25/11/11

Μάλαγα - Παναθηναϊκός 76-77, Διαμαντίδης οέ οέ οέ!

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έβαλε την υπογραφή του και με δύο δικά του τρίποντα σφράγισε τη νίκη για τον Παναθηναϊκό επί της Ουνικάχα Μάλαγα στην Ισπανία με 77-76, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.
Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδωσαν στον Παναθηναϊκό το ιδανικό πρώτο βήμα. Πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα με τον Στίβεν Σμιθ να δίνει το σύνθημα και τους Δημήτρη Διαμαντίδη, Ρομέιν Σάτο και αργότερα τον Ντέιβιντ Λόγκαν να ακολουθούν. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει στο +10 στο 7’ (9-19), να φτάνει στο +14 (13-27, 9’) και να σκαρφαλώνει ως το +17 (17-34, 11’20’’). Το «τριφύλλι» έδειχνε να βρίσκει τις απαντήσεις που ήθελε απέναντι σε ότι άμυνα επιστράτευε ο Τσους Ματέο. Έπαιρνε δεύτερες επιθέσεις και επιπλέον είδε να χρεώνεται με τρία φάουλ σχετικά νωρίς (14’30’’) ο Φρίλαντ. Ένας από τους πλέον επικίνδυνους παίκτες της Ουνικάχα Μάλαγα. Οι Ισπανοί όμως έδειξαν τα πρώτα σημάδια διάθεσης για αντεπίθεση. Κατάφεραν να ροκανίσουν σταδιακά τη διαφορά, πηγαίνοντας δυναμικά στα ριμπάουντ, πιέζοντας περισσότερο και εκμεταλλευόμενοι προσπάθειες κοντά στο καλάθι, με κύριο εκφραστή τους τον Λούκα Ζόριτς. Το αποτέλεσμα ήταν η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να μειωθεί σταδιακά. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα 11-2 να πλησιάσουν στο ένα καλάθι: Από το 32-43 στο 17’, οδήγησαν στο 43-45 στο 20’, χάρη σε ένα τρίποντο από το κέντρο από τον Κρίσταπς Βάλτερς με τη λήξη.
Με την επιστροφή στον αγώνα οι Ισπανοί ισοφάρισαν (45-45) και πάλι με τον Ζόριτς, πριν ο Διαμαντίδης δώσει μια ανάσα με νέο σουτ τριών πόντων (45-48, 12’). Ο Γκαρμπαχόσα βοήθησε την Ουνικάχα να κοιτάξει και πάλι στα μάτια τον Παναθηναϊκό απαντώντας (48-48, 22’50’’). Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εκεί. Ένα 6-0 με Σάτο, Γιασικεβίτσιους και Μπατίστ διαμόρφωσε το 48-54 (24’40’’) και λίγο αργότερα ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έγραφε το 51-58 (27’10’’). Και πάλι όμως οι Ισπανοί αντέδρασαν, πλησίασαν στον έναν πόντο (57-58, 29’13’’).
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν για γερά… νεύρα… Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει μια ελαφρά υπεροχή, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούσε να εξασφαλίσει και μια διαφορά που θα τον έκανε να νιώθει σίγουρος για την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Το παιχνίδι πήγε στις βολές με την Ουνικάχα Μάλαγα να καταφέρνει να προσπεράσει για δεύτερη φορά στον αγώνα μετά το 3-2 του πρώτου λεπτού. Δύο ελεύθερες βολές από τον Μπέρνι Ροντρίγκεθ έγραψαν το 68-67 (37’15’’), ο Διαμαντίδης απάντησε (68-69 (37’54’’), πριν ο Ζόριτς γράψει το 72-69 (38’43’’). Ο Ίαν Βουγιούκας με ένα φόλοου και μία τάπα στην άλλη άκρη του γηπέδου βοήθησε να γίνει το 72-71 (39’), αλλά ένα τρίποντο του Βάλτερς γράφει το 75-74 με 15’’4 να υπολείπονται. Η απάντηση άμεση από τον αρχηγό: Διαμαντίδης και 75-74 με 11’’ να απομένουν. Ένα γρήγορο φάουλ στον Ντάρντεν διαμορφώνει το 76-74 με 9’’6 να απομένουν. Ήταν η ώρα του αρχηγού όμως… Ένα ακόμη τρίποντο και ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα… Με 1’’3 να υπολείπονται ο Διαμαντίδης ήταν και πάλι εκεί, δίνοντας το +1 στην ομάδα του (76-77). Ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Ρομέιν Σάτο με ένα κλέψιμο στην επαναφορά, σφράγισε τη νίκη για τους πρωταθλητές Ευρώπης.
 Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-45, 57-58, 76-77

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Ουνικάχα Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 9, Ροντρίγκεθ 2, Βάλτερς 11, Πέριτς 2, Ντάρντεν 13, Γκαρμπαχόσα 9, Φρίλαντ 1, Ζόριτς 21, Σινάνοβιτς 2, Μπλάνκο 6.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 8, Λόγκαν 8, Σάτο 13 (6ρ), Διαμαντίδης 23 (7/11τρ, 4 α, 3ρ), Βουγιούκας 7, Καλάθης Ν. (5 α), Σμιθ 13 (6ρ), Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 4.