15/2/14

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναθηναϊκός 0-3, Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο! ! !

Τεράστιο διπλό έκανε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική του κατάσταση. Μεγάλο ματς από όλους τους πράσινους.
Εθνικός Αλεξ. - Παναθηναϊκός 0-3
Το θαύμα του Καλμαζίδη και των παικτών του συνεχίζεται.
Ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν τρένο με 3-0 σετ από την έδρα του πρωτοπόρου Εθνικού και συνεχίζει το αήττητο σερί του. Πέντε στα πέντε έχουν οι πράσινοι στο πρωτάθλημα και στο ματς με την Λαμία το άλλο Σαββατοκύριακο θα επιδιώξει να συνεχίσει το σερί του παίρνοντας μία ακόμα μεγάλη ανάσα.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-9 του πρώτου σετ. Εκεί οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 13-10 χάρη στον Γκάλιτς, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφάρισαν σε 13-13 με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Στο 18-18 ο Γκάλιτς έγινε και πάλι ο πρωταγωνιστής αφού με επιθέσεις και μπλοκ του έδωσε προβάδισμα και πάλι τριών πόντων στους πράσινους με 21-18. Οι πράσινοι στη συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22.
Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Καριπίδης αυτή τη φορά που έδωσε προβάδισμα με 12-16 στο Τριφύλλι. Οι πράσινοι προηγήθηκαν και με 19-14 για να ξεκινήσει η αντεπίθεση του Εθνικού. Οι γηπεδούχοι έφεραν το σετ στα ίσα στο 23-23 με άσο του Μιγαΐλοβιτς, αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-23.
Το τρίτο σετ ο Εθνικός δεν μπήκε ποτέ στο ματς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με εξαιρετική τακτική στο σερβίς και κατάφερε να πάρει εύκολα το σετ με 25-17.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 22-25, 23-25, 17-25

Prasinanea

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 11 (7/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 8 (6/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ - 52% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ), Κυριακίδης 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 15 (13/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/2 επ), Κασαμπαλής, Μπουφίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 15 (10/23 επ, 5 άσσοι, 31% υπ - 31% άριστες), Στιβαχτής 2 (2/3 επ), Αμορόσο 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλλος 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 9 (9/19 επ, 71% υπ - 62% άριστες) / Κουρούπης (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Λιόντας 1 (1 άσσος), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

* Στο ξεκίνημα της σεζόν ο Παναθηναϊκός ήξερε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για τη σωτηρία. Προς το τέλος του α' γύρου η παραμονή έμοιαζε αρκετά δύσκολη υπόθεση. Και κάπου εκεί ήρθε ο «μάγος» Καλμαζίδης, η ομάδα-έκτρωμα πέτυχε ένα ασύλληπτο 5χ5(!) και ειδικά με το αποψινό «2» (πρώτο «καθαρό» φέτος!) κόντρα στον πρωτοπόρο και φαβορί για το φετινό τίτλο Εθνικό, έγινε ένα άλμα προς τη σωτηρία. Ο κόσμος, που στηρίζει από την αρχή της σεζόν, θα συσπειρωθεί ακόμη περισσότερο βλέποντας πια τη θεαματική βελτίωση της ομάδας και αναμένεται να προσφέρει την απαιτούμενη δύναμη για να κυλήσει ομαλά το υπόλοιπο της σεζόν. Βλέποντας μάλιστα λίγο πιο μακρυά, πάνω στον «Κάλμα» μπορούμε και πρέπει να χτίσουμε τον Παναθηναϊκό του μέλλοντος, που δεδομένα και μ την απαραίτητη ενίσχυση θα πρωταγωνιστήσει ξανά!

14/2/14

Μάλαγα - Παναθηναϊκός 87-71, όλα για όλα με γαύρο...

