4/12/10

Ηρακλής – Παναθηναϊκός 44-87, εντυπωσιακή νίκη χωρίς Νίκολας, Μάριτς!

Νίκη με μεγάλη διαφορά και ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο κατέγραψε ο Παναθηναϊκός. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ επιβλήθηκε του Ηρακλή στο Ιβανόφειο 87-44.
Εμφανής ήταν η νευρικότητα και των δύο ομάδων μπαίνοντας στο παρκέ. Τα λάθη και τα άστοχα σουτ ήταν στην… ημερήσια διάταξη. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (2-5, 4’) με πέντε πόντους του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος είχε ήδη χρεωθεί όμως και με δύο φάουλ. Ο Ηρακλής αντέδρασε, πήρε το προβάδισμα (8-5, 4’50’’), αλλά η απάντηση των «πράσινων» ήταν άμεση. Ένα σερί 8-0 τους έφερε ξανά στη θέση του οδηγού, έφτασαν στο +7 (11-18, 8’), πριν οι γηπεδούχοι, παίζοντας στο δικό τους και κατάμεστο γήπεδο μειώσουν στους δύο πόντους (20-22, 9’20’’). Η δεύτερη περίοδος ήταν υπόθεση του «τριφυλλιού» και μόνο. Με πιεστική άμυνα, και τον Ηρακλή να καταγράφει 5/15 βολές και 0/7 τρίποντα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες να ξεφεύγουν και να επιτρέπουν στο δεύτερο αυτό δεκάλεπτο στους αντιπάλους τους να σημειώνουν μόλις τρεις πόντους. Το επιμέρους 3-22 στο διάστημα αυτό έδωσε στον Παναθηναϊκό ένα προβάδισμα 24 πόντων στο ημίχρονο που έκλεισε με ένα τρίποντο του Μάικ Μπατίστ λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας.
Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και επιστρέφοντας στο παρκέ, για να ανέβουν ως το 23-54 (22’) με τους Τέπιτς και Βουγιούκα να σκοράρουν από ασίστ του Διαμαντίδη, αναγκάζοντας τον Ρούσσο να ζητήσει γρήγορα τάιμ άουτ, βλέποντας το παιχνίδι να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο. Από το 15’ και το 23-33 του Αγγελακόπουλου, ο Ηρακλής σκόραρε ξανά με τον Πέτροβιτς στο 23’20’’ για το 25-54 και μείωσε σε 31-54 (25’20’’) με το πρώτο τρίποντο του Ηρακλή στην αναμέτρηση διά χειρός Έβερετ. Λίγο νωρίτερα ο Διαμαντίδης είχε χρεωθεί με τέταρτο φάουλ, παραχωρώντας τη θέση του στον Νικ Καλάθη. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 32-54 (26’45’’), πριν ο Ρομέιν Σάτο ευστοχήσει για μία ακόμη φορά, για το 32-57 (27’) με τον Παναθηναϊκό να έχει μείνει για σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς να σκοράρει, έχοντας επιτρέψει στον «γηραιό» να κάνει ένα σερί 9-0. Ο Σάτο συνέχισε για το 35-61 (28’50’’) με τον Περπέρογλου να διαμορφώνει το 35-63 (29’10’’) και τον Καλάθη με σουτ τριών πόντων να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στο +31 (35-66, 29’30’’).
Ο δείκτης της διαφοράς συνέχισε να ανεβαίνει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ο Περπέρογλου στο 33’ οδήγησε στο 37-74 (+37), ενώ στο 35’ ο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε τον Φώτη Ζούμπο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο αμείωτο ρυθμό, με δύο ελεύθερες βολές ο Μιλένκο Τέπιτς οδήγησε στο +38 (40-78, 35’40’’), με τον Γιάννη Καραμαλέγκο να παίρνει και αυτός την εντολή στο 37’ να μπει στο παιχνίδι. Η αυλαία έπεσε με το τελικό 44-87.
Το τελικό +43 αποτελεί τη μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ηρακλή. Η μεγαλύτερη μέχρι τώρα ήταν το +29 της περιόδου 2004-05 (88-59), ενώ στο Ιβανόφειο η μεγαλύτερη νίκη που είχε πάρει μέχρι τώρα το «τριφύλλι» ήταν το +22 του 2000-01 (88-66).

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 23-47, 37-66, 44-87.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Ηρακλής (Ρούσσο): Έβερετ 10, Μπόλντγουιν 9, Δεμερτζής 6, Παπανικολόπουλος, Αγγελακόπουλος 3, Πέτροβιτς 4, Κοπρίβιτσα, Δέσπος 4, Εϊτουταβίτσιους, Λαμπρόπουλος 8.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 10, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 5, Φώτσης 1, Σάτο 20, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 10, Καλάθης 13, Καραμαλέγκος, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος 3.

