαιτησία έκριναν το ματς. Συγκλονιστική εμφάνιση του Εξάστερου.

Στο νήμα, στην παράταση και μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι κρίθηκε η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Μπαρτσελόνα με τους Καταλανούς να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 72-70 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των play offs της Ευρωλίγκας.
Κάτι παραπάνω από ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό. Το αρχικό 2-0 της Μπαρτσελόνα έγινε γρήγορα 2-14 (4’45’’) με τους «πράσινους» να έχουν ξεκάθαρα την κυριαρχία στο παρκέ και να κάνουν καλή δουλειά και στα ριμπάουντ και στις ασίστ, αλλά κυρίως στην άμυνα, οδηγώντας τελικά τους Καταλανούς σε έξι λάθη μόνο στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 7 πόντους (7-14, 6’), αλλά το τριφύλλι έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Ένα τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη οδήγησε τη διαφορά στους 12 πόντους και πάλι (9-21, 8’20’’) με το δεκάλεπτο να κλείνει 11-21.
Δύο τρίποντα από Ναβάρο και Χουέρτας άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού από τα πρώτα κιόλας λεπτά της δεύτερης περιόδου. Και η Μπαρτσελόνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη, τα οποία είχε αποφύγει στο εναρκτήριο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι άρπαξαν την ευκαιρία για ένα 13-0, που τους έδωσε το προβάδισμα (22-21, 12’40’’). Ο Τζέιμς Γκιστ έδειξε και πάλι το δρόμο προς το καλάθι στην Μπαρτσελόνα. Με ένα προσωπικό του 5-0, διαμορφώθηκε το 22-26 (15’). Το προβάδισμα όμως άλλαξε και πάλι χέρια. Οι Καταλανοί έφτασαν με τη σειρά τους στο +4 (32-28, 19’) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 34-32 χάρη σε ένα φόλοου του Μάικ Μπράμος.
Ο Παναθηναϊκός βγήκε αποφασισμένος στο παρκέ μετά την ανάπαυλα και πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης στα  χέρια του, παίζοντας και πάλι πολύ δυνατά στην άμυνα, δυσκολεύοντας τις κινήσεις των αντιπάλων του. Και στην επίθεση με πολύ καλές συνεργασίες. Το προβάδισμα ήταν και πάλι σε πράσινα χέρια, έφτασε ως το +8 (36-44, 25’35’’) με τις συνεργασίες Διαμαντίδη – Λάσμε να κλέβουν την παράσταση. Η απόσταση μειώθηκε στους τρεις πόντους (41-44, 28’10’’), αλλά με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η διαφορά βρέθηκε και πάλι στους έξι πόντους (45-51).
Καλύτερος και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου ήταν ο Παναθηναϊκός, οδηγώντας ως το 49-56 (32’30’’) και λίγο αργότερα στο 54-60 (34’20’’). Δύο τρίποντα όμως από Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους έφεραν τις δύο ομάδες να κοιτάζονται στα μάτια (60-60, 35’08’’). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν χαμηλό σε παραγωγικότητα και για πολύ γερά νεύρα. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 64-61 με 1’22 να απομένει, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 64-64 στο 39’. Η τελευταία επίθεση πήγε στα χέρια της Μπαρτσελόνα. Ο Τόμιτς πήρε την μπάλα κοντά στο καλάθι, αλλά ο Γκιστ τον σταμάτησε ψηλά με μια εντυπωσιακή τάπα, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν τη σκληρή μάχη τους ως το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Γκιστ έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο (69-70, 42’), ο Ναβάρο έκανε το 72-70 (43’) και από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει στο καλάθι. Ήταν αρκετό όμως για τους Καταλανούς για να πανηγυρίσουν το 1-0 στην έδρα τους. Η δεύτερη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (11/4) στις 21.45 στο Palau BlauGrana και πάλι.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Σαχίν (Ιταλία), Μπισάνγκ (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64 (κ.α.), 72-70

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 13, Χουέρτας 8, Ναβάρο 14, Γιασικεβίτσιους 11, Γουάλας, Ινγκλές 4, Λόρμπεκ, Τζαβάι 9, Τόμιτς 13.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5, Ματσιούλις 6, Ούκιτς 9 (7 α), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 7 (7ρ), Διαμαντίδης 10 (7ρ), Γκιστ 14, Μπανκς, Σχορτσανίτης 5.

