21/1/14

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 58-48, ΠΟΤΕ στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός έριξε την πρώτη φάπα για το 2014 στον πελάτη, αφού επιβλήθηκε με 58-48 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Πρώτοι σκόρερ οι Κάρι, Διαμαντίδης και Γκιστ για τους πράσινους.
Με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Για τον Ολυμπιακό μπήκαν στο παρκέ οι Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Πρίντεζης και Ντάνστον. Καλές άμυνες στο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, επιθετικά ριμπάουντ και ο Πρίντεζης έκανε το 0-4 στο 2', ενώ ο Παναθηναϊκός σκόραρε το πρώτο του καλάθι στα 3.15'' μετά την έναρξη με το Λάσμε και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά (7-4).
Ωστόσο, οι "πράσινοι" συμπλήρωσαν πολύ γρήγορα το 5ο φάουλ (εκ των οποίων 2 ο Ούκιτς), στέλνοντας τους αντιπάλους τους στις βολές. Τα τρίποντα από τους Κάρι και Μπράμο έκαναν το σκορ 15-10 στο 7ο λεπτό του αγώνα, ενώ οι δύο τους έδιναν και μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, απουσία του Διαμαντίδη που ήταν στον πάγκο. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχασε την αμυντική προσήλωση με την οποία είχε ξεκινήσει και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ντάνστον σε 17-12 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, σουτάροντας με μόλις 13% από τα 6.75μ. (1/8).
Σκληρές άμυνες, μικρό σκορ
Με πέντε σερί πόντους από τον Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (17-17) και ο Πεδουλάκης επανέφερε στο παρκέ τους βασικούς Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Λάσμε. Από την άλλη, ο Μπαρτζώκας είχε επιστρατεύσει τον Καββαδά για να κερδίσει κάποιο/α φάουλ από τον επιρρεπή Λάσμε. Και παρ΄ότι η "πράσινη" άμυνα ήταν και πάλι αποτελεσματική, η επίθεση ήταν μάλλον σε τρικυμία, αν λάβουμε υπόψιν τους 3 πόντους σε περισσότερο από 5 λεπτά αγώνα αλλά και το ισχνό 36% στα δίποντα (4/11).
Ο Ολυμπιακός αν κι έμεινε για 4 λεπτά άποντος, κατάφερε με ένα γρήγορο 4-0 να περάσει μπροστά με 20-21 στο 17'. Πάντως, οι "πράσινοι" απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (4-0) για το 26-23, πριν τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με το... εντυπωσιακό 27-25. Στην τελευταία φάση μάλιστα οι διαμαρτυρίες του Μπαρτζώκα ήταν τόσο έντονες που χρεώθηκε με τεχνική ποινή.
Ντέρμπι και επιμέρους 14-12
Διπλό το κακό στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό... Σε δύο διαδοχικές επιθέσεις, Διαμαντίδης και Λάσμε χρεώθηκαν με 3ο φάουλ και πέρασαν στον πάγκο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός ο οποίος με ντράιβ έβρισκε δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τους Πρίντεζη, Ντάνστον προηγήθηκε με 33-30 στο 24'.
Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Φώτση έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό μετά από ώρα για το 35-34, όμως ο Μάντζαρης που είχε αντίπαλο τον Διαμαντίδη των 3 φάουλ, απάντησε για το 35-37. Ο Φώτσης βοήθούσε σε άμυνα και επίθεση, ενώ με τις δύο βολές του (η δεύτερη μέτρησε για δύο μετά από παρέμβαση του Σίμονς) το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-37.
Παρ ότι ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (41-40), ακολούθησε ένα γρήγορο 4-0 από τον Παναθηναϊκό, με όπλο και πάλι την άμυνά του (45-40). Ο Τζέιμς Γκιστ έγραψε το 47-42, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης που πήρε χρόνο στο δ' δεκάλεπτο έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (49-42). Την ίδια ώρα η επίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε ρυθμό, υπομονή και κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο. Συνεπώς, η μία μετά την άλλη, οι επιθέσεις ήταν χαμένες.
Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Διαμαναντίδη μετά από 6 προσπάθειες, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 10 πόντους (52-42), ενώ ο Μπράμος με βολές έγραψε το 54-42 στο 38', ξεσηκώνοντας οριστικά τον κόσμο.

Δεκάλεπτα: 17-12, 27-25, 41-37, 58-48

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (1), Κάρι 12 (2), Μπατίστ, Φώτσης 6 (1), Ούκιτς 2, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 10, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντάνστον 8, Σπανούλης 3 (1), Περπέρογλου 4, Σλούκας 4, Κόλινς 2, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 10 (1), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 6 (1), Καββαδάς.

Prasinanea

* Ακόμη και τώρα, που ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Παναθηναϊκός επέβαλε εκ νέου το νόμο του ΟΑΚΑ πετυχαίνοντας ακόμη μία νίκη επί του ΟΣΦΠ, σε ένα ντέρμπι βέβαια κακοποίηση του μπάσκετ, αλλά σε τέτοια ματς μετράει το ροζ φύλλο και μόνο.
Με ακόμη καλύτερη ψυχολογία ενόψει συνέχειας ο Παναθηναϊκός, εξακολουθεί να «ψάχνεται» ο μέχρι πρότινος... ανίκητος θίασος των κλαψιάρηδων!