24/1/14

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-2 σετ, συγκλονιστική ματσάρα και σπουδαία νίκη!

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο πάθος, ανατροπές και μεγάλες άμυνες ο Παναθηναϊκός πήρε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη αφού επικράτησε της ΑΕΚ με 3-2 σετ. Τεράστια συμπαράσταση από τον κόσμο και γέμισε την Κυψέλη.
Το ματς:
Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με βασική τακτική το... σημάδι πάνω στον Γκάλιτς στο σερβίς. Η επιλογή των φιλοξενούμενων έδειχνε να δικαιώνεται. Ο Μαντέκας από τη θέση του σερβίς φρόντισε να χτίσει μια διαφορά πέντε πόντων (11-16) και όλα έδειχναν ότι το σετ θα πήγαινε εύκολα στην ΑΕΚ.
Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε και με όπλο το σερβίς των Γκάλιτς και Καριπίδη ροκάνισε τη διαφορά, ισοφάρισε στο 17-17 και έφτασε στην προσπέραση στο 19-18. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν έπειτα από την επίθεση άουτ του Καριπίδη (27-29).
Παρόμοια εικόνα με το πρώτο σετ είχαμε και στο δεύτερο. Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά, αλλά ο Παναθηναϊκός και πάλι αντέδρασε. Οι πράσινοι δεν άφησαν την ΑΕΚ και ξεφύγει και είχαμε μάχη πόντο πόντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-21.
Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι παίκτες του Καλμαζίδη προηγήθηκαν με 22-21. Ο Πέτρογλου έφερε το σετ στα ίσα. Ο Γκάλιτς πήρε τον πόντο και τα υπόλοιπα ήταν έργο Μουρ. Ο Αμερικανός κεντρικός με έναν άσο και δυσκολεύοντας την υποδοχή των φιλοξενούμενων τελείωσε το σετ (25-22).
Εξαιρετικό ήταν το τρίτο σετ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μπήκε δυνατά. Προηγήθηκε με 9-6 και 11-7, για να μειώσει η ΑΕΚ σε 11-9. Οι γηπεδούχοι με όπλο το σερβίς τους προηγήθηκαν με 16-9 με τον Φλαούνα να έχει βάλει μέσα τους Αλεξίου, Νοβοσέλατς, Παπαδόπουλο.
Κάπου εκεί άρχισε η αντίδραση της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο το σερβίς του Παπαδόπουλου, αλλά και κρίσιμους πόντους από τον Αλεξίου κατάφερε να μειώσει στον πόντο 20-19. Οι δύο ομάδες για μία ακόμα φορά πήγαν πόντο πόντο, αλλά ο Παναθηναϊκός σε αντίθεση με το πρώτο σετ είχε τις λύσεις και πήρε το σετ με 27-25 έπειτα από επίθεση του Γκάλιτς.
Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες έκαναν μεγάλες ανατροπές με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-23. Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε τα δεδομένα και έφτασε μια ανάσα από το να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Παγιάν όμως είχε διαφορετική άποψη. Με πολλούς προσωπικούς του πόντους ο διαγώνιος της ΑΕΚ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί το θρίλερ συνεχίστηκε... Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8 ωστόσο ο Πέτρογλου πήρε κρίσιμες μπάλες και η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο 13-12. Ο Παναθηναϊκός έχασε ματς μπολ στο 14-12 με τον ακραίο της ΑΕΚ να παίρνει δύο σημαντικούς πόντους.
Τελικά όμως ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πανηγύρισε αφού με ένα μπλοκ του Γκάλιτς και μπλοκ άουτ σε επίθεση του Μπέλου πήρε το σετ 20-18.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-2

Τα σετ: 27-29, 25-22, 27-25, 29-31, 20-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 21π (19/40 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Στιβαχτής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 10 (6/13 επ, 4 μπλοκ), Μουρ 14 (6/11 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέλλος 22 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 16 (14/42 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 71% υπ - 53% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης (45% υπ - 36% άριστες).
ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 11π (9/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 32% άριστες), Τόρρες 16 (11/18 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (4/16 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 μπλοκ), Παγιάν 20 (17/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 27 (24/39 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 38% υπ - 21% άριστες), Νοβοσέλατς 2 (2 μπλοκ), Αλεξίου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/2 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/2 επ, 1 άσσος).

Prasinanea

* Στο με διαφορά συγκλονιστικότερο φετινό ματς της Volleyleague ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ, έφτασε στην τρίτη σερί νίκη και πλέον αυτό που έμοιαζε πολύ μακρινό (σ.σ παραμονή) δείχνει λίγο ως πολύ εφικτό!