*O Ρόκο Λένι Ούκιτς με το τρίποντο στο οποίο ευστόχησε στο πρώτο λεπτό του αγώνα έφτασε τα 100 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα.

Από paobc

* Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, εξουδετέρωσε όλα τα ατού της Μπαρτσελόνα, πήγε να πάθει τη ζημιά από τον Σάρας, αλλά τελικά του την έκανε ο Σάδα! Αυτή είναι και η διαφορά των δύο, το βαθύ ρόστερ δηλαδή, που έχουν οι Καταλανοί και από το οποίο ξεπηδούν «ήρωες» σαν τον Σάδα όταν στραβώνει ένα ματς. Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη βραδιά τον Γκιστ και πολύ καλούς τους Λασμέ, Διαμαντίδη, Ούκιτς, έπαιξε σεμιναριακή άμυνα κρατώντας την Μπάρτσα των 82 πόντων μ.ό, στους 64 (κ.α) και γενικά έπαιξε εξαιρετικά αλλά αφενός το πλήρες ρόστερ του αντιπάλου, αφετέρου μια κακή διαιτησία, όπως ακριβώς πριν δύο χρόνια, έφεραν το 1-0 στη σειρά και μένει να δούμε αν ο Εξάστερος καταφέρει να ισοφαρίσει με μπρέικ στη Βαρκελώνη, επίσης όπως πρόπερσι και να μεταφέρει τη σειρά στο ΟΑΚΑ με ελπίδες πρόκρισης στο Final 4.

7/4/13

Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 0-0, έχασε πάμπολλες ευκαιρίες όμως δε νίκησε και, μάλλον, δε βγαίνει Ευρώπη..

