11/11/11

Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-78 (κ.α 71-71), τεράστιο ματς και ήττα στις λεπτομέρειες

Η παράταση έκρινε το νικητή στην αναμέτρηση Παναθηναϊκού-ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με την αναμέτρηση να κλείνει με το τελικό 76-78, σε ένα σχεδόν κατάμεστο ΟΑΚΑ και στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.
Η θεωρία μιλούσε για ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και η πράξη ήρθε να την επιβεβαιώσει από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Παναθηναϊκός και ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι «πράσινοι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, με το σκηνικό όμως να ανατρέπεται. Οι Ρώσοι βρήκαν δεύτερες ευκαιρίες, βρήκαν σουτ τριών πόντων και έφτασαν στο +5 (9-14 στο 6’20’’, 11-16 στο 6’53’’). Δύο βολές του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σφράγισαν μια μικρή αντεπίθεση του Παναθηναϊκού για το 17-16 (8’15’’), ένα τρίποντο του Γκόρντον έφερε και πάλι στη θέση του οδηγού την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (17-19, 8’25’’), αλλά στο σημείο αυτό κάτι φάνηκε να αλλάζει στην αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Έγιναν ακόμη πιο μαχητικοί, πήγαν με μεγαλύτερη δύναμη στα ριμπάουντ, ενώ σε κάθε πάσα, οι αντίπαλοί τους έβλεπαν χέρια μπροστά τους.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (24-26, 12’30’’), αλλά ένα 12-0 άλλαξε την κατάσταση, οδηγώντας στο 36-26 (17’24’’), πριν το ημίχρονο κλείσει 41-32. Οι «πράσινοι» είχαν ήδη υποστεί και ένα μικρό σοκ πάντως, βλέποντας τον Κώστα Τσαρτσαρή να πέφτει στο 6’53’’ στο παρκέ, αποχωρώντας τελικά υποβασταζόμενος στον πάγκο, δείχνοντας ότι πονά στο αριστερό γόνατο.
Η ΤΣΣΚΑ άργησε, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις λύσεις που ήθελε και σημαντικό ρόλο έπαιξαν σε αυτό τα ριμπάουντ. Στα 9 πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είχε διπλάσια «σκουπίδια» (5-10), εκμεταλλεύτηκε λάθη του Παναθηναϊκού για να τρέξει, πίεσε κατά διαστήματα σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα η διαφορά των εννέα πόντων σχεδόν να εξανεμιστεί, πηγαίνοντας από το 45-36 (12’10’’), στο 53-52 (18’10’’) και το 55-54 (19’), πριν ο Γιασικεβίτσιους με ένα από τα δικά του κλασικά σουτ από μέση απόσταση, ύστερα από ασίστ του Διαμαντίδη, γράψει το 57-54 (30’).
 Ο Παναθηναϊκός μπήκε πατώντας πιο γερά στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο, έχοντας και βοήθεια από έναν εκπληκτικό κόσμο που σχεδόν είχε γεμίσει το κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, χωρίς να σταματά λεπτό να δίνει ώθηση στην ομάδα. Το αποτέλεσμα ήταν παρά το ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο 31’30’’, να κρατήσει το τιμόνι του αγώνα και πάλι στα χέρια του. Έφτασε στο +9 (67-58, 33’34’’). Οι Ρώσοι δεν άφησαν το παιχνίδι. Προσπάθησαν πάλι κοντά στο καλάθι, επέμειναν στο ριμπάουντ και μείωσαν στους τρεις πόντους (71-69, 38’30’’). Ο Διαμαντίδης υπέπεσε στο πέμπτο φάουλ του με 55’’ να υπολείπονται, πάνω στον Νέναντ Κρστιτς, ο οποίος πήγε στη γραμμή για να γράψει το 71-71. Μια λάθος συνεννόηση στην επόμενη επίθεση του Παναθηναϊκού έδωσε την μπάλα και πάλι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία έπαιξε και με το χρόνο, αλλά δεν κατάφερε να τον εκμεταλλευτεί. Με 6’’ να υπολείπονται η τύχη του αγώνα ήταν στα χέρια των «πράσινων», με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να έχει ζητήσει τάιμ άουτ. Ούτε το σουτ του Μπατίστ, ούτε η προσπάθεια του Βουγιούκα είχαν αποτέλεσμα και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.
Ο Κρσιτς έγραψε το 71-73, για να αποβληθεί στη συνέχεια με πέμπτο φάουλ, το οποίο κέρδισε έξυπνα ο Ίαν Βουγιούκας (72-73, 41’). Οι Ρώσοι έφτασαν στο +3 (72-75) με τον Κριάπα, αλλά ο Καϊμακόγλου ισοφάρισε (75-75, 43’) και πήρε και το αμυντικό ριμπάουντ στην επόμενη φάση. Η παρουσία του Κιριλένκο ήταν καταλυτική σε δύο συνεχόμενες φάσεις για την ΤΣΣΚΑ, η οποία είχε και πάλι την μπάλα στα χέρια της με 1’13’’ να απομένει. Ο Σισκάουσκας με 55’’ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (75-78), ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε και πάλι τη δική του κατοχή. Με 8’’8 πια να μένουν για τη συμπλήρωση και του έξτρα πεντάλεπτου, οι «πράσινοι» είχαν την μπάλα στα χέρια τους. Ο Σισκάουσκας έκανε φάουλ στον Νικ Καλάθη, 5’’5 πριν τη λήξη. Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» διαμόρφωσε το 76-78, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στους Ρώσους, που πήραν τη νίκη με το τελικό 76-78.
 Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-32, 57-54, 71-71 (κ.α), 76-78.
 Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 9, Λόγκαν 5, Σάτο 7, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 4, Καλάθης Ν. 11, Σμιθ 9, Καϊμακόγλου 13, Γιασικεβίτσιους 6.
 ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 3, Σισκάουσκας 14, Κρστιτς 13, Κιριλένκο 9, Βοροντσέβιτς 4, Σβεντ 10, Κάουν 6, Κριάπα 11, Πονκρασόφ, Γκόρντον 8.