17/10/11

Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου 1-3, με το αριστερό το Τριφύλλι σε μία μεταβατική σεζόν

Την εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Α1 ανδρών από το Φοίνικα Σύρου.

Πριν λίγες μέρες το Τριφύλλι δεν ήξερε καν αν θα συμμετάσχει στο νέο πρωτάθλημα, ενώ μέχρι τελευταία στιγμή έψαχνε έδρα, με τον αγώνα τελικά κόντρα στους νησιώτες να διεξάγεται στην Κυψέλη.

Είναι δεδομένο πάντως πως ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί με τις υπάρχουσες συνθήκες να διεκδικήσει τον τίτλο, σε μία έτσι κι αλλιώς μεταβατική για αυτόν σεζόν.

Ωστόσο το ματς με την ομάδα της Σύρου κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αν δει κανείς την εξέλιξη των σετ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 1-0, σε ένα σετ όπου βρίσκονταν πίσω στην αρχή αλλά κατάφεραν να το γυρίσουν προηγούμενοι για πρώτη φορά 15-14 και μη χάνοντας ξανά το προβάδισμα μέχρι το τελικό 25-21.
 Στο δεύτερο σετ το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 14-12, 17-15 και 19-17. Στη συνέχεια όμως η εμφανής κούραση των παικτών του Νίκου Μπουτσουρή έδωσε την ευκαιρία στους νεοφώτιστους να κάνουν την ανατροπή (22-25) και να ισοφαρίσουν 1-1.
 Στο τρίτο σετ το 14-10 και 15-11 δυστυχώς δε στάθηκε ικανό να γείρει την πλάστιγγα υπέρ του Τριφυλλιού, καθώς με αντεπίθεση διαρκείας ο Φοίνικας έφτασε στο 26-24 και το 2-1 στα σετ.
 Ομοίως και στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά οι ελαφρώς καλύτεροι φιλοξενούμενοι το κατέκτησαν με 25-23 και πανηγύρισαν έτσι το μεγάλο τρίποντο.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 24-26, 23-25

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Μπουτσουρής): Ζουπάνης 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ψάρρας 3, Στοΐκοβιτς 20 (18/32 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. - 14% άριστες), Γιοζεφάσκι 18 (17/39 επ., 1 άσο), Κοτσιλιάνος 11 (11/19 επ., 56% υπ. - 31% άριστες), Πανταλέων 12 (7/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Δαρίδης -λ 59% υπ. - 44% άριστες / Ντονάς, Αγγελόπουλος, Πρωτοψάλτης.

Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 11 (6/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκοτς 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 10% άριστες), Ντόκιτς 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 16 (14/24 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 32% άριστες). Κουρούπης -λ 76% υπ. - 48% άριστες / Παπαγγελόπουλος, Νικηφορίδης 21 (18/29 επ., 3 μπλοκ, 77% υπ. - 55% άριστες), Αρβανίτης.

* Ο Ηλίας Λάππας αγωνίστηκε κόντρα στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά από επτά συνεχή χρόνια παρουσίας του στο Τριφύλλι.

* Λύθηκε το θέμα με τον Σαρατσένι και ο Ιταλός θα αγωνιστεί κανονικά στο εξής με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

* Για τη δεύτερη αγωνιστική, την ερχόμενη Παρασκευή, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον έτερο νεοφώτιστο, Παμβοχαϊκό, ο οποίος στην πρεμιέρα πέτυχε ιστορική νίκη (την πρώτη του στην Α1) κόντρα στη Λαμία (0-3 σετ).