6/4/13

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 64-46, πέρασε στον τελικό, περιμένει Αθηναϊκό/Ελληνικό (2-1)

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 64-46 επί του ΠΑΟΚ σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους.
Τον αντίπαλό τους στον τελικό περιμένουν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού.
Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 64-46 επί του ΠΑΟΚ και σφράγισαν το εισιτήριο τους για τους τελικούς. Εκεί θα συναντήσουν είτε τον Αθηναϊκό είτε το Ελληνικό.
Στα του αγώνα οι πράσινες είχαν σε πολύ καλή ημέρα τις Βλάνη και Μαγκλάρα, ενώ για μία ακόμα φορά ο κόσμος γέμισε τον "Τάφο του Ινδού".
Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο ματς στο αμυντικό κομμάτι, αλλά ήταν αρκετά άστοχος στην επίθεση.
Το Τριφύλλι, προηγήθηκε με 5-0 για να απαντήσει άμεσα ο ΠΑΟΚ. Η Ντεσρός ισοφάρισε σε 9-9 με τα Χριστινάκη απαντά άμεσα. Τελικά με ένα καλάθι της Γιαννοπούλου οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 11-11.
Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή της Έλενας Βλάνη. Η αρχηγός του Τριφυλλιού έκανε μία εμφάνιση ανάλογη με εκείνη κόντρα στον Αθηναϊκό.
Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 15-11, αλλά η συνέχει ανήκε στην Βλάνη. Με καλάθι της Χρονοπούλου ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 18-17 για να έρθουν επτά αναπάντητοι πόντοι από την αρχηγό για να γίνει το 25-20.
Με ένα καλάθι της Σλούκα και ακόμα ένα τρίποντο από τη Βλάνη ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 10 (30-20). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μειώνοντας στους 6, αλλά η Καλέντζου έκανε το 33-24. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-26.
Καθάρισε στο τέλος η Μαγκλάρα
Η τρίτη περίοδος σημαδεύτηκε από την αστοχία των δύο ομάδων αφού τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο.
Με καλάθια των Γιαννοπούλου και Βασιλειάδου οι φιλοξενούμενες κατέβασαν τη διαφορά στους 7 (37-30) για να έρθει ένα ξέσπασμα από τις πράσινες. Με ένα επί μέρους σκορ 9-2 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 14 και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 46-32.
Εκεί ο ΠΑΟΚ με τη βοήθεια και κάποιων αποφάσεων των διαιτητών που είχαν καταπιεί τη σφυρίχτρα τους κατάφερε να μειώσει στους 8 (49-41).
Τότε ανέλαβε δράση η Αριστέα Μαγκλάρα. Η γκαρντ του Τριφυλλιού πέτυχε συνολικά 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 33-26, 46-32, 64-46

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 8 (2), Βλάνη 18 (4), Μαγκλάρα 11, Σλούκα 6, Χριστινάκη 2, Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 11, Μοσχοπουλου 2, Θεολόγου 4.
ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Αυτζή 8, Σπανίδου 6, Γιαννοπούλου 18 (1), Νάστου, Βασιλειάδου 6, Σουλιώτη, Τσελεμπή 2, Αγγελίδου, Ντεσρός 6 (12 ριμπ).

* Οι δύο νίκες του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο είχαν φέρει τις πράσινες μια ανάσα από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, κάτι που σφραγίστηκε εύκολα με το 3χ3 επί του φιναλίστ στο final4 του κυπέλλου.
Στο έτερο ημιτελικό ο Αθηναϊκός νίκησε εύκολα το Ελληνικό με 80-57 κάνοντας έτσι το 2-1 (κανονική περίοδος 1-1) και διατηρώντας το προβάδισμα επί των νεοφώτιστων.

5/4/13

Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 63-69, δεν μπορούσε ή μήπως δεν ήθελε;