Κακή άμυνα, απώλεια ριμπάουντ και πολλά λάθη, υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό στην τρίτη του ήττα στο TOP-16, χάνοντας από τη Μάλαγα με 87-71.
Ο αγώνας
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Μπράμο, Φώτση, Λασμέ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι, καθώς για πρώτη φορά δεν χρησιμοποιήθηκε στην αρχική πεντάδα ο τραυματίας Τζέιμς Γκιστ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας συνεχώς το προβάδισμα (5-3, 8-5), ενώ ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε το ρυθμό των Ισπανών.
Ο Ραμέλ Κάρι με τρίποντο ισοφάρισε σε 15-15 στο 7ο λεπτό του αγώνα και πήρε στις πλάτες του τους "πράσινους", οδηγώντας στο σκορ με τρία διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων. Τα σουτ των Τούλσον και Στίματς δεν βρήκαν στόχο, ενώ ο Αντώνης Φώτσης με 2/2 βολές έγραψε το 20-23 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Ενός δεκαλέπτου που βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει 3/8 δίποντα και 5/6 τρίποντα, όντας πολύ εύστοχος.
Στο ξεκίνημα της β' περιόδου, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έστειλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο +5 (20-25). Το 4ο εύστοχο τρίποντο του Αμερικανού σε ισάριθμες προσπάθειες ήρθε από τον Ραμέλ Κάρι στο 12' κι έγραψε το 30-23 δίνοντας για ένα ακόμα παιχνίδι σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα.
Ωστόσο, μία αμυντική δυσλειτουργία του Παναθηναϊκού επέτρεψε στη Μάλαγα να τρέξει ένα σερί 8-0 και να προηγηθεί μετά από ώρα (31-30), μόλις δύο λεπτά αργότερα. Οι Ισπανοί σούταραν με 50% στα τρίποντα, έχοντας ήδη 7/14 την ίδια στιγμή που οι "πράσινοι" είχαν εγκλωβιστεί στο ρυθμό της Μάλαγα που έπαιζε up tempo. Παρ' όλα αυτά αντεπεξήλθε καλά και κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ με 44-42 στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας πολύ καλά ποσοστά, καθώς είχε 66% στα δίποντα (10/15) και 46% στα τρίποντα (6/13).
Μέντλι και Τούλσον "καθάρισαν" για τη Μάλαγα
Μετά το 44-46 το οποίο έγραψαν Λάσμε και Ματσιούλις, η Μάλαγα κατάφερε να εκμεταλλευτεί τους διαδρόμους που της άφησε ο Παναθηναϊκός και με σερί 8-0 έγραψε το 52-46. Ωστόσο, οι "πράσινοι" έκλεισαν στην άμυνα τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ (τα οποία έχαναν στο α' μέρος) και κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 11-2 με το οποίο ξέφυγαν με 57-54 στο 26'.
Η Μάλαγα αντέδρασε με σερί 7-0 κι έγραψε το 61-57, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα μετά από πολλή ώρα. Ο Κάνερ Μέντλι έφτασε τους 15 πόντους στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε και πάλι πρόβλημα στο ριμπάουντ, έχοντας κάνει 6 λάθη στο γ' δεκάλεπτο. Το μεγάλο του πρόβλημα πάντως ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς μέχρι το 30' οι Ανδαλουσιάνοι είχαν πάρει 13, ανανεώνοντας σε κάθε ευκαιρία τις επιθέσεις τους.
Με ένα επιμέρους 6-2 στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, η Μάλαγα κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με 67-59, εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των "πράσινων" που έδειχνε να παραπαίει. Ο Ράιαν Τούλσον έφτασε εν ριπή οφθαλμού τους 20 πόντους, γράφοντας το 69-61 στο 33'. Κι ενώ υπήρχε χρόνος, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να μειώσει στο σκορ, χάνοντας πολλές ευκαιρίες.
Ο Κάνερ Μέντλι έγραψε το 77-65 στο 37', εκτοξεύοντας τη διαφορά και στους 12 πόντους σε ένα ματς που οι "πράσινοι" έχασαν τη συγκέντρωσή τους και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να σκοράρει και έτσι φτάσαμε στο τελικό 87-71

