1/2/13

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 σετ, ξανά μάγκες ξανά στο τσακ!

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας με απίστευτο πάθος κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και ηττήθηκε με 3-2 σετ. Νέα ατυχία για τους πράσινους αφού τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Γουόκερ.

Ό,τι και να πει κανείς για την εμφάνιση των πράσινων κόντρα στον Ολυμπιακό είναι λίγο.
Το Τριφύλλι των πολλών οικονομικών προβλημάτων αγωνίστηκε χωρίς κλασικό διαγώνιο, έπαιξε στα τελευταία σετ χωρίς τον Γουόκερ που τραυματίστηκε και όμως έχασε στις λεπτομέρειες από τους ερυθρόλευκους με 3-2. Μία ομάδα που έχει σχεδόν το πενταπλάσιο μπάτζετ από τον Παναθηναϊκό.
 Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Οι πράσινοι μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά. Με όπλο του την επίθεση και το μπλοκ - άμυνα το Τριφύλλι έχτισε μια διαφορά που έφτασε ακόμα και σε νταμπλ σκορ (16-8) και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πήρε το πρώτο σετ με 25-21.
 Στα επόμενα δύο σετ οι ερυθρόλευκοι με όπλο τους και την Μουλά η οποία σε ορισμένα σημεία δεν ήξερε τι έδινε κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κάνει το 2-1. Μέσα σε όλα αυτά ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Γουόκερ και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έφταναν σε μία εύκολη νίκη.
 Οι πράσινοι όχι μόνο δεν παράτησαν το ματς, αλλά τα έδωσαν όλα και με τον Ιωάννου να ανεβαίνει κατακόρυφα επιθετικά έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί το Τριφύλλι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 12-12 αλλά κάποια λάθη του στέρησαν μία μεγάλη νίκη.

Τα σετ:
21-25, 25-19, 25-15, 23-25, 15-12

Ολυμπιακός (Καζάζης Δημήτρης): Κοκκινάκης 18 (16/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 44% άριστες), Γιούρισιτς 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3, Ποτότσνικ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (21/36 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ.- 70% υπ. – 30% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 1, Μάρκου.
 Παναθηναϊκός (Καζάζης Στέλιος): Ιωάννου 20 (17/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γουόκερ 17 (13/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 54% υπ. – 23% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 22% άριστες), Λιβαθηνός, Στίγγας 10 (8/9 επ., 2 μπλοκ), Βόγκελ 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 64% υπ. – 39% άριστες), Μανιόπουλος 3 (3/10 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Βολουδάκης, Λιόντας.

* Μέσα σε διάστημα λίγων ημερών ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων αντιμετώπισε στα ίσια τον Ολυμπιακό και ισάριθμες φορές έφτασε μια ανάσα από την έκπληξη. Μένει μια μικρή πίκρα, που τελικά αυτό δεν έγινε, όμως το μόνο σίγουρο για τους μάγκες του Καζάζη είναι ότι με τέτοια ψυχή θα σώσουν πολύ γρήγορα την κατηγορία.