Από paobc.gr.

* Χωρίς Νίκολας και Μάριτς διαλύσαμε τον Ηρακλή, που μπορεί να μην είναι μεγάλος αντίπαλος, αλλά το +43 εκτός έδρας είναι μεγάλη υπόθεση. Για μία ακόμη φορά πάντως η κωλοΕΡΤ δεν έδειξε τον αγώνα της μεγαλύτερης Ευρωπαϊκής ομάδας. Ξεφτίλες!!

1/12/10

ΤΣΣΚΑ Μ.- Παναθηναϊκός 68-72, μεγάλη νίκη για την Τριφυλλάρα, αποκλεισμός σοκ για τους Ρώσους!

Όλα αυτά τα χρόνια, όταν ο Διαμαντίδης ήταν καλός σπάνια ο Παναθηναϊκός έχανε... Στην Μόσχα δεν ήταν μόνο ο αρχηγός του τριφυλλιού που έπιασε καλή απόδοση, αλλά είχε από κοντά και τους Περπέρογλου, Τέπιτς και Νίκολας για να πάρουν οι πράσινοι μία σπουδαία νίκη.
 Σημαντικό κομμάτι για τους πράσινους ήταν τα ποσοστά έξω από τα 6,75μ. Οι πράσινοι ακόμα και όταν κόλλησαν στην δ' περίοδο είχαν εύστοχα σουτ από τους Περπέρογλου και Διαμαντίδη, για να πάρουν τη νίκη, κόντρα σε μία ομάδα που τα έπαιζε όλα για όλα και πλέον μόνο με θαύμα θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι. Με 4/5 τρίποντα και τους Διαμαντίδη και Περπέρογλου να κάνουν όλες τις δουλειές στο γήπεδο, οι πράσινοι προηγήθηκαν με 8-15 στο 6’.

Μεγάλο πρόβλημα για τους πράσινους ήταν τα εύκολα λάθη, τα οποία ξανάβαλαν την ΤΣΣΚΑ στο παιχνίδι (18-20). Οι Ρώσοι μάλιστα όταν βρήκαν και τον στόχο από την περιφέρεια, προηγήθηκαν με 26-25 στο 13’. Η πολύ καλή παρουσία του Τέπιτς, το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έκλεισε τους διαδρόμους και κάποια δύσκολα καλάθια από το Νίκολας έφεραν και πάλι την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (28-37 στο 18’), με τους Ρώσους να παίρνουν πόντους μόνο από τον Βορόντσεβιτς.

Η ΤΣΣΚΑ θα τα έπαιζε όλα για όλα, αλλά και ο Παναθηναϊκός δεν πήγε στην Μόσχα για να κάνει... χατίρια. Έτσι παρά το ότι ο Σισκάουσκας ζέστανε το χέρι του και ο Σοκολόφ πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα, οι πράσινοι με την τριάδα Διαμαντίδη- Νίκολας- Τέπιτς να κάνει σπουδαία πράγματα προηγήθηκε με 46-35, διατήρηση την διαφορά στο 52-42 και στο 61-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες της μόνιμης πρωταθλήτριας Ρωσίας, μπήκαν αποφασισμένοι στην δ' περίοδο να τα παίξουν όλα για όλα... Πίεσαν, έσπρωξαν και για έξι λεπτά δεν δεχόντουσαν πόντους παρά μόνο με ελεύθερες βολές. Το σκορ έγινε 62-61 για τους γηπεδούχους στο 35' και οι δύο ομάδες έμπαιναν στο τελευταίο τρίλεπτο με το παιχνίδι να είναι ουσιαστικά στην ισοπαλία (62-63).

Η καλή άμυνα των πρασίνων, η ψυχραιμία του Φώτση στις βολές και ένα κρίσιμο τρίποντο του Περπέρογλου έκαναν το 62-68 δύο λεπτά πριν το τέλος, για να αποκτήσει ο Παναθηναϊκός και πάλι σημαντικό αβαντάζ. Τα τρίποντα που ήταν το μεγάλο όπλο του Παναθηναϊκού, συνεχίστηκαν με τον Διαμαντίδη να κάνει το 64-71.

