16/3/13

Άρης - Παναθηναϊκός 0-3, ελπίζει ξανά! Φινάλε εντυπωσιακό για τις γυναίκες, που έσπασαν το αήττητο της ΑΕΚ. Νέος θρίαμβος στο μπάσκετ γυναικών και φουλ για τίτλο!

Παναθηναϊκός είσαι…

Σπουδαία νίκη με τη οποία ελπίζει ξανά στη σωτηρία πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη.
 Μια βδομάδα μετά τη σχεδόν καταδικαστική ήττα από τον Ηρακλή, το Τριφύλλι νίκησε απροσδόκητα εύκολα τους «κίτρινους» εκμεταλλευόμενος την ήττα του «γηραιού» με 3-0 από τον ΟΣΦΠ κι έτσι μείωσε στους 4 βαθμούς τη διαφορά από τους Θεσσαλονικείς, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.
 Πλέον, την τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αρκεί να πάρει μόλις 1 βαθμό υποδεχόμενος στην Κυψέλη τη νεοφώτιστη Νίκη Αιγινίου χωρίς να σκέφτεται τί θα κάνει ο Ηρακλής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη, ώστε να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό και να διεκδικήσει την παραμονή του στα πλέι άουτ.
 Βέβαια ο στόχος για το Τριφύλλι θα πρέπει να είναι η καθαρή νίκη στο τελευταίο ματς ώστε αν ο Ηρακλής χάσει βαθμούς να μειωθεί κι άλλο η διαφορά ενόψει πλέι άουτ. Όπως και να 'χει η αποψινή ήταν μια μεγάλη ανάσα, που ίσως μάλιστα αποδειχθεί καθοριστική στη μάχη της παραμονής.

Τα σετ: 17-25, 23-25, 21-25

Άρης (Κουτσονίκας): Κυριακίδης 2 (1/5, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Γκιρτζίκης 10 (7/11, 3 μπλόκ), Χαριτωνίδης 2 (1/1, 1 άσσος), Κιόσης 4 (1/3, 3 μπλοκ), Τζελάτης 14 (14/32), Ριζόπουλος 6 (5/11, 1 άσσος, 50% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-100% υπ. - 73% άριστες), Ντίνας, Ωρολογάς 3 (2/10, 71% υπ.).
 Παναθηναϊκός (Μπακοδήμος): Γουόκερ 15 (12/23, 1 άσσος, 2 μπλόκ, 20% υπ.), Ιωάννου 10 (8/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 14 (10/16, 3 άσσοι, 1 μπλόκ, 47% υπ.), Βόγκελ 13 (10/13, 3 μπλόκ), Στίγγας 8 (6/12, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός / Ζήσης (λ.- 70%υπ. - 40% άριστες).

Παναθηναϊκός - Ελληνικό 71-68

Σε ένα ακόμη εκπληκτικό πάρτι που στήθηκε στον «Τάφο του Ινδού», ο Παναθηναϊκός νίκησε και τις Εσπερίδες με σκορ 71-68 και μία αγωνιστική πριν το φινάλε σφράγισε την 1η θέση στην κανονική περίοδο.

Ενώ, αν τελικά οι δυο τους φτάσουν στον τελικό του πρωταθλήματος, οι πράσινες θα προηγούνται 2-0 χάρη στις δύο νίκες της κανονικής περιόδου. Σε κάθε περίπτωση το βασικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας και αυτομάτως έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 38-32, 58-42, 71-68.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 10, Βλάνη 3 (1), Μαγκλάρα 19, Σλούκα 2, Δίελα 19 (3), Χρονοπούλου, Χριστινάκη 3, Μοσχοπούλου, Ντέλβα 15.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-1

Εντυπωσιακά έκλεισε μια άκρως επεισοδιακή χρονιά για τα κορίτσια του βόλεϊ. Σε μία μεταβατική σεζόν, ο Παναθηναϊκός κινδύνευσε με υποβιβασμό, όμως μετά και την... επιστράτευση της Ξανθής Μυλωνά, η οποία επέστρεψε και βοήθησε τα μέγιστα, οι πράσινες όχι απλώς σώθηκαν αλλά επιφύλασσαν ένα special finale για τον κόσμο. Συγκεκριμένα νίκησαν την πανίσχυρη ΑΕΚ με 3-1 σετ στη Κυψέλη σπάζοντας το αήττητο των κιτρινόμαυρων και αποδεικνύοντας ότι είναι μια ομάδα με ταλέντο αλλά και δυνατότητες.

Η Μυλωνά αποθεώθηκε από τους οπαδούς, όπως και η ομάδα των Νεανίδων που κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Τα σετ: 18-25, 25-23, 25-21, 25-23.

* Τέλος, για την Α1 πόλο των ανδρών, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 9-8 από τη Βουλιαγμένη στο ΟΑΚΑ, σε ακόμη ένα ματς που δυστυχώς κρίθηκε από τα σφυρίγματα των διαιτητών.

