15/2/12

ΕΑ Πατρών - Παναθηναϊκός 3-1 σετ, πέφτουμε Α2 χωρίς πλέι άουτ...

Ο Παναθηναϊκός αδικώντας τον εαυτό του,και με φανερό το άγχος της κρισιμότητας του αγώνα άργησε να μπει στο παιχνίδι στην Πάτρα και ηττήθηκε από την ΕΑΠ με 3-1. Συγκλονιστικοί οι 150 οπαδοί του Παναθηναϊκού που έκαναν... Λεωφόρο το παγωμένο κλειστό της ΕΑΠ!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα και στο πρώτο σετ δεν κατάφερε να κοντράρει την ΕΑΠ που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των «πρασίνων». Το τριφύλλι προσπαθούσε να βρει ρυθμό αλλά μετά το 12-9 η διαφορά μεγάλωνε υπέρ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα το σετ να τελειώσει 25-13.

Στο δεύτερο σετ, η ΕΑΠ προηγήθηκε 7-1 αλλά με την είσοδο του Στίγγα στο ματς που πέρασε στη θέση του Χριστοφορίδη ο Παναθηναϊκός έδειξε να συνέρχεται και πλησίασε του Πατρινούς για να φτάσει μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ακόμα και στην ισοφάριση (16-16). Ωστόσο και πάλι, το Τριφύλλι δεν κατάφερε να περάσει μπροστά και η ΕΑΠ πήρε το προβάδισμα κι τελείωσε το σετ 25-19

Με Αγγελόπουλο στην αρχική εξάδα και Στίγγα να συνεχίζει βασικός ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ και στο τρίτο σετ. Ο Πρωτοψάλτης ανέβηκε, ο Γκορμπάτκοφ πήρε επιθέσεις πάνω του και οι «πράσινοι» πίεσαν από το σερβίς με Αγγελόπουλο-Γκορμπάτκοφ-Κολεφ και μείωσαν σε 2-1 σετ με  19-25.

Το τέταρτο σετ ήταν στην κυριολεξία θρίλερ με τον Παναθηναϊκό ανά διαστήματα να αποκτά διαφορά δυο και τριών πόντων αλλά να την χάνει κάνοντας «εύκολα» λάθη. Με το Ασπιώτη από τη γραμμή του σερβίς να δυσκολεύει την «πράσινη» υποδοχή, το σκορ έγινε 21-21. Ο ΠΑΟ απάντησε με δικό του σερί 0-3 (δύο μπλοκ) φτάνοντας στο 22-24, αλλά ο Ασπιώτης (23-24) και το μπλοκ των Γιούρισιτς, Μίλεφ στον Γκορμπάτκοφ έκαναν το 24-24. Η ΕΑΠ προηγήθηκε 26-25 με άσο του Γιούρισιτς και στο 27-26 οι Αχαιοί πανηγύρισαν θεωρώντας ότι το μπλοκ του Ασπιώτη στον Κόλεφ ήταν μέσα.

Ο Κ. Βαρθαλίτης έδειξε ορθά άουτ κι ακολούθησε δίλεπτη διακοπή για να γίνουν συστάσεις στους οπαδούς του ΠΑΟ. ΜΕ την επανέναρξη ο Ασπιώτης πήρε τον πόντο αλλά ο Γκορμπάτκοφ κάρφωσε άουτ.

Τα σετ: 25-13, 25-19, 19-25. 29-27.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Παπαδόπουλος Π. 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 42% άριστες), Βούγιοβιτς 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζ. 8 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Γιούρισιτς 10 (6/14 επ., 3 άσοι), Ασπιώτης 21 (16/32 επ.., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μίλεφ 10 (9/21 επ., 48% υπ. - 26% άριστες), Καραγιάννης -λ 66% υπ. - 53% άριστες) / Αχιλλεόπουλος-λ, Μακρυγιάννης, Πατρινός.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Πιπέργιας 2, Κόλεφ 19 (15/26 επ., 3 άσοι, 50% υπ. - 29% άριστες), Γκορμπάτκοφ 23 (20/42 επ., 2 άσοι), Πρωτοψάλτης 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 23% άριστες), Πανταλέων 8 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ 52% υπ. - 39% άριστες / Αγγελόπουλος 1, Στίγγας 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).

Από paovolleyball

* Ο Παναθηναϊκός δεν αγωνίστηκε ως έπρεπε (εμφανώς δεν μπορούσε βέβαια) σε ένα ματς ζωής ή θανάτου και γνώρισε, πολύ πιθανώς, την πιο οδυνηρή ήττα της ιστορίας του, καθώς η διαφορά από την Πάτρα αυξήθηκε και πλέον η Α2 μοιάζει πιο κοντά από ποτέ, με τα πλέι άουτ να παραμένουν η τελευταία ελπίδα για σωτηρία, αλλά να είναι αρκετά μακρυά...