Τα περιθώρια είχαν στενέψει πάρα πολύ για την ΤΣΣΚΑ που δεν προλάβαινε να ανατρέψει την διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να είναι προσεχτικός ακόμα και όταν πλησίασε στο τρίποντο (68-71, 39'). Ο Διαμαντίδης κράτησε την μπάλα, οι Ρώσοι... κοιμήθηκαν και ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ μεγάλη και δύσκολη νίκη.

Να σημειωθεί ότι οι πράσινοι έβαλαν συνολικά 12 πόντους στην δ' περίοδο και κανένα δίποντο... Αλλά η άμυνα στο τελευταίο λεπτό ήταν ικανή να κρατήσει χωρίς πόντο τους γηπεδούχους για 60'' και να σφραγίσουν το ροζ φύλλο αγώνα για τους πράσινους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-41, 51-60, 68-72.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Σακούλιν): Μπίκοφ 6, Σμόντις 11 (1/4τρίπ.), Σισκάουσκας 10 (2/6τρίπ., 5ρ.), Χόλντεν 6 (2/4τρίπ., 6ασ.), Βοροντσέβιτς 11 (1/3τρίπ., 5ρ.), Λάνγκτον 7 (1/4τρίπ.), Σοκόλοφ 17 (8/10δίπ., 8ρ.), Γκόρντον.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9 (1), Περπέρογλου 12 (3/5τρίπ.), Μπατίστ 8 (3/8δίπ., 6ρ.), Φώτσης 7 (1/3τρίπ.), Σάτο 5 (4ρ.), Νίκολας 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 17 (2/4δίπ., 4/7τρίπ., 1/2β., 4ρ., 4ασ., 5λ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου.

* Πολύ σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκό, που ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την εντός έδρας ήττα απ' τη Βαλένθια. Με θρίαμβο μέσα στη Μόσχα επί της μεγάλης ΤΣΣΚΑ, βάζοντας παράλληλα ταφόπλακα στους Ρώσους, που σχεδόν αποκλείστηκαν, καθώς μόνο με θαύμα πλέον θα περάσουν στην επόμενη φάση (θα πρέπει αύριο να κερδίσει η Ολίμπια τη Μιλάνο και μετά οι Ιταλοί να κάνουν ακόμη τρεις ήττες, με την προϋπόθεση βέβαια οι Ρώσοι να κάνουν το 3χ3)!

Λαμία - Παναθηναϊκός 3-1, πρώτη ήττα για το Τριφύλλι, που λύγισε απ' τα προβλήματα

Το αρνητικό αποτέλεσμα θα ερχόταν αργά ή γρήγορα για την ομάδα του Τριφυλλιού, η οποία όσο περνάει ο καιρός δεν μπορεί να ανταπεξέλθει έχοντας μόλις εννέα παίκτες. Η κούραση είναι πλέον εμφανής, οι πράσινοι δεν μπορούν να δουλέψουν σωστά στις προπονήσεις, υπό αυτές τις συνθήκες, και έτσι δεν πρέπει να προκαλεί έκπληξη το αποτέλεσμα του σημερινού (1/12) αγώνα με τη Λαμία.

Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη κατάφεραν να αντιδράσουν μόνο στο δεύτερο σετ και στο τέλος του τέταρτου, όταν πάλεψαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ. Ήταν όμως αργά, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη.

Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-16, 25-23.

Οι πόντοι και τα χαρακτηριστικά των δύο ομάδων:

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 9 (3/3 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κόμελ 11 (9/23 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Ρόλιτς 12 (10/18 επ., 1 άσο, 64% υπ. - 43% άριστες), Πράις 18 (13/29 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Πελεκούδας 6 (4/7, 2 μπλοκ), Χέιν 6 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Γκαράς -λ 63% υπ. - 50% άριστες) / Σφενδυλάκης.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ντονάς 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Μηνούδης 9 (5/15 επ., 3 μπλοκ, 74% υπ. - 57% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (20/44 επ.), Ψάρρας 2, Πανταλέων 11 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/13 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (79% υπ. - 63% άριστες)/ Κόβατς 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Γκενς 1.

Από Πράσινα νέα.

* Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο απ' το άρθρο. Κάποτε θα ερχόταν η ήττα. Αυτό έλειπε να έχουμε απαιτήσεις και προσδοκίες από μία ομάδα, που δεν ξέρει τι της ξημερώνει κάθε μέρα. Στην κυριολεξία...

