8/12/12

Σπουδαία νίκη και κορυφή στο μπάσκετ γυναικών! Ήττες σοκ σε βόλεϊ ανδρών-γυναικών, ήττα -με εφηβική ομάδα- και στο πόλο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ελληνικού με 68-59 πέτυχε ο Παναθηναϊκός, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή της Α1 γυναικών στο μπάσκετ!

Αν και νεοφώτιστη, η ομάδα του Ελληνικού πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα. Έτσι το μεταξύ μας ματς ήταν ντέρμπι κορυφής. Και εξελίχθηκε ως τέτοιο, μόνο που οι πράσινες με τεράστια κατάθεση ψυχής πήραν ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα, στην προσπάθεια που καταβάλει φέτος το Τριφύλλι να σπάσει την αυτοκρατορία του Αθηναϊκού.

Σούπερ η Ντέλβα με 29 πόντους και 20 ριμπάουντ, πολύς καλές επιθετικά οι Μαγκλάρα, Καλέντζου. Ακόμη, για πολλοστό ματς οι κορίτσαροι της Σαμαντούρα είχαν στο πλευρό τους τη στήριξη των οπαδών τους, καθώς δεκάδες φίλοι βρέθηκαν στο Ελληνικό σπρώχνοντάς τες στη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-33, 49-54, 59-68.

Παναθηναϊκός: Καλέντζου 13 (1), Βλάνη 5 (1), Κόνιαλη, Μαγκλάρα 14 (5 ασίστ), Χριστινάκη, Σλούκα, Δίελα 7 (1), Χρονοπούλου, Μοσχοπούλου, Θεολόγου, Ντέλβα 29 (20 ριμπ.).

Ήττες σοκ στο βόλεϊ

Δυστυχώς η κακή πορεία στο βόλεϊ συνεχίστηκε για ακόμη μία αγωνιστική. Απ' τη μία οι γυναίκες ηττήθηκαν απ' τους Μακεδόνες Αξιού με 3-1 σετ, μην μπορώντας να πάρουν ούτε βαθμό, αν και έχασαν δύο σετ στις λεπτομέρειες (Τα σετ: 23-25, 25-19, 26-24, 25-23).

Απ' την άλλη οι άνδρες ηττήθηκαν στο ντέρμπι της ουράς απ' τον Ηρακλή, ο οποίος επίσης ταλανίζεται φέτος από οικονομικά προβλήματα, μέσα στη Γλυφάδα με 3-2 σετ (25-19, 18-25, 25-21, 20-25, 13-15).

Τέλος, στο πόλο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 10-3 από τη Βουλιαγμένη, ωστόσο η είδηση είναι πως και οι 10 πολίστες της αποστολής ήταν πιτσιρικάδες, καθώς οι άνδρες έχουν ανακοινώσει πως δε θα αγωνίζονται έως ότου διευθετηθούν οι οικονομικές υποχρεώσεις της διοίκησης προς εκείνους. Μάλιστα περισσότερα για το θέμα θα γνωρίζουμε τη Δευτέρα, όταν και οι δύο πλευρές έχουν κρίσιμο ραντεβού.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 5-1, 4-0, 6-2.
 Τα γκολ των δύο ομάδων:
 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Τεό Λοράντος): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Χατζηδάκης, Κομάντινα 1, Ελμισιάν, Βελώνιας 1, Αφρουδάκης Χρ. 3, Καρούντζος 1, Βλαχόπουλος 1, Γούνας 1, Τίγκας 2, Βουλγρακάκης 2, Πρωτονοτάριος 1, Μαυρωτάς Λ. 2, Μασμανίδης 2.
 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Μιχαλόπουλος, Σιδέρης Γ. 1, Γερακούδης, Χατζηστεφάνου, Βογιαζιάνος, Γκαράνης 1, Φώσκολος 1, Οικονομίδης, Πλυτάς, Κονταξής.