23/5/14

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 59-56, κακοποίηση του μπάσκετ μεν, 1-0 ο ΠΑΟ δε

Ο Παναθηναϊκός "έπαιξε με την φωτιά" στην τελευταία περίοδο κόντρα στον Ολυμπιακό, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης οι Πράσινοι σημείωσαν κρίσιμους πόντους (σερί 8-0) και πήραν τη νίκη με 59-56, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών. Την Δευτέρα (26/05, 19:45) ο δεύτερος τελικός στο ΣΕΦ.
Ο Παναθηναϊκός αν κι έπαιξε με τη... φωτιά στο τέλος, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ολυμπιακού με σκορ 59-56 στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος και έκανε έτσι το 1-0.
Το επόμενο ραντεβού ανάμεσα στις δύο ομάδες την ερχόμενη Δευτέρα (26/5), αυτή τη φορά στο ΣΕΦ.
Στα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ήταν απελπιστικά άστοχος έξω από τα 6.75μ., τελειώνοντας το παιχνίδι με το εξωπραγματικό 1/20 τρίποντα, ήτοι 5%. Ωστόσο, κατάφερε με όπλο τα ριμπάουντ του και το εξαιρετικό του ποσοστό στις βολές να φτάσει στην τελική επικράτηση.
Στα 44,7'' πριν το τέλος ο Ματσιούλις έγραψε το 55-53, ο Γκιστ έκλεψε στην επόμενη φάση από τον Περπέρογλου και ο Ούκιτς κέρδισε το φάουλ με αποτέλεσμα να γράψει το 57-53. Το τρίποντο του Σπανούλη ήταν άστοχο στη συνέχεια και ο Γκιστ έγραψε το 59-53.
Ο αγώνας
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Μπαρτζώκας έβαλε στο παρκέ τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον. Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με καλή κυκλοφορία της μπάλας και προηγήθηκαν με 6-2 την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 1/5 εντός πεδιάς.
Οι γηπεδούχοι πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, είχαν ήδη κάνει 4 φάουλ (2 είχε ο Ολυμπιακός), ωστόσο δεν φάνηκε να τους επηρεάζει. Το καλάθι και φάουλ του Διαμαντίδη (11-2, 5'), υποχρέωσε τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ, ενώ το 2ο φάουλ του Μάντζαρη δημιούργησε προβληματισμό και ο Κόλινς πέρασε στο παρκέ. Οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 13 πόντους διαφορά (17-4), με τον Ολυμπιακό να είναι απελπιστικά άστοχος (1/10), ενώ με το σκορ στο 19-4, ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Διαμαντίδη, Λάσμε. Με τον Ντάνστον μείωσε ο Ολυμπιακός σε 19-6 στο 10', ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 2/14 σουτ.
Κράτησε τον έλεγχο του αγώνα
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, το άστοχο τρίποντο του Σλούκα και το "χαζό" φάουλ στο 1'' για το τέλος της επίθεσης του Παναθηναϊκού στον Μαυροκεφαλίδη, εξόργισαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα που τα έψαλλε στον παίκτη του. Με το σκορ στο 24-10 και τους "πράσινους" συνεχώς να εκδηλώνουν επιθέσεις έξω από τα 6.75μ. (0/7) ο Αλβέρτης πέρασε ξανά τον Διαμαντίδη στο παρκέ για να ηρεμήσει το παιχνίδι της ομάδας του.
Πάντως, το πρώτο εύστοχο τρίποντο στον αγώνα πέτυχε ο Κόλινς, ο οποίος μείωσε σε 24-13 στο 14' (1/9), ενώ ακολούθησε και μία βόμβα από τον Περπέρογλου (26-16). Ωστόσο, οι "πράσινοι" επέστρεψαν στα ποσταρίσματα κι έκαναν το 31-17 στο 16.30''. Εκμεταλλευόμενος τα άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων (0/9), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 31-23, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-26, με τον Περπέρογλου να ευστοχεί στο 4ο τρίποντο του Ολυμπιακού (που πάντως είχε 4/11 βολές). Από την άλλη, το 3ο φάουλ του Λάσμε και τα 0/9 τρίποντα προβλημάτιζαν.
Αντέδρασε ο ΟΣΦΠ, στο +10 ο ΠΑΟ
Με το "καλημέρα" στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 3 (35-32), τρέχοντας ένα γρήγορο 6-0 με τους Κόλινς, Ντάνστον, Πρίντεζη. Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι ήρθε στο 22' με τον Γκιστ να δίνει ανάσα στους γηπεδούχους (1/11 τρίποντα).
Ο αγώνας απέκτησε γρήγορο ρυθμό, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο καλάθι (38-36) και οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 για το 43-36. Το 4ο φάουλ του Μαυροκεφαλίδη επανέφερε τον Λάσμε στο παιχνίδι, ενώ το κάρφωμα του Γκιστ, μετά την ασίστ του Διαμαντίδη ξεσήκωσε τον κόσμο. Το αντιαθλητικό φάουλ του Λοτζέσκι στον Γκιστ (29') προκάλεσε αντιδράσεις στις τάξεις του Ολυμπιακού και τελικά ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε στο +10 (51-41) το γ' δεκάλεπτο.
Τάσεις αυτοχειρίας μέχρι το 37'
Χωρίς το Λάσμε στην πεντάδα του ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 4 πόντους από τον Ντάνστον (51-45), ωστόσο οι αλλαγές του Αλβέρτη δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Οι "πράσινοι" έμεινα για πέντε άποντοι και ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντη βόμβα από τα 7,5 μέτρα έγραψε το 51-50 στο 35'.
Mε το σερί του Ολυμπιακού να ανεβαίνει στο 12-0, τον Παναθηναϊκό να κάνει το πρώτο του φάουλ στα 3.22'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου και να μένει άποντος για πάνω από 7.40'' (!), οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (51-53). Ο Λάσμε ισοφάρισε σε 53-53 και ακολούθησε ένα σερί 8-0 από τους "πράσινους" που τους χάρισε τη νίκη.
Ο Παναθηναϊκός πλέον μετράει 32-0 στην τελική φάση των Playoffs, ενώ κόντρα στον Ολυμπιακό διεύρυνε το σερί του στο 25-0.

