26/1/13

Νέος περίπατος τα κορίτσια στο μπάσκετ, νίκη και για το πόλο

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών αφού πέρασε με χαρακτηριστική άνεση και από τα Εξάρχεια επικρατώντας του τοπικού Αστέρα με 75-48.
Την εξαιρετική της παρουσία στην Α1 γυναικών συνέχισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού.
Οι πράσινες δεν συνάντησαν καμία δυσκολία κόντρα στον Αστέρα Εξαρχείων και επιβλήθηκαν με 75-48. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο το Τριφύλλι δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία και πήρε εύκολα μία ακόμα νίκη.
Στις πρώτες φάσεις του αγώνα οι γηπεδούχες κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ στη συνέχεια όμως δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην ανωτερότητα του Τριφυλλιού. Οι παίκτριες της Γιασεμής Σαμαντούρα άρχισαν να χτίζουν από νωρίς μια διαφορά η οποία στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφτασε τους 10 πόντους (9-19).
Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Αστέρα προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό αλλά δεν τα κατάφερε. Το Τριφύλλι με επί μέρους σκορ 11-3 πήγε στο ημίχρονο όντας μπροστά με 34-19.
Στα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (45-25), αλλά ο Αστέρας κατάφερε να την κατεβάσει στους 12 στο τέλος του δεκαλέπτου (48-36).
Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε όρεξη για αστεία και με διαδοχικά τρίποντα ουσιαστικά καθάρισε το ματς παίρνοντας μία ακόμα νίκη με 75-48.

Αστέρας Εξαρχείων (Λημναίος): Μαρίνου 12 (1), Χαρίτου, Δελή 14 (1), Καλαμπάκου 6, Τσακιρίδου, Τσέρου 2, Παντέλη 14 (11 ριμπ.), Μπαζίμα, Βλάχου, Βούλγαρη.
Παναθηναϊκός (Σιαμαντούρα): Καλέντζου 15 (1τρ. 7ασ. 4κλ.), Βλάνη 12 (3), Κόνιαλη 2, Μαγκλάρα 4, Χριστινάκη, Ντέλβα 18 (11 ριμπ. 5ασ.) , Σλούκα 1, Δίελα 12, Χρονοπούλου, Κωτούλα 8, Μοσχοπούλου, Θεολόγου 3.

Παναθηναϊκός - Αργοστόλι 9-7

Μία πολύ σημαντική στη μάχη του για την τετράδα πήρε ο Παναθηναϊκός.
Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 9-7 του ΝΟ Αργοστολίου καθαρίζοντας το ματς στο τέλος. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για τρία οκτάλεπτα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό πως το Τριφύλλι στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 5-4.
Στο τέλος όμως οι παίκτες του Φάνη Κουντουδιού με επί μέρους σκορ 4-2 κατάφεραν να καθαρίσουν το ματς και να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη.

Παναθηναϊκός - ΝΟ Αργοστολίου 9-7
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-1, 1-1, 4-3
Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Αφρουδάκης Γιώργος 2, Παπαδόγκωνας 2, Δερμιτζάκης Δήμος 2, Αφρουδάκης Ζάχος 1, Κατσαούνης 1, Κουρλιάφτης 1.
ΝΟ Αργοστολίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Παπαδόπουλος 3, Κατσιγιάννης 2, Δουδέσης Ευάγγελος 1, Στελλάτος 1.

* Καλέντζου-Ντέλβα είναι σταθερά εξαιρετικές φέτος και μαζί με τις πολύ καλές Βλάνη, Δίελα, Μαγκλάρα οδηγούν τον Παναθηναϊκό προς τον τίτλο.
Στο πόλο, παρά τα προβλήματα τα παιδιά δίνουν ό,τι μπορούν και κρατούν σε ικανοποιητικό επίπεδο το Σύλλογο.

Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης 54-58

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε τη νίκη, αλλά το επιθετικό μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο στοίχισε με αποτέλεσμα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης με 58-54 στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ και στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Top16 της THY Euroleague.
Η κυριαρχία ανήκε στον Παναθηναϊκό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Από τα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία του αγώνα. Μετά το 2-4 (1’30’’), ευστοχώντας από μακρινή απόσταση, αλλά και πηγαίνοντας σε σωστές επιθέσεις, «χτυπώντας» εκεί που έπρεπε τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 18-9 (9’10’’) και με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να αναλαμβάνει δράση στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου και το πρώτο του δεύτερου η διαφορά έφτασε στο +11 (22-11). Οι Ισπανοί προσπαθούσαν να μην αφήσουν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Πλησίασαν (22-17, 12’20’’), αλλά οι λύσεις βρέθηκαν και πάλι για το τριφύλλι. Λάσμε, Ούκιτς, Τσαρτσαρής και Γκιστ ανέλαβαν επιθετικά να δώσουν τις απαραίτητες λύσεις, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο και να φτάσει στους 13 πόντους (33-20, 17’40’’) και λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και στους 14 (37-23, 19’10’’). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε αναλάβει την καθοδήγηση, η άμυνα ήταν αποτελεσματική και δεν επέτρεπε στη Ρεάλ Μαδρίτης να ανοίξει το ρυθμό του αγώνα, ενώ και ο κόσμος έδινε τη δική του ώθηση, δημιουργώντας εκπληκτική ατμόσφαιρα.
Το τριφύλλι διατήρησε την κυριαρχία του και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν αρχίσει να απειλούν περισσότερο και να πιέζουν πολύ περισσότερο στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός όμως έβρισκε τις λύσεις που χρειαζόταν για να κάνει το 43-31 (23’40’’) και αργότερα το 49-38 (27’30’’). Από τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου όμως οι «πράσινοι» άρχισαν να δυσκολεύονται να βρουν το στόχο. Οι Ισπανοί το εκμεταλλεύτηκαν, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 49-44 και η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μειώθηκε.
Η τελευταία περίοδος ήταν άγονη επιθετικά για τον Παναθηναϊκό. Αρκεί να σημειωθεί ότι στο διάστημα αυτό είχε μόλις δύο εύστοχα σουτ εντός πεδιάς. Ένα από τον Ούκιτς στο 30’54’’ (51-44) και ένα από τον Μάικ Μπράμος στο 34’36’’ (54-46). Από το σημείο αυτό και μετά επιθετική συγκομιδή είχε μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης. Έκανε ένα 12-0 και έφτασε στη νίκη με το τελικό 54-59 στο ΟΑΚΑ.
Δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11, Ματσιούλις 5, Καπόνο 4, Ούκιτς 8, Λάσμε 2 (2κ), Τσαρτσαρής 8 (7ρ), Διαμαντίδης 3 (7ρ, 6α), Γκιστ 5 (7ρ), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 8 (3 α).
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 4, Φερνάντεθ 8, Σουάρεθ, Ρέγες 13, Μίροτιτς 3, Ροντρίγκεθ 6, Χετσχάιμερ 11, Μπέγκιτς 6, Κάρολ, Γιουλ 7, Σλότερ.
 Από paobc
* Καθαρή αυτοκτονία και τζάμπα ήττα από μια μέτρια Ρεάλ. Σαφώς κι έχει ευθύνη μεγάλη ο Πεδουλάκης, αλλά όταν δεν σκοράρεις στα τελευταία 6' του αγώνα, τί ανάλυση να κάνουμε;! Ο όμιλος είναι μπλεγμένος και ίσως κριθούν προκρίσεις σε ισοβαθμίες, ωστόσο οι δύο πρώτες θέσεις δύσκολα θα χαθούν από Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ...