25/2/12

Εσπερίδες - Παναθηναϊκός 80-87 (β' παρ.), τεράστιο «2» για τους κορίτσαρους!

Τεράστιο διπλό για τον Παναθηναϊκό που πήρε την εκτός έδρας νίκη επί των Εσπερίδων.

Το Τριφύλλι επιβλήθηκε με 87-80 επί της ομάδας της Καλλιθέας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις. Μετά από αυτή τη νίκη οι πράσινες βάζουν πλώρη για την τρίτη θέση πηγαίνοντας κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Εξαιρετικές όλες οι παίκτριες της Σαμαντούρα που έκαναν κατάθεση ψυχής στο ματς με τις Εσπερίδες.

Το ματς:
 Απίστευτη εξέλιξη είχε το παιχνίδι κάτι άλλωστε που καταδεικνύουν οι δύο παρατάσεις που χρειάστηκαν για να αναδειχτεί ο τελικός νικητής.
 Το Τριφύλλι μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 15' με 21-16.  Κάπου εκεί οι Εσπερίδες έκαναν την αντεπίθεση τους και με τις Ούιλιαμς και Ντάναμ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 32-29. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Καλλιθέας διατηρούσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Η αντίδραση των κοριτσιών του Τριφυλλιού ήταν άμεση και με τις Ντέλβα και Κοσμά να αναλαμβάνουν δράση μπήκαν στην τελική ευθεία του παιχνιδιού όντας μπροστά στο σκορ με 54-50.
 Οι Εσπερίδες μπήκαν πιο δυνατά στην τέταρτη περίοδο και έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 13-1. Έτσι πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (65-57). Το ματς από εκεί και πέρα έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς. Με την Τζεγιαννάκη να μένει εκτός μάχης λόγω φάουλ και την Σουίρς να ανεβαίνει ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (65-63), ένα λεπτό για το τέλος του αγώνα. Η Ντέλβα με 2/2 βολές ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση (67-67).
 Παρόμοια εικόνα με το τέταρτο δεκάλεπτο είχε και η πρώτη παράταση. Οι Εσπερίδες πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων όμως πολύ γρήγορα οι πράσινες έφτασαν σε απόσταση βολής. Η Καλοπήτα με καλάθι 43'' πριν από τη λήξη έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στις Εσπερίδες. Οι πράσινες όμως με δύο βολές (μία από την Μαγκλάρα και μία από την Κοσμά) έφεραν το ματς στον πόντο. Η Ουίλιαμς με 2/2 βολές έκανε το 76-73 επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως εκεί μίλησε η Σπαθάρη. Η αρχηγός με ένα τρίποντο από το σπίτι της έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.
 Εκεί ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και με την ψυχολογία με το μέρος του κατάφερε να φτάσει στη νίκη με την Κοσμά και την Σουίρς να "καθαρίζουν". Το τελικό 87-80 βρήκε τις πράσινες να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την νίκη.

Γενικά στατιστικά: Βολές 18/26 για Εσπερίδες 21/29 για ΠΑΟ, δίποντα 22/53 για Εσπερίδες 27/54 για ΠΑΟ, τρίποντα 6/25 για Εσπερίδες, 4/17 για ΠΑΟ, 46-45 ριμπάουντ, 15-9 ασίστ, 22-22 λάθη, 27-19 φάουλ και 9-11 κλεψίματα

Τα δεκάλεπτα:
13-15, 32-29, 50-54, 67-67 (καν.αγ.), 76-76 (α’ παρ), 80-87.
 Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Εσπερίδες (Λειβάδης): Τζεγιαννάκη 10(1), Καλογήρου 13(3), Λουκάτου 2, Καλοπήτα 6, Ντάναμ 18, Ουΐλιαμς 31(2), Αθανασίου, Σπίνου, Λουκά.

Παναθηναϊκὀς (Σαμαντούρα):
Σπαθάρη 6(2), Βλάνη 2, Κοσμά 26, Ντέλβα 27, Μαγκλάρα 7, Τσακιρίδου, Χαβαλέ, Σουΐρς 17(2), Σλούκα 2.

Από prasinanea

* Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έκανε άλμα τετράδας, αφού δύσκολα θα χάσει την τέταρτη θέση, ενώ βρίσκεται σε αυτήν ισόβαθμος με τον Πανιώνιο στους 31, έναν πίσω από τις δεύτερες Εσπερίδες. Την Τετάρτη το Τριφύλλι υποδέχεται το ΔΑΣΑΛ, με στόχο ακόμη μία νίκη με την ελπίδα να στραβοπατήσουν Εσπερίδες και Πανιώνιος.