29/12/12

Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 67-66, σπουδαία νίκη σε ματς-θρίλερ!

Χωρίς ουσιαστικά Σχορτσιανίτη, Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός μετά από ένα ματς - θρίλερ νίκησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 67-66 στο ΟΑΚΑ, ξεκινώντας με το δεξί στο Top-16 της Ευρωλίγκα. Εντυπωσιακό ντεμπούτο -στην Ευρωλίγκα- για Καπόνο, πρώτος σκόρερ με 16 πόντους!

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ο Εξάστερος Βασιλιάς της Ευρώπης επικράτησε κυριολεκτικά στο φινάλε της εξαιρετικής Ζαλγκίρις.
 Ο Παναθηναϊκός είχε στον πάγκο τον Σχορτσιανίτη, όμως ο Πεδουλάκης δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου, καθώς προτίμησε να μη ρισκάρει ενδεχόμενο υποτροπιασμού. Σχεδόν ίδια κατάσταση και με τον αρχηγό, Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος ναι μεν ξεκίνησε το ματς, ωστόσο πριν καν συμπληρωθούν 5' αγώνα αποχώρησε νιώθοντας ενοχλήσεις και δεν αγωνίστηκε ξανά μέχρι το φινάλε.

Ακόμη κι έτσι όμως, οι πράσινοι, αν και μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ 3-7, με ένα σερί 10-0 ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Το 22-13 σφράγισε το α' δεκάλεπτο και στο δεύτερο είχαμε προσωπικό σόου Τζέισον Καπόνο! Ο Αμερικανός μπόμπερ με 4/5 τρίποντα και συνολικά 14 πόντους σε περίπου 7' συμμετοχής εκτόξευσε ουσιαστικά μόνος του τη διαφορά στους 15, 38-23 στο 16'. Το ημίχρονο πάντως έληξε στο +10, 43-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Λιθουανοί ήταν εκπληκτικοί επιθετικά αλλά και ο Παναθηναϊκός από την άλλη ήταν άστοχος ενώ έχανε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειώνεται σταδιακά. Στο σημείο εκείνο, ο Καπόνο του β' δεκαλέπτου έγινε ο Μπράμος, καθώς ο Ελληνοαμερικανός πέτυχε 3/4 τρίποντα και βοήθησε το Τριφύλλι να μη χάσει το προβάδισμα, όμως η διαφορά είχε ήδη ψαλιδιστεί με το τέλος του γ' δεκαλέπτου, 54-49.

Στο δ' δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε ένα πραγματικό θρίλερ. Γρήγορα γρήγορα οι Λιθουανοί μείωσαν στο καλάθι και συχνά το παιχνίδι γινόταν ροντέο. Με το σκορ στο 56-56 πλέον οι δυο ομάδες σίγησαν επιθετικά για περίπου 3', πριν ο Κριστόφ Λαβρίνοβιτς βάλει μπροστά με 3 τη Ζαλγκίρις. Ο Λάσμε μείωσε στον πόντο όμως ο Πόποβιτς με νέο τρίποντο έκανε το 58-62, με 3' και κάτι να απομένουν για τη λήξη!

Μεγάλο τρίποντο του Μπανκς λίγο αργότερα έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο -1, ο Λάσμε συνέχισε να συνεισφέρει επιθετικά και ο Μπανκς ξανά, ισοφάρισε 66-66 1' πριν τη λήξη, για να δώσει το έναυσμα της ανατροπής. Ο Λάσμε με 1/2 βολές έφερε το ματς στο +1, οι Λιθουανοί έκαναν λάθος στην επίθεση, χαζό επιθετικό φάουλ του Μπανκς στα 6,7'', ο Λαβρίνοβιτς όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο τελευταίο σουτ κι έτσι αυτό το τρομερό σε εξέλιξη ντέρμπι κατέληξε στον Παανθηναϊκό, ο οποίος πανηγύρισε μια σπουδαία από κάθε άποψη νίκη.

* Ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έκανε ο Τζέιμς Γκιστ, παίκτης ρακέτας, που ήρθε από τη Μάλαγα σε ανταλλαγή με τον Άντι Πάνκο, όμως δεν έδειξε κάτι θετικό πέραν των πολύ καλών σωματικών προσόντων. Σίγουρα βέβαια χρειάζεται χρόνο προσαρμογής.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15, Ματσιούλις 7, Καπόνο 16, Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 2, Μπανκς 8, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης
 Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 12, Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6, Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 9, Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας, Λαφαγιέτ 7, Φουτε, Κ. Λαβρίνοβιτς 13

23/12/12

Προκρίσεις στο μπάσκετ για άνδρες-γυναίκες, ήττες στο βόλεϊ, επιστροφή με ήττα στο πόλο

Αρχή με τον Εξάστερο, ο οποίος, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου νίκησε εύκολα στο ΟΑΚΑ τον ΚΑΟΔ και προκρίθηκε στον τελικό για 9η σερί φορά, όπου φυσικά θα αντιμετωπίσει τον ΟΣΦΠ (για έκτη σερί χρονιά) έτσι όπως όρισε η... τυχαία κλήρωση.

