20/11/11

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 74-70, άνετα και πολύ εύκολα παρά τα μαζικά λάθη επέστρεψε στις νίκες το Τριφύλλι, που δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα!

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να χάσει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, επιβλήθηκε του Ολυμπιακού 74-70 στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, έχοντας τη σημαντική συμπαράσταση του κόσμου του από το πρώτο δευτερόλεπτο ως το τέλος του αγώνα.
Η πρωτοβουλία των κινήσεων ανήκε στον Παναθηναϊκό από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα γρήγορο 5-0 έδωσε το έναυσμα που χρειάζονταν και η ομάδα και ο κόσμος, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν για πρώτη φορά στο 3’45’’ (7-2). Η πίεση των «πράσινων» ήταν μεγάλη, με τον Ρομέιν Σάτο να οδηγεί στο +10 (16-6, 8’33’’) και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (16-11).
Η επιστροφή στο παρκέ βρήκε τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς να προσπαθούν  να πλησιάσουν. Με τον Γιώργο Πρίντεζη να παίρνει επιθέσεις μείωσαν σε 18-17 (11’30’’). Ο Παναθηναϊκός όμως είχε τις απαντήσεις με κάθε παίκτη να κάνει τα πάντα στο παρκέ και όντας όλοι ιδιαίτερα μαχητικοί στην άμυνα. Κλεψίματα, πίεση στην μπάλα, τάπες, βουτιές στο παρκέ βοήθησαν να γίνει ένα 6-0 (24-17, 12’40’’) και να φτάσει η διαφορά στο +13 (39-26 στο 19’17’’ και 41-28 στο 19’40’’), πριν το ημίχρονο κλείσει 41-30.
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έδωσε το σύνθημα με ένα τρίποντο που έστειλε τη διαφορά στο +14 (44-40, 20’20’’), αλλά ο αγώνας δεν είχε τελειώσει ακόμη. Οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού συνέχισαν την προσπάθεια, μείωσαν στους τρεις πόντους (47-44, 26’30’’). Ένα τρίποντο και δύο βολές από τον Ρομέιν Σάτο έδωσαν και πάλι ένα πιο «ασφαλές» προβάδισμα στους «πράσινους», που είχαν έτσι κι αλλιώς την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παρκέ (52-44, 27’10’’). Ένα σουτ τριών πόντων από τον Κώστα Καϊμακόγλου οδήγησε στο + 9 (57-48, 29’10’’), πριν η τρίτη περίοδος κλείσει 57-50.
Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήταν εμφανής και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των «πράσινων», αλλά και πάλι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν, χωρίς όμως και να απειλήσουν. Στο 36’40’’ η διαφορά πήγε στο +13 (72-59, 36’40’’), μείωσαν στους τέσσερις πόντους με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους με τον αγώνα να κλείνει 74-70.
 Τα δεκάλεπτα: 16-11, 41-30, 57-50, 74-70.
 Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 3, Λόγκαν 4, Σάτο 10, Διαμαντίδης 15 (8 α, 3κλ), Βουγιούκας 10, Καλάθης Ν. 10 (4κλ), Σμιθ 3 (10ρ), Καϊμακόγλου 7, Γιασικεβίτσιους 8.
 ΟΣΦΠ (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 7, Άντιτς 9, Σπανούλης 14, Κέσελ 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 2, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Κατσίβελης.
  Από paobc.

* Πολύ απλά και πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό, χωρίς να χάσει σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ. Η ψυχολογία επανήλθε μετά τις δύο συνεχείς ήττες στην Ευρωλίγκα, ενόψει του δύσκολου εκτός έδρας αγώνα με τη Μάλαγα, που ακολουθεί.