28/10/13

Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 68-88, 600 νίκες, 82%!

Την 600η του νίκη στην Basket League ΟΠΑΠ (έπειτα από 731 αναμετρήσεις) έφτασε ο Παναθηναϊκός και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που πετυχαίνει κάτι τέτοιο! Τελευταίο «θύμα» του ήταν η ομάδα των Τρικάλων της οποίας επιβλήθηκε εκτός έδρας με 88-68 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
 Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και βασιζόμενο ξανά στην άμυνά του κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων πριν την συμπλήρωση των πέντε πρώτων λεπτών του αγώνα (3-15 στο 4’). Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο υψηλότερο σημείο της με το τέλος της πρώτης περιόδου (12-29). Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν απόλυτη ευστοχία σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (4/4).
 Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με 3/3 τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν σε 29-21 στο 13’, ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 12-0 και στο 17’ έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (21-41). Στο 19’ οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +23 (24-47), πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ στο 47-26.
 Η καλή άμυνα συνέχιζε να αποτελεί το σήμα κατατεθέν του «τριφυλλιού», καθώς ως τα 7 πρώτα λεπτά της επανάληψης δέχθηκε μόλις 4 πόντους με αποτέλεσμα αυτό το 69-30 του 27’. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 (37-69 στο 28’) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 73-42.
Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Αργύρη Πεδουλάκη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του συμπεριλαμβανομένου και του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του το φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 12-29, 26-47, 42-73, 68-88

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Περούνιτσιτς, Γιούιν 2, Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 5(1), Κόμματος 9(1), Γκρέιντζερ 23(5), Δεληγιάννης 1, Ματαλόν 11(3), Φούντας, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 3, Μουτακαμπίρ 9(3).
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3, Μπράμος 7(1), Κάρι 14(1), Φώτσης 5, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 3(1), Γκιστ 7, Παππάς 15(1), Γιάνκοβιτς 17(3), Πινγκ, Ματσιούλις 7(1).

Από paobc

* Τις 600 νίκες σε 731 ματς πρωταθλήματος από καταβολής ΕΣΑΚΕ έφτασε ο Παναθηναϊκός, ένα ποσοστό που φτάνει το 82%(!) αποτελώντας ένα απλησίαστο ποσοστό επιτυχίας. Μάλιστα αυτό ήρθε με έναν απογευματινό περίπατο στα Τρίκαλα, με τους 20 πόντους να μοιάζουν άκρως κολακευτικοί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι «μάζεψαν» τη διαφορά με απανωτά τρίποντα στα τελευταία 3' του αγώνα και ενώ ο Παναθηναϊκός είχε χαλαρώσει επικίνδυνα..
Ακολουθεί το πολύ σημαντικό ματς για την Ευρωλίγκα. στη Hala Pionir κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, την Παρασκευή 1/11 στις 21:30.