Απ' τη μία ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός και μάλιστα χρειάστηκε ένα σερί 9-0 στο δ' δεκάλεπτο για να ξεφύγει με 12 και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς.

Απ' την άλλη η ομάδα της Δράμας πάλεψε το ματς, αλλά η εμφανής διαφορά δυναμικότητας δεν επέτρεψε στους παίκτες του Καλαφατάκη να κάνουν την έκπληξη. Στον Παναθηναϊκό ανησύχησαν έντονα με τον τραυματισμό του Διαμαντίδη, αλλά ο αρχηγός τελικά δεν έχει κάτι σοβαρό (τράβηγμα στους προσαγωγούς) και μάλιστα, είναι πολύ πιθανό να προλάβει Ζαλγκίρις. Ο Μήτσος πέτυχε και το... καλάθι του αιώνα, παρόλο που δε μέτρησε, όταν μετά από φάουλ πέταξε ψηλά την μπάλα, εκείνη χτύπησε στην οροφή και κατέληξε στο καλάθι!

Ακόμη ένα εξαιρετικό παιχνίδι από τον Λάσμε, ο οποίος αποτελεί ήδη τον προσωπικά αγαπημένο ξένο παίκτη του νέου Παναθηναϊκού, ενώ κι ο Μπράμος σημείωσε 14 πόντους όντας πρώτος σκόρερ.

Στο ΟΑΚΑ βρέθηκε και ο Τζέιμς Γκιστ, ο νεοαποκτηθείς από τη Μάλαγα, στην οποία θα συνεχίσει την καριέρα του ο Αντι Πάνκο, που δόθηκε ως αντάλλαγμα, στην πρώτη ανταλλαγή στην ιστορία της Ευρωλίγκα!

Την ίδια ώρα ο ΟΣΦΠ περνούσε εύκολα απ' την Καβάλα με 87-55 σφραγίζοντας για 6η σερί φορά ντέρμπι αιωνίων στον τελικό του Κυπέλλου στις 10 Φεβρουαρίου..

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-23, 49-43, 66-56

Οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Μπράμος 14(2), Ματσιούλις 7(1), Καπόνο 10, Ούκιτς 5(1), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 5(1), Σκορδίλης, Μπανκς 7.
 ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Καλαϊτζίδης 8(2), Ακεψιμαϊδης, Μπορόβνιακ, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 10(1), Κακαρούδης 15(3), Ντέιλ 2, Ζάρας 11(1), Ιωάννου 6, Πάλμερ.

* Πρόκριση και για τις γυναίκες, οι οποίες νίκησαν με 76-57 εύκολα την Τερψιθέα, στην άδεια λόγω τιμωρίας Λεωφόρο και προκρίθηκαν στο Final-4 του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 47-27, 69-41, 76-57 .

* Ήττα για τις γυναίκες στο βόλεϊ με 3-0 σετ (26-24, 25-17, 25-11) από την σαφώς ανώτερη ΑΕΚ.

* Ήττα αυτοκτονία για τους άνδρες, οι οποίοι προηγήθηκαν 2-0 στα σετ εκτός έδρας αλλά ηττήθηκαν με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου, σε ένα απίστευτο ματς, όπου ΚΑΙ τα 5 σετ κρίθηκαν οριακά, 25-27, 24-26, 27-25, 25-23, 15-13!

* Στην Α1 πόλο των ανδρών, μετά από δύο αγωνιστικές όπου ο Παναθηναϊκός κατέβαινε με την εφηβική ομάδα, ο διακανονισμός με τη διοίκηση για τις οφειλές έπεισε τους πολίστες να αγωνιστούν ξανά. Χωρίς προπονήσεις όμως ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας με 10-9, ομάδα που υπό κανονικές συνθήκες θα είχαν νικήσει. Ας ελπίσουμε ότι στο εξής δε θα επαναληφθεί αυτή η ντροπιαστική κατάσταση για το Τριφύλλι..
 Τα οκτάλεπτα: 2-4, 4-4, 8-7, 10-9.