23/3/12

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-3 σετ, ήττα και ΕΑΠ από Εθνικό Αλεξ/λης 1-3 σετ, ΔΕΝ υποβιβάζεται, πάει πλέι άουτ!

Ο Παναθηναϊκός έστω και την ύστατη στιγμή γλίτωσε τον υποβιβασμό στην Α2 και θα έχει ακόμη μία ευκαιρία να μείνει στην πρώτη κατηγορία, μέσω πλέι άουτ με αντίπαλο την ΕΑ Πατρών!

Για την τελευταία αγωνιστική της Α1 βόλεϊ αντρών, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Μετς από τον ΠΑΟΚ 2-3 σετ, όμως την ίδια στιγμή η ΕΑ Πατρών γνώριζε επίσης εντός έδρας ήττα από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 1-3 σετ, συνδυασμός αποτελεσμάτων που έριξε τη διαφορά του ουραγού Παναθηναϊκού από την προτελευταία Πάτρα κάτω απ' τους 7 βαθμούς, που ήταν το όριο για να μην υποβιβαστεί το Τριφύλλι.

Πλέον οι δυο τους θα παίξουν τη κατηγορία στη διαδικασία των πλέι άουτ.

Και στα δύο γήπεδα διεξήχθησαν ντέρμπι προς τιμήν και των τεσσάρων ομάδων. Στην Πάτρα, ο Εθνικός προηγήθηκε 2-0, οι γηπεδούχοι μείωσαν και το τέταρτο κρίθηκε οριακά υπέρ της ομάδας της Θράκης, που με τη νίκη αυτή μπήκε τελευταία στιμγή ως 8η στα πλέι οφ. Τα σετ: 22-25, 33-35, 27-25, 23-25 δείχνουν τι ματσάρα έγινε στην Αχαΐα.

Στο Μετς, το σχετικά εύκολο 0-1 έφερε τον Παναθηναϊκό πιο κοντά στην Α2, όμως με απίστευτη ψυχή οι πράσινοι γύρισαν το ματς, έκαναν το 2-1 και γνωρίζοντας το σκορ στην Πάτρα ένιωσαν ασφάλεια. Ο ΠΑΟΚ τελικά πήρε τη νίκη, όμως στο Τριφύλλι χαμογέλασαν περισσότερο, αφού η χειρότερη στιγμή στην ιστορία του Συλλόγου (υποβιβασμός για πρώτη φορά) αποτράπηκε. Ο δικέφαλος του βορρά με καθαρή νίκη τερμάτιζε 5ος, ενώ τώρα σε τριπλή ισοβαθμία με Λαμία, Άρη βγήκε τελικά 7ος ενόψει πλέι οφ.

Τα πάντα θα κριθούν στα πλέι άουτ, όπου φυσικά η ΕΑΠ θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, με την παραμονή να κρίνεται στις 3 νίκες.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ζουπάνης 11 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Πιπέργιας 2, Πρωτοψάλτης 13 (12/28 επ., 65% υπ. - 53% άριστες), Γκορμπάτκοφ 19 (19/48 επ.), Κοτσιλιάνος 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 27% άριστες), Στίγγας 1, Δαρίδης (λ, 50% υπ. - 39% άριστες) / Χριστοφορίδης 10 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Αγγελόπουλος 4.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 9 (3/10 επ., 5 μπλοκ), Παπαϊακώβου 12 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Πλίκας 6 (4/5 επ.), Ρομέρο 13 (8/19 επ., 4 άσοι, 33% υπ. - 21% άριστες), Μπορόβνιακ 21 (17/34 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες), Αρμενάκης 19 (15/31 επ., 4 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 43% - 14% άριστες) / Γεωργιάδης, Ωρολογάς, Ίλιτς.