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο ματς με τον Πανιώνιο είχε 36 τελικές φάσεις με 22 εντός της εστίας και 23 κόρνερ αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει έστω ένα γκολ που θα του έδινε τη νίκη και το σημαντικό τρίποντο και ουσιαστικά είπε αντίο στα πλέι οφ.
Στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο του Παναθηναϊκού ο Γιάννης Βονόρτας παρέταξε τους πράσινους με ένα 4-3-3 έχοντας στο τέρμα τον Καρνέζη και στην άμυνα τους Σεϊταρίδη, Πίντο, Τριανταφυλλόπουλο και Χουχούμη.
Ο Βιτόλο ήταν ο μοναδικός κόφτης ενώ μπροστά του σε ελεύθερο ρόλο ήταν οι Ζέκα και Σισοκό και στην τριάδα της επίθεσης βρέθηκαν οι Κουίνσι, Μπαρμπαρούσης και Φιγκερόα με τους δυο πρώτους να αλλάζουν συνέχεια πλευρές.
Οι πράσινοι σε αυτό το πρώτο ματς του 53χρονου τεχνικού στον πάγκο είχαν την πρωτοβουλία του αγώνα, φάνηκαν να παίζουν πιο ελεύθερα ενώ επιχείρησαν πάρα πολλά σουτ από κάθε θέση προς την εστία του Πανιωνίου με σκοπό να απειλήσουν την εστία του Γιαννακόπουλου.
Την ίδια ώρα ο Πανιώνιος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις με την ταχύτητα κυρίως του Αραβίδη και δημιούργησε δυο-τρεις καλές στιγμές.
Απείλησε με το καλημέρα
Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση όταν στο 5' σε αναμέτρηση από τα αριστερά ο Φιγκερόα μέσα στην περιοχή έκανε το βολ πλανέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στα πόδια του Παντίδου και απομακρύνθηκε.
Η επόμενη ευκαιρία άνηκε στον Πανιώνιο με τους Γουνδουλάκη-Άραβίδη στο 10' να αλλάζουν όμορφα την μπάλα, τον τελευταίο να μπαίνει μέσα στην περιοχή να πλασάρει αλλά τον Καρνέζη να πέφτει στην δεξιά του γωνία και με το ένα χέρι να διώχνει.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τις πολύ καλές ευκαιρίες στο 18' όταν ο Σισοκό έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά ο Φιγκερόα σηκώθηκε πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γιαννακόπουλος έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ σε μια επέμβαση στην δεξιά του γωνία.
Ο Μπαρπαρούσης ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ από τα αριστερά με τον Πίντο να παίρνει την πρώτη κεφαλιά τον Τριανταφυλλόπουλο την δεύτερη αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά από τα δοκάρια αν και ο "Τριάντα" σηκώθηκε ανενόχλητος.
Στο 21' ο Παναθηναϊκός κέρδισε και άλλο κόρνερ από τα δεξιά με τον Σεϊταρίδη αυτή τη φορά εκτελεστή και τον Πίντο να παίρνει την κεφαλιά την οποία απομάκρυνε σωτήρια σε νέο κόρνερ ο Γιαννακόπουλος.
Οι φιλοξενούμενοι που είχαν περιοριστεί σε έναν παθητικό ρόλο σε όλο το προηγούμενο διάστημα βγήκαν στην αντεπίθεση στο 25' με τον Κολοβό από τα αριστερά, ο Χουχούμης όμως έβαλε την προβολή και έκοψε το σουτ του επιθετικού των "κυανέρυθρων".
Σουτ από παντού
Στο 33' ο Κουίνσι έκανε την σέντρα και πάλι από τα δεξιά ο Φιγκερόα με κεφαλιά πάσα έδωσε στον Μπαρμπαρούση ο οποίος από το σημείο του πέναλτι με δυο παίκτες στην πλάτη του γύρισε έπιασε το σουτ αλλά ο Γιαννακόπουλος είπε όχι.
Δυο λεπτά αργότερα ο 35' Ο Σεϊταρίδης πήρε ωραία την μπάλα, από τα δεξιά σήκωσε το κεφάλι και σούταρε δυνατά με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Γιαννακόπουλου.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό νέο σουτ από τον Φιγκερόα με την μπάλα να κοντράρει να αλλάζει ελάχιστα πορεία και να φεύγει κόρνερ.
Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό ο οποίος έκλεισε το πρώτο μέρος με 16 τελικές ευκαιρίες, τις 10 μάλιστα εντός εστίας δείγμα της υπεροχής του έναντι μόλις 2 του Πανιωνίου. Μάλιστα οι πράσινοι είχαν 66% υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο.
Ντίνας μέσα, Κουίνσι έξω
