2/11/13

Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 86-90 (παρ.), απίστευτη ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΗ ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 90-86 στην παράταση επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι. Μεγάλη εμφάνιση από τον Παππά, μίλησε στα κρίσιμα ο Διαμαντίδης.
Ο αγώνας:
Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε τον Μάικ Μπατίστ στο παιχνίδι και ορθά έπραξε. Ο τελευταίος πήρε όλες τις πρώτες προσπάθειες και με 4/4 δίποντα έγραψε το 11-6 για τους "πράσινους" απέναντι στον Μαριάνοβιτς στο 5'. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με επιμέρους 10-2 έγραψαν το 16-13, ξεσηκώνοντας τον κόσμο τους στην εξέδρα.
Η έξοδος του Διαμαντίδη από το παρκέ, υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί συνεχώς στο σκορ, ενώ ένα αχρείαστο φάουλ του Κάρι στο 1'' για το τέλος του α' δεκαλέπτου, έδωσε την ευκαιρία στο Σιλμπ να γράψει το 26-22.
Δεν είχε υπομονή και πλάνο
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 28-22 και 30-25, καθώς πήραν λύσεις από τους Τζένκινς και Κάτιτς. Αντίθετα, ο Διαμαντίδης με μόλις 1/6 τρίποντα δεν βοηθούσε για τους "πράσινους". Στο 15ο λεπτό του αγώνα ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε στο +9 (36-27), με τους Σέρβους να παίζουν καλή άμυνα και τον Παναθηναϊκό να μην έχει σαφές επιθετικό πλάνο.
Ο Ερυθρός Αστέρας έχοντας γυρίσει την άμυνα του σε ζώνη, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ ακόμα περισσότερο, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν είχε υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας. Έτσι το 38-33 με ένα σερί 10-0 μέσα σε ένα δίλεπτο έγινε 48-33 και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε για τα αποδυτήρια στο +15. Οι "πράσινοι" είχαν 4/14 τρίποντα εκ των οποίων μόνο ο Διαμαντίδης είχε 1/7, ενώ υπολειπόταν στα ριμπάουντ (16-8).
Είχε Παππά και ενέργεια
Με τον Παππά να δίνει ενέργεια, τον Μαυροκεφαλίδη να μπαίνει στο β' ημίχρονο για πρώτη φορά στο παρκέ και τον Γκιστ να βοηθάει πολύ στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 12-0 και ο Ραντένοβιτς έλυσε την πολιορκία στο 25' με το πρώτο καλάθι του Ερυθρού Αστέρα (50-45).
Οι Σέρβοι έκαναν 7 λάθη, αλλά ο Παναθηναϊκός έχασε την ψυχραιμία του και έτσι βρέθηκε ξανά στο -10 με τους Σιλμπ και Τζένκινς να γράφουν το 56-46 στο 27'. Ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε το 56-48 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου με 2/2 βολές.
Αντεπιτέθηκε από το -14
Η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι στο +14 (62-48) με τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ από το Ραντένοβιτς, αλλά και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό. Σταδιακά πάντως, οι "πράσινοι" με χαμηλό σχήμα και τους Διαμαντίδη, Παππά, Μπράμο μείωσαν σε 64-60 χάρη στο τρίποντο του τελευταίου στο 36'.
Ο Ματσιούλις με 1/2 βολές στο τρίλεπτο πριν το τέλος του αγώνα μείωσε σε 66-63. Στο 1.58'' για το τέλος ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε στον πόντο, στη συνέχεια ο Ματσιούλις έκλεψε την μπάλα και ο Νίκος Παππάς με γκολ φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (67-69, 38.30'').
Στα 2.39'' για το τέλος της παράτασης, ο Μπατίστ έγραψε το 80-84, όμως ο Παππάς έχασε την μπάλα στη συνέχεια και ο Μπλάζιτς έγραψε το 82-84 στον αιφνιδιασμό. Στα 54'' ο Μπατίστ έκανε το 84-88, ενώ ο Ματσιούλις στα 14'' πριν τη λήξη γράφει το 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74 (κ.α.)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14(2), Σιμόνοβιτς 7(1), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17(3), Σιλμπ 19(2).
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9(3), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 2, Παππάς 24(2), Ματσιούλις 16(3).

* Μία ακόμη απίστευτη ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΗ ανατροπή, από αυτές που μόνον ο Εξάστερος ξέρει να πετυχαίνει, μέσα σε μία από τις πιο καυτές έδρες της Ευρώπης.
Με έναν σούπερ Παππά, έτοιμο να γίνει ο νέος ηγέτης της ομάδας, τον Μήτσο να είναι γενικά άστοχος αλλά να «μιλάει» στην κρίσιμη στιγμή, εξαιρετικούς σε άμυνα και επίθεση Μπράμο, Ματσιούλις, σχεδόν αλάνθαστο Μπατίστ και φοβερό αμυντικά τον Λάσμε, ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα σημαντικότατο «2» και φουλάρει για τη 1η θέση του ομίλου!