3/3/12

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 85-65, μέχρι το 35' ζορίστηκε αλλά μετά έκανε πάρτι και πάει στο Ελληνικό για την πρώτη κούπα της χρονιάς! Επιστροφή στις νίκες για το γυναικείο βόλεϊ, προς Α2 το αντρικό..

Ο Εξάστερος χωρίς να ανεβάσει στροφές επικράτησε με 85-65 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ μπροστά σε περίπου 3.000 φίλους του που ζητούσαν τη νίκη επί του Ολυμπιακού.

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Παναθηναϊκός επικράτησε σχετικά εύκολα επί του ΠΑΟΚ με 85-65.

Οι πράσινοι ήταν πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο δικέφαλος του Βορρά. Με ένα ξέσπασμα όμως στα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου το Τριφύλλι πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια με 37-32.
 Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ζοτς ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να εδραιώσουν ένα προβάδισμα σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους. Σίγουρα το πιο μελανό σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Μπατίστ μία εβδομάδα πριν από τον τελικό του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό.
 Στο κλειστό του ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 3.000 φίλοι του Παναθηναϊκού οι οποίοι μόλις άρχισε να καθαρίζει το ματς ζήτησαν τη νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου στον τελικό.

Το ματς:
 Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα των πράσινων στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Είναι ενδεικτικό ότι το Τριφύλλι μετά από έξι λεπτά αγώνα είχε σκοράρει μόνο έξι πόντους. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ζοτς ανέβασαν την πίεση τους έκλεψαν κάποιες μπάλες και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ 12-9 (8'). Ο ΠΑΟΚ όμως με καλάθια του Άλεξιτς και του Παππά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτα προηγούμενος με 18-15.
 Χαρακτηριστικό της πολύ κακής εικόνας των πρασίνων είναι πως χρειάστηκε να περάσουν 11 αγωνιστικά λεπτά για να δώσουν την πρώτη τους ασίστ, ενώ την ίδια ώρα είχαν υποπέσει και σε πέντε λάθη.
 Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην άμυνα, όχι όμως και στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Εξάστερος είχε φτάσει τα δέκα λάθη στο 15'. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε κυρίως με βολές, ενώ το Τριφύλλι παρέμενε μπροστά στο σκορ κυρίως σε κάποιες εξάρσεις των παικτών του.  Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου επιφύλασσε μια από τις πιο ωραίες φάσεις του αγώνα. Ο Κώστας Καϊμακόγλου με τρίποντο λίγο κάτω από το κέντρο νίκησε τον χρόνο και έστειλε τους πράσινους με προβάδισμα πέντε πόντων στα αποδυτήρια.
 Ο Εξάστερος στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 5-0 και έφτασε τη διαφορά στους δέκα 42-32 στο 22'. Εκεί οι πράσινοι βραχυκύκλωσαν και έμειναν χωρίς σκορ για τρία λεπτά. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ που μάζεψε τη διαφορά και με ένα δικό του σερί 7-0 έφερε τη διαφορά στους τρεις (42-39) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η αντίδραση των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν άμεση. Με τέσσερις πόντους του Λόγκαν, δύο τρίποντα από Διαμαντίδη και Καϊμακόλου και ένα καλάθι από τον Μάριτς, η διαφορά μέσα σε δύο λεπτά εκτοξεύτηκε και πάλι στους έντεκα (54-43) στο 29'.
 Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς μέχρι το τέλος του αγώνα με τη διαφορά να παραμένει σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 58-47, 85-65

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 9, Μπατίστ 3, Λόγκαν 16(1), Σάτο 2, Καλάθης, Τσαρτσαρής 9(2), Διαμαντίδης 9(2), Καλάθης 13, Σμιθ, Καϊμακόγλου 18(3), Γιασικεβίτσιους 6(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 6, Αράπης, Άλεξιτς 5(1), Ντούβνιακ 6(2), Ντικούδης 19(2), Πέτγουεϊ, Παππάς 18(1), Γιαννακίδης 4, Καλλές 2, Τσακαλέρης 3(1).

* Για την Α1 βόλεϊ γυναικών, ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα στην Κηφισιά επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εύκολα με 3-0 σετ (25-10, 25-10, 25-20) των Βριλησσίων στο Μετς. Από τη στιγμή που το πρωτάθλημα έχει χαθεί, ο μεγάλος στόχος των κορίτσαρων είναι το κύπελλο, ώστε να κλείσουν τη χρονιά θετικά, κατακτώντας έναν τίτλο.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Μαλουσάρη 4 (3/9 επ., 36% υπ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (12/25 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (9/16), Χατζηνικολάου 14 (3 άσοι, 10/16 επ., 1 μπλοκ), Καρπουζά 6 (1 άσος, 2/8 επ., 3 μπλοκ), Φερέιρα 8 (3/3 επ., 5 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 50% υπ.), Γιουράνι, Τσατσούρη, Κουτσιβίτη 1 (1 άσος), Μικρουδάκη.

Βριλήσσια (Χρήστος Παπαθανασίου): Πλαγιαννάκου 2 (1/10 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Τζουμάκα 3 (1 άσος, 1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (13/24 επ.), Γκότζη 1 (1/8 επ., 50% υπ.), Μαβιλίδη 3 (1 άσος, 1/9 επ., 1 μπλοκ), Καραγιώργου 3 (3/8 επ.), Κόκιου (λ, 24% υπ.), Τσούμη (57% υπ.), Βασιλειάδη, Αυγοκλούρη 1 (1/9 επ., 44% υπ.), Σκαρπέτη.

* Το αντρικό βόλεϊ είχε ρεπό, όμως τα δυσάρεστα νέα ήρθαν από την Πάτρα, όπου η τοπική ΕΑΠ νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ και πλέον απέχει 7 βαθμούς από τον ουραγό Παναθηναϊκό, μια διαφορά που αν δε μειωθεί τις τελευταίες δύο αγωνιστικές (η Πάτρα εντός με Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ρεπό, ο Παναθηναϊκός εκτός με Εθνικό, εντός με ΠΑΟΚ) στέλνει το Τριφύλλι για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α2.

* Για την Α1 πόλο ανδρών, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε σε ακόμη ένα ντέρμπι, κάτι που έχει καταντήσει ανέκδοτο. Αυτήν τη φορά ήταν η ισχυρή Βουλιαγμένη, όπου στο κολυμβητήριο του Λαιμού, το Τριφύλλι αν και προηγήθηκε με 3 γκολ διαφορά... κατάφερε να χάσει με σκορ 7-6 και ουσιαστικά να απολέσει κάθε ελπίδα για είσοδο στην τετράδα και τα πλέι οφ.

* Για την Α1 μπάσκετ γυναικών, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας του ΔΑΣΑΛ 67-56 και έπιασε στη 2η θέση και τους 33 βαθμούς τον Πανιώνιο, ενώ το ερχόμενο Σάββατο παίζει ματς - πρόκληση στο Βύρωνα με τον Αθηναϊκό.