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 44-42, 61-57, 87-71

Prasinanea

Ουνικάχα (Πλάθα): Σαμπόνις 3 (1/2δίπ., 1/1β., 1λ. σε 3:25), Βιδάλ 4 (1/1τρίπ., 1/2β., 2ρ., 3ασ., 1κλ. σε 14:10), Σουάρεθ (0/2δίπ., 0/2τρίπ., 5ρ., 3ασ., 2λ. σε 19:27), Γκρέιντζερ 16 (2/5δίπ., 4/5τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ. σε 26:16), Βάσκεθ 6 (3/5δίπ., 3ρ., 1κλ., 2λ. σε 14:59), Τούλσον 20 (2/5δίπ., 4/8τρίπ., 4/4β., 1ρ., 1ασ., 1λ. σε 25:23), Κουζμίνσκας 5 (1/2δίπ., 0/2τρίπ., 3/4β., 2ρ. σε 14:12), Ντράγκιτς Ζ. 4 (0/4δίπ., 1/3τρίπ., 1/4β., 3ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 21:01), Χετσχάιμεϊρ (1λ. σε 4:09), Κέινερ-Μέντλεϊ 21 (3/5δίπ., 5/6τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 36:12), Στίματς 8 (4/6δίπ., 7ρ. σε 20:46).
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 12 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 2/3β., 1ρ., 1ασ., 2λ. σε 24:40), Κάρι 14 (1/1δίπ., 4/6τρίπ., 3ρ., 1λ. σε 18:02), Μπατίστ 4 (2/3δίπ., 3ρ. σε 11:19), Φώτσης 4 (1/1δίπ., 0/3τρίπ., 2/2β., 2ρ., 3ασ. σε 35:31), Ούκιτς (0/3δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 5ασ., 1λ. σε 24:14), Λάσμε 10 (5/8δίπ., 4ρ., 2ασ., 4λ. σε 22:21), Μαυροκεφαλίδης 4 (2/2δίπ., 1λ. σε 32:09), Διαμαντίδης 10 (2/2δίπ., 1/3τρίπ., 3/4β., 5ασ., 4λ. σε 32:09), Παππάς (0:02), Γιάνκοβιτς (1:08), Ματσιούλις 13 (3/3δίπ., 2/4τρίπ., 1/1β., 1ρ., 5ασ., 1κλ., 2λ. σε 24:29).

Ουνικάχα (Πλάθα): Σαμπόνις 3, Βιδάλ 4, Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 16, Βάσκεθ 6, Τούλσον 20, Κουζμίνσκας 5, Ντράγκιτς 4, Χετσχάιμεϊρ, Κέινερ-Μέντλεϊ 21, Στίματς 8.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 12, Κάρι 14, Μπατίστ 4, Φώτσης 4, Ούκιτς, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13.

Συνολική στατιστική:
Ουνικάχα: 16/36δίπ., 15/27τρίπ., 10/15β., 18-14ρ., 16ασ., 5κλ., 0κοψ., 12λ.
Παναθηναϊκός: 18/26δίπ., 9/22τρίπ., 8/10β., 21ασ., 16-3ρ., 1κλ., 4κοψ., 16λ.

* Το εντυπωσιακό 3-0 έγινε βλακωδώς 3-3 και πλέον ο Εξάστερος πηγαίνει στο απόλυτο τελικό με τον ΟΣΦΠ στο ΟΑΚΑ...

12/2/14

Ολυμπιακός Βόλου - Παναθηναϊκός 1-0

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήθελε περισσότερο την νίκη και την πήρε με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό που έκανε αγγαρεία μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς οι γηπεδούχοι. Προκρίθηκαν στα ημιτελικά οι πράσινοι.