Δεκάλεπτα: 19-6, 35-26, 51-41,  59-56

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Φώτσης, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9, Γκιστ11(1), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 15, Ράιτ 2.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουεί, Σερμαντίνι, Ντάνστον 13, Σπανούλης 7(1), Περπέρογλου 15(3), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Κόλινς 7(1), Σίμονς, Λοτζέσκι 6(2), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 2.

Prasinanea

* Σε ακόμη μία κακοποίηση του μπάσκετ προχώρησαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, με αμφότερους να ήθελαν να κατακτήσουν φέτος την Ευρωλίγκα. Για γέλια και για κλάματα δηλαδή...
Όπως και να 'χει ο νόμος του ΟΑΚΑ μίλησε ξανά, ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά και το πρώτο βήμα για τον τίτλο φθάνοντας παράλληλα στο 25-0 κόντρα στον ΟΣΦΠ και 32-0 συνολικά σε τελικούς στο ΟΑΚΑ!

20/5/14

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 65-72

Ο Παναθηναϊκός, με τον Ραμέλ Κάρι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (17π., 5/7 3π.) και άξιο συμπαραστάτη τον Δημήτρη Διαμαντίδη (17π.), επικράτησε 72-65 του ΠΑΟΚ, έκανε το 3-0 στην σειρά και πλέον περιμένει την ερχόμενη Πέμπτη (22/05) τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο τελικό της Basket League.
''Τελείωσε'' με τον ΠΑΟΚ και τώρα το μυαλό στον μεγάλο τελικό... Ο Παναθηναικός νίκησε τον "Δικέφαλο" στο "Παλατάκι" με σκορ 72-65 και έτσι δεν θα χρειαστεί άλλο παιχνίδι κόντρα στους Θεσσαλονικείς.
Οι Πράσινοι έκαναν το 3-0 στις νίκες, πήραν την πρόκριση και στον μεγάλο τελικό θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό που πέρασε και αυτός στην τελική φάση μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου.
O αγώνας
Ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (7-2) στο 3' ενώ αργότερα ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 9-5. Ο Παναθηναικός ήταν αρκετά άστοχος αλλά αυτό δεν το εκμεταλλευόταν ο "Δικέφαλος" προκειμένου να ανεβάσει την διαφορά. Στο 5' το σκορ έγινε 9-8 ενώ οι "πράσινοι" αργότερα πήραν προβάδισμα (9-10). Με ένα σερί 4-0, ο ΠΑΟΚ και πάλι πέρασε μπροστά ενώ ο Κούπερ "έγραψε" το 16-10 στο 9'. Ο Κάρι "ξεκόλλησε" την ομάδα του (16-13) και ο Διαμαντίδης με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ισοφάρισε σε 16-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα, στο 13' το σκορ ήταν 19-23 και στο 14' 21-28 με τον Μαρκόπουλο να ζητάει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 28-28 και στο 18' το σκορ έγινε 33-30. Ο Πέιν έκανε το 35-30 αλλά με δύο σερί τρίποντα ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ (35-36) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 37-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός γενικώς ήλεγχε καλύτερα τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 42-47 στο 24', ενώ μετά οι "πράσινοι" πήραν διαφορά οκτώ πόντων (42-50). Το σύνολο του Αλβέρτη ήταν ιδιαίτερα εύστοχο έξω από το τρίποντο, έτσι έγινε το 48-58 στο 28' και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 53-58 μετά από ένα σερί 5-0 για τον ΠΑΟΚ.
Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά εννέα πόντων (53-62), ενώ στο 33' έγινε το 55-64. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο για το σύνολο του Αλβέρτη κι αργότερα έγινε το 55-66. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να μην βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, στο 38' διαμορφώθηκε το 57-68 και έπειτα ο "Δικέφαλος" δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους σχετικά με την υπόθεση νίκη (αν και 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχε μειώσει σε 65-70).

Δεκάλεπτα: 16-16, 37-38, 53-58, 65-72

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 8(1), Κούπερ 14(2), Χαραλαμπίδης 10(2), Τσόχλας , Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 11(1), Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 5, Καλλές, Μπόγρης 10, Κασσελάκης 2, Κονιάρης.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 6(2), Κάρι 17(5), Φώτσης 3(1), Ούκιτς 8, Λάσμε 3, Μαυροκεφαλίδης 5(1), Διαμαντίδης 17(3), Γκιστ 8(2), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Ράιτ 5.