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αστοχία του και ηττήθηκε με 63-69 από την ΤΣΣΚΑ δείχνοντας όμως ότι είναι ικανός για πολλά. Με την Μπαρτσελόνα στους "8" το Τριφύλλι. Απίστευτη ατμόσφαιρα από 20.000 πιστούς που χειροκρότησαν τους πράσινους στο τέλος.
Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο παιχνίδι, με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονται τη νευρικότητα του Παναθηναϊκού και να προηγούνται με σκορ 10-2 με τη συμπλήρωση του πρώτου τετραλέπτου. Το γρήγορο τάιμ άουτ του Πεδουλάκη μόλις στο 1.40'' μετά την έναρξη του αγώνα, δεν αφύπνισε τους "πράσινους" οι οποίοι έμοιαζαν σαν "υπνωτισμένοι".
Με δύο διαδοχικά καλάθια του Λάσμε, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-10, όμως η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν άμεση. Με τους Καούν και Τζάκσον, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν και πάλι μία διαφορά. Τελικά, ο Στεφάν Λάσμε έκανε το 11-14 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Ακόμα καλύτερη ήταν η ΤΣΣΚΑ στη συνέχεια, καθώς οι Ρώσοι έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Βρέθηκαν στο +7 (21-28), με τον Καούν να είναι "καυτός". Πάντως, ο Τεόντοσιτς πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 16', καθώς μέχρι τότε είχε περιοριστεί στα οργανωτικά του καθήκοντα.
Ο Παναθηναϊκός έσφιξε στην άμυνα του και κατάφερε σταδιακά να ροκανίσει τη διαφορά. Η είσοδος του Τσαρτσαρή στο παρκέ, βοήθησε αρκετά και έτσι οι "πράσινοι" κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 19' με βολές του Ούκιτς. Ένα κάρφωμα του Μπράμου έγραψε το 34-32 με το οποίο έφυγαν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει ένα επιμέρους 11-4.
"Κλειστό" παιχνίδι και μεγάλο ντέρμπι
Στην επανάληψη, με καλάθι και φάουλ του Ματσιούλις ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +4 (37-33), ωστόσο ο Παπαλουκάς με το 100ό τρίποντο του στην Ευρωλίγκα, μείωσε αμέσως σε 37-36. Ένα γρήγορο 5-0 της έδωσε μάλιστα τη δυνατότητα να περάσει ξανά μπροστά με τρίποντο του Τεόντοσιτς που έκανε το 39-41.
Ο Σχορτσανίτης έδινε σπουδαίες μάχες μέσα στις δύο ρακέτες, αλλά τον έκλειναν συνεχώς. Φτάνοντας τους 8 πόντους στο παιχνίδι ισοφάρισε σε 45-45, ωστόσο στο 27' χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και πέρασε ξανά στον πάγκο. Ο Κρστιτς με βολές έγραψε το 45-47 και στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ σίγησε για τρία λεπτά. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί περισσότερο, αλλά τελικά έτρεξε μόνο ένα 5-0 με το οποίο έκλεισε το γ' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 50-47.
Στο 36' ο Διαμαντίδης βρέθηκε στη γραμμή του φάουλ, αλλά ούτε και τότε κατάφερε να σκοράρει. Ήταν φανερά εκνευρισμένος και αυτό δεν τον άφηνε να έχει καθαρό μυαλό. Ένα τρίποντο του Μπράμου μείωσε σε 57-58 βάζοντας ξανά τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι.
Ο Ούκιτς μείωσε σε 61-62 στο 38', όμως ο Κριάπα ευστόχησε στην επόμενη φάση. Και πάλι ο Ούκιτς μείωσε στον πόντο, ενώ ο Τεόντοσιτς στο 39' με 1/2 βολές έγραψε το 63-65. Ο Μπράμος στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο και ο Κρστιτς με τζαμπ σουτ έκανε το 63-67, δίνοντας τη χαριστική βολή στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 34-33, 50-47, 63-69

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 18, Ματσιούλις 5, Ούκιτς 9, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 8.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 9, Μίτσοβ 7, Τζάκσον 2, Σόκολοφ, Κρστιτς 9, Ουίμς 8, Ερτσεγκ 2, Βορότσνεβιτς, Καούν11, Κριάπα 13, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς 8.
* Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κακό αγωνιστικό πρόσωπο, έχασε δίκαια από την αδιάφορη (βαθμολογικά, όχι αγωνιστικά) ΤΣΣΚΑ και πλέον, για να πάει Λονδίνο θα πρέπει να αποκλείσει με μειονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα. Κάτι που έκανε ξανά πριν από δύο σεζόν, όμως τα πράγματα πια είναι διαφορετικά και ο φετινός Παναθηναϊκός δεν έχει δείξει ότι μπορεί να πετύχει αυτό το μικρό μπασκετικό θαύμα. Ωστόσο υπάρχει πίστη και ελπίδα για τον Εξάστερο και μένει να δούμε αν τελικά συνειδητά επιλέχθηκε η 4η θέση και η κόντρα με την Μπάρτσα, ακριβώς όπως είχε γίνει και τότε...

1/4/13

Το πρόγραμμα των πλέι άουτ στο βόλεϊ

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των πλέι άουτ με τον Παναθηναϊκό να φιλοξενείται την πρώτη αγωνιστική από τη Νίκη Αιγινίου. Διαβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα.
Έγινε στα γραφεία της ΕΣΑΠ η κλήρωση των πλέι άουτ του πρωταθλήματος της Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-13.
Ο Παναθηναϊκός ξεκινά την Πέμπτη εκτός έδρας κόντρα στην Νίκη Αιγινίου σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι. Αξίζει να τονίσουμε ότι στην κλήρωση το Τριφύλλι εκπροσώπησε ο κ.Ρούλης Αγραπιδάκης.