Μια νίκη γοήτρου που πιστοποιεί και την πολύ καλή εικόνα που δείχνει από την αρχή της φετινής σεζόν πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού στο ΕΑΚ Βόλου με το τριφύλλι να κάνει αγγαρεία μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα στην Λεωφόρο.
Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ματς ενώ οι πράσινοι που παρουσιάστηκαν με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα τους δεν μπόρεσαν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από τον Βόλο και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στον θεσμό του Κυπέλλου.
Ο Παναθηναϊκός βέβαια παρά την ήττα με 1-0 βρίσκεται στα ημιτελικά και περιμένει έναν εκ των ΟΦΗ ή Πανιωνίου για να μάθει τον επόμενο αντίπαλο του.
Οι δυο ομάδες παρατάθηκαν με πολλές αλλαγές, λιγότερες οι γηπεδούχοι, αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου έχοντας ως κορυφαίο τον Δεινόπαπα που ήταν πολύ δραστήριος σε όλη την διάρκεια του αγώνα έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ματς και το πήραν.
Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τους πράσινους με πολλές αλλαγές σε πρόσωπα και σε θέσεις και πλην του δραστήριου Καρέλη και του Κοτσόλη που δήλωσε παρών αρκετές φορές στην διάρκεια του αγώνα είδε τους υπόλοιπους πράσινους να μην αποδίδουν τα αναμενόμενα.
Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 60' σε σπρώξιμο του Δεινόπαπα μέσα στην περιοχή από τον Κουτρουμπή με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο ματς ενώ το γκολ του Ολυμπιακού Βόλου ξεκινάει με τον Δεινόπαπα να φεύγει από θέση οφσαιντ.
Ο αγώνας
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Παναθηναϊκού. Αρχικά στο 9' ο Δεινόπαπας έκανε το σουτ από διαγώνια δεξιά ο Κοτσόλης έδιωξε αρχικά η μπάλα έφτασε στον Κριστομπάλ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι και υπό την πίεση του Μαρινάκη σούταρε έξω.
Στο 18' ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε και πάλι με σουτ του Κριστομπάλ αυτή τη φορά έξω από την περιοχή αλλά ο Κοτσόλης έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε.
Δυο ευκαιρίες για τους πράσινους
Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 30' όταν σε μια ωραία αντεπίθεση οι πράσινοι βγήκαν με πέντε παίκτες στην επίθεση. Η μπάλα έφτασε στον Ντίνα από τα αριστερά ο οποίος επιχείρησε με πλασέ να νικήσει τον Γεωργίου χωρίς όμως να τα καταφέρει.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Καρέλης από τα δεξία πέρασε πολύ ωραία τον αντίπαλο του, έβγαλε την σέντρα με το αριστερό και ο Ντίνας δεν πρόλαβε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος άνηκε στον Ολυμπιακό Βόλου καθώς ο Κριστομπάλ στο 45' της αναμέτρησης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτσόλης.
Μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκς προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να πάρει τα ηνία του αγώνα ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αναστασίου προχώρησε σε δυο αλλαγές.
Οι πράσινοι έφτασαν κοντά στο γκολ δυο φορές. Την πρώτη στο 47' ο Ντίνας έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Καρέλη ο οποίος επιχείρησε με το αριστερό ένα σουτ αλλά ο Γεωργίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο 50' ο Καρέλης που ήταν ο πιο δραστήριος πράσινος πέρασε από τα αριστερά τους αντιπάλους του μπήκε στην περιοχή αλλά ο Σπυρόπουλος σούταρε από κοντά με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γεωργίου.
Στο 60' ο Δεινόπαπας μπήκε μέσα με τα χέρια ο Κουτρουμπής έβαλε τα χέρια για να ανακόψει την πορεία του αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.
Γκολ για τους γηπεδούχους
Στο 72' ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους όταν ο Δεινόπαπάς από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ έγινε κάτοχος της μπάλας την γύρισε εκτός περιοχής στον Καπετάνο ο οποίος σούταρε και νίκησε τον Κοτσόλη.
Οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου πήραν τα πάνω τους μετά από το τέρμα που πέτυχαν και πίεσαν και για ένα ακόμη γκολ. Στο 84' ο Δεινόπαπας μπήκε στην περιοχή και σούταρε με τον Κοτσόλη να διώχνει σε κόρνερ ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Κριστομπάλ ο οποίος έκανε το πλασέ και ο Κοτσόλης απέκρουσε και η άμυνα έδιωξε.
Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στον Παναθηναϊκό αλλά οι πράσινοι έχασαν διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Στο 87' μετά το ωραίο γύρισμα του Χουχούμη ο Γεωργίου έδιωξε την μπάλα πάνω στον Αναστασόπουλο, αυτός έκανε απευθείας το σουτ με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να αποκρούει με το πόδι και να διώχνει εν συνεχεία νέο σουτ του Αμπεντ σε κόρνερ.

Γήπεδο: "ΕΑΚ Βόλου"
Διαιτητής: Σ. Μαντάκης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Ι. Καραγκιοζόπουλος (Ημαθίας), Β. Καραβασίλης (Ημαθίας)

Ολυμπιακός Βόλου (Ρόκα): Γεωργίου, Κόμνος, Γιαλούσης, Μελίσσης, Αρβανίτης, Καρράς (63' Ζέρης), Ρόκας (57' Καπετάνος), Κριστομπάλ, Δεινόπαπας, Κάριλ (57' Πινδώνης), Τζινόπουλος.
Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Κοτσόλης, Μαρινάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Ρισβάνης (46' Κουτρουμπής), Χουχούμης, Δώνης, Σπυρόπουλος, Πράνιτς, Ντίνας (73' Αναστασόπουλος), Καρέλης, Κλωναρίδης (46' Αμπέντ).

