22/1/11

ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός 61-84, περίπατος για τους άντρες, ήττα από τη ΦΕΑ, 60-52 για τις γυναίκες

Αντιγραφή από Πράσινα Νέα
 Με οικονομία δυνάμεων και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 84-61 επί του ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Πυλαίας.
 Με τους Νίκολας, Διαμαντίδη και Μπατίστ να ξεχωρίζουν, η ομάδα του Τριφυλλιού επικράτησε εύκολα των γηπεδούχων, στο ματς της 14ης αγωνιστικής  που πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών.
 Οι πράσινοι είχαν τον πλήρη ελέγχο του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό "ξέσπασμα" στο τέλος του Β΄δεκάλεπτου, όταν με ένα σερί 8-0 μείωσε 33-46. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Ομπράντοβιτς, οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 23 πόντους (58-81), ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-46, 44-58, 61-84.

Οι πόντοι και τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 5 (0/3δίπ., 0/5τρίπ., 5/6β.), Αράπης 3 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 10 (2), Ντόζιερ 4, Γκρέι 6 (1/4δίπ., 0/2τρίπ., 4/4β.), Παπαδόπουλος 11 (4/11δίπ., 3/4β., 6ρ.), Γιαννακίδης 5 (0/4τρίπ.), Καλές, Γκετσέφσκι 12 (5/7δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β, 8ρ.), Καλαμπάκας 3 (1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 8 (0/4τρίπ.), Μπατίστ 11, Φώτσης 2 (6ρ.), Σάτο 12 (3/5δίπ., 2/2τρίπ.), Νίκολας 14 (4/5τρίπ., 5ρ., 4ασ.), Τσαρτσαρής 7 (8ρ.), Διαμαντίδης 14 (2/4δίπ., 3/5τρίπ., 1/1β., 5ρ., 10ασ., 2κλ.), Βουγιούκας 11, Καλάθης 3 (4ασ.), Μπόγρης, Καϊμακόγλου 2, Ζούμπος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νευρικός και τα πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ που είχε έδωσαν την ευκαιρία στην ΦΕΑ να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Η υπεροχή κάτω από το καλάθι και τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν λύσεις στις πράσινες που επανήλθαν από το αρχικό 0-6 και με την Χαλιβελάκη να σκοράρει κυρίως με βολές, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι (11-10 στο 7').
 Παρά την μαχητικότητα και το ότι η Σταμάτη και Κυριακοπούλου φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ, ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος και είχε πολύ αργές επιστροφές με την ΦΕΑ να είναι και τυχερή έχοντας δύο τρίποντα πετώντας την μπάλα στην κυριολεξία στην εκπνοή της επίθεσης της. Απέναντι στην ζώνη των φιλοξενούμενων ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος αρχικά, γύρισε σωστά την μπάλα και προηγήθηκε με 24-20.
 Κάπου εκεί όμως ήρθε ο... πανικός. Κακές επιλογές, άσχημα ποσοστά (8/30 σουτ οι πράσινες στο πρώτο ημίχρονο) και με την Σταμπούρλου να κάνει ένα προσωπικό σερί, το σκορ έγινε 26-31 στο 18'.
 Οι πράσινες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με το ίδιο πάθος στην διεκδίκηση των ριμπάουντ, ανανέωσαν τις επιθέσεις τους και η ΦΕΑ σκόραρε μόνο με βολές για τα πρώτα 8' της γ' περιόδου, για να ισοφαρίσουν σε 34-34. Η ΦΕΑ συνέχισε με ζώνη 2-3 και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να την διασπάσει με σουτ από την περιφέρεια που δεν βρήκαν τον στόχο με την ΦΕΑ να ανεβάζει ρυθμούς να οργανώνει σωστά τις επιθέσεις της και να μην επιτρέπει πλέον δεύτερες επιθέσεις.
 Η Χαλιβέρα με την Χένρι πήραν στις πλάτες τους την ΦΕΑ και έκαναν το 41-51 στο 32' με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει λύσεις αλλά να κάνει εύκολα το λάθος (41-54 στο 35')
Το επιμέρους σκορ στα πρώτα 4' της κρίσιμης τέταρτης περιόδου ήταν 11-2 για την ΦΕΑ που ήταν πιο συγκεντρωμένη, ενώ πλην της Ζικυρίδου, ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις... Αυτές ήρθαν από τις Τζεγιαννάκη που πίεσε και έτρεξε την ομάδα αλλά και από την Ντερέβνιανικ που κλέβοντας την μπάλα και δίνοντας επιπλέον ταχύτητα ηγήθηκαν ενός 10-0 για τον Παναθηναϊκό που πλησίασε στο 51-54 στο 37'.
 Ο καλός ρυθμός του Παναθηναϊκού ουσιαστικά ανακόπηκε από τον ίδιο, που έκανε δύο λάθη και έχασε ένα σχετικά εύκολο σουτ για να μείνει πέντε πόντους πίσω ένα λεπτό πριν το τέλος (51-56). Η Τζεγιαννάκη πήρε το σουτ, αστόχησε και στις βολές η ΦΕΑ ήταν εύστοχη για να πάρει ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κορακίτη, Βλάνη, Χαλιβελάκη 6, Μέρφι 6, Παντέλη 4, Παπαντώνη, Δάφκου 4, Τζεγιαννάκη 6(1), Ζικυρίδου 10, Ντερέβνιανικ 10(2), Μαρτζινεάν 6.

ΦΕΑ: Σταμάτη 3, Δελή 9(2), Βασιλείου 5(1), Νικολαϊδου 7, Σταμπούρλου 8(1), Χαλιβέρα 9, Χένρι 15, Κυριακοπούλου 4.