28/11/10

Κέρκυρα - Παναθηναϊκός 0-2, έπιασαν κορυφή οι πρωταθλητές και σκοπεύουν να μείνουν μέχρι τέλους!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε απ' την Κέρκυρα με 0-2 και σκαρφάλωσε για πρώτη φορά φέτος στην κορυφή της Superleague!
 Οι πρωταθλητές γνώριζαν πολύ καλά ότι μετά τη χθεσινή ήττα -παρά το 90-10% υπέρ του- του αστείου ΟΣΦΠ από την κάκιστη ΑΕΚ (ακόμη χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο για την δική μας ήττα απ' αυτούς), νικώντας σήμερα την Κέρκυρα θα περνούσαν στην κορυφή του πρωταθλήματος. Κάτι που έγινε και συνέβη για πρώτη φορά φέτος, μιας και μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε προσπεράσει στην αρχή της σεζόν τον ΟΣΦΠ, αλλά στη βαθμολογία προηγείτο ο Ηρακλής!
 Πλέον οι «αιώνιοι» ισοβαθμούν στους 27 βαθμούς, με τον Παναθηναϊκό να είναι φυσικά 1ος χάρις στη νίκη με 2-1 στο ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα στο νησί των «Φαιάκων», ο Παναθηναϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε ευκαιρίες, τόσο με τον Χριστοδουλόπουλο, όσο και με το Μαρίνο, μέχρι που ο μικρός τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε απ' το Δημούτσο. Ακόμη οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι σε καθαρό χέρι του Βενέτη στο σουτ του Ζιλμπέρτο (39΄) μπροστά στον Παμπορίδη, που έδειξε "παίζεται"! Πεντακάθαρη περίπτωση, σε αντιδιαστολή με την βουτιά του Πάντελιτς χθες, που πανηγύριζε επειδή ξεγέλασε το Σιδηρόπουλο!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζεσουάλδο Φερέιρα έκανε διπλή αλλαγή στο 60', περνώντας τους Πετρόπουλο, Κατσουράνη αντί των Καραγκούνη, Πλεσί. Ο Κατσούρ τα πήγε πολύ καλά, αφού έβγαλε την ομάδα μπροστά και φυσικά χρεώνεται τις δύο ασίστ στον Σισέ στα ισάριθμα γκολ της ομάδας. Αρχικά στο 66' ο Έλληνας μέσος βρήκε με ωραία μπαλιά το Σισέ, αλλά ο Γάλλος ενώ έκανε ωραία ενέργεια και σούταρε πολύ δυνατά, ο Κωνσταντόπουλος κράτησε το μηδέν. Στο 78' όμως ο Κατσουράνης έβγαλε ξανά εκπληκτική μπαλιά στο Σισέ και ο μεγάλος Τζιμπρίλ πέρασε σε ταχύτητα τον αμυνόμενο και τσίμπησε την μπάλα προλαβαίνοντας τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας, που τον ανέτρεψε, σε ΠΕΝΑΛΤΙ ΜΑΡΣ, με τον Παμπορίδη να σφυρίζει αμέσως. Ο ίδιος ο Σισέ ανέλαβε φυσικά την εκτέλεση, για να κάνει το 0-1. Το 0-2 έγινε στο τέλος του αγώνα, όταν ο Κατσουράνης πέταξε πάλι τη μπάλα μπροστά, ο Σισέ ντρίμπλαρε τον Κωνσταντόπουλο και πλάσαρε εύστοχα, σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη της ομάδας, ενώ έφτασε τα 12 γκολ και φυσικά είναι το μεγάλο φαβορί για να χριστεί και φέτος πρώτος σκόρερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Καλαντζής (5' λ.τ. Γιάντσης), Τσίγκας, Παρασκευαΐδης (82' Χαμπλ), Μαϊστορόβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο, Επστάιν, Μακρής (73' Φλαβίνιο).

Παναθηναϊκός (Ζεσούαλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Πλεσί(60' Κατσουράνης), Χριστοδουλόπουλος, Καραγκούνης(60' Πετρόπουλος), Μαρίνος (λ.τ. 35' Δημούτσος), Σισέ.

* Πολύ σημαντική νίκη, αφού επιστρέψαμε στην κορυφή. Μάλιστα μπορούμε να μείνουμε μόνοι 1οι στη διακοπή του πρωταθλήματος, αν κάνουμε το 3χ3 με βάση το εύκολο πρόγραμμα και οι άλλοι κάνουν μία γκέλα σε κάποια δύσκολη έξοδο που έχουν (Καβάλα, Λάρισα). Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην έπαιξε πολύ καλά, είχε όμως τον απόλυτο έλεγχο, με εξαίρεση τα ηλίθια λάθη στο τέλος που ευτυχώς δεν στοίχισαν, και πήρε ακόμη ένα ματς χάρις στον τεράστιο Τζιμπρίλ Σισέ.
 Από 'δω και πέρα τα πάντα είναι στο χέρι μας και το μόνο που πρέπει να μας προβληματίζει είναι η παράγκα που ξαναστήνεται για τα καλά και έχει ήδη δράσει υπέρ των ψευτοπρωταθλητών όλη την περασμένη εβδομάδα, στα ματς με ΠΑΟΚ, Εργοτέλη, ΑΕΚ.