Κίτρινες: 74' Μαρινάκης
Γκολ: 72' Καπετάνος

Prasinanea

9/2/14

Παναθηναϊκός - Άρης 90-53, ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ!

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 35-7) απέναντι στον Άρη και έφτασε στην κατάκτηση του 15ου Κυπέλλου της ιστορίας (90-53) του και πρώτου φετινού τίτλου!
O αγώνας
Απουσία του τραυματία Γκιστ, ο Παναθηναϊκός παρέταξε στο παρκέ τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Μπράμο, Φώτση και Μαυροκεφαλίδη. Από την άλλη, ο Μίλαν Μίνιτς πέρασε στο παρκέ τους Αθηναίου, Βεζένκοφ, Μποχωρίδη, Πελεκάνο και Τσακαλέρη. Με το ξεκίνημα του αγώνα, αν και τελικός, οι δύο ομάδες άρχισαν να πυροβολούν από τα 6.75μ.Το τρίποντο του αρχηγού του, έδωσε στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά το προβάδισμα (5-2), ενώ στο 3ο λεπτό ισοφάρισε ο Άρης με τον Πελεκάνο (7-7), για να δεχτεί άμεσα την απάντηση του Μπράμου (10-7). Οι δύο ομάδες συνέχισαν το πολύ καλό τους δεκάλεπτο με τον Μποχωρίδη να ξαναδίνει στον Άρη το προβάδισμα επίσης με τρίποντη βόμβα (13-15 στο 7').
Ο Άρης ήταν πολύ συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του και σε καταστάσεις ένας εναντίον κατάφερνε να σκοράρει, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες πότε από τον Μποχωρίδη και πότε από τον Αθηναίου. Στο τέλος του α' δεκαλέπτου ο Ούκιτς βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Άρη και έγραψε το 20-18, δίνοντας βραχεία κεφαλή στην ομάδα του.
Ντέρμπι με τα όλα του
Ωστόσο, το παιχνίδι θα συνέχιζε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ... Στο 12' ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 25-18, χάρη σε ένα ξέσπασμα, όμως ήταν παροδική η διαφορά του με 7 πόντους. Οι Πελεκάνος και Αθηναίου ισοφάρισαν δυο λεπτά αργότερα, δίνοντας σημαντική βοήθεια σε ένα καθοριστικό σημείο για την ομάδα τους. Στο 16' ο Μποχωρίδης και πάλι στο ένας εναντίον ενός ήταν εύστοχος, ενώ μέχρι το ημίχρονο είχε ήδη 10 πόντους, όντας πολύ σημαντικός για την ομάδα του.
Οι "κίτρινοι" έδειχναν να έχουν μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι τους και τους Αθηναίου, Βεζένκοφ βρέθηκαν να προηγούνται με 38-33, υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Τελικά, οι "τυπικά" γηπεδούχοι κατάφεραν να αντεπεξέλθουν και με διαδοχικά καλάθια από τους Διαμαντίδη, Κάρι και Μπατίστ ισοφάρισαν σε 40-40 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Άρης είχε πετύχει 9 πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ είχε 12 από λάθη του αντιπάλου αλλά και λιγότερα λάθη.
Τον σκότωσε έξω από τα 6.75μ.
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην επανάληψη... Με τρία εύστοχα τρίποντα από τους Κάρι, Φώτση (2), οι "πράσινοι" προηγήθηκαν (49-40), ενώ παίζοντας και πιο δυνατά στην άμυνα, βρέθηκαν να κάνουν ένα 15-0 για περισσότερο από τριάμισι λεπτά ξεφεύγοντας με 55-40. Το πρώτο καλάθι του Άρη στο β' ημίχρονο πέτυχε ο Τσακαλέρης στο 24', δίνοντας τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού που είχε φτάσει το 20-0 (αν προσθέταμε και το 5-0 στο τέλος του α' μέρους).
Μόλις στο 26ο λεπτό ο Λάσμε πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι με 2/2 βολές κι έκανε το σκορ 59-46, σε ένα σημείο που οι παίκτες του Μίνιτς πίεζαν για να μειώσουν. Ο Γκαμπονέζος σέντερ μάλιστα στην επόμενη φάση, όχι μόνο έκοψε τον αντίπαλό του στην άμυνα, αλλά και πέτυχε καλάθι και φάουλ γράφοντας το 62-46.
Κάπου εκεί, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Παναθηναϊκού και με τον Ματσιούλις να πετυχαίνει 10 συνεχόμενους πόντους, η διαφορά εκτοξεύτηκε εν ριπή οφθαλμού στους 25 (72-47) στο 29'. Οι παίκτες του Μίνιτς βρέθηκαν σε τρικυμία και δεν μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Παναθηναϊκού που σκότωνε από τα 6.75μ. τον αντίπαλό του. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο γ' δεκάλεπτο είχε 6/8 τρίποντα και ο Κάρι έγραψε το 75-47 χάρη σε ένα επιμέρους 35-7.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.

