27/4/12

Παναθηναϊκός - ΕΑ Πατρών 3-2 σετ, ψυχάρες παραμονής! Εύκολη νίκη στο πόλο, 13-4 το Π. Φάληρο

Με συγκλονιστική παναθηναϊκή ψυχή το Τριφύλλι επικράτησε της ΕΑ Πατρών στο τάι μπρέικ, έκανε το 2-0 στη σειρά των play outs και ουσιαστικά αγκάλιασε την παραμονή στη Volleyleague!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε εύκολα 1-0, βρέθηκε όμως πίσω στο σκορ 1-2 από την Πάτρα. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 1-1 εξαιτίας απανωτών λαθών των πρασίνων στο φινάλε του σετ και εν συνεχεία γύρισαν το παιχνίδι κατακτώντας το τρίτο σετ (στο οποίο επέστρεψε μετά τον τραυματισμό ο Κόλεφ) ξανά με 25-21 με το δεύτερο ματς των πλέι άουτ να οδηγείται στο τάι μπρέικ. Εκεί παραλίγο να έχουμε εμφράγματα στο Μετς, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-5, όμως οι παίκτες του Τριφυλλιού με τρομερά αποθέματα ψυχής έφτασαν στο 15-13 κάνοντας το 2-0 στη σειρά και αγκάλιασαν την παραμονή τους στην Α1, καθώς πλέον χρειάζονται ακόμη μία νίκη για να τα καταφέρουν.

Η σειρά μεταφέρεται εκ νέου στην Πάτρα, την πρωτομαγιά, όπου ο Παναθηναϊκός που χα έχει ξανά τον κόσμο στο πλευρό του θα ψάξει το 3-0 ώστε να τελειώνει όσο το δυνατόν νωρίτερα.

Τα σετ: 25-18, 23-25, 23-25, 25-21, 15-12.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 4 (4/5 επ.), Αγγελόπουλος 12 (4/8 επ., 5 άσοι. 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Γκορμπάτκοφ 14 (7/27 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 45% άριστες), Ζουπάνης 14 (9/16 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 54% υπ. - 35% άριστες / Πιπέργιας, Κόλεφ 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Στίγγας 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ).

ΕΑΠ (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 13 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Βούγιοβιτς 2, Μακρυγιάννης 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 21 (16/36 επ., 5 μπλοκ), Μίλεφ 8 (6/19 επ., 63% υπ. - 34% άριστες), Καραγιάννης -λ 48% υπ. - 43% άριστες) / Χρυσανθακόπουλος, Πατρινός.

* Για την 21η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα το Παλαιό Φάληρο με σκορ 13-4 επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από τον ΟΣΦΠ.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-2, 1-1, 5-0.

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Κουντουδιός): Ρέππας, Κομάντινα, Παρασκευόπουλος, Στελλάτος 4, Κόχειλας Ι. 1, Κόχειλας Ν. 2, Αληχανίδης Αβ. 1, Κοκκινάκης, Αφρουδάκης Γ. 3, Αφρουδάκης Ζ., Δερμιτζάκης Χρ., Φαναριώτογλου, Τσόκας 2, Δραγώνας, Παπαδημητρακόπουλος.

Π. Φάληρο (Λούδης): Γαβαλάς Θ., Φλώρος Α., Μητρόπουλος 2, Δικαίος, Χάλαρης, Αδαμόπουλος, Καραγεωργόπουλος, Βερύκοκος, Ξενάκης, Παπαδόπουλος, Μπεριστιάνος 1, Φιτάλης, Παναγούλης 1, Σπηλιωτόπουλος, Χρνόπουλος.

Τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός παίζει εκτός έδρας με τα Χανιά και θέλει τη νίκη σε παράλληλη ήττα του Πανιωνίου από τον Ολυμπιακό ώστε να κερδίσει την 4η θέση και την είσοδο στα πλέι οφ.