19/1/14

Ιπποκράτης - Παναθηναϊκός 60-55, ήττα και 2η θέση

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού δεν άντεξαν στην Κω απέναντι στον Ιπποκράτη και ηττήθηκαν με 60-55 και έπεσαν στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω από το Ελληνικό.
Τη δεύτερη ήττα τους για τη φετινή σεζόν γνώρισαν τα κορίτσια του Τριφυλλιού.
Οι πράσινες ηττήθηκαν με 60-55 από τον Ιπποκράτη στην Κω. Η Γιασεμή Σαμαντούρα είχε να αντιμετωπίσει και δύο προβλήματα αφού η Αφροδίτη Κοσμά αγωνίστηκε με ενοχλήσεις, ενώ η Ελεάννα Χριστινάκη δεν έπαιξε καθόλου.  Έτσι, ο Παναθηναϊκός έπεσε στη δεύτερη θέση έναν βαθμό πίσω από το Ελληνικό.
Στα του αγώνα οι πράσινες μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα. Μάλιστα, το διατήρησαν και μέχρι το ημίχρονο όταν και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 24-31.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόλις έξι πόντους στην τρίτη περίοδο κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες. Με ένα επί μέρους 18-6 η ομάδα της Κω πέρασε μπροστά.
Ο Ιπποκράτης διατήρησε αυτό το προβάδισμά του πάρα την προσπάθεια των κοριτσιών του Τριφυλλιού και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 60-55.

Τα δεκάλεπτα: 6-14, 24-31, 42-37, 60-55