2/11/13

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 0-3 σετ, ήττα με... άπειρα λάθη!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 0-3 στο κλειστό της Κυψέλης πληρώνοντας τα λάθη του καθώς τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ που προηγήθηκε με 16-10 δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ και να φτάσει στην κατάκτηση ενός σετ που θα άλλαζε τα πράγματα.
Την ήττα με 0-3 σετ γνώρισαν τα "φίνα κορίτσια" του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη από την ΑΕΚ με το Τριφύλλι ουσιαστικά να πληρώνει το ότι δεν μπόρεσε τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ που βρέθηκε μπροστά στο σκορ να διατηρηθεί μέχρι το τέλος.
Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και ήταν μπροστά από την αρχή του σετ μέχρι το τέλους του και ο Παναθηναϊκός μόνο στους τελευταίους πόντους κατάφερε να κοντράρει την ΑΕΚ.
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός από την αρχή πήρε το προβάδισμα και μάλιστα έφτασε να προηγείται με 14-5 αλλά η ΑΕΚ με ένα σερί μείωσε και σιγά-σιγά ροκάνισε την διαφορά. Μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σετ και το πήρε με 28-26.
Στο τρίτο σετ πάλι το Τριφύλλι ήταν μπροστά στο σκορ συνεχώς και έφτασε να προηγείται με 16-10 αλλά η ΑΕΚ βρήκε το σθένος και γύρισε και το τρίτο σετ και το πήρε με 25-22.
Συγκλονιστική συμπαράσταση από 1000 και πλέον φίλους του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη που δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν ακόμα και όταν η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ.

Τα σετ: 0-1 (21-25), 0-2 (26-28), 0-3 (22-25)

* Παναθηναϊκός (Γιώργος Ρούσης): Γκούζου 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 16 (13/36 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 11 (1 άσος 7/15 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/29 επ., 20% υπ. - 13% άριστες, 1 μπλοκ), Τσίμα (9% υπ.), Μιλοβάνοβιτς 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Κελεσίδου (λ, 20% υπ. - 13% άριστες), Νούσια 6 (5/25 επ., 32% υπ. - 24% άριστες).
ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Λαδένη 4 (4/25 επ.), Ιβάνοβα 13 (5 άσοι, 7/26 επ., 53% υπ. - 33% άριστες, 1 μπλοκ), Κρουκ 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Γιακουμή 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Καββαθά 12 (3 άσοι, 5/10 επ., 4 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 45% υπ. - 45% άριστες), Τοτσίδου 1 (1/1 επ.).

* Ανώτερη σίγουρα σαν ομάδα η ΑΕΚ, όμως η δύναμη της έδρας θα μπορούσε να παίξει καθοριστικό ρόλο στο ντέρμπι αν οι πράσινες δεν έκαναν τόσα πολλά λάθη, τα οποία ούτε λίγο ούτε πολύ στέρησαν 2 ολόκληρα σετ. Κρίμα!