6/11/11

Λαμία - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, η κατρακύλα συνεχίζεται...

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Λαμία με 3-1 στο Χαλκιοπούλειο για την 4η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό στο πρώτο σετ για τον Παναθηναϊκό αλλά στο δεύτερο οι "πράσινοι" όταν και ισοφάρισαν σε 1-1 έδειξαν να έχουν πίστη για τη νίκη. Μετά την ισοφάριση, το ματς έγινε ντέρμπι στην κυριολεξία με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο προς την κατάκτηση του τρίτου σετ αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έκαναν το 2-1 και πήραν προβάδισμα έπειτα από άουτ επίθεση του Γιοζεφάσκι.

Οι "πράσινοι" τα έδωσαν όλα στο τέταρτο σετ ενώ στο 8-10 ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Γεωργουλέας έδωσε αψυχολόγητα κόκκινη στον Σάκη Ψάρρα (ο οποίος συνομιλούσε με τον Ανδρεόπουλο σχετικά με την προηγούμενη φάση!). Στο ματς πέρασε ο Αγγελόπουλος αλλά η απόφαση αυτή ήταν αρκετή να αποσυντονίσει στιγμιαία την ομάδα και να πάρει προβάδισμα και πάλι η Λαμία. Να σημειωθεί ότι κίτρινη κάρτα δόθηκε και στον Σωτήρη Πανταλέοντα στο τελευταίο σετ (20-15).

O προπονητής του ΠΑΟ, Νίκος Μπουτσουρής σχολίασε: «Είναι γνωστό ότι διανύουμε μια δύσκολη περίοδο, με δύσκολο πρόγραμμα, αλλά θέλει υπομονή, προσπάθεια μέρα με τη μέρα για να γινόμαστε καλύτεροι και να έρθουν και τα αποτελέσματα. Επίσης χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στον ψυχολογικό τομέα σε κάποιος παίκτες-κλειδιά της ομάδας μας».

Τα σετ: 25-15, 19-25, 28-26, 25-20.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 5 (3 μπλοκ), Κόβακς 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Παντακίδης 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Τσούροβιτς 21 (19/35 επ., 2 άσοι), Χατζηηλιάδης 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 1 άσο, 56% υπ. - 36% άριστες), Σιμεούνοβιτς 14 (13/21 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 50% άριστες), Γκαράς -λ (47% υπ. - 35% άριστες) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης, Δραγκίδης.

Παναθηναϊκός (Μπουτσουρής): Ζουπάνης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Ψάρρας 2, Στοΐκοβιτς 18 (16/31 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. - 00% άριστες), Γιοζεφάσκι 20 (16/38 επ., 4 άσοι), Σαρατσένι 12 (12/23 επ., 67% υπ. - 43% άριστες), Πανταλέων 9 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης -λ 66% υπ. - 52% άριστες / Αγγελόπουλος, Κοτσιλιάνος.