15/3/13

Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου 82-58

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Επιβλήθηκε απόψε στο ΟΑΚΑ 82-58 και πήρε μια σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Top16 της THY Euroleague.
Ο νόμος του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκε αδύνατο να ακολουθήσουν το ρυθμό των «πράσινων», αλλά και να ανταποκριθούν στη δυνατή άμυνα. Το ατού της Άλμπα Βερολίνου, η δυνατή άμυνα, το δυνατό παιχνίδι, έγινε ατού για το «τριφύλλι» που έδειχνε να έχει απαντήσεις και παίκτες απόλυτα προσηλωμένους στο πλάνο και στην κάθε φάση. Και η διαφορά δημιουργήθηκε και θεωρητικά και πρακτικά από τα πρώτα λεπτά.
Το 12-2 (4’07’’) είναι ενδεικτικό της εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +13 στην πρώτη περίοδο (19-6 στο 6’40’’, 21-8 στο 9’15’’). Το δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο. Κλεψίματα, πίεση στην μπάλα, άριστες συνεργασίες βοήθησαν το «τριφύλλι» να φτάσει ως το +20 (48-28, 19’30’’) και λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και ως το +22 (50-28).
Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε μάλλον λίγο «μουδιασμένα» για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε το ρυθμό του, ανέβασε στροφές, βρήκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό μέσα από την καλή άμυνα και τα ριμπάουντ. Το αποτέλεσμα; Ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στο +30 (67-37). Το ενδιαφέρον για το νικητή είχε παύσει, πολύ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν και πολλά πράγματα. Το μόνο που κατάφερε η Άλμπα είναι να μειώσει, η διαφορά να κυμανθεί γύρω στους 20 πόντους, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να μπορέσει και να απειλήσει. Ο Αργύρης Πεδουλάκης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του με το τελικό 82-58 να σφραγίζει την αναμέτρηση και μία ακόμη νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 21-11, 50-28, 67-37, 82-58

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Ματσιούλις 16 (4/4 τρ, 6ρ, 3κλ), Ούκιτς 8 (6 α), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (9 α), Γκιστ 6 (5ρ), Μπανκς 8, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 10 (5ρ)
Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σαφάρτζικ 6, Τόμπσον 5, Μπάιαρς 4, Ντζέντοβιτς 8, Μιράγιες 4, Γουντ 9, Τραορέ 6, Φόστερ 5, Ιντμπίχι 6, Μόρλεϊ 5
*Ο Γιόνας Ματσιούλις παρέμεινε και αυτή την εβδομάδα ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού που έχει θέση στην αρχική πεντάδα σε όλους τους αγώνες της Ευρωλίγκας φέτος.
*Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς απέχει πλέον μόλις 5 πόντους από τους 1000 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα και τρία τρίποντα για τα 100.
*Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης παρά την κάκωση στον αντίχειρα του δεξιού χεριού, όχι μόνο έδωσε το «παρών», αλλά ήταν και στην αρχική πεντάδα.

Από paobc

11/3/13

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 σετ, η Α2 είναι πιο κοντά από ποτέ...

Ένας πολύ κακός Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ηρακλή και πλέον η υπόθεση παραμονή γίνεται εξαιρετικά δύσκολη. Μόνο για ένα σετ έπαιξαν οι πράσινοι.
Η αποστολή της παραμονής του Παναθηναϊκού στην Α1 έγινε ακόμα πιο δύσκολη.
Οι πράσινοι έπειτα από μία κάκιστη εμφάνιση ηττήθηκαν με 3-0 σετ από τον Ηρακλή και είναι με την πλάτη στον τοίχο. Πλέον, το Τριφύλλι βρίσκεται επτά βαθμούς πίσω από τον γηραιό και θα θέλει και βαθμολογική του απώλεια για να παραμείνει στην Α1.
Στα καθαρά αγωνιστικά ο Παναθηναϊκός στα πρώτα δύο σετ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Οι παίκτες του Μπακοδήμου ήταν νευρικοί, έκαναν πολλά λάθη και με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα στο πρώτο σετ δεν έδειξαν να θέλουν περισσότερο από τον Ηρακλή το αποτέλεσμα.
Στο τρίτο οι πράσινοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και το σετ έγινε ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, αλλά οι παίκτες του Ηρακλή ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την κατάκτηση του σετ και τη νίκης με 3-0.
Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ:
25-21, 25-13, 28-26

Από prasinanea

* Δυστυχώς φαίνεται πως η «κηδεία» του ανδρικού βόλεϊ θα γίνει τη φετινή σεζόν. Πέρυσι ο Παναθηναϊκός πέρασε από χίλια κύματα αλλά τελικά κατάφερε να παραμείνει στην Α1 κατηγορία. Φέτος όμως το μάθημα όπως φαίνεται δεν έγινε πάθημα και το Τριφύλλι χρειάζεται πλέον κάτι παραπάνω από ένα μικρό θαύμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό και να γράψει μια μαύρη σελίδα στην τεράστια ιστορία του...