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γιάννης Βονόρτας έβγαλε τον Κουίνσι από τον οποίο είχε κάποια παράπονα σχετικά με την τακτική του παρουσία και πέρασε στην θέση του τον Ντίνα τοποθετώντας τον σρο αριστερό άκρο.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι πράσινοι είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία όταν ο Μπαραμπαρούσης έξω από την περιοχή έδωσε στον Φιγκερόα αυτό έπιασε το σουτ το οποίο όμως έφυγε εκτός εστίας του Γιαννακόπουλου.
Στο 52' ο Μπαρμπαρούσης έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή του Πανιωνίου μπήκε μέσα αλλά σούταρε αδύναμα με τον Γιαννακόπουλο να πιάνει την μπάλα.
Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τον Βιτόλο στο 58' να βγαίνει σε ρόλο δεξιού χαφ να κάνει την σέντρα τον Φιγκερόα να σηκώνεται μόνος του για την κεφαλιά και να την στέλνει άουτ.
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Τριφυλλιού ήρθε στο 63' όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ. Ο Σισοκό εκτέλεσε με πάσα προς τον Σεϊταρίδη ο οποίος σούταρε δυνατά η μπάλα κόντραρε στον Φιγκερόα κατευθύνθηκε προς την δεξιά γωνία του Γιαννακόπουλου ο οποίος αντέδρασε σωστά και σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 67' ο Ντίνας έξω από την περιοχή έπιασε ένα ωραίο γλυκό σουτ αλλά και πάλι ο γκολκίπερ του Πανιωνίου εκτινάχθηκε σωστά και έδιωξε την μπάλα.
Δυο λεπτά αργότερα ο Χουχούμης ήταν αυτός που είδε μπροστά του κενό χώρο και σούταρε από μακριά με τον Γιαννακόπουλο να πέφτει και πάλι στην αριστερή του γωνία αυτή τη στιγμή και να διώχνει σε κόρνερ.
Μέσα και ο Αποστολόπουλος
Στο επόμενο λεπτό ο Βονόρτας έριξε στην μάχη και τον νεαρό Κώστα Αποστολόπουλο αντί του Σισοκό στο ντεμπούτο του νεαρού άσου στην Σούπερ Λιγκ προσπαθώντας να κάνει ακόμα πιο επιθετικό το Τριφύλλι αλλά έβγαλε όμως τον άσο από την Ακτή Ελεφαντοστού ο οποίος ήταν ο δημιουργός έως τότε των πράσινων.
Στο 78' μάλιστα ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα σπουδαία ευκαιρία όταν ο Ζέκα σούταρε έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε ο Γιαννακόπουλος με το ένα χέρι ανέκοψε την πορεία της και ο Φιγκερόα δεν πρόλαβε να την τσιμπήσει για να την στείλει στα δίχτυα.
Ο Βονόρτας έριξε και το τελευταίο του όπλο στο ματς βάζοντας τον Τοτσέ μαζί με τον Φιγκερόα αντί του Μπαρμπαρούση με σκοπό ο Παναθηναϊκός να γίνει ακόμα πιο επιθετικός.
Ο Ισπανός επιθετικός μάλιστα στο 83' με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Σεϊταρίδη από τα δεξιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Ο Παναθηναϊκός βγήκε όλος στην επίθεση και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να βρει κενούς χώρους στην αντεπίθεση και απείλησε με τον Μενδρινό στο 89' με τον Καρνέζη να διώχνει σε κόρνερ ενώ στο 92' ο Αραβίδης και πάλι βρέθηκε τετ α τετ με τον διεθνή πορτιέρο που είπε και πάλι όχι.
Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα βρήκε τον Χουχούμη να κάνει την σέντρα τον Φιγκερόα να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
36 τελικές και αποδοκιμασίες
Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 36 τελικές φάσεις τις 22 εντός εστίας, τις περισσότερες από κάθε άλλο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να πάει την νίκη. Κάτι το οποίο οδήγησε σε αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Τριφυλλιού που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ.
Οι φίλοι των πράσινων πικραμένοι από το γεγονός ότι η ομάδα τους έμεινε εκτός Ευρώπης αποδοκίμασαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Βονόρτας): Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Πίντο, Τριανταφυλλόπουλος, Χουχούμης, Βιτόλο, Ζέκα, Σισοκό (70' Αποστολόπουλος), Κουίνσ (46' Ντίνας)ι, Μπαρμπαρούσης (79' Τοτσέ), Φιγκερόα.
Πανιώνιος (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Γιαννακόπουλος, Κούρος, Κολοβός (65' Οκόγιε), Μενδρινός, Κουλουχέρης, Αραβίδης, Γουνδουλάκης (73' Τόσκας), Ρόκας, Σάμαρης, Κούρντι, Παντίδος.