17/3/14

Παναθηναϊκός - Ηλυσιακός 83-77

Η χαλάρωση στα τελευταία λεπτά έκλεισε το σκορ και ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ηλυσιακού στο κλειστό του ΟΑΚΑ με το "φτωχό" 83-77, ξεκουράζοντας όμως τους επιβαρυμένους παίκτες.
Στο δ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε υπερβολικά κι έδωσε την ευκαιρία στον Ηλυσιακό να ξαναμπεί στο παιχνίδι, πλησιάζοντας μέχρι και τους 3 πόντους  (78-75).
Ωστόσο, τελικά επικράτησε με 83-77 και διεύρυνε έτσι το σερί του στην Βasket League ΟΠΑΠ σε 20-0 από την 2η αγωνιστική κι έπειτα.
Ο Νίκος Παππάς έβγαλε στο τέλος τα... κάστανα από τη φωτιά, καθώς με πέντε δικούς του πόντους έγραψε το τελικό σκορ υπέρ της ομάδας του κι ενώ ο Ηλυσιακός είχε γίνει απειλητικός, πλησιάζοντας στο τρίποντο.
Ο πρωταγωνιστής
Πολύ καλό παιχνίδι για τον Στεφνάν Λάσμε ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.
Ο αριθμός του αγώνα
Οι 6/8 αιφνιδιασμοί του Παναθηναϊκού είναι κάτι που αν μη τι άλλο αποδεικνύει τη διάθεση του Παναθηναϊκού να τρέξει στην μετά Πεδουλάκη εποχή.
Πού κρίθηκε το παιχνίδι
Στο τρίποντο του Νίκου Παππά που έδωσε τη χαριστική βολή στον Ηλυσιακό που πάλεψε για να μείνει κοντά στο σκορ στο δ' δεκάλεπτο κι έδειξε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο παιχνίδι.
Ο Παναθηναϊκός έδειξε ένα καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αν και δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Διαμαντίδης, Ματσιούλις, Μπατίστ και Γκιστ που είναι τραυματίας.
Ο αγώνας
Ο Φραγκίσκος Αλβέρτης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ούκιτς, Ράιτ, Μπράμο, Φώτση και Λάσμε. Μία πεντάδα που μπήκε στο παιχνίδι με ενέργεια και βρέθηκε να προηγείται με 11-0 στο 2ο λεπτό του αγώνα. Ο Ηλυσιακός από την πλευρά του έπαιζε το ίδιο ελεύθερα όπως και ο Παναθηναϊκός που διατηρούσε μία διαφορά 8-10 πόντων (17-7, 20-11).
Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο προπονητής του Παναθηναϊκού ξεκίνησε αλλαγές, απόδειξη της διάθεσης που υπάρχει να ανοίξουν οι "πράσινοι" το ροτέισον τους. Έτσι, στο 6ο λεπτό πέρασε στο παρκέ ο Παππάς, ακολούθησαν οι Μαυροκεφαλίδης και Γιάνκοβιτς (στη θέση του Μπράμου που είχε 10 πόντους), ενώ στη συνέχεια χρόνο πήρε και ο νεαρός Χαραλαμπόπουλος με το σκορ στο 24-14. Το 26-19 έγραψε ο Ζακ Ράιτ με όμορφη ατομική ενέργεια, σε ένα δεκάλεπτο που οι "πράσινοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (12-4) και πολύ καλά ποσοστά (4/6 τρίποντα).
Σερί 8-0 και "καθάρισε"
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, ο Ηλυσιακός μπήκε πιο ορεξάτος στο παρκέ και ο Αλβέρτης επανέφερε τους Λάσμε και Μπράμο στην πεντάδα του. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 μείωσαν σε 26-23 στο 22' κι ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος για τέσσερα λεπτά δεν πλησίασαν περισσότερο. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 από πλευράς "πρασίνων" που έκανε το σκορ 34-25 και υποχρέωσε τον Δημήτρη Κουστένη να πάρει άμεσα τάιμ άουτ.
Με ένα καλάθι του Λάσμε στα 3.11'' για το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά ξεπέρασε τους 10 (41-29), για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει τις δοκιμές, να τρέχει όποτε του επιτράπηκε και να δείχνει πιο απελευθερωμένος στην επίθεση. Τελικά, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται 11 πόντους (46-35), έχοντας 20 ριμπάουντ και 7/12 τρίποντα και τους Μπράμο, Φώτση σε καλή βραδιά.
Πρόσφερε και θέαμα κατά διαστήματα
Με ανάποδο κάρφωμα του Λάσμε ξεκίνησε το β' ημίχρονο και συνεχίστηκε με τον Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό να γράφει το 50-35 στο 21.02'' και τον Ηλυσιακό να καλεί τάιμ άουτ. Ένα 6-0 έκανε το σκορ 52-35 κι ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους, σε ένα σημείο που οι "πράσινοι" έδειχναν διάθεση και ενέργεια στο παιχνίδι τους.
Οι αλλαγές στην πεντάδα συνεχίστηκαν και οι "πράσινοι" προσπαθούσαν να συνδυαστούν όσο το δυνατόν καλύτερα, έχοντας κάποιοι από αυτούς καιρό να παίξουν μεταξύ τους. Κάποια μικροπροβλήματα στην άμυνα ήταν και απόρροια των πολλών αλλαγών, ενώ ήταν εκείνος που μείωσε σε 67-52 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Αμυντική δυσλειτουργία
Ένα επιμέρους 10-4 έκανε τον Ηλυσιακό να μειώσει σε 73-62 και ο Φραγκίσκος Αλβέρτης κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός εξακολούθησε να δέχεται με ευκολία το καλάθι και στα 4.29'' για το τέλος του αγώνα, ο Ηλυσιακός κατάφερε να πλησιάσει στους 7 πόντους (75-68).
Στην επιστροφή ο Φώτσης με τρίποντο έκανε το 78-68, ωστόσο ο Ηλυσιακός ούτε και τότε το έβαλε κάτω, μειώνοντας σε 78-73. Οι "πράσινοι" έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, δεν είχαν υπομονή στην επίθεση και καθαρό μυαλό στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Πίγκραμ να γράφει το 78-75 στο 38'.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-35, 67-52, 83-77

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 17(4), Φώτσης 11(3), Ούκιτς 10(1), Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 4, Παππάς 16(3), Γιάνκοβιτς 7(1), Ράιτ 8.
Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 5(1), Αντωνάκης 9(1), Χατζής 8, Ζούμπος 7(1), Βαβάτσικος, Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης 12, Μποντζ 12, Πέτροβιτς 6(1), Πίγκραμ 14(2).