16/1/11

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός αν και είχε προηγηθεί με 2-1 σετ, έχασε τελικά το ματς στο τάι μπρέικ από τον Ολυμπιακό στη Γλυφάδα κάνοντας πάρα πολλά λάθη.

Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ το ματς ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στη συνέχεια ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση, αλλά και το κακό του μπλοκ καταφέρνοντας να πάρει μικρή διαφορά στο σκορ. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ με πέντε πόντους, πρώτα στο 11-15 και έπειτα στο 19-24, όπου εκεί ουσιαστικά είχε τελειώσει και το πρώτο σετ. Ο Γιορντάνοφ προσπάθησε από το σερβίς, αλλά στο 21-24 η λανθασμένη επιλογή του έδωσε το σετ στους φιλοξενούμενους με 21-25.
 Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Καζάζη... ξύπνησαν. Τα λάθη περιορίστηκαν και το «τριφύλλι» είχε σαφώς καλύτερο μπλοκ και υποδοχή σε σχέση με το πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός από τη στιγμή που πήρε κεφάλι στο σετ δεν έχασε το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 19-19 και 20-20. Από κει και πέρα όμως η πίεση των «πρασίνων» χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και το λανθασμένο σερβίς του Ανδρεάδη έφερε το ματς στα ίσα. 25-23 και 1-1.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα στο τρίτο σετ και τα λάθη στην επίθεση έδωσαν μικρή διαφορά στον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε και έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ είχε ανεβάσει και τη διαφορά στο 14-18. Τότε ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη επιστροφή. Με την πίεση που ασκούσε οδήγησε σε λάθη τον Ολυμπιακό και στο κρίσιμο σημείο ο άσος του Πανταλέοντα έβαλε μπροστά την Πανάθα με 23-22. Τότε ο κόσμος έδωσε έξτρα δύναμη στους παίκτες του Καζάζη, οι οποίοι πήραν το σετ ξανά με 25-23 και έκαναν την ανατροπή.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, αλλά κάπου στα μέσα του σετ ο Ολυμπιακός πήρε τη διαφορά. Με το μπλοκ να γίνεται πιο δυνατό και τον Σάκι να βγάζει τις επιθέσεις, το «τριφύλλι» ισοφάρισε. Το σετ πήρε παράταση, αλλά με το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Λάππα έγινε το 26-24 και όλα θα παίζονταν στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός μπήκε «κοιμισμένος» και άφησε τα περιθώρια στον Ολυμπιακό να πάρει τα ηνία. Τα λάθη συνεχίζονταν, πρόβλημα στο μπλοκ και το σετ χάθηκε με 11-15.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-23, 24-26, 11-15.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:
 Παναθηναϊκός (Καζάζης): Πετρέας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σάκι 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 37% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (22/38 επ.), Ψάρρας 1, Πανταλέων 7 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 12 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (66% υπ. - 34% άριστες)/ Μηνούδης, Ντονάς, Κόβατς, Γκενς.

ΟΣΦΠ (Καλμαζίδης): Φράγκος 16 (14/25 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 18% άριστες), Φιλίποφ 1, Κραλ 15 (9/14 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ανδρεάδης 7 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 34 (30/54 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Κουζούνης -λ 56% υπ. - 35% άριστες) / Κοκκινάκης.

Από leoforos.gr.
 * Καταπληκτική και υποδειγματική ατμόσφαιρα από περισσότερους από 1500 οπαδούς, που βρέθηκαν στο κλειστό της Γλυφάδας, αλλά δυστυχώς δεν πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη.

* Την επόμενη Κυριακή ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, για την πρώτη αγωνιστική του β' γύρου.