25/4/12

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 7-5, έχασε αλλά ελπίζει για πλέι οφ

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που διεξήχθη στον Πειραιά, ο Παναθηναϊκός αν και ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη ηττήθηκε τελικά από τον Ολυμπιακό με 7-5.

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών ο Παναθηναϊκός κόντραρε στα ίσα το μεγάλο αντίπαλό του, όμως βρήκε απέναντι του έναν εξαιρετικό Νίκο Δεληγιάννη, ο οποίος πραγματοποίησε πολλές και σπουδαίες επεμβάσεις, με κορυφαία μία διπλή λίγο πριν το φινάλε. Σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε κι ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού, Γιώργος Ρέππας, ενώ γενικά παρακολουθήσαμε ένα πολύ κλειστό ντέρμπι με σφιχτές άμυνες. Χαρακτηριστικό το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου! Τα δοκάρια έπαιξαν κι αυτά ρόλο σταματώντας από πέντε φορές τις επιθέσεις των δύο ομάδων. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Νικήτας Κόχειλας ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό σε 5-5, όμως τελικά οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ολική ανατροπή και ηττήθηκαν από τον Ολυμπιακό, ο οποίος θα κυνηγήσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τη Βουλιαγμένη, ενώ ο Παναθηναϊκός περιμένει πλέον γκέλες του Πανιωνίου κόντρα σε Βουλιαγμένη, ΟΣΦΠ για να κατακτήσει την 4η θέση και να μπει στα πλέι οφ αντί των Νεοσμυρνιωτών.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 1-1, 2-2, 3-2.

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Βλάχος): Μπλάνης 2, Μουρίκης 2, Σχίζας 1, Γιάννης Φουντούλης 1, Μάζης 1.

Παναθηναϊκός (Κουντουδιός): Γιώργος Αφρουδάκης 2, Νικήτας Κόχειλας 2, Τσόκας 1.