2/10/11

Απόλλων Καλαμαριάς - Παναθηναϊκός 58-65, με το δεξί στο πρωτάθλημα!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους τα κορίτσια του Τριφυλλιού που πήραν την νίκη στην Καλαμαριά κόντρα στον τοπικό Απόλλωνα. Πρώτη σκόρερ η Ντέλβα με 22 πόντους.
 Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε την νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 58-65.
 Το Τριφύλλι έχοντας στα δύο πρώτα δεκάλεπτα κορυφαίες τις Ντέλβα και Βλάνη είχε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Απόλλων Καλαμαριάς ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους προς το τέλος της τρίτης περιόδου.
 Αυτό το προβάδισμα το συντηρούσαν οι παίκτριες των γηπεδούχων μέχρι και 6 λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί άρχισε ο Παναθηναϊκός να αντιδρά. Οι πράσινες όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά αλλά πήραν κεφάλι στο σκορ 56-58 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια παίζοντας καλή άμυνα, αύξησαν το προβάδισμά τους στους 6 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.
 Κορυφαία για το Τριφύλλι ήταν η Ντέλβα με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Την ακολούθησαν σε απόδοση Κοσμά, Σπαθάρη και Βλάνη.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-38, 52-46, 58-65

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Απόλλων Καλαμαριάς. (Γαρέφης): Μπούστος 15(2), Κωσταρά 11(1), Καλαντιδου 4, Νικολαΐδου 7, Βασιλειάδου 8, Ψυχογιού 5(1), Ταμουτσέλη 8, Σπ.Καζαντζή.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Πασχοπούλου 1, Βλάνη 11(3), Σπαθάρη 12(1), Δημητρίου, Μαγκλάρα 4, Ντέλβα 22, Κόνιαλη 2, Κοσμά 11, Σλούκα 2, Χριστινάκη.

Απόλλων Καλαμαριάς (8/13β, 19/41δ, 4/14τρ, 20-8ρ, 9ας, 7κλ, 1κοψ, 17λ)
Παναθηναϊκός (17/21β, 18/37δ, 4/17τρ, 28-12ρ, 12ας, 12κλ, 2κοψ, 21λ)