6/11/13

Πανναξιακός - Παναθηναϊκός 2-3 σετ

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού κατέθεσαν και τη ψυχή τους στο κλειστό της Νάξου και παρά το γεγονός ότι έχανα με 2-1 πήραν τη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον Πανναξιακό. Μεγάλο πάθος από όλες τις πράσινες.
Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Α1.
Τα κορίτσια του Τριφυλλιού επιβλήθηκαν με 3-2 σετ εκτός έδρας επί του Πανναξιακού. Το παιχνίδι είχε μεγάλες διακυμάνσεις και εκείνο που μίλησε στο τέλος ήταν το πάθος των κοριτσιών του Ρούση.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδια και επέβαλλε τον ρυθμό του. Με μεγάλο όπλο του το μπλοκ το Τριφύλλι είχε αποκτήσει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (25-19).
Στα επόμενα δύο οι πράσινες έκαναν πολλά λάθη χαρακτηριστικά του άγχους που είχαν πριν από το ματς. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι στο δεύτερο σετ έμειναν πίσω με 16-8 ωστόσο όταν ηρέμησαν έκαναν ντέρμπι το σετ. Τελικά οι γηπεδούχες πήραν το δεύτερο όσο και το τρίτο σετ με 25-21 και 25-19.
Εκεί ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού. Οι πράσινες παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο έβαλαν απίστευτο πάθος, λιγόστεψαν τα λάθη τους και πρώτα έφεραν το ματς στα ίσα.
Στο τάι μπρεικ το Τριφύλλι έδειχνε αποφασισμένο να καθαρίσει το παιχνίδι. Έτσι, έκαναν οι πράσινες οι οποίες πήραν τη νίκη, πανηγύρισαν με τη ψυχή τους το αποτέλεσμα και σίγουρα δείχνουν πως με το ίδιο πάθος μπορούν να κάνουν πολλά.
Ο Παναθηναϊκός έχει προβλήματα στην υποδοχή, χρειάζεται χρόνο για να βρει ρυθμό, αλλά παίζοντας με αυτό το πάθος μπορεί να καλύψει τα προβλήματα του. Για αυτό το λόγο και οι πράσινοι στο τέλος κέρδισαν το χειροκρότημα των φίλων του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο κλειστό της Νάξου.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 25-19, 20-25, 11-15

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 12 (8/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σέσλιαρ 2, Ράντοβιτς 22 (20/46 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες), Καρπουζά 12 (9/17 επ., 3 άσοι), Λαγουδάκη 10 (10/30 επ., 42% υπ. – 26% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (6/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (51% υπ. - 37% άριστες) / Τρίβουνιτς 5 (3/8 επ., 2 άσοι), Φάρκωνα.
Παναθηναϊκός (Ρoύσης): Γκούζου 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (15/39 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 16 (7/11 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Μερτέκη 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Νούσια 8 (8/21 επ., 48% υπ. – 13% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 5 (3/4 επ. 1 άσο, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (31% υπ. – 15% άριστες) /Μπίσκου, Τσίμα 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες).