3/11/13

Άρης - Παναθηναϊκός 61-70

Ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινες πήραν τη νίκη με 70-61 επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη έχοντας τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων. Στους 25 σταμάτησε η Ντέλβα.
Το τρία στα τρία έκαναν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού.

Το Τριφύλλι επικράτησε εκτός έδρας με 61-70 επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη ανεβάζοντας ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο οι γηπεδούχες με επιθετική αιχμή την Όλιβερ ήταν αυτές που είχαν το προβάδισμα στο σκορ.
Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα πολλά λάθη που έκαναν οι πράσινες (είχαν 15 στο πρώτο ημίχρονο) και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 34-33. Στη συνέχεια όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και πήρε το προβάδισμα στο σκορ.
Η Ντέλβα για μία ακόμα φορά ήταν ασταμάτητη τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ. Πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Κοσμά, Μαγκλάρα και Καλέντζου, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή της Δίελα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-33, 47-55, 61-70

ΑΡΗΣ (Μασλαρινός): Κυλαζίδου 2, Σύρρα, Χατζάκου 17 (3), Σολωμού, Ολιβερ 22, Κατωπόδη 4, Πολύχρου, Τράντα 6(2), Μούλη 4, Κωτούλα 6 , Σταμπουλίδου.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 9 (1), Μαγκλάρα 10, Κοσμά 13, Σλούκα 2, Δίελα 11 (3), Καβάσιλα, Ντέλβα 25.