Prasinanea

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος (0/1δίπ., 1ρ. σε 6:41), Μπράμος 8 (1/2δίπ., 2/4τρίπ., 2ρ., 2ασ., 1λ. σε 25:12), Κάρι 17 (4/7δίπ., 3/4τρίπ., 1ρ., 3ασ. σε 20;54), Μπατίστ 4 (2/3δίπ., 4ρ., 3λ. σε 11:38), Φώτσης 11 (3/4δίπ., 2/2β., 6ρ., 2ασ., 1κλ. σε 21:14), Ούκιτς 6 (3/3δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 7ασ., 2λ. σε 19:07), Λάσμε 7 (2/2δίπ., 3/3β., 3ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 14:04), Μαυροκεφαλίδης 4 (2/3δίπ., 2ρ., 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 14:14), Διαμαντίδης 7 (1/1δίπ., 1/3τρίπ., 2/2ω., 2ρ., 6ασ., 1λ. σε 20:56), Παππάς 7 (0/2δίπ., 1/2τρίπ., 4/6β., 4ρ., 2ασ., 1λ. σε 13:36), Γιάνκοβιτς 6 (2/2δίπ., 0/1τρίπ., 2/3β., 4ρ., 2λ. σε 13:02), Ματσιούλις 13 (1/1δίπ., 3/6τρίπ., 2/2β., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 3λ. σε 19:22).
Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης Ε. 12 (3/5δίπ., 2/6τρίπ., 3ρ., 2ασ., 1λ. σε 21:15), Χαντ (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 1κλ., 1λ. σε 10:38), Πελεκάνος 9 (2/5δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 2ρ., 2ασ., 2κοψ., 1λ. σε 23:39), Γκίκας 1 (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 1/2β., 1ρ. σε 6:59), Τσακαλέρης 7 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 3ρ., 1ασ. σε 20:43), Ασημακόπουλος (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 4ρ., 1ασ., 2λ. σε 23:41), Χαρίσης (0/1δίπ., 2ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 9:48), Λαρεντζάκης (0/2τρίπ. σε 3:48), Βεζένκοφ 9 (3/4δίπ., 1/3τρίπ., 4ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ. σε 23:37), Μούρτος 5 (2/5δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 1ρ., 1ασ., 2κλ., 1κοψ., 1λ. σε 26:24), Αθηναίου 10 (2/6δίπ., 1/4τρίπ., 3/7β., 3ασ., 4λ. σε 29:28).
Παναθηναϊκός: 18/27δίπ., 13/25τρίπ., 15/18β., 29-8ρ., 25ασ., 5κλ., 2κοψ., 16λ.
Άρης: 15/34δίπ., 5/25τρίπ., 8/15β., 11-12ρ., 14ασ., 4κλ., 4κοψ., 14λ.

* Το ασύλληπτο 35-7(!!!) του γ' δεκαλέπτου και το επιμέρους 50-13 του β' ημιχρόνου επισφράγισαν την εμφανέστατη ανωτερότητα του Παναθηναϊκού έναντι του φιλότιμου αλλά περιορισμένης αγωνιστικής δυνατότητας Άρεως, με τον Παντοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ να κατακτά το 15ο Κύπελλο της τεράστιας ιστορίας του! Όταν πολύ απλά ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και αποφάσισε να τελειώσει τον τελικό, ο Άρης δεν είχε πια καμία ελπίδα. Η πρώτη κούπα είναι γεγονός, τα δύσκολα όμως είναι μπροστά και ο Εξάστερος θα κληθεί να είναι συνεπής σε ακόμη μία ιδιαίτερα απαιτητική σεζόν.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-1, για πλάκα!

