22/3/12

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-94 παρ. (83-83 κ.α.), πλέον η Πόλη περνά από Ισραήλ

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, αντάξιο αυτήν τη φορά της ιστορίας των δύο ομάδων, η Μακάμπι νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με σκορ 92-90 στην παράταση και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, η οποία μεταφέρεται για τα επόμενα δύο ματς στο Ισραήλ.

Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, την Τρίτη ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε τη Μακάμπι με 20 πόντους διαφορά, αλλά η ιστορία έχει δείξει πως κάθε φορά που συμβαίνει αυτό, ο θριαμβευτής τα βρίσκει σκούρα στο επόμενο ματς. Η ιστορία δυστυχώς επαναλήφθηκε, για να μας υπενθυμίσει ότι σε αυτήν τη φάση δεν παίζει κανένα ρόλο αν νικήσεις με 20 πόντους, με 30 ή μόλις με 1, καθώς δεν υπάρχουν διαφορές και απλώς μετράει η νίκη.

Μια νίκη, την οποία ουσιαστικά έκλεψαν απόψε οι Ισραηλινοί, αφού βάση στατιστικής ο Παναθηναϊκός υπερτερούσε και μάλιστα κατά πολύ σε βολές, τρίποντα, ασίστ και λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόνο στα σουτ εντός πεδιάς. Ωστόσο, δύο τρίποντα του Μπλου στην παράταση έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Μπλατ και μαζί, νέο ενδιαφέρον στη σειρά, με τον Πρωταθλητή Ευρώπης να καλείται να επαναλάβει στο Ισραήλ ότι και στη Σιένα πριν τρία χρόνια, όπου μέσα σε δύο μέρες έκανε απανωτά μπρέικ και πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση.

Στο αποψινό ματς καθοριστικό ρόλο έπαιξε το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί και ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά, 68-58. Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε με τα τρίποντα, ευστόχησε όμως σε 5 μακρινά σουτ και κατάφερε να γυρίσει το ματς, να ισοφαρίσει και στην τελευταία επίθεση των Ισραηλινών να βγάλει άμυνα. Στην παράταση όμως ένα κρίσιμο λάθος από Μπατίστ, Σάρας και τα μακρινά τρίποντα του Μπλου έδωσαν τη νίκη στη Μακάμπι Ελέκτρα και έφεραν τη σειρά στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-41, 58-61, 83-83, 92-94.

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2 (2/4βολ., 3ριμπ.), Μπατίστ 16 (5/7δίπ., 6/6βολ., 9ριμπ., 6ασ.), Λόγκαν 2 (1/3δίπ., 1ριμπ.), Σάτο 3 (3/4βολ., 2ριμπ., 2ασ.), Σάτο 3 (0/2τρίπ., 3/4βολ., 2ριμπ., 2ασ.), Τσαρτσαρής 12 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 4ριμπ.), Διαμαντίδης 12 (0/4δίπ., 4/9τρίπ., 5ριμπ., 2λ΄., 3λάθ., 6ασ.), Βουγιούκας 4 (1/2δίπ., 1ριμπ.), Καλάθης Ν. 3 (1/5τρίπ., 3ασ.), Σμιθ 3 (0/0δίπ., 1/2τρίπ., 1ριμπ.), Καϊμακόγλου 20 (2/5δίπ., 3/4τρίπ., 7/10βολ., 4ριμπ., 1ασ.), Γιασικεβίτσιους 15 (2/4δίπ., 3/5τρίπ., 2/2βολ., 1ριμπ.).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς 5 (2/2δίπ., 1/2βολ., 2λάθ.), Χέντριξ 9 (3/12δίπ., 3/4βολ., 7ριμπ.), Σμιθ 15 (2/3δίπ., 3/5τρίπ., 2/2βολ., 9ριμπ.), Μπλου 16 (5/7δίπ., 2/4τρίπ., 3ριμπ.), Ελιγιάχου 2 (1/3δίπ.), Μάλετ, Πνίνι, Μπουρστάιν, Οχαγιόν 15 (4/10δίπ., 2/3τρίπ., 1/1βολ., 5ριμπ.), Τζέιμς 7 (3/4δίπ., 1/1βολ.), Σχορτσανίτης 8 (4/4δίπ., 1ριμπ., 2λάθ.), Λάνγκφορντ 17 (7/11δίπ., 0/1τρίπ., 3/5βολ., 3ριμπ., 3κλ., 4ασ.).

* Τα επόμενα δύο ματς, στο Ισραήλ θα διεξαχθούν την Τρίτη και την Πέμπτη. Αν χρειαστεί πέμπτο και τελευταίο ματς, αυτό θα γίνει στο ΟΑΚΑ, η μεθεπόμενη Τρίτη.