24/10/09

Περίπατο μέσα στην έδρα της ΑΕΚ

Με ένα εντυπωσιακό 3-0 σετ σε 1 ώρα και 15 λεπτά, ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Νέο Ηράκλειο και ανακτώντας τη χαμένη του ψυχολογία, πάει με ηθικό στο μεγάλο derby της 4ης αγωνιστικής με ΟΣΦΠ, την Παρασκευή στο Μετς. Από το πρώτο κιόλας σετ οι πράσινοι έδειξαν τις διαθέσεις τους καθώς από νωρίς έχτισαν μια διαφορά που εύκολα κράτησαν μέχρι το τελικό 16-25. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 3-2, αλλά... ως εκεί. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 7-8 και στο δεύτερο με 12-16 για να τελειώσουν το σετ με 21-25. Στο τρίτο οι πράσινοι πήραν κεφάλι νωρίς, αλλά δεν μπόρεσαν να ανοίξουν γρήγορα την ψαλίδα. Κάτι που έγινε αμέσως μετά το 12-16 και τη δεύτερη υποχρεωτική διακοπή. Σε ρυθμούς προπόνησης, ο ΠΑΟ τέλειωσε το σετ με 18-25 για να φτάσει στο εμφατικό 0-3 και να ρεφάρει με τον καλύτερο τρόπο την εντός έδρα ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Τα στατιστικά του αγώνα:
ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Τσέργας, Νταραϊντού 13 (12/22 επ.), Καριπίδης 12 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 25% άριστες), Κονσεϊσάο 6 (6/11 επ., 62% υπ. - 62% άριστες), Γκιρτζίκης 3 (3/4 επ.),
Εστράδα 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ) / Κουλιέρης -λ 76% υπ. - 50% άριστες, Μπέλλος, Θάνος, Βολουδάκης.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (6/8 επ., 2 άσοι, 57% υπ. – 43% άριστες),
Ζαγκούμνι 3, Αγκάμεζ 16 (14/20 επ., 2 άσοι), Λάππας 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 82% υπ. – 73% άριστες),
Σμαραγδής 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 67% υπ. – 40% άριστες, Μηνούδης, Ψάρρας, Ντονάς 1.

Μετά από τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής του ΠΑΟ, Στέλιος Καζάζης δήλωσε: "Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς. Το να κερδίζεις είναι πάντα ευχάριστο. Η αλήθεια έιναι ότι μετά το Μετς είχαμε στεναχωρηθεί όλοι πολύ. Μέσα σε ένα γήπεδο "ηφαίστειο", για κάθε αντίπαλο θα είναι δύσκολη έδρα μπροστά σετέτοιους οπαδούς, που οφείλουμε να πούμε ότι ήταν αξιοπρεπείς απέναντί μας. Τα κλειδιά της σημερινής νίκης ήταν το σερβίς μας αφού καταφέραμε να βγάλουμε την ΑΕΚ μακριά από το φιλέ.
Κάναμε επίσης καλή δουλειά στο μπλοκ. Τώρα έχουμε μπροστά μας μια δύσκολη εβδομάδα για να
προετοιμαστούμε και την Παρασκευή μπροστά στον κόσμο μας να διεκδικήσουμε τη νίκη κόντρα
στον Ολυμπιακό. Σήμερα είμαι ευχαριστημένος και από τον ηλία Λάππα, ο οποίος έδειξε ότι