Ο Παναθηναϊκός πάτησε τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο και επιβλήθηκε με 2-1 με σκόρερ τους Τριανταφυλλόπουλο και Νάνο. Εξαιρετική εμφάνιση από τους πράσινους, κολακεύει το τελικό σκορ τον δικέφαλο του Βορρά.
Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με μια αλλαγή σε σχέση με το ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και αυτή είχε να κάνει με την χρησιμοποίηση του Καρέλη αντί του Κλωναρίδη. Επίσης και ο Στέφενς δεν έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με την νίκη επί του ΟΦΗ με 5-0 την Τετάρτη.
Οι πράσινοι πλην των πρώτων λεπτών έκλεισαν καλά τους χώρους και στο πρώτο μέρος είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις για τα γκολ με κυριότερο όπλο τους το γρήγορο τρανζίσιον όταν έκλεβαν την μπάλα καθώς με μια πάσα έβγαιναν σε φάση για γκολ.
Από την άλλη ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος περίμενε ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό με όλους του τους παίκτες πλην του Αθανασιάδη κάτω  από την σέντρα δίνοντας χώρο στο τριφύλλι και δεν μπόρεσε να απειλήσει πριν των πρώτων λεπτών.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός αξιοποίησε την υπεροχή του και σκόραρε στο 47' με τον Τριανταφυλλόπουλο ενώ στο 55' ήρθε η αποβολή του Κατσουράνη και το γκολ του Νάνο που ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι. Παρά τις διορθωτικές κινήσεις του Στέφενς και τις αλλαγές οι πράσινοι δεν απειλήθηκαν λεπτό και αντίθετα έχασαν ευκαιρίες και για άλλα τέρματα μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: "Απόστολος Νικολαίδης"
Καιρός:
Διαιτητής: Δημ. Στυλιάρας (Αιτωλ/νιας)
Βοηθοί: Δημ. Τάτσης (Ηπείρου), Χρ. Ακρίβος (Αθηνών)
Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Αμπέντ (65' Πράνιτς), Ατζαγκούν (84' Ντίνας), Καρέλης (74' Κλωναρίδης), Μπεργκ.
ΠΑΟΚ (Στέφενς): Γλύκος, Σκόνδρας, Κατσουράνης, Τζαβέλας, Λίνο, Κάτσε (47' Λάζαρ), Μαντούρο, Νάτχο, Νίνης (53' Λούκας), Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης (61' Χούσεν).
Κίτρινες κάρτες: 26' Κάτσε, 31' Κατσουράνης, 61' Τζαβέλας, 70' Τριανταφυλλόπουλος, 75' Λαγός
Κόκκινες κάρτες: 55' Κατσουράνης
Γκολ: 47' Τριανταφυλλόπουλος, 56' Νάνο/92' Αθανασιάδης