Παναθηναϊκός-Μαρούσι 102-65, ξέσπασαν στο «άτυχο» Μαρούσι οι πρωταθλητές για την ήττα απ' τη Βαλένθια!

Εύκολη υπόθεση ήταν για τον Παναθηναϊκό η νίκη επί του Αμαρουσίου σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ και στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ. Μια νίκη που σφραγίστηκε με το τελικό 102-65.
 Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αυτά στα οποία οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ. Το 12-9 στο 3’40’’, έγινε 21-9 στο 5’15’’ και κάπου εκεί ουσιαστικά μπήκε ένα πολύ πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Η διαφορά αυξήθηκε σταδιακά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με double score (32-16,9’30’’), ξεπέρασε τους 20 πόντους απόστασης από το Μαρούσι (42-20, 12’15’’) και παρά τις αλλαγές από τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος στο 15’ έστειλε στο παρκέ και τον 17χρονο Φώτη Ζούμπο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +21 (51-30). Οι «πράσινοι» είχαν ήδη φτάσει στις 12 ασίστ, είχαν υποχρεώσει τους αντιπάλους τους σε 9 λάθη, είχαν ανοίξει το ρυθμό του παιχνιδιού, πιέζοντας στην άμυνα και βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό.
 Ο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Ζούμπο, Περπέρογλου, Φώτση, Μπατίστ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζούμπο να οδηγεί στο +30 με δύο βολές και ένα τρίποντο (60-30, 21’30’’). Το «τριφύλλι» έφτασε και στο +33 (78-45, 28’40’’) στην τρίτη περίοδο, χωρίς ανακόψει το ρυθμό του, συνεχίζοντας με την ίδια ένταση και διάθεση. Ο Μιλένκο Τέπιτς οδήγησε στο +35 (92-57, 36’30’’), ο Κώστας Καϊμακόγλου διαμόρφωσε την 100άρα (100-65, 39’) και ο Ίαν Βουγιούκας το τελικό 102-65.

Τα δεκάλεπτα: 34-18, 51-30, 82-50, 102-65.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (3ασ.), Περπέρογλου 14 (1), Μπατίστ 8, Φώτσης 6, Σάτο 4, Νίκολας 9 (3/7τρίπ.), Διαμαντίδης 11 (1), Βουγιούκας 20 (7/9δίπ., 6/6β., 5ρ.), Καλάθης 3, Ζούμπος 5 (0/2δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 3ρ, 1ασ. σε 14'42''), Καϊμακόγλου 16 (1τρίπ., 6ρ.).

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Μπόγιτς 14 (5/7δίπ., 4/4β.), Νοέας 2, Ακεψιμαΐδης, Χουέρτας 7 (0/4τρίπ.), Χαριτόπουλος 3 (1/4τρίπ.), Βαβάτσικος, Γουίντεν 5 (0/4τρίπ., 4λ.), Κογιαντίνοβιτς 11 (1), Σιαμανδούρας, Κόμματος 18 (3/3δίπ., 2/5τρίπ., 6/8β., 4ρ.), Τσόντζος 1, Σεφερίδης 4 (5ρ.).

* Μοναδικός παίκτης που δεν αγωνίστηκε ήταν ο Κώστας Τσαρτσαρής, καθώς ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς προτίμησε να τον ξεκουράσει, έχοντας ταλαιπωρηθεί από ένα διάστρεμμα από την αναμέτρηση της Πέμπτης με τη Βαλένθια.
 * Ο Άλεκς Μάριτς ήταν απών από τη 12άδα στην αναμέτρηση με το Μαρούσι. Ο 12ος παίκτης ήταν ο Φώτης Ζούμπος. Είναι ο τρίτος «μικρός» που δίνει το «παρών» σε δωδεκάδα φέτος για τον Παναθηναϊκό με τους Γιάννη Καραμαλέγκο (19/9/1994) και Πάρη Μαραγκό (19/1/1994). Ο Ζουμπός, διεθνής και αυτός με τις «μικρές» εθνικές ομάδες, είναι γεννημένος στις 4/4/1993 και σήμερα κατέγραψε την πρώτη του παρουσία στην Α1 Ανδρών.