12/2/12

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 78-77, επέστρεψε απ' το -19, έχασε με 1 και θα επιστρέψει στο αγαπημένο του εξοχικό για να σηκώσει την κούπα!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τους 19 πόντους για να πέσει η αυλαία 78-77 στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, με τον Μάικ Μπατίστ να σκοράρει στην εκπνοή του αγώνα.
Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό όπως θα ήθελε. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία της αναμέτρησης (4-0, 2’35’’) με τους πρώτους πόντους για τους «πράσινους» να έρχονται δια χειρός Περπέρογλου στο 2’35’’ (4-3). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 9-3 (4’08’’) και αργότερα το 12-5 (5’16’’), με τους επτά πόντους να είναι η μέγιστη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε 22-15.
Η εικόνα δεν άλλαξε για το «τριφύλλι» στη δεύτερη περίοδο. Προσπάθησε να βρει λύσεις, αλλά χαμένα ριμπάουντ και λάθη, με τους γηπεδούχους να μετράνε με την ολοκλήρωση του εικοσαλέπτου 9/14 βολές, 67% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 πόντους (35-18, 15’20’’). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, να μειώσει την απόσταση, η οποία παρέμεινε στα ίδια επίπεδα δύο λεπτά πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (43-26, 17’55’’). Στο σημείο αυτό τη λύση έδωσαν Μπατίστ και Διαμαντίδης, ο πρώτος με δύο ελεύθερες βολές, ο δεύτερος με ένα τρίποντο για να πέσει η διαφορά στους 12 πόντους (43-31) στο πρώτο ημίχρονο.
Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με την επιστροφή στον αγώνα και βασικό όπλο την άμυνα που έδωσε εύκολους πόντους στην άλλη πλευρά του γηπέδου και τον Ντέιβιντ Λόγκαν να δίνει λύσεις και να οδηγεί στο 44-40 (23’30’’). Δύο τρίποντα από τους γηπεδούχους διαμόρφωσαν και πάλι διψήφια διαφορά (50-40, 24’50’’) για να φτάσει και πάλι στους 15 πόντους (55-40, 26’40’’), με την τρίτη περίοδο να κλείνει 59-42. Ο Ολυμπιακός απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο, οδήγησε στο +19 (61-42, 31’37’’).
Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία διάθεση να καταθέσει τα όπλα. Επέστρεψε και πάλι στο παιχνίδι, πλησιάζοντας στους πέντε πόντους με τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου (68-63, 36’40’’), αλλά και τον Ίαν Βουγιούκα να κερδίζει μάχες στη ρακέτα. Το παιχνίδι πήγε στις βολές στα τελευταία λεπτά. Και στο 38’35’’ η διαφορά ήταν και πάλι στους πέντε πόντους (74-69), με τον Διαμαντίδη να «μιλάει» και με τρίποντο να μειώνει στους τέσσερις (76-72, 39’). Ο Ρομέιν Σάτο πήρε τη σκυτάλη για το 76-75 (39’38’’), ο Σλούκας με δύο βολές οδήγησε στο 78-75, πριν ο Μάικ Μπατίστ με τη λήξη γράψει το 78-77, σκοράροντας από πολύ μακριά.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-31, 59-42, 78-77

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 6, Λο 6, Άντιτς 7, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 6, Κέσελ 6, Γκετσεβίτσιους 5, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 11, Σλούκας 7.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 10, Μπατίστ 16, Λόγκαν 7, Σάτο 7, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 11, Βουγιούκας 12, Καλάθης Ν. 3, Καϊμακόγλου 5, Γιασικεβίτσιους 3.

Από paobc

* Ο Παναθηναϊκός έκανε πλάκα στον αγαπημένο του πελάτη, καθώς όντας άφαντος έχανε ακόμη και με 19 πόντους διαφορά, ενώ έκλεισε στο -17 το γ' δεκάλεπτο, για να κάνει στα τελευταία λεπτά την απίστευτη ανατροπή, με τον Μάικ Μπατίστ να πετυχαίνει καλάθι με μακρινό σουτ στη λήξη του χρόνου και το διαιτητή Γκόντα να το μετράει για 2 (μάλλον σωστά) αλλά να μη βλέπει καθαρό φάουλ του Πρίντεζη πάνω στον Μπατίστ. Νίκη με μόλις 1 πόντο λοιπόν και αν δεν αλλάξει κάτι (όλα θα κριθούν στο Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός που ακολουθεί) οι ερυθρόλευκοι θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Κάτι που σημαίνει πολύ απλά ότι ο Παναθηναϊκός θα πανηγυρίσει ακόμη ένα πρωτάθλημα στο αγαπημένο του εξοχικό!