Ανασκόπηση αγώνα

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τον ΠΑΟΚ στο 2' όταν σε σέντρα από τα δεξιά Αθανασιάδης και Νίνης έπεσαν και δεν μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας.
Ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 3' όταν ο Ατζαγκούν είδε τον Μπεργκ ο οποίος έφυγε από οριακή θέση οφσάιντ και βγήκε τετ α τετ με τον Γλύκο ο οποίος όμως με το πόδι μπόρεσε να διώξει το πλασέ του Σουηδού.
Ο ΠΑΟΚ απείλησε και πάλι στο 6' με τον Νίνη να γίνεται κάτοχος της μπάλας από τα αριστερά αυτός έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε.
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 9' με τον Αμπέντ να γίνεται κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή να μην το σκέφτεται και να πιάνει το αριστερό βολέ το οποίο έφυγε μόλις έξω από το αριστερό δοκάρι του Γλύκου.
Στο 10' ο Νάτχο είδε όμορφα τον "Σάλπι" του πέρασε την μπάλα αλλά ο Κουτρουμπής με σωτήριο τάκλιν του πήρε την μπουκιά από το στόμα.
Νέα ευκαιρία και... πέναλτι
Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στοκ γκολ και στο 14' όταν ο Ζέκα με ωραία προσπάθεια πέρασε τους Κάτσε και Λίνο έβγαλε την σέντρα αλλά την καλή κεφαλιά του Μπεργκ έδιωξε σωτήρια ο Γλύκος. Καλή στιγμή για τους πράσινους και στο 23' με τον Αμπεντ και τον Νάνο να συνεργάζονται από τα αριστερά τον τελευταίο να βγάζει την σέντρα αλλά το πλασέ του Ατζαγκούν πέρασε λίγο έξω.
Στο 29' ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι όταν σε κόρνερ από τα δεξιά ο Κατσουράνης τράβηξε μέσα στην περιοχή τον Σίλντενφελντ αλλά ο διαιτητής Στυλιάρας έδειξε παίζετε προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των πράσινων στο γήπεδο και στην εξέδρα.
Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε και πάλι στον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Κατσουράνη στο 38', έκλεψαν την μπάλα στο χώρο του κέντρο με τον Ατζαγκούν να δίνει στον Μπεργκ ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Γλύκο αλλά ο Κατσουράνης με σωτήριο τάκλιν πρόλαβε και έκοψε.
Γκολ με το καλημέρα
Ο Παναθηναϊκός που στο πρώτο μέρος είχε 3-4 καλές φάσεις για γκολ αλλά δεν σκόραρε τα κατάφερε στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πράσινοι στο 47' κέρδισαν κόρνερ από τα δεξιά ο Νάνο το εκτέλεσε και ο Τριανταφυλλόπουλος με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Τζαβέλα και τον Γλύκο και έγραψε το 1-0 για το τριφύλλι.
Αποβολή για τον ΠΑΟΚ, γκολ για τον Παναθηναϊκό
Το γκολ αυτό έδωσε επιπλέον ώθηση στους πράσινους και στο 55' ο Μπέργκ βγήκε μετά από κάθετη του Κουτρουμπή σε θέση για γκολ και ο Κατσουράνης αναγκάστηκε να τον ανατρέψει βλέποντας την απευθείας κόκκινη από τον Στυλιάρα.
Το φάουλ έξω από την περιοχή εκτελέστηκε με πάσα του Αμπέντ στον Νάνο και απευθείας σουτ με το αριστερό από τον Ισπανό ο οποίος έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα δίνοντας σαφές προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο 56'.
Ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες και ο Στέφενς αναγκάστηκε να κάνει πολύ γρήγορα και τις τρεις αλλαγές του χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει τους πράσινους που είχαν κλείσει πολύ καλά όλους τους χώρους και πραγματικά ήταν κυρίαρχοι σε όλες τις γραμμές.
Φάσεις μόνο ο Παναθηναϊκός
Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που απείλησε και για ένα ακόμη γκολ στο 65' όταν μετά από κόρνερ από τα δεξιά ο Τριανταφυλλόπουλος και πάλι πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Νάτχο πάνω στην γραμμή έδιωξε σωτήρια.
Νέα καλή στιγμή για τους πράσινους στο 70' όταν ο Μπεργκ βγήκε στην επίθεση από τα αριστερά γύρισε στον Καρέλη αλλά το σουτ του επιθετικού του Παναθηναϊκού έδιωξε ο Γλύκος με το ένα χέρι σε κόρνερ.
Οι πράσινοι εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή είχαν δυο ακόμα καλές στιγμές στο 90' και στο 91' με τους Κλωναρίδη και Ντίνα αλλά στην πρώτη ο Γλύκος είπε όχι και στην δεύτερη έδιωξε η άμυνα του ΠΑΟΚ.
Μείωσε στο 92' ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην μείωση του σκορ στην πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος όταν σε σέντρα από τα αριστερά ο Αθανασιάδης μείωσε από κοντά με βολ πλανέ σε 2-1. Αυτό όμως δεν άλλαξε κάτι σε όχι είχε να κάνει με τον νικητή στην αναμέτρηση που ήταν ο Παναθηναϊκός.

Prasinanea

* Μετά την τζάμπα ήττα στην Τρίπολη, η οποία νίκησε... χωρίς φάση, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τον ΠΑΟΚ και αντί για 3-0 νίκησε μόλις με 2-1! Εικόνα μικρής ομάδας για το φιλόδοξο «δικέφαλο», που για πολλοστή φορά έχασε στην Αθήνα πριν καν κατέβει στο γήπεδο!